Βοήθεια για αγορά κράνους

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Καλησπέρα.

Τον άλλο μήνα σκέφτομαι για αντικατάσταση του κράνους μου.
Το budget είναι περίπου στα 500 ευρώ.

Στην αρχή σκεφτόμουν για ARAI, κάποια θεματάκια όμως που διάβασα κυρίως με θορύβους και φασαρία με έκαναν να κοιτάξω και για άλλες μάρκες.

Η δεύτερη εναλλακτική είναι τα SHOEI...

Ψάχνοντας όμως διάβασα πολύ καλά λόγια και για τα SCHUBERTH. Το εχει κανείς από εδώ? Εντυπώσεις?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω το schuberth R1. ...από το 2007
Πολύ καλό κράνος σε ηχομόνωση και ποιότητα.
Μειονέκτημα ότι δεν αφαιρούνται τα μαξιλαράκια εύκολα και ένα πρόβλημα με την ζελατίνα. ....σπάει πολύ εύκολα στο άνω σημείο ανοίγματος.

Ποιο μοντέλο σε ενδιαφέρει? ?
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλησπέρα.

Τον άλλο μήνα σκέφτομαι για αντικατάσταση του κράνους μου.
Το budget είναι περίπου στα 500 ευρώ.

Στην αρχή σκεφτόμουν για ARAI, κάποια θεματάκια όμως που διάβασα κυρίως με θορύβους και φασαρία με έκαναν να κοιτάξω και για άλλες μάρκες.

Η δεύτερη εναλλακτική είναι τα SHOEI...

Ψάχνοντας όμως διάβασα πολύ καλά λόγια και για τα SCHUBERTH. Το εχει κανείς από εδώ? Εντυπώσεις?
τι μοντελα κοιτας απο καθε μαρκα? εχεις καταληξει καπου?
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Όχι δεν έχω κοιτάξει καθόλου μοντέλα.

Απλώς θέλω να κινηθώ κοντά στα 500 ευρώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι δεν έχω κοιτάξει καθόλου μοντέλα.

Απλώς θέλω να κινηθώ κοντά στα 500 ευρώ.
Σε αυτό το ποσό, νομίζω ότι όλα τα κράνη είναι πολύ καλά.
Κανε μια γύρα στα μαγαζιά και δοκίμασε τα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σοει δαγκωτό
( μην παρεις το μπριγκαντε θελω να το πάρω εγω )
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εχει σημασια και πιο μοντελο κοιτας... πχ το rx7 δεν ειναι για την μηχανη σου, ουτε το xspirit... κοιτα quantum chaser(υποδεεστερο) gtair qwest (αμα βρεις)...

Βρες το σωστο μοντελο απο καθε εταιρια και δοκιμασε τα... οποιο σου καθετε καλυτερα παρτο... και μην κοιτας εμφανιση και θορυβο και τετοια...

Δεν εχω φορεσει shoei σλλα δεν με ενοχλει ο θορυβος που εχει το arai μου.. πολυ πιο ησυχο απο τα αλλα δυο (πιο φθηνα) που εχω...

Παρεπιμπτοντως το εχω βαλει αγγελια στο car για να παρω αλλο με γεισο.. αμα θες κοιτα το!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλησπέρα.

Τον άλλο μήνα σκέφτομαι για αντικατάσταση του κράνους μου.
Το budget είναι περίπου στα 500 ευρώ.

Στην αρχή σκεφτόμουν για ARAI, κάποια θεματάκια όμως που διάβασα κυρίως με θορύβους και φασαρία με έκαναν να κοιτάξω και για άλλες μάρκες.

Η δεύτερη εναλλακτική είναι τα SHOEI...

Ψάχνοντας όμως διάβασα πολύ καλά λόγια και για τα SCHUBERTH. Το εχει κανείς από εδώ? Εντυπώσεις?
Exω 5 χρονια το C3.
Φοβερα ησυχο ειδικα τα πρωτα 3 χρονια που οι εφαρμογες σε ζελατινα και μαξιλαρακια ηταν φρεσκιες.
Εχει ομως μετρια αντιθαμβωτικη στο επιπεδο των παραθλασεων και ειδικα τη νυχτα.
Στην εφαρμογη της στην ζελατινα ειναι καλη.... αν καταφερεις να την κανεις σωστα.
Η ενσωματωμενη αντιηλιακη ζελατινα εκανε πολυ γρηγορα χαρακιες και πρεπει να συνυπολογισεις το κοστος της αντικαταστασης ανα 2-3 χρονια.
Φετος συμπληρωσα την γκαρνταρομπα με ενα κρανος με γεισο που εχει περισσοτερο μεν θορυβο μετα τα 120 χαω αλλα πολυ λιγοτερο βαρος
και πολυ ευχαριστο φυσικο αερισμο που τον χαρηκα ακομα και με τις πρωτες λιγες φετινες ζεστες.
Το flip up ευκολα το ερωτευεσαι ειδικα αν εισαι καπνιστης ή οψιμος φωτογραφος
προσφερει μεγαλη ευκολια σε συνοριακους ελεγχους διοδια και βενζιναδικα αλλα το βαρος
και κυριως το ερωτημα του πως θα συμπεριφερθει ο μηχανισμος σε ατυχημα ειναι για πολλους μεγαλα θεματα.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Κανε μια βολτα στα μαγαζια και δες κρανη για ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ οπως η δικια σου....Αφου καταληξεις σε 3-4 μοντελα (απο shoei, arai,schuberth τα οποια κατα γενικη ομολογια ειναι κορυφαια)τοτε ζητα γνωμη απο τα παιδια που φορανε αντιστοιχα....
Ετσι οπως το κανεις τωρα νομιζω θα ανοιξεις την "ψαλιδα" και θα μπερδευτεις.....
Ισως πρεπει να δεις και dual sport κρανη αν μπαινεις και χωμα....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παντως να καταθέσω κατι
Εχω το σοει 1100 κατι με τους 4 αεραγωγούς πανω και εναν στο σαγόνι
Το εχω κανει μαντάρα
μου εχει κανει ομως μεγάλη εντύπωση οτι μετα απο 5 χρονια βάλε βγάλε βροχές χώματα κλπ η επένδυση των μαξιλαριών μεσα δεν εχει πέσει καθόλου σαν υλικό !!!!!!
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Παντως να καταθέσω κατι
Εχω το σοει 1100 κατι με τους 4 αεραγωγούς πανω και εναν στο σαγόνι
Το εχω κανει μαντάρα
μου εχει κανει ομως μεγάλη εντύπωση οτι μετα απο 5 χρονια βάλε βγάλε βροχές χώματα κλπ η επένδυση των μαξιλαριών μεσα δεν εχει πέσει καθόλου σαν υλικό !!!!!!
+1

Αυτός είναι και ο λόγος που μετά πήγα στο NXR. Είναι πιο θορυβώδες βέβαια (είναι πιο sport και λιγότερο touring από το XR1100) αλλά τρομερή ποιότητα! Value for money ίσως είναι λίγο ακριβό, πχ το HJC RPHA 10 Plus το θεωρώ καλύτερο VFM. Το GT Air υποτίθεται ότι είναι το πιο touring αλλά δεν το πήρα για δύο λόγους: α) έχει αντιηλιακή ζελατίνα (άρα "λείπει" υλικό) και β) δεν έχει το κλασικό D-lock αλλά είναι με κουμπί (δεν μου γεμίζει το μάτι).
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Πολλές ψήφοι στο SHOEI και δεν το περίμενα να πώ την αλήθεια...
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Σε σχέση με AGV, Suomy που είχα στο παρελθόν, είναι μια κλάση πάνω (μην πω δύο!).
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Εγω εχω το Astro r της Arai και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Τωρα που πρεπει να το αλλαξω δεν κοιταζω σε αλλη εταιρια.Θελω το tour x4

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
το πιο σημαντικο ειναι να δοκιμασεις τι ταιριαζει στο κεφαλι σου...
πχ σε μενα δεν με βολεψε το Arai αλλα το SHOEI μου εκατσε κουτι..και ειχα πολυ καλη εντυπωση για αυτο το κρανος XR 1000
 

memos

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
Mωχαμεντ
Μοτό
BMW r 1150 gs 2001 - ΤDM 900 2008 - XTX 660 motard
Arai rx7 ειχα, ειναι καλο κρανος...αποψη μου: θελω να εχω επαφη με το εξω περιβαλλον..

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
το πιο σημαντικο ειναι να δοκιμασεις τι ταιριαζει στο κεφαλι σου...
πχ σε μενα δεν με βολεψε το Arai αλλα το SHOEI μου εκατσε κουτι..και ειχα πολυ καλη εντυπωση για αυτο το κρανος XR 1000
Ολα τ αλλα ειναι σχετικα. Ναι δεχομαι οτι κποια κρανη ειναι θορυβωδη σε ορθια θεση οδηγησης ... πρωτα ομως πρεπει να κοιτας το αν ταιριαζει το κρανος στο κεφαλι

Εχω το RPHA 11 της HJC. Ναι οκ αν κ εχω ζελατινα (Givi Airflow) που σηκωνεται τερμα ψηλα στην Εθνικη εχω λιγο θορυβο...Ομως ταιριαζε ακριβως στο κεφαλι μου δε με κουρασε ακομη κ 8 + ωρες καβαλα οποτε θα στο προτεινα. Με μειον το λιγο θορυβο
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Επανέρχομαι με νεώτερα.

Έκανα σήμερα μία βόλτα από stelpet.
Είμαι πλέον ανάμεσα σε 2: schuberth sr2 και shoei gt air.

Και τα 2 έχουν εσωτερική σκούρα ζελατίνα για τον ήλιο,πράγμα πολύ καλό.
Το schuberth εμφανισιακά και μόνο μου δίνει την εντύπωση ότι είναι ποιοτικά ανώτερο πάντως...

Θα ξανακάνω μια βόλτα σε λίγες ημέρες για να τα δοκιμάσω μιας και σήμερα ήμουν εντελώς περαστικός.
 
Top Bottom