Βοήθεια για επιλογή φωτ. μηχανής

pas-kos

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R1200GS LC
Καλησπέρα. Επειδή είδα ότι πολλοί έχουν σοβαρές γνώσεις φωτογραφίας παρακαλώ μια γνώμη για αγορά οικονομικής φωτογραφικής μηχανής γύρω στα 3-4 κατοστάρικα. Γνώσεις φωτογραφίας δεν έχω, μέχρι τώρα τραβούσα με το κινητό, με ενδιαφέρει για χρήση οικογενειακή παιδιά διακοπές κτλ. Αν το θέμα πρέπει να μπει σε άλλη ενότητα παρακαλώ τους διαχειριστές ας το μετακινήσουν. Ευχαριστώ Πασχάλης
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Κάπου εδώ, πρέπει να είναι και ο Σταύρος. @The Doctor Άκουσε την γνώμη του, μιας και είναι η δουλειά του.
 
Last edited by a moderator:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ημουν το ιδιο ''ασχετος΄΄ χομπιστας με την φωτογραφια κ εψαχνα κατι οπως κ εσυ πριν απο 1 κ κατι χρονο.τα παιδια εδω μου ειπαν να παω στον Σταυρο κ να ζητησω αυτη.
Sony Cybershot DSC-HX350

πλεον ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δυστυχως με τις compact θα φτασεις κάποια στιγμή σε κάποιο όριο ..
Με τα ίδια χρήματα μπορεις να βρεις και καλα μεταχειρισμενα σωματα DSLR απο Canon η Nikon μαζι με καλο φακό για τα πρώτα σου βήματα στην φωτογραφία !
Αν αποφάσησεις να ασχοληθείς με Nikon μπορώ να σε προτείνω μερικά σωματα που θα μάθεις φωτογραφία και θα σε μαθαίνουν για χρόνια !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

pas-kos

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R1200GS LC
Σκέφτομαι για καινούργια φτηνή dsl έχω δει κάποιες στο site του mediamrkt έχει κάποιες εκπτώσεις και επιπλέον 20% αν έχεις κάρτα Πειραιώς. Έχει κάποια μοντέλα nikon , canon γύρω στα 400 450 τα πιο φτηνά. Μείον 20% κάπου στα 350€ Αξίζουν σαν αγορά; Και επισης μου είπε κάποιος ότι ο απλός φακός 18-55 των κιτ είναι λίγος ισχύει; Ή είναι οκ σαν αρχή; Ευχαριστώ παιδιά
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Σκέφτομαι για καινούργια φτηνή dsl έχω δει κάποιες στο site του mediamrkt έχει κάποιες εκπτώσεις και επιπλέον 20% αν έχεις κάρτα Πειραιώς. Έχει κάποια μοντέλα nikon , canon γύρω στα 400 450 τα πιο φτηνά. Μείον 20% κάπου στα 350€ Αξίζουν σαν αγορά; Και επισης μου είπε κάποιος ότι ο απλός φακός 18-55 των κιτ είναι λίγος ισχύει; Ή είναι οκ σαν αρχή; Ευχαριστώ παιδιά
θα σε ειναι λίγος ο 18-55 τα πρώτα χρόνια και ανάλογος ποσό θα ασχοληθείς ..
για αυτο που περιγράφεις ότι θέλεις να τραβάς φωτός θα σε ειναι πολύς .,
οταν θα αρχίσεις να μπαίνεις ποιο βαθειά θα θέλεις κι αλλα ..

για πες μου αν θες για ποιο μοντέλα μιλαμε ..
αλλα οποία και να ειναι ξεφεύγεις απο τους περιορισμούς που εχει μια κόμπακτ και αρχίζεις κολύμπι με σωστές βάσεις πάνω στον κοσμο της φωτογραφίας .
Δεν χρειαζετε να λες συνεχεια ευχαριστώ φιλος ..
κουβέντα κάνουμε και γνώμες λέμε απο τις εμπειριες μας ..
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
με αυτά τα χρήματα
αν δεν θέλεις μεταχειρισμένη
κοιτα και την Nikon D3300 Kit με τον 18-55mm VR II
ειναι μια “entry” μηχανή στο χώρο των Dslr .

τα υπέρ στις κόμπακτ ειναι η ευκολία που θα εχει ένας αρχαριος και το μέγεθος/βάρος .
αλλα ποιος λατρης του σπορ νοιάζεται για μερικά γραμμάρια διαφορά σε σχέση με ποιότητα και χρηστικότητα .
οι κόμπακτ για μενα έχουν πολους περιορισμούς επαναλαμβάνω καλύτερα να πάρεις ενα καλο κινητό και να τραβάς απο κει ..

ενώ σε μια Dslr έχεις το “realthink” στα χέρια σου ..
μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα έναν φακό να αλλαξεις πχ τα βλέπεις αλιώς τα πραγματα...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μεταχειρισμένο που κοιτάω στο ίντερνετ γενικά ; Πρέπει να προσέξω κατι;
εκτός σωστης λειτουργικότητας,
οσο λιγότερα
κλικ εχει τόσο το καλύτερο
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εαν θες να εντρυφήσεις στην τέχνη της φωτογραφίας η dslr είναι μονόδρομος. Ωστόσο πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετές compact μηχανές πλέον με manual ρυθμισεις που μπορείς να τις κουβαλάς ανά πάσα στιγμή στην τσέπη σου και να τραβας φωτό, H dslr είναι φάση ξεκινάω εξόρμηση, εκδρομή κι έχω πάρει τον εξοπλισμό μαζί μου...η compact είναι την κουβαλαω μαζί μου συνέχεια και όταν βρεθώ κάπου τραβάω ανά πάσα στιγμή. Αναλόγως τι σε καλύπτει επιλέγεις. η dslr έχει δυνατότητες άλλου επιπέδου που ομως πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά είτε μόνος ή με φίλους είτε να πας σε κάποιο φωτογραφικό σεμινάριο. Εγω από Nikon d40 πηγα σε d90 με φακό 18-200 nikkor. αν έπαιρνα καινούριο σωμα πριν καποια χρονια θα έπαιρνα Canon. Τωρα θα έπαιρνα μια compact με manual ρυθμίσεις και θα την έπαιρνα μαζι μου συνεχεια ή μια με σταθερό 50αρι φακό με χαμηλό f για να τραβαω και το βράδυ χωρίς πολύ θόρυβο αλλά πάλι θα επέλεγα κατι που μπορώ να το έχω μαζί μου χωρίς να χρειάζομαι ειδική τσάντα. παντως αν πας σε dslr παρε και μια καλή τσάντα που να είναι και πλάτης και αδιάβροχη όπως οι lowepro. Καλή αγoρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για να πάρεις μια γεύση...
Απλές, ακατέργαστες, jpeg (από Σύμη, Ρόδο, Μόναχο, Φολόη).
Μηχανή SONY NEX-6 (5ετίας) με τον κιτ φακό 16-50.

















Ο σημερινός αντικαταστάτης της δηλ. η SONY Α6000 με τον ίδιο κιτ φακό 16-50 (24-75) και δώρο κάρτα μνήμης συν θήκη κοστίζει 550€. Ενώ έχει καλά χαρακτηριστικά δε μου αρέσει η ποιότητα κατασκευής σε σχέση με τη παλιά δικιά μου. Στην Α6300 βελτιώνετε αισθητά αυτό το κομμάτι όμως αγγίζουμε πλέον τα 900€...
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μια χαρα η Sony κάνει την δουλειά της.

Λετε να ανοίξουμε κάνα φωτογραφικό θέμα καθαρά συγκριτικου\βοηθητικού τύπου απο κλίκ
που να επισημάνουμε ποιο πολύ μάρκες απο φωτογραφικά σωματα και φακούς που ειναι τραβηγμενες οι εικόνες?
Θα είχε ενδιανφέρων πιστεύω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μια χαρα η Sony κάνει την δουλειά της.

Λετε να ανοίξουμε κάνα φωτογραφικό θέμα καθαρά συγκριτικου\βοηθητικού τύπου απο κλίκ
που να επισημάνουμε ποιο πολύ μάρκες απο φωτογραφικά σωματα και φακούς που ειναι τραβηγμενες οι εικόνες?
Θα είχε ενδιανφέρων πιστεύω.
Πολυ καλη ιδεα για εμας τους νεους:Watching:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρα η Sony κάνει την δουλειά της.

Λετε να ανοίξουμε κάνα φωτογραφικό θέμα καθαρά συγκριτικου\βοηθητικού τύπου απο κλίκ
που να επισημάνουμε ποιο πολύ μάρκες απο φωτογραφικά σωματα και φακούς που ειναι τραβηγμενες οι εικόνες?
Θα είχε ενδιανφέρων πιστεύω.
Η α6000 κάνει πάνω από 600 ευρώ και οι φακοί είναι αρκετά πιο ακριβοί.
Μόνο αυτό κάνει τη μετάβαση σε mirrorless δύσκολη, γιατί κατά τα άλλα η ff νέα Sony είναι από άλλο πλανήτη, όπως και η τιμή της.

Όσο λοιπον υπάρχει χαμηλός προϋπολογισμός οι dslr entry level και όχι μόνο, γιατί και η d7100 είναι σχεδόν επαγγελματική..... Είναι μονόδρομος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτή που πούλησα τελευταία την
Nikon D7100 την έδωσα 450 μονο το σώμα με 18.000 κλικ
και πραγματικά ήταν και ειναι και γαμω τα σωματα ..
Καινούργια παίζει γύρω στα 600,οποτε μιλάμε για τρομερή τιμή.
Άνοιξε το θέμα... Ωραίο ακούγεται.
 
Top Bottom