Βοήθεια για επιλογή φωτ. μηχανής

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
αυτή που πούλησα τελευταία την
Nikon D7100 την έδωσα 450 μονο το σώμα με 18.000 κλικ
και πραγματικά ήταν και ειναι και γαμω τα σωματα ..
λες 18.000 κλικ.Υπαρχει οριο; Μετα τι κανουμε καποιο σερβις ισως;
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Έχω Canon 6D με πολύ καλούς φακούς (24_70L , 70-200L) τους οποίους δεν χρησιμοποιώ λόγω του μεγάλου όγκου τους. Έχω καταλήξει να τραβάω με το κινητό!
θα πρότεινα μια mirrorless με βασικό φακό για αρχή. Στη συνέχεια θα μπορείς να κρίνει ο ίδιος. Με την mirrorless θα αγγίξεις την ποιότητα και την πολυπλοκότητα των DSLR με ελάχιστο όγκο και μεγαλύτερη ευκολία.
Θα πρότεινα αυτήν λόγω της εξαιρετικής τιμής και πολύ καλής οπτικής ποιότητας.
Canon EOS M10 Kit (15-45mm IS STM)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
λες 18.000 κλικ.Υπαρχει οριο; Μετα τι κανουμε καποιο σερβις ισως;
αυτα τα κλειστρα ειναι κατασκευασμενα να αντεχουν πανω απο 100000 κλικ και μετα αλλαζονται φυσικα με καινιυργια,
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
λες 18.000 κλικ.Υπαρχει οριο; Μετα τι κανουμε καποιο σερβις ισως;
για μενα αυτά τα σωματα αντέχουν και 200.000 κλικ
χωρίς προβλήματα,
δεν αξιζει σέρβις ..
τα βγάλαν τα λεφτά τους
παμε για αλλα μετα !! :)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομίζω κάποιες μηχανές εχουν μηχανισμό καθαρισμού για τον αισθητηρα. Λογικά κάποια στιγμή ενας καθαρισμός τόσο στο σωμα όσο και στους φακούς χρειάζεται. Θελει σωστη αποθηκευση γιατι η σκονη καραδοκει. Ωραιες οι mirrorless αλλά πού είναι το ματάκι του μπανιστιρτζή;
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ο λόγος που θα σου προτείνω και εγώ την d3300 είναι ότι είναι πολύ φθηνή, αξιοπρεπεστατη και ενώ δεν είχα ιδέα από λήψη φωτογραφίας manual (μια ζωή με κόμπακτ) είναι τόσο απλή που έμαθα πάρα πολύ γρήγορα τα "κόλπα".
Την έχω ένα χρόνο, χιλιάδες κλικ (μέσο όρο κάθε - ΦΟΡΑ- βγάζω 300-500 φώτο) πήρα και ένα εξτρα κινέζικο φακό με 50 ευρώ από αμαζον και συνεχίζω ακάθεκτος χωρίς ακόμα να θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο για τον αβ λόγο.
Και αν αυτό συμβεί θα προτιμήσω να επενδύσω σε ένα καλύτερο φακό, παρά σε σώμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Καλημέρα κι από μένα, είμαι στο ψάξιμο για φωτογραφική άμεσα, πριν φύγουμε για διακοπές σε λίγες μέρς ;D και μετά από μία βόλτα προχθές στα μαγαζιά στο κέντρο είδα τις εξής που είναι στα θέλω μου (και στο budget μου):
- Sony a6000 Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS)
- Panasonic Lumix GX80 με τον pancake φακό: Panasonic Lumix DMC-GX80 Kit (G Vario 12-32 Asph. Mega O.I.S.)
- Sony RX100 III : Sony Cyber-shot RX100 III
- Olympus OM-D E-M10 III Olympus OM-D E-M10 Mark III Kit (ED 14‑42mm EZ Pancake)
- Είδα ότι βγήκε και η Fujifilm X-T100. Fujifilm X-T100 (XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ)

Έως τώρα φωτογραφίζω με κινητό, θέλω να βγάζω καλύτερες φωτογραφίες όμως. Μου αρέσουν τα ταξίδια, να φωτογραφίζω κτήρια, ανθρώπους, στιγμές της ζωής, μέρα και νύχτα. Γι' αυτό και κοιτάω όχι πολύ μεγάλες σε όγκο φωτογραφικές μηχανές, γιατί θέλω φορητότητα. Σε μέγεθος δηλαδή η RX100 είναι μια κατηγορία μόνη της. Μου αρέσει πάρα πολύ το retro σχέδιο των Olympus και Fujifilm, ειναι πανέμορφες, και με τους pancake φακους δεν είναι και μεγάλες. Η α6000 μου φάνηκε λίγο "ψεύτικη" να πω την αλήθεια, σε αντίθεση με την Panasonic Lumix που φάνηκε πιο ποιοτική. Ποιοτικότερες φάνηκαν η Olympus και η Fuji (λογικό και βάση τιμής).

Αρχικά δεν παίζει να πάρω άλλον φακό, έναν θα έχει για όλα, αργότερα αν κολλήσω με το άθλημα μπορεί να πάρω. Θα ήθελα να κυλοφορώ με έναν φακό όμως για θέμα βάρους/ευκολίας. Είμαι και την μηχανή συνεχώς και το size factor μετράει όταν έχεις τα πράγματά σου σε backpack / tailbag.
Οι γνώσεις μου γύρω από την φωτογραφία περιορίζονται, προς το παρόν τουλάχιστον, σε πολύ βασικά πράγματα όπως το τι είναι ISO, αλλά θα ήθελα από Σεπτέμβρη να παρακολουθήσω κάποια σεμινάρια, να ασχοληθώ λίγο πιο ενεργά μαθαίνοντας.

Να πω την αλήθεια προς την Olympus προσανατολίζομαι αλλά είπα να δω και άλλες επιλογές.

Τι προτείνετε λοιπόν για την περίπτωση μου; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Καταρχάς πρέπει να αποφασίσεις αν θες compact ή όχι.
Αν θες κάτι παραπάνω από μια μηχανή τσέπης θα σου προτείνω αβλεπεί την Sony A6000. Για τα λεφτά της είναι η καλύτερη κάμερα που μπορείς να πάρεις, και μελλοντικά μπορείς να την αναβαθμίσεις με έναν καλύτερο φακό.
 

pas-kos

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R1200GS LC
Να ευχαριστήσω όλους για τις απόψεις. Με κριτήριο ότι κυρίως η σύζυγος θα κάνει χρήση οπότε θέλουμε μικρό μέγεθος ευχρηστία κτλ κατέληξα στην mirrorless CANON EOS M100 με φακό 15-45mm Grey
-20% σε yellows τράπεζα Πειραιώς και άλλα 40€ cashback της canom (έτρεχε ως χτες) οπότε βγήκε 280€ στην ουσία. Επιφυλάσσομαι να ασχοληθώ περισσότερο στο μέλλον με κάτι πιο καλό!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Οπως λέει και το άσμα...επιφυλάσσομαι για κάθε μου δικαίωμα...Οταν μπορείς γράψε και μια μινι κριτική για μας που εχουμε μεινει ακόμα με τις dslr και λέμε να πάμε σε κάτι πιο light. Βεβαια τι light οι τιμές βλέπω δεν είναι και τόσο light...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η α6000 κάνει πάνω από 600 ευρώ και οι φακοί είναι αρκετά πιο ακριβοί.
Μόνο αυτό κάνει τη μετάβαση σε mirrorless δύσκολη, γιατί κατά τα άλλα η ff νέα Sony είναι από άλλο πλανήτη, όπως και η τιμή της.

Όσο λοιπον υπάρχει χαμηλός προϋπολογισμός οι dslr entry level και όχι μόνο, γιατί και η d7100 είναι σχεδόν επαγγελματική..... Είναι μονόδρομος.
Ο Σταύρος την έχει αυτή τη στιγμή στα 550 μαζί με τον 16-50 (την Α6000) και οι φακοί δεν είναι ακριβότεροι από άλλους aps-c, ειδικά η Sigma εχει διαμάντια για τις Sοny σε πολύ καλές τιμές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pas-kos

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R1200GS LC
Με πούλησε γνωστό πολυκατάστημα ηλεκτρονικών...Δεν έχουν τελικά τη mirrorless που ήθελα. Το σκέφτηκα από δω το σκέφτηκα από κει... Τελικά κατέληξα εδώ και αρχίζω φροντιστήριο.
NIKON D3400 Special Kit 18-55 VR & 55-200VR II Black
549- 20%yellows=440€
 
Τελευταία επεξεργασία:

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Πολύ καλή επιλογή, ομορφες ληψεις να εχεις!
Ζηλεύω πολύ το ενσωματωμένο GPS
 
Top Bottom