Βοήθεια για F650gs Dakar

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Μαλλον το παληκαρι....αλλαξε γνωμη η βρηκε βοηθεια αλλη....γιατι δεν βλεπω να συμετεχει στο νημα...
Δεν πειράζει. Εμείς θέλουμε την σπίθα. Μετά η φωτιά συντηρείται μόνη της.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Πάντως μιας και πολύ κουβέντα για το dakar γίνεται τώρα τελευταία, να πω μια κουβέντα και εγώ ως ιδιοκτήτης απλού gs.
Το μοναδικό πλεονέκτημα που μπορώ να βρω στο dakar είναι τα έξτρα εκατοστά απόστασης από το έδαφος. Επειδή είδα και το όντως όμορφο dakar στο car με το κοστούμι touratech, το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι το κάτωθι. Εάν ήθελα να γυρίσω τον πλανητη, με αξιόπιστο κινητήρα και πήγαινα σε περιοχές με μόνιμη κίνηση εκτός δρόμου, θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Εάν θέλω το έξτρα ύψος για να κινούμαι κατά 90% σε ασφαλτόδρομο και το υπόλοιπο 10% σε χωμάτινο ταξίδι σε δασικούς έστω και σχετικά κακοτραχαλους δρόμους την δουλειά την κάνει μια χαρά και το απλό gs με μια καλή πόδια από κάτω. Εάν θέλω το έξτρα ύψος για να μπαίνω σε μονοπάτια, έχω διαλέξει λάθος μηχανή. Δεν έχει φτιαχτεί ούτως η άλλως για αυτό. Νομίζω η θέση του dakar στο μυαλό μου, είναι ο γύρος του κόσμου με αξιόπιστο μηχάνημα. Τα υπόλοιπα είναι marketing και παιχνίδια του μυαλού μας. Νομίζω μετά από χρόνια ανακατεματος με σπορ το πιο ωραίο που μου έρχεται στο μυαλό είναι the less is more.
Τα γράφω αυτά γιατί έχω μπουχτισει να βλέπω παντού γύρω υπερεκτιμημενα πράγματα. Να πληρώνω για κάτι που σπάνια έως ποτέ δεν θα το χρησιμοποιήσω. Βέβαια αν σας περισσεύουν, κανένα πρόβλημα.
Αλλά 3000 και 3500 χιλιάρικα επειδή κυκλοφορούν λίγα δεν έχει νόημα. Τα περί προσφοράς και ζήτησης τα αγνοω. Σημασία έχει τι κάνει αυτό που αγοράζω και τι θα κάνω εγώ. Αυτά.
Συμφωνώ απόλυτα και ειδικα στο κομμάτι “less is more”. φιλοσοφία ζωής αυτη η φράση..

Ερώτηση εγκυκλοπαιδικά και μόνο γιατι το θέμα προς τα εκει παει.. Αν στα ιδια λεφτα έβρισκες ενα απλό και ενα Dakar (θεωρητικά ηταν το ίδιο προσεγμένα και συντηρημένα πρόσφεραν τα ιδια ήθελαν τα ιδια σε συντήρηση μετα την αγορα) ποιο θα προτιμούσες..; σε λογικα επίπεδα κόστους αγοράς.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Συμφωνώ απόλυτα και ειδικα στο κομμάτι “less is more”. φιλοσοφία ζωής αυτη η φράση..

Ερώτηση εγκυκλοπαιδικά και μόνο γιατι το θέμα προς τα εκει παει.. Αν στα ιδια λεφτα έβρισκες ενα απλό και ενα Dakar (θεωρητικά ηταν το ίδιο προσεγμένα και συντηρημένα πρόσφεραν τα ιδια ήθελαν τα ιδια σε συντήρηση μετα την αγορα) ποιο θα προτιμούσες..; σε λογικα επίπεδα κόστους αγοράς.
Δεν γίνεται να τα βρεις στην ίδια τιμή. Το dakar είναι πάντα σημαντικά ακριβότερο από το απλό. Εάν το βρεις στην ίδια τιμή με το απλό, μάλλον κάτι θα τρέχει. Άρα τι να συγκρίνω; Αλλά για να μην σου χαλάσω την καρδιά, εάν υποθετικά ήταν σε καλή κατασταση, το dakar.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Δεν γίνεται να τα βρεις στην ίδια τιμή. Το dakar είναι πάντα σημαντικά ακριβότερο από το απλό. Εάν το βρεις στην ίδια τιμή με το απλό, μάλλον κάτι θα τρέχει. Άρα τι να συγκρίνω; Αλλά για να μην σου χαλάσω την καρδιά, εάν υποθετικά ήταν σε καλή κατασταση, το dakar.
Το ερώτημα ειναι θεωρητικό.. θέτω οτι παραμέτρους θελω.. :p
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
το νου σας...το οτι το πηγαινε ο nomad κοματια δεν σημαινει οτι παει ετσι με ολους...:cool:
Μα δεν ήμουν με gs φέτος. Με ένα ταπεινό και παλιό klx ήμουν.
Άλλος ήταν με gs φέτος, που δεν θυμάμαι και το όνομά του.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μα δεν ήμουν με gs φέτος. Με ένα ταπεινό και παλιό klx ήμουν.
Άλλος ήταν με gs φέτος, που δεν θυμάμαι και το όνομά του.
οταν φτιαχνατε την διαδρομη ειχε ανεβασει ενα βιντεο ο καπτενγιαννης...που πατε λιγο κοματια!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οταν φτιαχνατε την διαδρομη ειχε ανεβασει ενα βιντεο ο καπτενγιαννης...που πατε λιγο κοματια!
Άστον να λέει... Κομμάτια το πάει το gs και ας μην είναι το τακαρισιο
Γιατί ο αναβάτης και όχι το σίδερο... Κλπ κλπ:inlove:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο απουσιολόγος έβαλε τα πράγματα στη θέση τους!!
σχεδόν, τα πιο παλιά GS είχαν μεγαλύτερο ντεπόζιτο :p
και είναι μάλλον απίθανο να καίει λιγότερο ο γκάντις.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο ιντερνετ το ηυρα, ουτως ή αλλως οι καταναλωσεις ειναι οι θεωρητικες των εταιριων αν δεν κανω λαθος.

Ετσι, για να εχουμε ενα μπουσουλα στις διαφορες, πχ μεγεθη τροχων και ελαστικων, διαδρομων αναρτησεων κτλ Ακομη και τα βαρη δεν ειναι κομπλε, πχ αλλο βαρος εχει η εκδοση με ΑΒΣ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
σχεδόν, τα πιο παλιά GS είχαν μεγαλύτερο ντεπόζιτο :p
και είναι μάλλον απίθανο να καίει λιγότερο ο γκάντις.
Ο Γκάντις.. Καίει όσο ένα 640
Μετρημενο ακριβώς στην ίδια διαδρομή με τον ίδιο ρυθμό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο Γκάντις.. Καίει όσο ένα 640
Μετρημενο ακριβώς στην ίδια διαδρομή με τον ίδιο ρυθμό.
σχετικότητα, ντίαρ Γουάτσον.
Υπάρχει ένας πίνακας που λέει ότι τυποποιημένα ο Γκάντις καίει λιγότερο από GS που ξέρουμε ότι καίει ελάχιστα (4-4,5 λίτρα/100) και απαντάς ότι καίει όσο ένα 640 που δεν είναι στον πίνακα, δεν ξέρουμε πόσο καίει τυποποιημένα και δεν ενδιαφέρει στην παρούσα συζήτηση ως υποψήφιο προς αγορά. Αν τοποθετηθείς ξανά με αριθμητική (πχ ο Γκάντις και το 640 καίνε 3λ/`100 τυχαίο νούμερο) θα έχεις πει κάτι το οποίο είναι χρήσιμο. Αν και μάλλον για πείραγμα έβαλε τα στοιχεία του Γκάντι ο απουσιολόγος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
σχετικότητα, ντίαρ Γουάτσον.
Υπάρχει ένας πίνακας που λέει ότι τυποποιημένα ο Γκάντις καίει λιγότερο από GS που ξέρουμε ότι καίει ελάχιστα (4-4,5 λίτρα/100) και απαντάς ότι καίει όσο ένα 640 που δεν είναι στον πίνακα, δεν ξέρουμε πόσο καίει τυποποιημένα και δεν ενδιαφέρει στην παρούσα συζήτηση ως υποψήφιο προς αγορά. Αν τοποθετηθείς ξανά με αριθμητική (πχ ο Γκάντις και το 640 καίνε 3λ/`100 τυχαίο νούμερο) θα έχεις πει κάτι το οποίο είναι χρήσιμο. Αν και μάλλον για πείραγμα έβαλε τα στοιχεία του Γκάντι ο απουσιολόγος.
Τα στοιχεια του domie είναι ότι να ναι πάντως.
Ούτε η κατανάλωση, αλλά σίγουρα ούτε τα κιλά είναι πραγματικά.
Και σίγουρα ένα μοτέρ 30ετιας με καρμπυρατέρ δεν είναι πιο οικονομικό από ένα σχετικά ψεκαστο σύγχρονο.
Στην μετρημένη λοιπόν ολοήμερη χωμάτινη διαδρομή καψαμε κάτι λιγότερο απο 5 λίτρα στα 100.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα στοιχεια του domie είναι ότι να ναι πάντως.
Ούτε η κατανάλωση, αλλά σίγουρα ούτε τα κιλά είναι πραγματικά.
Και σίγουρα ένα μοτέρ 30ετιας με καρμπυρατέρ δεν είναι πιο οικονομικό από ένα σχετικά ψεκαστο σύγχρονο.
Στην μετρημένη λοιπόν ολοήμερη χωμάτινη διαδρομή καψαμε κάτι λιγότερο απο 5 λίτρα στα 100.
Περίμενα πάνω από 6, δεν είναι κακό καθόλου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περίμενα πάνω από 6, δεν είναι κακό καθόλου.
Το 6... Το έχω δει σε κοντινές χωμάτινες, πιο μικρές σε χλμ.
Στο θέμα μας... Το gs650 σε 2 μεγάλες χωμάτινες που το είχα παει, ήταν πολύ οικονομικό.
Γυροφερνε στα 4 λίτρα.
 
Top Bottom