Βοήθεια επιλογής

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Παντως να ξερεις οτι ενα καλορυθμισμενο xr400 παιρνει πανευκολα μπροστα με την μανιβελα (9,2:1 συμπιεση) και παιρνει και μιζα. Το ειχε ενας φιλος ο οποιος του ειχε βαλει μιζα και ηταν σουπερ το μηχανακι.
Βασικά πήγα σήμερα εκεί που πήρα το crf1000 και του είπα να πάρει τους πελάτες του τηλ να μου βρει ένα καθαρό 400
 
Τελευταία επεξεργασία:

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Γενικά βλέπω πως "βαδίζεις" προς ορθές επιλογές, μια σημείωση μόνο.. το DR350 θα το άφηνα απ'έξω.
Το έχω ξαναγράψει κάπου εδώ μέσα πως έπαιζε και στις δικές μου επιλογές όταν κοιτούσα για παιχνιδομηχανή, αλλά διαβάζοντας πως είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς κεφαλή (και για τα 250 ισχύει αυτό, την ακούν εύκολα αν μείνουν με λίγο λάδι) και πως είναι το ίδιο δυσεύρετες με το Γιέτι, αποφάσισα να κοιτάξω προς ένα πιο εμπορικό μοντέλο που να έχει κυκλοφορήσει περισσότερο (Ελλάδα και παγκοσμίως).
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το XR400 δεν εχει 6η ταχυτητα, σαν 250 ταξιδεύει. Υποπλαίσιο?

Γιατι θες οπωσδήποτε αερόψυχτο?
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
@Carooly μετά το δεύτερο setup που έκανα στην πίσω ανάρτηση το crf1000 πάει φανταστικά στο χώμα , ο άνθρωπος που μου το ρύθμισε το έχει το αντικείμενο , η εμπρός ανάρτηση είναι πολύ μέτρια και απλά ακολουθεί .
Χαίρομαι που το παρατήρησες μιας και κόβει το μάτι σου !

Όντως ζήλεψα το klr250 και μου έγινε πρόταση να πάρω klx250 με 1000€ σε καλή κατάσταση .




Sent from my iPhone using Tapatalk

Το klr250 ειναι σουμιες με ροδες και μπορει να σε προδωσει ανα πασα στιγμη αν το κυνηγας στο χωμα.Εγω το εχω ακομα απο συνηθεια περισσοτερο
και για το οτι ειναι αξιοπιστο.
Δεν συγκρινεται ομως σε καμια περιπτωση με το klx που ειναι κλασεις ανωτερο σε ολα.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Το XR400 δεν εχει 6η ταχυτητα, σαν 250 ταξιδεύει. Υποπλαίσιο?

Γιατι θες οπωσδήποτε αερόψυχτο?
Με άλλο γραναζωμα όμως κάτι γινεται(όπως και στο drz).
Για φόρτωμα υπάρχουν διάφορες λύσεις σε αφτερμαρκετ,από απλές σχάρες μέχρι κιγκαλερίες για μετακόμιση
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με άλλο γραναζωμα όμως κάτι γινεται(όπως και στο drz).
Για φόρτωμα υπάρχουν διάφορες λύσεις σε αφτερμαρκετ,από απλές σχάρες μέχρι κιγκαλερίες για μετακόμιση
Αν το θελει και για μονοπατι - εντουρο οκ για το 400, διαφορετικα ενα 600-650 ειναι προτιμοτερο για δυσκολο εκδρομικο.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Αν το θελει και για μονοπατι - εντουρο οκ για το 400, διαφορετικα ενα 600-650 ειναι προτιμοτερο για δυσκολο εκδρομικο.
Κωστα εσυ και καποιοι άλλοι έχετε αποδείξει ότι τα 400 πέραν των άλλων χρήσεων(εντούρο,commuting) μπορούν να κάνουν και εκδρομικό χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
Και απ'ότι κατάλαβα ο onroad δεν ιεραρχεί πρώτα το εκδρομικό αλλά το commuting και τις χωμάτινες δυνατότητες.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το XR400 δεν εχει 6η ταχυτητα, σαν 250 ταξιδεύει. Υποπλαίσιο?

Γιατι θες οπωσδήποτε αερόψυχτο?
Θέλω να είναι όσο πιο απλή κατασκευή και να έχει λίγα πράγματα που μπορούν να χαλάσουν σε μια πτώση , δεν αποκλείω και τα υδρόψυκτα , αλλά λέω ιδανικά τι θα ήθελα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
suzuki dr400e μοτερ
σορρυ δεν ειδα την φωτο,suzuki dr650 μοτερ φοραει ετουτο,θυμαμαι καποτε που ειχε φιλος και το ειχα οδηγησει...δεν μ αρεσε..
σαν να κοβεις ξυλο με ατροχιστο τσεκουρι ηταν ενα πραμα
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κωστα εσυ και καποιοι άλλοι έχετε αποδείξει ότι τα 400 πέραν των άλλων χρήσεων(εντούρο,commuting) μπορούν να κάνουν και εκδρομικό χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
Και απ'ότι κατάλαβα ο onroad δεν ιεραρχεί πρώτα το εκδρομικό αλλά το commuting και τις χωμάτινες δυνατότητες.
Έτσι ακριβώς και μικρές εκδρομές , για τα μακρινά θα έχω το άλλο !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom