Βοήθεια με GOOGLEMAPS κ GARMIN

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Παρακαλώ βοηθάτε!!

Περνώντας στο GARMIN (ZUMO 390) τις χωμάτινες διαδρομές, που εχω σχεδιάσει στο mymaps της googlemaps, αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

1. Αν εχω μια διαδρομη που έχει ενωμένα 5 6 κομμάτια, σε ένα αρχείο GPX, μου τα βγάζει στο GARMIN 5 6 κομμάτια. Πρέπει δηλαδή να περάσω ενα ενα τα κομμάτια για να εμφανιστούνε. Θα μπορουσε να συμπτυχθεί αυτό σε ένα κομμάτι για να έχω αυτούσια μια διαδρομη;

2. Οταν σχεδιάζω διαδρομές, κάποιοι δρόμοι (χωματοδρομοι η μονοπάτια) δεν μπορουν να σηματοδοτηθούν με την επιλογή "προσθηκη διαδρομής οδήγησης" (μπλε χρώμα στον χάρτη) οπότε αναγκαστικά βάζω την επιλογή "προσθήκη γραμμής η σχήματος" (πορτοκαλί χρώμα στον χάρτη) την οποία επιλογή δεν μου την αναγνωρίζει πουθενά το Garmin, δεν την βρίσκω με τίποτα να την κάνω import...

3. Εσείς τι προγράμματα χρησιμοποιείτε για σχεδίαση χωμάτινων;


Βοηθάτε σύντροχοι!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα που θέτεις, ονομάζεται basecamp, είναι δωρεάν και την κατεβάζεις/εγκαθιστάς στο pc σου.

Εισάγεις, ενώνεις, εξάγεις απευθείας στην συσκευή garmin.

Έχει λίγο σύνθετο interface σαν πρόγραμμα αλλά όταν το μάθεις αξίζει.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Έχω βρει μια εφαρμογή που λέγεται onthego
Μπορείς και σχεδιάζεις διαδρομές πιο πολύ για τρέξιμο η για ποδήλατο αλλά κάνει εξαγωγή σε gpx.
Μπορείς να δοκιμάσεις αν περνάει από εκεί που θες ή μικρότερα κομμάτια για να κάνεις ένα τεστ
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Ποια επιλογη τα ενωνει?
Στην δημιουργία tracks θα δεις την κατάλληλη ρύθμιση.
Γενικά το basecamp το θεωρώ πολύ καλό, και όχι δύσκολο.
Η ένσταση μου είναι η χρήση του Google maps για χωμάτινες διαδρομές. Κορυφαίο στο επίσημο οδικό δίκτυο, πολλές ανακρίβειες στα βουνά. Επήσεις το θεωρώ πολύ πιο δύσκολο σε χρήση από το basecamp.
Προσωπικά, πλέον χρησιμοποιώ περισσότερο το OSMAND και το LOCUSMAP ,για την δημιουργία tracks. Τρελλές δυνατότητες, και απευθείας χρήση σε ένα δεύτερο, ( απλά το προηγούμενο, HUAWEI δεν θυμάμαι πιο), κινητό. Και το Garmin πέρασε πλέον σε εφεδρεία.
Να σημειωθεί ότι και οι χάρτες osm που χρησιμοποιούν οι παραπάνω εφαρμογές έχουν τα λάθη τους, ( δρόμοι που δεν υπάρχουν π.χ.)αλλά όποτε σου τύχει, είναι τόσο απλό, επιτόπου, να δημιουργήσεις νέα διαδρομή.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ποια επιλογη τα ενωνει?
Στο basecamp επιλογη των διαδρομων με την σειρα που θελεις να ενωθουν (με ctrl και αριστερο κλικ) και κατοπιν μέ δεξι κλικ επιλεγεις joint Οταν το προγραμμα ενωσει τα κομματια σου δινει την επιλογη με αναδιομενο παραθυρο να κρατησεις τις αρχικες διαδρομες ή να τις σβησεις

Χρησιμοποιω το google maps γιατι παρ ολο που για χωματινες διαδρομες εχει παρα πολλα λαθη επιτρεπει κανοντας ζουμ να αντιληφθει καποιος περιπου το ειδος του χωματοδρομου Κατοπιν οτι εχω σχεδιασει εκει, ακομη και με προχειρες γραμμες, το περναω στο basecamp για την τελικη επεξεργασια του gpx αρχειου Απο το basecamp μετα μεταφορα σε garmin ή κινητο
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Χρησιμοποιω το google maps γιατι παρ ολο που για χωματινες διαδρομες εχει παρα πολλα λαθη επιτρεπει κανοντας ζουμ να αντιληφθει καποιος περιπου το ειδος του χωματοδρομου
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Ναι, maps και earth, απαραίτητα, να πάρεις μια ιδέα του τόπου, να δείς από που είναι πιο καλά να περάσεις. Πιο όμορφα, πιο δύσκολα, ότι ψάχνεις.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρακαλώ βοηθάτε!!

Περνώντας στο GARMIN (ZUMO 390) τις χωμάτινες διαδρομές, που εχω σχεδιάσει στο mymaps της googlemaps, αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

1. Αν εχω μια διαδρομη που έχει ενωμένα 5 6 κομμάτια, σε ένα αρχείο GPX, μου τα βγάζει στο GARMIN 5 6 κομμάτια. Πρέπει δηλαδή να περάσω ενα ενα τα κομμάτια για να εμφανιστούνε. Θα μπορουσε να συμπτυχθεί αυτό σε ένα κομμάτι για να έχω αυτούσια μια διαδρομη;

2. Οταν σχεδιάζω διαδρομές, κάποιοι δρόμοι (χωματοδρομοι η μονοπάτια) δεν μπορουν να σηματοδοτηθούν με την επιλογή "προσθηκη διαδρομής οδήγησης" (μπλε χρώμα στον χάρτη) οπότε αναγκαστικά βάζω την επιλογή "προσθήκη γραμμής η σχήματος" (πορτοκαλί χρώμα στον χάρτη) την οποία επιλογή δεν μου την αναγνωρίζει πουθενά το Garmin, δεν την βρίσκω με τίποτα να την κάνω import...

3. Εσείς τι προγράμματα χρησιμοποιείτε για σχεδίαση χωμάτινων;


Βοηθάτε σύντροχοι!!
Όσον αφορά το ερώτημα 1 δοκίμασε το παρακάτω πρόγραμμα.

Νομίζω έως 5 διαδρομές γίνονται εύκολα μια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για το τρίτο ερώτημα δες το Ride with GPS | Bike Route Planner and Cycling Navigation App

Πολύ εύκολος σχεδιασμός διαδρομής μέσα από ποικιλία χαρτών.
Μπορείς να συνδέσεις πεζοπορικά μονοπάτια μαζί με δρόμους σε μία διαδρομή.
Και εννοείται εξαγωγή στο τέλος σε gpx.
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Μόνο για την ερώτηση 3, από Garmin δεν έχω ιδέα
Για να δημιουργώ διαδρομές χρησιμοποιώ το Sportstracker (τύπος χάρτη δορυφόρος gmaps) και τη ρίχνω στο gpxviewer με χρήση του κινητού
Όλα με το κινητό με τα θετικά και τα αρνητικά..
Ταυτόχρονα γράφω και τη διαδρομή,
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
το basecamp μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο οταν εχεις garmin συσκευη , και πριν χρονια προσπαθησε να μου δειξει καποια πραγματα ενας παλιος μας φιλος απο δω μεσα , αλλα εμεινα σκραπας...... πλεον τις φτιαχνω στο google maps τι κανω gpx και τις διαβαζω στο google earth , θα μου πεις μπορω να την σχεδιαζω στο google earth αλλα ειναι πολυ χρονοβορο . Προσπαθησα οταν τις διαβαζω στο google earth και να φτιαχνω με την σχεδιαση την παρακαμαψη και να κανω το ενα gpx κουμπωμενο με την παρακαμψη αλλα στην εξαγωγη σε gpx δεν τα κανει και τα δυο ταυτοχρονα ..... μπορεις να σας μπερδεψα σιγουρα , απλα ψαχνω καπως ευκολα να πειραζω ετοιμες διαδρομες με ποιο προγραμμα ........ εχω καποιο επιπεδο πιστευω αλλα δεν ειμαι καλος στα αγγλικα και δυσκολευομαι .......
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
το basecamp μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο οταν εχεις garmin συσκευη , και πριν χρονια προσπαθησε να μου δειξει καποια πραγματα ενας παλιος μας φιλος απο δω μεσα , αλλα εμεινα σκραπας...... πλεον τις φτιαχνω στο google maps τι κανω gpx και τις διαβαζω στο google earth , θα μου πεις μπορω να την σχεδιαζω στο google earth αλλα ειναι πολυ χρονοβορο . Προσπαθησα οταν τις διαβαζω στο google earth και να φτιαχνω με την σχεδιαση την παρακαμαψη και να κανω το ενα gpx κουμπωμενο με την παρακαμψη αλλα στην εξαγωγη σε gpx δεν τα κανει και τα δυο ταυτοχρονα ..... μπορεις να σας μπερδεψα σιγουρα , απλα ψαχνω καπως ευκολα να πειραζω ετοιμες διαδρομες με ποιο προγραμμα ........ εχω καποιο επιπεδο πιστευω αλλα δεν ειμαι καλος στα αγγλικα και δυσκολευομαι .......
Δεν χρειαζεσαι garmin συσκευη για να δουλεψεις με το base camp
Αρκει να εχεις περασει σε αυτο καποιον χαρτη οπου θα υπαρχουν και οι χωματοδρομοι (υπαρχουν και δωρεαν)
Και ναι μπορεις με αυτο ευκολα και γρηγορα να κοψεις κομματια απο ετοιμες διαδρομες που εχεις βρει πχ στο νετ και να προσθεσεις δικα σου κομματια ή παρακαμψεις

Το google maps καλο ειναι για την αρχικη χοντρικη σχεδιαση
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
παω να κατεβασω χαρτες και μου κατεβαζει το garmin express.... εχεις καποιο βιντεο αναλυτικο κωστα να παρω ενα μπουσουλα;;;
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
παω να κατεβασω χαρτες και μου κατεβαζει το garmin express.... εχεις καποιο βιντεο αναλυτικο κωστα να παρω ενα μπουσουλα;;;
Δεν θα κατεβασεις χάρτες garmin αλλα ανεξάρτητους που μπορούν να εγκατασταθούν στο basecamp.

Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτόν εδώ: OpenTopoMap Garmin Maps (κατεβαζεις το zip απο το link που λέει basecamp και ακολουθείς τις οδηγίες στην αρχή της σελίδας).

Μεγαλύτερη λίστα με διαθέσιμους χάρτες υπάρχει εδώ: OSM Map On Garmin/Download - OpenStreetMap Wiki
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
τον κατεβασα δεν με τρελενει γιατι δεν εχει εδαφος και βουνο ασε που σε ενα σημειο ενω εχω περασει απο το maps αυτο το δειχνει κομεννο την μαυρη γραμμη!!! χαχαχα μπορει και να ισχυει..... εχω κανει εισαγωγη κμλ αλλα δεν βρισκω πως το πειραζω απλα κανω σχεδιαση και μετα δεν βλεπω κατι για διαγραφη της λαθος διαδρομης!

μαλλον πρεπει να κανουμε ενα live webinar δηλωνω παρον!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε σεις μην παιδευεστε με το το basecamp, δεν υπάρχει λόγος.

Χρησιμοποιείστε αυτήν την online πλατφόρμα και φτιάξτε διαδρομές, ανεβάστε gpx, κάντε τα edit ktl

 
Top Bottom