Βοήθεια στην επιλογή πρώτου Adventure Bike για... μικρόσωμο

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Υπάρχει μια έλλειψη σε ελαστικά γενικώς.
Από μέσα Σεπτέμβρη έμαθα σταδιακα θα λυθούν τα προβλήματα
Ισχυει, κ ισως μας παει κ πιο πισω λενε...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μόνος μου, αλλά μάλλον κλείνω προς τα: μπροστά MT21 και πίσω tkc80.

Ελπίζω απλά να μην φαγωθούν γρήγορα στην 50-50 χρήση που θελω να τους κάνω.
Στο παροπλισμενο XLRακι που χρησιμοποιουσα για χωμα (ακομα και μακρινο) για 3 χρονια 2010-2011-2012, ειχα βαλει αρχικα TW 301-302 και μετα TKC80. Αν και με τα TW δεν ειχα προβλημα σε στεγνα χωματα, με τα TKC το μηχανακι ητανε αλλου :ok: Και επειδη ητανε παναλαφρο (135 κιλα γεματο), δεν κωλωνα ακομα και σε πολλες λασπες. Με MT21 μπροστα, το μπροστινο θα δαγκωνει ακομα περισοτερο αλλα θα θελει πολλη προσοχη στη βρεγμενη ασφαλτο (τα TKC θελουν απλα καποια προσοχη στο βρεγμενο). Πληροφοριακα φοραγα ΜΤ21 μπροστα / TKC80 πισω στο CRF1000 και ειμουνα πολυ ευχαριστημενος μειον τις πολλες λασπες, αλλα αυτο ειναι βαρυ μηχανακι, 230 κιλα γεματο.

Δεν ξερω τι χρηση χωμα θα κανεις, αν ειναι για γενικη και οχι απαιτητικη χρηση, θα εισαι μια χαρα με τα TW ή τα ΑΧ41, αν και τα τελευταια μου φαινεται οτι εχουν χαμηλο τακουνι (τουλαχιστο ειναι αραιοτερο). Αλλα ο συνδυασμος MT21 / TKC80 θα παει το μηχανακι αλλου στα χωματα κατα τη γνωμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Στο παροπλισμενο XLRακι που χρησιμοποιουσα για χωμα (ακομα και μακρινο) για 3 χρονια 2010-2011-2012, ειχα βαλει αρχικα TW 301-302 και μετα TKC80. Αν και με τα TW δεν ειχα προβλημα σε στεγνα χωματα, με τα TKC το μηχανακι ητανε αλλου :ok: Και επειδη ητανε παναλαφρο (135 κιλα γεματο), δεν κωλωνα ακομα και σε πολλες λασπες. Με MT21 μπροστα, το μπροστινο θα δαγκωνει ακομα περισοτερο αλλα θα θελει πολλη προσοχη στη βρεγμενη ασφαλτο (τα TKC θελουν απλα καποια προσοχη στο βρεγμενο). Πληροφοριακα φοραγα ΜΤ21 μπροστα / TKC80 πισω στο CRF1000 και ειμουνα πολυ ευχαριστημενος μειον τις πολλες λασπες, αλλα αυτο ειναι βαρυ μηχανακι, 230 κιλα γεματο.

Δεν ξερω τι χρηση χωμα θα κανεις, αν ειναι για γενικη και οχι απαιτητικη χρηση, θα εισαι μια χαρα με τα TW ή τα ΑΧ41, αν και τα τελευταια μου φαινεται οτι εχουν χαμηλο τακουνι (τουλαχιστο ειναι αραιοτερο). Αλλα ο συνδυασμος MT21 / TKC80 θα παει το μηχανακι αλλου στα χωματα κατα τη γνωμη μου.
χρησιμες πληροφορίες. Νομίζω σαν αρχάριος θα χρειαστώ την καλύτερη προσφυση στο βρεγμενο. Συν οτι ακόμη δεν εχω ακουμπήσει χώμα. thanks!

Παντού οι ίδιες απορίες.

πολύ φίλος μου!! Τι λένε τα σχόλια αραγε?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
χρησιμες πληροφορίες. Νομίζω σαν αρχάριος θα χρειαστώ την καλύτερη προσφυση στο βρεγμενο. Συν οτι ακόμη δεν εχω ακουμπήσει χώμα. thanks!


πολύ φίλος μου!! Τι λένε τα σχόλια αραγε?
Τα αναμενόμενα που γράφονται παντού. Η ουσία είναι ότι αν το θες θα βρεις το πώς. Οι περισσότεροι τα έχουν χαμηλώσει.

 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Δεν χαμηλώνει πολύ το 210 , σχεδόν 1,5 πόντο Μαξ και θα πρέπει να είναι γάτα αυτός που θα το κάνει , άντε κ λίγο από σέλα (-1,5/2 cm)

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν χαμηλώνει πολύ το 210 , σχεδόν 1,5 πόντο Μαξ και θα πρέπει να είναι γάτα αυτός που θα το κάνει , άντε κ λίγο από σέλα (-1,5/2 cm)

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάτι έγραψαν για αποστάτες στο αμορτισέρ και ρίξιμο... Αστεία πολύ στα καλάμια αντίστοιχα, χαμήλωμα της τάξης των 5-6 εκατοστών. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να πάρεις 990 και να το κάνεις vstrom από διαδρομή, μένουμε στο περί ορέξεως.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το 265 μπορεί να κατέβει τόσο πιθανώς, το 210 που το κοιτάξαμε με τον τασουλη μου είπε ότι έγραψα ( τελικά εγώ δεν το χαμήλωσα )

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο Τασούλης είναι και εξουσιοδοτημένο συνεργείο, αντιπρόσωπος κλπ. Κάποιος άλλος μάστορας δεν ξέρεις αν έχει παρόμοιες αναστολές και προορισμούς. Πχ το να έχεις τα καλάμια 5εκ πάνω από τις τιμονοπλακες δεν ξέρω ποιος λογικός άνθρωπος θα το κάνει, το έχω δει ακόμα και σε tdm.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εγώ δεν μιλάω για κατέβασμα από τιμονοπλακες ,αλλά εσωτερικά.
Από τιμονοπλακες έχει γραμμουλες πόσο κάτω μπορείς να πας .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κάτι έγραψαν για αποστάτες στο αμορτισέρ και ρίξιμο... Αστεία πολύ στα καλάμια αντίστοιχα, χαμήλωμα της τάξης των 5-6 εκατοστών. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να πάρεις 990 και να το κάνεις vstrom από διαδρομή, μένουμε στο περί ορέξεως.
Γιατι ακουνε κατι ¨τυπους¨:p, που υποστηριζουν οτι η μηχανη, ¨δεν θελει υψος, αλλα...... αναστημα¨ :laugh::laugh::laugh:, και αυτα μετα, ειναι τα καμωματα τους :hungover:




Οποία ομοιοτης, με προσωπα και καταστασεις του παροντος, ειναι συμπτωματικη............ :plqtr:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατι ακουνε κατι ¨τυπους¨:p, που υποστηριζουν οτι η μηχανη, ¨δεν θελει υψος, αλλα...... αναστημα¨ , και αυτα μετα, ειναι τα καμωματα τους :hungover:




Οποία ομοιοτης, με προσωπα και καταστασεις του παροντος, ειναι συμπτωματικη............ :plqtr:
Εντάξει βρε Νικόλα, η αλήθεια είναι ότι το ύψος είναι και θέμα αναβάτη, χωρίς βέβαια αυτός να είναι ο κανόνας. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν πατάς κάτω καθόλου τότε μαθαίνεις να δουλεύεις κωλαράκι στις στάσεις χαχαχα. Ρισπεκτ σε αυτούς που προβάλουν ανάστημα αντί για ύψος.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοινωνικό μήνυμα


 
Top Bottom