Βοήθεια σχετικά με παντελόνι Nord cap

Giorgos F700

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
BMW F700 2013Y
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το παρακατώ παντελόνι.

http://nordcap.com.gr/UK_Pages/Nordcap/Pants/DakarPant.html

Είναι το πρώτο μου και το θέλω για χειμώνα καλοκαίρι μιας και θα αρχίσουμε με το άλλο μου μισό τις εξωρμήσεις σιγά σιγά.

Το έχει κανένας?και αν ναι είναι ικανοποιητικά αδιάβροχο?
Άπο τιμή νομίζω είναι πολυ οικονομικό γύρω στα 100 ευρώ

Έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το παρακατώ παντελόνι.

http://nordcap.com.gr/UK_Pages/Nordcap/Pants/DakarPant.html

Είναι το πρώτο μου και το θέλω για χειμώνα καλοκαίρι μιας και θα αρχίσουμε με το άλλο μου μισό τις εξωρμήσεις σιγά σιγά.

Το έχει κανένας?και αν ναι είναι ικανοποιητικά αδιάβροχο?
Άπο τιμή νομίζω είναι πολυ οικονομικό γύρω στα 100 ευρώ

Έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει?
Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο, αλλά για καλοκαιρινές εξορμήσεις δεν κάνει, αν διαβάσεις τις προδιαγραφές.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σε αυτα τα λεφτα φιλε μου δεν θα βρεις αυτο που ζητας.Πρεπει να διαλεξεις.

Κατα την αποψη μου παρε ενα χειμερινο,μιας και τοτε γινονται τα περισσοτερα χιλιομετρα,η τουλαχιστον τοτε τα κανω εγω.
 

Giorgos F700

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
BMW F700 2013Y
Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο, αλλά για καλοκαιρινές εξορμήσεις δεν κάνει, αν διαβάσεις τις προδιαγραφές.
Αυτό με προβληματίζει γιατί σε μαγαζί που το είδα μου το προτείναν σαν 4 εποχών.
Οι επενδύσεις απο μεσα αφαιρούνται(αδιάβροχη και ισοθερμική) και γίνεται ''καλοκαιρινό'' γιατι έχει αεραγωγούς.


Σε αυτα τα λεφτα φιλε μου δεν θα βρεις αυτο που ζητας.Πρεπει να διαλεξεις.

Κατα την αποψη μου παρε ενα χειμερινο,μιας και τοτε γινονται τα περισσοτερα χιλιομετρα,η τουλαχιστον τοτε τα κανω εγω.
Δεν με πειράζει να είναι και πιο ακριβό ενδεικτίκα ανέφερα το συγκεκριμενό γιατί έτσι οπως μου το παρουσίασαν τα κανει ολα και συμφέρει..
Εγώ τα κάνω ολο το χρόνο γι'αυτο σκέφτηκα το συγκεκριμένο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θεωρώ ότι πρέπει να αγοράσεις 2 παντελόνια, γιατί τα καλοκαιρινά είναι διάτρητα και ιδίως στην Ελλάδα δεν αρκούν οι αεραγωγοι.


advφον!!
 

foogr01

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
F800GS
Το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω. Εγώ έχω ένα αδιάβροχο με εσωτερική επένδυση για το κρύο, την οποία την έχω χρησιμοποιήσει μία φορά εδώ κάτω στην Κρήτη. Το φοράω χωρίς την επένδυση, δεν έχει αεραγωγούς και το καλοκαίρι αντέχω βαριά μέχρι 45 λεπτά. Οι αποστάσεις εδώ κάτω είναι μικρές βέβαια. Στο πρόγραμμα ήταν και ένα καλοκαιρινό διάτρητο αλλά τελικά ποτέ δεν αγοράστηκε (τώρα δύσκολα θα το πάρω) και έτσι αξιοποιώ όσο το δυνατόν καλύτερα το ένα που έχω.
Η καλύτερη λύση και εφόσον μπορείς να την υποστηρίξεις είναι ένα χειμερινό αδιάβροχο και ένα καλοκαιρινό διάτρητο παντελονάκι. Π.χ. παίρνεις τώρα το καλοκαιρινό και το χειμώνα το βλέπεις για ένα αδιάβροχο και ζεστό. Αν τώρα οι εξορμήσεις που θα κάνεις είναι λίγες και το budget σου δεν τα σηκώνει και τα δύο, δώσε παραπάνω χρήματα να πάρεις ένα καλό παντελόνι να κάνει αυτό που ζητάς (όπως π.χ. τα μπουφάν 3 εποχών). Αλλιώς άκουσε τους από πάνω και δεν θα χάσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ας πω κι εγώ την άποψή μου...
Αυτήν την στιγμή ο ρουχισμός με αφαιρούμενες επενδύσεις σε συνδιασμό με οπές αερισμού είναι ο πιο πλήρης κι αυτός που θα σε ικανοποιήσει στις περισσότερες των περιπτώσεων!
Είναι ζεστά τον χειμώνα, αδιάβροχα στην βροχή με το μειονέκτημα ότι το ρούχο μουσκεύει εκτός από εσένα και το καλοκαίρι σε κρατά όσον το δυνατόν πιο δροσερό, όχι όσο ένα καλοκαιρινό καθαρόαιμο, αλλά τα καταφέρνει...
Οι αερισμοί δεν μπορούν να δουλέψουν ικανοποιητικά αν καβαλάς κάποιο θεριό του στυλ GS adv ή RT που κόβουν τον αέρα από τον αναβάτη με τις τεράστιες ζελατίνες...
Γνώμη μου είναι ότι ο ρουχισμός με οπές αερισμοϋ με αφαιρούνενες επενδϋσεις είναι ο καλϋτερος κι ο πιο πλήρης...
 

Giorgos F700

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
BMW F700 2013Y
Ας πω κι εγώ την άποψή μου...
Αυτήν την στιγμή ο ρουχισμός με αφαιρούμενες επενδύσεις σε συνδιασμό με οπές αερισμού είναι ο πιο πλήρης κι αυτός που θα σε ικανοποιήσει στις περισσότερες των περιπτώσεων!
Είναι ζεστά τον χειμώνα, αδιάβροχα στην βροχή με το μειονέκτημα ότι το ρούχο μουσκεύει εκτός από εσένα και το καλοκαίρι σε κρατά όσον το δυνατόν πιο δροσερό, όχι όσο ένα καλοκαιρινό καθαρόαιμο, αλλά τα καταφέρνει...
Οι αερισμοί δεν μπορούν να δουλέψουν ικανοποιητικά αν καβαλάς κάποιο θεριό του στυλ GS adv ή RT που κόβουν τον αέρα από τον αναβάτη με τις τεράστιες ζελατίνες...
Γνώμη μου είναι ότι ο ρουχισμός με οπές αερισμοϋ με αφαιρούνενες επενδϋσεις είναι ο καλϋτερος κι ο πιο πλήρης...

Και εγω την ιδια γνώμη έχω... ξέρω οτι δεν θα είναι τελείο σε όλες τις συνθήκες αλλά ικανοποιητικό σε ζέστη-κρύο-βροχή..
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Και εγω την ιδια γνώμη έχω... ξέρω οτι δεν θα είναι τελείο σε όλες τις συνθήκες αλλά ικανοποιητικό σε ζέστη-κρύο-βροχή..
Προσωπικά έχω κάτι παρόμοιο (Revit dakar/sand), όχι το ίδιο, αλλά κάνουν την ίδια δουλειά.
Τον χειμώνα είναι εκπληκτικά ζεστά, στην βροχή, άμα έχεις και την θερμική επένδυση δεν καταλαβαίνεις τίποτα, χωρίς αυτήν το καλοκαίρι νιώθεις περίεργα, νιώθεις την υγρασία, αλλά είσαι στεγνός. Το καλοκαίρι κουβαλάω πάντα την αδιαβροχοποίηση του τζάκετ κι ένα αδιάβροχο παντελόνι, μιας κι είναι δύσκολο να ξεβρακωθεϊς στην άκρη του δρόμου για να βάλεις την εσωτερική αδιαβροχοποίηση...:D
 

Giorgos F700

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
BMW F700 2013Y
Προσωπικά έχω κάτι παρόμοιο (Revit dakar/sand), όχι το ίδιο, αλλά κάνουν την ίδια δουλειά.
Τον χειμώνα είναι εκπληκτικά ζεστά, στην βροχή, άμα έχεις και την θερμική επένδυση δεν καταλαβαίνεις τίποτα, χωρίς αυτήν το καλοκαίρι νιώθεις περίεργα, νιώθεις την υγρασία, αλλά είσαι στεγνός. Το καλοκαίρι κουβαλάω πάντα την αδιαβροχοποίηση του τζάκετ κι ένα αδιάβροχο παντελόνι, μιας κι είναι δύσκολο να ξεβρακωθεϊς στην άκρη του δρόμου για να βάλεις την εσωτερική αδιαβροχοποίηση...:D

Είχα ήδη σκεφτεί τη λύση του αδιάβροχου αν επιλεξω το συγκεκριμενο γιατι αυτο με το ξεβράκωμα είναι ενα σημαντικό μειονέκτημα :woot:!!!
 
Top Bottom