Βοηθεια σε αλλαγη λαδιων ktm 950 adv

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
καλησπέρα παίδες..Απόκτησα πρόσφατα ένα ktm 950 adventure.Το θέμα είναι ότι μένω σε χωριό και το πλησιέστερο συνεργείο που θα υπήρχε περίπτωση και να εμπιστευτώ είναι γύρω στη 1.30 ώρα. Το θέμα είναι ότι θα προτιμούσα τα 'απλά' να τα κάνω μόνος μου και για εξοικονόμηση χρημάτων αλλά και λόγω απόστασης.Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει ν αλλάξω λάδια γτ απ ότι είδα δεν είναι όπως στο παλιό bmw μου που ανοιγες τη βίδα απο κάτω αλλαζες και φίλτρο και ολα καλα.. Είδα σ ένα βίντεο ότι εκτός απο την κάτω βίδα στο ktm ανοίγει μετά και άλλη μία πάνω από τον ανορθωτή και καθαρίζει κ ένα φιλτράκι εκεί παραδίπλα..Τι στο καλό είναι αυτό?Υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά αν προσπαθήσω μόνος μου και τι θα πρέπει να προσέξω για να γίνουν όλα καλά?Αμα είναι μπέρδεμα θα το πάω στην μαμα κτμ..τι να το κανω...Τέλος τι λάδι μου προτέινετε?είμαι μεταξύ denicol και motorex!!!ευχαριστω!!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Στείλε μου το mail σου για να σου στείλω το Service manual. Εμένα οι γνώσεις μου σταματάνε εκεί.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περίμενε λίγο και σίγουρα θα σε βοηθήσουν πολλοί εδώ μέσα. ...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
απο την στιγμη που δεν γνωριζεις ''ακομα'' τι ξεβιδωνει,πως λεγετε κ γιατι το κανει τραβα για μια φορα στον μαστορα δες ''κλεψε'' τι κανει ωστε να πραξεις αναλογα την επομενη...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
H αλήθεια είναι οτι....είναι λίγο μπέρδεμα.
Είναι αρκετά αυτά που πρέπει να γίνουν ,και πρέπει να γίνουν ΣΩΣΤΑ ,αλλιώς ,θα υπάρξουν θέματα.
Η διαδικασία είναι αρκετά μεγάλη ,ώστε να περιγραφεί λεπτομερώς γραπτά εδώ.
Κατ'αρχήν ,βρές το manual κ μελέτησέ το.
Μετά ,δεδομένου οτι έχεις κ κάποια εμπειρία σε λύσε δέσε ,κ ξέρεις ποιό είναι τι κ τι κάνει κ γιατί ,ξεκίνα.

Εδώ είναι 3 video ,που δείχνουν την διαδικασία.
Δεν είναι ότι καλύτερο ,ούτε ότι περιγραφικότερο ,αλλα δεν βρήκα κάτι άλλο.
Ισως κάποιοι να το θεωρήσουν και τέλειο οδηγό ,αλλά επειδή εγώ είμαι "ψείρας" κ τελειομανής (οπως μου λέει ο μαστροΚλούνης) δουλεύω πάντα με προδιαγραφές "ιατρικών πρωτοκόλλων".:)
Πάντως ,σαν μπούσουλας ,για να πάρεις μιάν ιδέα ,καλά είναι.





Εναλλακτικά ,μας λές ποιό είναι το χωριό σου ,ερχόμαστε ,εσύ στήνεις ψησταριά κ ανοίγεις το βαρέλι με το κρασί ,κι εμείς σου φτιάνουμε το θεριό. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
H αλήθεια είναι οτι....είναι λίγο μπέρδεμα.
Είναι αρκετά αυτά που πρέπει να γίνουν ,και πρέπει να γίνουν ΣΩΣΤΑ ,αλλιώς ,θα υπάρξουν θέματα.
Η διαδικασία είναι αρκετά μεγάλη ,ώστε να περιγραφεί λεπτομερώς γραπτά εδώ.
Κατ'αρχήν ,βρές το manual κ μελέτησέ το.
Μετά ,δεδομένου οτι έχεις κ κάποια εμπειρία σε λύσε δέσε ,κ ξέρεις ποιό είναι τι κ τι κάνει κ γιατί ,ξεκίνα.

Εδώ είναι 3 video ,που δείχνουν την διαδικασία.
Δεν είναι ότι καλύτερο ,ούτε ότι περιγραφικότερο ,αλλα δεν βρήκα κάτι άλλο.
Ισως κάποιοι να το θεωρήσουν και τέλειο οδηγό ,αλλά επειδή εγώ είμαι "ψείρας" κ τελειομανής (οπως μου λέει ο μαστροΚλούνης) δουλεύω πάντα με προδιαγραφές "ιατρικών πρωτοκόλλων".:)
Πάντως ,σαν μπούσουλας ,για να πάρεις μιάν ιδέα ,καλά είναι.





Εναλλακτικά ,μας λές ποιό είναι το χωριό σου ,ερχόμαστε ,εσύ στήνεις ψησταριά κ ανοίγεις το βαρέλι με το κρασί ,κι εμείς σου φτιάνουμε το θεριό. :D
χαχαχαχα!!!Λιδωρικι λεγεται!λιγο δυσκολο να το ξερεις..Ειναι στη λιμνη του Μορνου κοντα σε αμφισσα-ιτεα-γαλαξιδι-δελφους!!Ψησταρια εχω πετρινη κρασι φτιαχνω δικο μου οποτε δεν κωλονουμε πουθενα...χαχαχαχα..Αυτα ακριβως τα βίντεο είδα!!τεσπα με τρομαξατε...θα το παω πατρα να εχω το κεφαλι μου ησυχο αλλιως αν ειστε αθήνα κ παιξει καμια αλλαγη η καμια επισκευη η το οτιδηποτε επειδη είμαι πολυ συχνα αθήνα έρχομαι να δω αν δεν εχετε προβλημα..
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
χαχαχαχα!!!Λιδωρικι λεγεται!λιγο δυσκολο να το ξερεις..Ειναι στη λιμνη του Μορνου κοντα σε αμφισσα-ιτεα-γαλαξιδι-δελφους!!Ψησταρια εχω πετρινη κρασι φτιαχνω δικο μου οποτε δεν κωλονουμε πουθενα...χαχαχαχα..Αυτα ακριβως τα βίντεο είδα!!τεσπα με τρομαξατε...θα το παω πατρα να εχω το κεφαλι μου ησυχο αλλιως αν ειστε αθήνα κ παιξει καμια αλλαγη η καμια επισκευη η το οτιδηποτε επειδη είμαι πολυ συχνα αθήνα έρχομαι να δω αν δεν εχετε προβλημα..
χαιρετισματα στον φιλο μου τον κρικελα:friendship:
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πολύ καλό link είναι κι αυτό που ποστάρισε ο φίλος AggelakasK
Μπορείς να βρείς εκεί ,πολλές πληροφορίες για πολλά θέματα 950/990.

Οσο για το όμορφο Λιδωρίκι ,ντροπή μας ρε φίλε αν δεν το ξέραμε.
Συνήθης σταθμός για όσους βολτάρουν προς τα κεί.
Για μας ,εχει αποτελέσει και βάση νυκτερινής διαμονής ,σαν ορμητήριο εξερεύνησης των γύρω βουνών.

Τώρα ,για το μανάρι σου ,αφού το απόκτησες πρόσφατα ,αν δεν είσαι σίγουρος για τις εργασίες συντήρησης που έχουν γίνει ,τότε θα πρέπει να το βάλεις σε μιά τάξη ,κάνοντας πολύ περισσότερα απο μόνο λάδια-φίλτρα.
Για να ξέρεις τι σου γίνεται.
Στα συγεκκριμένα μοτόρια ,αν αμελήσεις κάποια θέματα συντήρησης ,τότε αρχίζουν κ βγαίνουν προβλήματα.

Να το χαίρεσαι. :friendship:
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
τελεια τοτε...Μετα την Ευβοια σας περιμενω πανω!!!Η μηχανη παρ όλο που την πήρα μεταχειρισμενη ειναι με book service κ το μεγάλο με βαλβίδες εχει γίνει πριν 600 χμ οποτε λογικα θα χουν αλλαχτει πραγματακια..Τα λαδια με προβλιματίζουν μόνο για να μπορω να υπολογισω αν καιει και ποσο καιει και γενικα για να μην το κατεβαζω για το παραμικρο πάτρα.Αν και μεχρι να μαθω μαλλον κατι τέτοιο θα γίνεται!!Απο πατρα κανεις κανεναν εμπιστο μάστορα για κτμ?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
καλοταξιδο φιλε το καινουριο σου μηχανακι!!! στην πατρα ειναι ο σαρελας που εχει την κτμ οπως μπαινεις πατρα στο δεξι σου χερι.. τωρα οι πατρινοι μπορει να ξερουν και κανεναν αλλο!!
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
καλοταξιδο φιλε το καινουριο σου μηχανακι!!! στην πατρα ειναι ο σαρελας που εχει την κτμ οπως μπαινεις πατρα στο δεξι σου χερι.. τωρα οι πατρινοι μπορει να ξερουν και κανεναν αλλο!!
ευχαριστω!!οταν ερθει η ωρα θα τον επισκευτω!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
τελεια τοτε...Μετα την Ευβοια σας περιμενω πανω!!!
Γουστάρω να ξαναπερπατήσουμε τα γύρω βουνά.
Θα κανονίσουμε κ διαμονή για να'ναι χορταστικό.
Κατά την άνοιξη θα'ναι καλά....konkost ακούει...; ;)



Η μηχανη παρ όλο που την πήρα μεταχειρισμενη ειναι με book service κ το μεγάλο με βαλβίδες εχει γίνει πριν 600 χμ οποτε λογικα θα χουν αλλαχτει πραγματακια..
Αν την πήρες με book service ,τότε θα αναφέρει επακριβώς τι έγινε.

Κι αν όντως έγινε το Μεγάλο service ,τότε αυτό περιλαμβάνει
λαδια-φιλτρα(λαδιού-αέρα)-έλεγχο/ρύθμιση στις βαλβίδες-αλλαγή ψυκτικού-αλλαγή υγρών φρένων κ' συμπλέκτη-κ πολλούς ελέγχους σε λειτουργικά μέρη.


Τα λαδια με προβλιματίζουν μόνο για να μπορω να υπολογισω αν καιει και ποσο καιει και γενικα για να μην το κατεβαζω για το παραμικρο πάτρα.Αν και μεχρι να μαθω μαλλον κατι τέτοιο θα γίνεται!!Απο πατρα κανεις κανεναν εμπιστο μάστορα για κτμ?
ΑN έχουν αλλαχτεί τα λάδια μόλις πρίν 600χλμ ,είναι άσκοπο κ άτοπο να ξανα-αλλαχτούν.
ΑΝ έχουν μπεί τα προτεινόμενα MOTOREX ,θα "τσιμπάει" λαδάκι.(φυσιολογικό κατά ΚΤΜ)
Απο λίγο έως αρκετό ,αναλόγως δεξιού καρπού.
Μάθε να ελέγχεις σωστά την στάθμη ,κ μην ασχοληθείς προς το παρόν με κάτι άλλο.
Μέχρι να ξαναχρειαστείς κάτι ,θα έχεις τον χρόνο να μάθεις τα "κόλπα" της.
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Γουστάρω να ξαναπερπατήσουμε τα γύρω βουνά.
Θα κανονίσουμε κ διαμονή για να'ναι χορταστικό.
Κατά την άνοιξη θα'ναι καλά....konkost ακούει...; ;)




Αν την πήρες με book service ,τότε θα αναφέρει επακριβώς τι έγινε.

Κι αν όντως έγινε το Μεγάλο service ,τότε αυτό περιλαμβάνει
λαδια-φιλτρα(λαδιού-αέρα)-έλεγχο/ρύθμιση στις βαλβίδες-αλλαγή ψυκτικού-αλλαγή υγρών φρένων κ' συμπλέκτη-κ πολλούς ελέγχους σε λειτουργικά μέρη.



ΑN έχουν αλλαχτεί τα λάδια μόλις πρίν 600χλμ ,είναι άσκοπο κ άτοπο να ξανα-αλλαχτούν.
ΑΝ έχουν μπεί τα προτεινόμενα MOTOREX ,θα "τσιμπάει" λαδάκι.(φυσιολογικό κατά ΚΤΜ)
Απο λίγο έως αρκετό ,αναλόγως δεξιού καρπού.
Μάθε να ελέγχεις σωστά την στάθμη ,κ μην ασχοληθείς προς το παρόν με κάτι άλλο.
Μέχρι να ξαναχρειαστείς κάτι ,θα έχεις τον χρόνο να μάθεις τα "κόλπα" της.
OOOOλα αυτα εγιναν και λιγα παραπανω!!τα λαδια ειναι denicol Που εβαλαν και μεχρι στιγμης η σταθμη τους ειναι κομπλε..Τα κοιταω καθε φορα πριν τη βαλω μπροστα για βολτα..Στο τελος θα τα ματιασω.:p
Απλα ελεγα μηπως τα αλλαζα για να εχω τον ολοκληρωτικο ελεγχο στο συγκεκριμενο θεμα γιατι ειναι θεμα που με αγχωνει..Αλλα μαλλον θα το μεταθεσω για οταν ερθει η ωρα τους ν αλλαχτουν σε 4000 χμ..Τεσπα μη σας ζαλιζω άλλο!:p
Σας ευχαριστω όλους για την ανταπόκριση σας και περιμενω να δω να οργανωνεται εκδρομη προς τα μερη μου!!Εννοειται οι πατρινοι αν ερχονται να στελνουν να πινουμε κανα κρασι!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
OOOOλα αυτα εγιναν και λιγα παραπανω!!τα λαδια ειναι denicol Που εβαλαν και μεχρι στιγμης η σταθμη τους ειναι κομπλε..Τα κοιταω καθε φορα πριν τη βαλω μπροστα για βολτα..Στο τελος θα τα ματιασω.:p....
Αν η στάθμη είναι κομπλέ πρίν την βάλεις μπρός για βόλτα...
τότε δεν είναι ΟΚ...
είναι πολλά !!!

Οπως σου είπα ,διάβασε τα λινκ που μπήκαν ,και μάθε να τσεκάρεις ΣΩΣΤΑ την στάθμη του λαδιού.
Χοντρικά: ΜΕΤΑ απο βόλτα ,με μοτέρ-λάδια ΖΕΣΤΑ ,σβήνεις ,την βάζεις σε ευθύγραμμο μέρος (κ στο 2πλό σταντ αν έχεις) κ τότε τσεκάρεις την στάθμη ,ξεβιδώνοντας ,καθαρίζοντας την τάπα-δείκτη λαδιού ,και βυθίζοντας το στίκ μέσα ,ΧΩΡΙΣ να το βιδώσεις (στα 950 γιατί στα 990 πρέπει να βιδωθεί)
Η διαφορά ανάμεσα στο min & max του δείκτη ,αντιστοιχεί σε περίπου 0.5 lt λαδιού.(για να ξέρεις περίπου τί σου γίνεται)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Αν η στάθμη είναι κομπλέ πρίν την βάλεις μπρός για βόλτα...
τότε δεν είναι ΟΚ...
είναι πολλά !!!

Οπως σου είπα ,διάβασε τα λινκ που μπήκαν ,και μάθε να τσεκάρεις ΣΩΣΤΑ την στάθμη του λαδιού.
Χοντρικά: ΜΕΤΑ απο βόλτα ,με μοτέρ-λάδια ΖΕΣΤΑ ,σβήνεις ,την βάζεις σε ευθύγραμμο μέρος (κ στο 2πλό σταντ αν έχεις) κ τότε τσεκάρεις την στάθμη ,ξεβιδώνοντας ,καθαρίζοντας την τάπα-δείκτη λαδιού ,και βυθίζοντας το στίκ μέσα ,ΧΩΡΙΣ να το βιδώσεις (στα 950 γιατί στα 990 πρέπει να βιδωθεί)
Η διαφορά ανάμεσα στο min & max του δείκτη ,αντιστοιχεί σε περίπου 0.5 ml λαδιού.(για να ξέρεις περίπου τί σου γίνεται)
Με αγχωσες γατε!!παω να το δω!!:p δλδ αν πχ στην ταπα ειναι στο μιν σημαινει οτι εχει καει μισο λιτρο λαδι? πωωωωωω τρεχω να δω!!
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Ρε φίλε μην τσιγγουνευεσε το σερβίς. Αποτι καταλαβαίνω δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα που λογικά τα γράφει και το owners manual.
2 λύσεις σου προτείνω:
1. Διάβασε το owners manual και ακoλουθα ευλαβικά αυτά που λέει. Μετά διάβασε το service manual για να κανείς oσες εργασίες πιστευεις οτι μπορεις. Εάν σκαλωσεις ρωτα εδώ μέσα.
2. Τράβα το στον Σταμάτη (συνεργείο του εξουσιοδοτημένου Σαρελλα) κ ρωτα τον άνθρωπο τι πρέπει να ελέγχεις, καθώς κ εξήγησε του ότι θελεις να κανεις τα βασικά μόνος σου. Ίσως αναθεωρήσεις πολλά ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
καλησπέρα παίδες..Απόκτησα πρόσφατα ένα ktm 950 adventure.Το θέμα είναι ότι μένω σε χωριό και το πλησιέστερο συνεργείο που θα υπήρχε περίπτωση και να εμπιστευτώ είναι γύρω στη 1.30 ώρα. Το θέμα είναι ότι θα προτιμούσα τα 'απλά' να τα κάνω μόνος μου και για εξοικονόμηση χρημάτων αλλά και λόγω απόστασης.Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει ν αλλάξω λάδια γτ απ ότι είδα δεν είναι όπως στο παλιό bmw μου που ανοιγες τη βίδα απο κάτω αλλαζες και φίλτρο και ολα καλα.. Είδα σ ένα βίντεο ότι εκτός απο την κάτω βίδα στο ktm ανοίγει μετά και άλλη μία πάνω από τον ανορθωτή και καθαρίζει κ ένα φιλτράκι εκεί παραδίπλα..Τι στο καλό είναι αυτό?Υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά αν προσπαθήσω μόνος μου και τι θα πρέπει να προσέξω για να γίνουν όλα καλά?Αμα είναι μπέρδεμα θα το πάω στην μαμα κτμ..τι να το κανω...Τέλος τι λάδι μου προτέινετε?είμαι μεταξύ denicol και motorex!!!ευχαριστω!!!!
Εγω εχω βαλει belray 10/60 full συνθετικο (4λιτρο 75ευρω 3 στο μοτερ και 1 να το χω για συμπληρωμα)
δεν εχω μεγαλη εμπειρια μιας και δεν το εχω πολυ καιρο και εχω κανει μια αλλαγη μονο αλλα ειναι λιγο καλυτερο απο τα μοτορεξ που φορουσε οταν το πηρα.
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
εγω παλι ειμαι στα denicol full synth. 15-50 , με αλλαγη καθε 2500-3000 χλμ max. Μετραω σχετικα ζεστος και ξεβιδωτος στην πανω γραμμη (προσοχη το μετρησεις ξεβιδωτος σττο max και επειτα το βιδωσεις θα δειχνει περιπου 250-300ml παραπανω ..μην αγχωνεσαι ..
θα προτεινα να αλλαξεις και τα νερα με denicol sub zero , τα οποια τα αλλαζω καθε 5000χλμ
κοιτα τρομπες λαδιου (βαλε απο 990 του ΄10) νερου (κιτ απο cj), τσεκαρε αντλια βενζινης (βαλε στο προγραμμα μια facet)..δες ποτε εγιναν τα τελευταια σερβις στα μπροστινα και στο αμορτισερ. Το book μην το εμπιστευεσαι , στην Ελλαδα ζουμε και ολοι ξερουμε πως γινεται να αποκτησουμε ενα . Κοιτα οσα ειπωθηκαν εδω μεσα , μαθε το εργαλειο και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!
 
Top Bottom