Βολτούλα χαλαρή Πάρνηθα

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Αν και πάρθηκε τελευταία στιγμη η απόφαση ...
Σκέφτομαι μικρη βολτούλα αυριο πρωι κατα τις 9:30 , η οποία θα ξεκινήσει απο Φυλή με σκοπο να κινηθούμε στους βατους χωματόδρομους της Πάρνηθας … Προτεινόμενη ωρα επιστροφής 13:30-14:00
Εμπειρία της διαδρομής δέν εχω … Ψιλοψαχτά θα το πάμε …
Οποιος ψήνεται το λεεί.
Αν εχει και κάποιος να προτείνει διαδρομή… ακομα καλύτερα.
Προς το πάρον είμαστε δυο … μακάρι να γινουμε τρεις … ή και 1013….

1 Sevax
2 Μητσαρας
 
Τελευταία επεξεργασία:

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Αχ...να μην ειχα...βαρδια...και δεν εχω βγαλει τα χωματινα ακομα...:mad:
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Παράτα όλα Πανό κι ελα ... Πρεπει να αναπληρώσουμε που δεν καταφέραμε να παμε στο trOFFy....
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Θα ερχομουν κ εγω αν δεν με πιστολιαζε η αντλια συμπλεκτη..Αν θελετε κανονιζουμε το αλλο η το παραλλο που θα μπορει κ ο πανος λογικα..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλα να περασετε.
.........14:00 σχολαμε!!
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Καλημερα….
Σουπερ μερα…
Ελπιζω να κυλίσει απροβλημάτιστα.
Τα λεμε ταπογεμα.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Back to base in peace in one piece…
Χαλαρη η βολτουλα …. τελειος ο καιρος .
Πολυ λιγες φωτο λογο μη υπαρξης καταλληλου εξωπλισμου .
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Για βάλτε τη διαδρομή που κάνατε στο περίπου! :)
Με την ευκαιρία, ψάχνω μια χαλαρή, εύκολη διαδρομή γύρω στα 30-40 χλμ για να πάω με ένα φίλο με 1190 που δεν έχει πολυμπεί χώμα και δεν θέλω να δυσκολευτεί/απογοητευτεί... Καμιά ιδέα; Οι πουροντούροι ή ο @Vagelis64 ίσως; :mooning:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Για βάλτε τη διαδρομή που κάνατε στο περίπου! :)
Με την ευκαιρία, ψάχνω μια χαλαρή, εύκολη διαδρομή γύρω στα 30-40 χλμ για να πάω με ένα φίλο με 1190 που δεν έχει πολυμπεί χώμα και δεν θέλω να δυσκολευτεί/απογοητευτεί... Καμιά ιδέα; Οι πουροντούροι ή ο @Vagelis64 ίσως; :mooning:
Πηγαινετε αυτη που υποθετω οτι πηγαν τα παιδια. Μπειτε μετα την φυλη στην Αγια Παρασκευη, φταστε μεχρι το Βουντημα και γυριστε απο τον ιδιο δρομο . Δεν ξερω τωρα με τις πυροπροστασιες αν οι μπαρες ειναι ανοιχτες οπως τον χειμωνα...εχουν περασματα βεβαια αλλα μπορει να ειναι κανενας πορωμενος και να σας την πει, αν και δεν το νομιζω. Ευκολη πολυ ομορφη διαδρομη και λιγα χλμ οπως την θες. Η περιμενεις το αλλη Κυριακη που θα προγραμματισουμε μια εξοδο με περισοτερα χλμ ομως.
Αλλη εκδοχη ειναι το ορος Πατερας αλλα πιο πολυπλοκη λιγο. Η περιξ της λιμνης του Μαραθωνα. Ευκολα σχετικα χωματα χωρις λασπες τετοιο καιρο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Το πρωτο κομματι ηταν αυτο:
https://goo.gl/maps/p37yjWb9eTn

Το δευτερο κομμάτι ηταν αυτο:
https://goo.gl/maps/rikzZJzmXmw

Περασαμε κατεβασμένες μπαρες για να μπουμε και να βγουμε στα κομματια αυτα.
Στο πρωτο κομματι μπηκαμε λιγο πιο ζορικα γιατι επρεπε να περάσουμε κατι βραχακια ,αλλα βγήκαμε ευκολα .
Σε ενα αλλο κομματι φάγαμε πόρτα από φύλακα του δρυμου και κάναμε μεταβολή.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Το πρωτο κομματι ηταν αυτο:
https://goo.gl/maps/p37yjWb9eTn

Το δευτερο κομμάτι ηταν αυτο:
https://goo.gl/maps/rikzZJzmXmw

Περασαμε κατεβασμένες μπαρες για να μπουμε και να βγουμε στα κομματια αυτα.
Στο πρωτο κομματι μπηκαμε λιγο πιο ζορικα γιατι επρεπε να περάσουμε κατι βραχακια ,αλλα βγήκαμε ευκολα .
Σε ενα αλλο κομματι φάγαμε πόρτα από φύλακα του δρυμου και κάναμε μεταβολή.
Ναι καλοκαιρι το αποφευγω το περασμα για αυτο το το ανεφερα γιατι τρως κραξιμο και δεν ειναι κατι που θελω με χαλαει .
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Και ξαφνικα ακουγεται η φωνη του σπασικλα του konkost απο την γαλαρια:

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να μπει καποιος με μηχανη/αυτοκινητο μεσα στον δρυμο Αρκετα δεν εχει ταβηξει αυτο το βουνο και τα ζωντανα του;
Και να πεις οτι δεν υπαρχουν διαδρομες εκτος δρυμου της Παρνηθας αλλα και γενικοτερα στα υπολοιπα βουνα της Αττικης και της Βοιωτιας Μια ανασα δηλαδη απο την Αθηνα

Και αυτα τα γραφει καποιος που επανειλημενως παλιοτερα περναγε της μπαρες οποτε αν με χαρακτηρισετε πορωμενο οπως εγραψε παραπανω ο φιλος μου ο Vagelis64 σκασιλα μου! Αλλα ειδικα μετα την μεγαλη φωτια του 2007 θα επρεπε ολοι μας να αφησουμε τον δρυμο στην υσηχια του

Ειδικα τα μονοπατια ας μεινουν για τους περιπατητες και τους ποδηλατες Αν και η λογικη λεει οτι ανεξαρτητα με τι πηγαινει καποιος στο βουνο μπορει να ειναι και μεγαλος καφρος Και ναι υπαρχουν παμπολοι καφροι περιπατητες αλλα και ποδηλατες οπως βεβαιως και μοτοσυκλετιστες Οποτε προοσωπικα δεν θα με χαλαγε καθολου να απαγορευοταν για ΟΛΟΥΣ η προσβαση στον δρυμο!

Την καλημερα μου!
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Καλημερα Κωστα …και χρονια σου πολλα!

Σπασίκλα και πορομένο, εγω τουλαχιστον ,δεν θα χαρακηριζα ουτε εσένα αλλα ούτε οποιονδήποτε μου υπενθύμηζε τι ειναι ενας δρυμός και γιατί υπάρχει.

Ισως καποιες φορες , ολοι μας ,κάνουμε ενέργειες που δε ξέρουμε τι μπορεί να προκαλέσουν …
Και δέν αναφέρομαι σε φωτιές και σκουπιδοκαφρίλες… Πρεπει να αφήσουμε την φύση να αναρώσει...


Εχεις απόλυτο δίκιο και εσυ και ο φύλακας που μας την είπε πολυ ευγενικά.
:friendship:
 
Top Bottom