Βουραικος.....Πεζοπορια και οχι μονο

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θέλαμε να κάνουμε αυτην την πεζοπορια εδω και πολλα χρόνια, στο πανέμορφο αυτο κομματι και θα το συνδυάσουμε με μοτοβόλτα στην περιοχή των Καλαβρύτων.
Οσοι πιστοί προσέλθετε....η πεζοπορία θα γίνει Σαββατο πρωι, εμεις θα είμαστε απο Παρασκευη απόγευμα στα Καλαβρυτα.
Τα καταλλυματα αυτήν την εποχή είναι αρκετά οικονομικά και τις επόμενες ημέρες θα ποστάρω που θα κλείσουμε.



Κατά τη διάρκεια της 6ωρης πεζοπορίας μας, περπατάμε κατά μήκος των διαδρομών του πιο εντυπωσιακού αξιοθέατου αυτής της περιοχής: του σιδηροδρόμου Οδοντωτός!
Χτίστηκε το 1896 για να συνδέσει τις πόλεις Διακοπτό και Καλάβρυτα, είχε γίνει απαραίτητο μέρος της περιοχής!
Συχνά περιγράφεται ως η πιο «θεαματική σιδηροδρομική διαδρομή» της περιοχής των Βαλκανίων.

Ξεκινώντας την πεζοπορία μας από την πόλη των Καλαβρύτων θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε το μαγευτικό τοπίο και να περπατήσουμε μέσα από αυτό το υπέροχο φυσικό καταφύγιο μέχρι να φτάσουμε στο Διακοπτό. Από εδώ θα πάμε στον περίφημο σιδηρόδρομο του Οδοντωτού και θα επιστρέψουμε στα Καλάβρυτα, απολαμβάνοντας την εκπληκτική θέα στη διαδρομή! Πρόκειται για μια σχετικά εύκολη πεζοπορία, κατάλληλη για πεζοπόρους από 10 έως 70 ετών! Ετοιμαστείτε για μια αξέχαστη εμπειρία πεζοπορίας στο φαράγγι του Βουραϊκού!

Στη βόρεια Πελοπόννησο, ανάμεσα στο όρος Χέλμος και τις ανατολικές επεκτάσεις του όρους Παναχαϊκό βρίσκεται ένα από τα καλύτερα κρυμμένα μυστικά της Ελλάδας.
Το φαράγγι του Βουραϊκού! Ένα εντυπωσιακό φαράγγι μήκους 20 χιλιομέτρων που σχηματίστηκε μετά από εκατομμύρια χρόνια από τον ποταμό Βουραϊκό. Είναι μέρος του Εθνικού Πάρκου Χελμού-Βουραϊκού χάρη στην πλούσια βλάστηση και την απίστευτη φυσική ποικιλομορφία! Καταρράκτες, όμορφες σπηλιές, δροσερές πηγές και εντυπωσιακά βράχια, κάνουν αυτή τη διαδρομή μια αξέχαστη εμπειρία! Το μονοπάτι που ακολουθούμε διασχίζει την προστατευόμενη περιοχή και αποτελεί μέρος του ευρωπαϊκού μονοπατιού E4.


Μια ιδέα της διαδρομής

 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το καλυτερο κομματι ειναι Διακοπτο- Ζαρούχλα Ζαχλωρού, αλλα αφου υπαρχει χρονος , εννοειται να το κανετε ολο.

Κυριακή , απο μοτοβολτα τι εχει το προγραμμα ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα ξεκινήσουμε όλη την διαδρομή από Καλάβρυτα, την κατηφορική και θα γυρίσουμε με τον οδοντωτο από διακοπτο.

Για μοτοβολτα... Σκέφτομαι να ανέβουμε χιονοδρομικό και να κατέβουμε ζαχλωρου, τσιβλο κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Το καλυτερο κομματι ειναι Διακοπτο-Ζαρούχλα , αλλα αφου υπαρχει χρονος , εννοειται να το κανετε ολο.

Κυριακή , απο μοτοβολτα τι εχει το προγραμμα ?
Τίποτα....θα είναι ....πιασμένος από τη πεζοπορία ο γέροντας...!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τίποτα....θα είναι ....πιασμένος από τη πεζοπορία ο γέροντας...!!!!
Για να πιαστούν τα δικά μου ποδαρια, πρέπει να το κάνω δέκα φορές πάνω κάτω.... Λουγκρα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το τελευταίο δρομολόγιο από διακοπτο για καλαβρυτα είναι στις 15.30...οποτε ώρα αναχώρησης πεζοπορίας 8.30
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Για να πιαστούν τα δικά μου ποδαρια, πρέπει να το κάνω δέκα φορές πάνω κάτω.... Λουγκρα
Θα έρθω Κυριακή...να σου κάνω μασαζακι...έχω ακούσει ότι βοηθάει..!!!!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Κατάβαση με Mtb :rolleyes:
Ωραία ιδέα!!!
Με οικογενειακή βόλτα
Το ψήνω
 

mariosktm

Μέλος
Όνομα
μαριος
Μοτό
Ktm adventure
Από τις ποιο όμορφες πεζοπορικές διαδρομές θα την ευχαριστήθειτε!σα συμβουλή θα προτείνα να βάλετε πεζοπορικό μποτάκι όχι αθλητικά γιατί δυστυχώς όλη η πεζοπορία γίνεται πάνω στα χαλίκια που υπάρχουν στις γραμμές του τρένου και είναι αρκετά κουραστικό!εγώ παρόλο που έχω κάνει πάρα πολλές πεζοπορίες αυτή ήταν που ταλαιπωρησε περισσότερο τα πόδια μου!και εννοείται όπως προείπε ο φίλος ποιο πάνω από Καλάβρυτα μεχρι Ζαρούχλα δεν είναι τόσο εντυπωσιακά όσο από Ζαρούχλα μέχρι Διακοπτό!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από τις ποιο όμορφες πεζοπορικές διαδρομές θα την ευχαριστήθειτε!σα συμβουλή θα προτείνα να βάλετε πεζοπορικό μποτάκι όχι αθλητικά γιατί δυστυχώς όλη η πεζοπορία γίνεται πάνω στα χαλίκια που υπάρχουν στις γραμμές του τρένου και είναι αρκετά κουραστικό!εγώ παρόλο που έχω κάνει πάρα πολλές πεζοπορίες αυτή ήταν που ταλαιπωρησε περισσότερο τα πόδια μου!και εννοείται όπως προείπε ο φίλος ποιο πάνω από Καλάβρυτα μεχρι Ζαρούχλα δεν είναι τόσο εντυπωσιακά όσο από Ζαρούχλα μέχρι Διακοπτό!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πόσες ώρες έκανες?
 

mariosktm

Μέλος
Όνομα
μαριος
Μοτό
Ktm adventure
Πόσες ώρες έκανες?
Δε θυμάμαι Καλα για να μη σου λέω τυχαία νούμερα ...το έκανα το 2017 και θυμάμαι με σιγουριά ότι ήταν 22 χλμ και νομίζω κοντά στις 5 ώρες και κάτι με γρήγορο Ρυθμό!θυμάμαι για να αποφύγω τα χαλίκια συνεχώς προσπαθούσα να πατάω στις τάβλες ανάμεσα στις ράγες αλλά δε βόλευε ο διασκελισμός!παρόλα αυτά το ξαναέκανα άνετα είναι πανέμορφη διαδρομή!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom