Βρες που ειναι τραβηγμενη η Φωτο...και συνεχισε εσυ!

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
καλημέρες

Σχετικά εύκολο νομίζω. Λογικά οι περισσότεροι εδω μέσα έχετε περάσει απο αυτό το σημείο

 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Το μνημείο στα κοκκάλια είναι ?
Στο Κρίκελο λες; οχι δεν είναι. έτσι και αλλιως δεν υπάρχει οροσειρα τόσο απότομη απέναντι απο το μηνμείο. Το βελούχι είναι μακρία και προφανώς δεν μοιάζει έτσι όπως είναι η φώτο μου
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
όχι δεν είναι Οίτη αν και δεν είσαι πολύ μακρία
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πισω φαίνονται τα Βαρδούσια. Άρα μόνο από Οιτη θα εβλεπες αυτή την εικόνα. Αλλά περιμένω την απάντηση
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Σαφώς κ πισω είναι τα Βαρδουσια.
Ξεχωρίζουν πάντοτε αυτά τα βουνα.

Μάλλον είναι από την διαδρομή πριν τους Πενταγιους στο Κροκυλειο κοντά..
Δλδ η μότο κοιτάνε Ανατολή κ πισω έχουμε Ναυπακτία
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Παιδιά οντως βλέπουμε τα Βαρδούσια, αλλά θέλω λίγο βοήθεια γιατί πρώτη φορά ανεβάζω (άρα πρώτη φορά αξιολογω απαντήσεις).

Ψάχνουμε να βρούμε το σημείο που βλέπει η φωτογραφία ή το σημείο που ειναι το μηχανάκι/φωτογράφος;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εσύ το ορίζεις αυτό φίλε μου, αν είσαι ικανοποιημένος με τις απαντήσεις που δόθηκαν δίνεις την σκυτάλη, αν όχι τότε διευκρινίζεις τι ακριβώς ζητάς.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Παιδιά οντως βλέπουμε τα Βαρδούσια, αλλά θέλω λίγο βοήθεια γιατί πρώτη φορά ανεβάζω (άρα πρώτη φορά αξιολογω απαντήσεις).

Ψάχνουμε να βρούμε το σημείο που βλέπει η φωτογραφία ή το σημείο που ειναι το μηχανάκι/φωτογράφος;
Αστα αυτα.
Το Σουτζουκι μηπως πουλιεται?
:geek:
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Τετοιο κοιταω Νικολα.
Πολύ καλός ο μεγάλος ο ληστής και παρεπιπτώντος και πολύ όμορφος. Ενα πραγματικά υποτιμημένο διαμάντι. Τα έκανε όλα και συνεφερε και δεν έμενε και πουθενά.
Νομίζω οτι ο φίλος το είχε πουλήσει κανα2 χρόνια μετά απο αυτή τη βόλτα (2011)

Όσο για την φώτο που έβαλα είναι μεταξύ των χωριών Συκιά (η κατα τη παράδοση ως πιο σωστό "Σκιά") και Λευκαδίτι στον δρόμο Συκιάς - Λιδωρικίου τα οποία εννοείται οτι ανήκουν στο σύμπλεγμα της Γκιώνας. Το βουνό που βλέπει όπως κατάλαβαν και οι φίλοι πιο πάνω είναι όντως τα Βαρδούσια βλέποντας βορειοδυτικά και στη πλάτη είναι τι άλλο. η πανέμορφη πλάκα της Γκιώνας

με βάση τις απαντήσεις νομίζω οτι ο nomad κατάλαβε καλύτερα (??) γιατι για να φτάσεις Συκιά (που είναι Γκιώνα) περνάς απο Οίτη, αν και με τον όρο "Οίτη" εννοούμε ένα ορεινό σύμπλεγμα που εκτίνεται απο τα καμμένα βούρλα μέχρι τον Τυμφρυστό και απο τη Λαμία μέχρι τον Διάκο :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όμορφο δεν το λες το Bandit (ΟΚ, το βαρέθηκα μετά τόσα χρόνια αλλά δεν του άξιζε και το τέλος που είχε).
Το ντυμένο με τον τριγωνικό προβολέα ήταν σαφώς πιο μοντέρνο, δεν ξέρω τι έλεγε από φώτα όμως. Μηχανάρα είναι όντως.

Σπύρο όταν σταματάω εγώ για φωτό (κοντά στην Σκιά αν θυμάμαι καλά στην διασταύρωση για την εκκλησία που είναι στη σπηλιά) κάποιος κοροϊδεύει... :p :p :p
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
....

Σπύρο όταν σταματάω εγώ για φωτό (κοντά στην Σκιά αν θυμάμαι καλά στην διασταύρωση για την εκκλησία που είναι στη σπηλιά) κάποιος κοροϊδεύει... :p:p:p
Ρε συ Γιάννη δεν νομίζω οτι έχει διαστάυρωση με άλλον δρόμο στη Συκιά. Η εκκλησία είναι μέσα στο χωριό πάνω στον ένα και μοναδικό (νομίζω) δρόμο του χωριού. Μπορεί και να μου διαφεύγει κάτι. Τελευταία φορά που είχαμε περάσει μαζί απο εκεί πρέπει να ήταν 2012 ή 2013 ετήσια μοτο, οπότε πολλές απαιτήσεις έχεις γέροντα για να θυμάμαι σκηνικά με πειράγματα :laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε συ Γιάννη δεν νομίζω οτι έχει διαστάυρωση με άλλον δρόμο στη Συκιά. Η εκκλησία είναι μέσα στο χωριό πάνω στον ένα και μοναδικό (νομίζω) δρόμο του χωριού. Μπορεί και να μου διαφεύγει κάτι. Τελευταία φορά που είχαμε περάσει μαζί απο εκεί πρέπει να ήταν 2012 ή 2013 ετήσια μοτο, οπότε πολλές απαιτήσεις έχεις γέροντα για να θυμάμαι σκηνικά με πειράγματα :laugh:
Έχει μια εκκλησία χωμένη σε σπηλιά αριστερά στην πλαγιά. Πολύ εντυπωσιακή θέα, χωματόδρομος, έχει νερό για διανυκτέρευση. Με αυτοκίνητο πήγα, με μηχανάκι το σκέφτομαι γιατί θα ανέβω μια χαρά, αλλά θα πρέπει να κατέβω πάλι.



Επίσης μεγάλη αλήθεια, το είχα παρακάνει με τις φωτό, σχεδόν όσο οι άλλοι κάποτε με το τσιγάρο. Σχεδόν.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Πολύ καλός ο μεγάλος ο ληστής και παρεπιπτώντος και πολύ όμορφος. Ενα πραγματικά υποτιμημένο διαμάντι. Τα έκανε όλα και συνεφερε και δεν έμενε και πουθενά.
Νομίζω οτι ο φίλος το είχε πουλήσει κανα2 χρόνια μετά απο αυτή τη βόλτα (2011)

Όσο για την φώτο που έβαλα είναι μεταξύ των χωριών Συκιά (η κατα τη παράδοση ως πιο σωστό "Σκιά") και Λευκαδίτι στον δρόμο Συκιάς - Λιδωρικίου τα οποία εννοείται οτι ανήκουν στο σύμπλεγμα της Γκιώνας. Το βουνό που βλέπει όπως κατάλαβαν και οι φίλοι πιο πάνω είναι όντως τα Βαρδούσια βλέποντας βορειοδυτικά και στη πλάτη είναι τι άλλο. η πανέμορφη πλάκα της Γκιώνας

με βάση τις απαντήσεις νομίζω οτι ο nomad κατάλαβε καλύτερα (??) γιατι για να φτάσεις Συκιά (που είναι Γκιώνα) περνάς απο Οίτη, αν και με τον όρο "Οίτη" εννοούμε ένα ορεινό σύμπλεγμα που εκτίνεται απο τα καμμένα βούρλα μέχρι τον Τυμφρυστό και απο τη Λαμία μέχρι τον Διάκο :friendship:
Η γωνία της φωτο είναι περιεργη. Θα ορκιζομουν ότι η φωτο είναι ανατολικότερα της Συκιάς. Αλλά εσυ πηγες, άρα.......
Η Οιτη παντως δεν είναι τόσο εκτεταμένη όσο λες. Πάνω από Καμμένα Βουρλα είναι το Καλλίδρομο. Χωρίζετε από την Οιτη στον δρόμο του Μπράλου. Και μέχρι Τυμφρηστό, μεσολαβουν η Σαράνταινα και τα Κοκκάλια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Έχει μια εκκλησία χωμένη σε σπηλιά αριστερά στην πλαγιά. Πολύ εντυπωσιακή θέα, χωματόδρομος, έχει νερό για διανυκτέρευση. Με αυτοκίνητο πήγα, με μηχανάκι το σκέφτομαι γιατί θα ανέβω μια χαρά, αλλά θα πρέπει να κατέβω πάλι.



Επίσης μεγάλη αλήθεια, το είχα παρακάνει με τις φωτό, σχεδόν όσο οι άλλοι κάποτε με το τσιγάρο. Σχεδόν.
πλάκα πλάκα τώρα που το λές και σε εκείνη τη βόλτα ο φίλος σταμάταγε συνέχεια για φωτογραφίες σε σημείο που έλεγα "όχι πάλι, πάμε να γράψουμε χλμ"
τώρα όμως που βλέπω τις φώτο το απολαμβάνω και πάλι καλά έκανε να λες και πόσο δίκιο είχε (να ναι καλά)
 
Top Bottom