Βόλτα Γεράνεια-Πατέρας (πρωην επιχείρηση Μάρτη)

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
πιστεύω ότι ο Παρνωνας είναι ποιο κοντά, η πρώτη μέρα τελείωνε Ανω Δολιανα,και δεύτερη μέρα πέρναγε από το βουνό ... αλλά θα δω τις διαδρομές και θα σας πω χλμ και χρόνο περίπου..αλλά θα συμφωνήσω με Ka0s .. δεν νομίζω ότι βγαίνει μονοήμερο κανένα από τα 2 :(
Καλημέρα και συγνώμη προκαταβολικά αλλά θα γράψω κάποιες παρατηρήσεις χύμα και τσουβαλάτα χωρίς καμμιά διάθεση αντιπαράθεσης αλλά με σκοπό καθαρά να βοηθήσω να βγει η βόλτα χωρίς απρόοπτα. (Πολύ πιθανό να έρθω και γω .)

Έχουμε κάνει μονοήμερες χωμάτινες βόλτες στον Πάρνωνα με διάφορες καιρικές συνθήκες και βγαίνει μεν με βάση την Αθήνα αλλά ειμασταν λίγα άτομα δε και είναι βόλτα γεμάτη και θέλει καλή οργάνωση. Η ιδιαιτερότητα του Πάρνωνα είναι πως δεν υπάρχει πουθενά βενζινάδικο ψηλά οπότε θέλει προσοχή με την αυτονομία. Βενζινάδικο υπάρχει στο Αστρος και στο Λεωνίδιο, στο Γεράκι από τη μεριά της Λακωνίας και στην περιοχή της Τεγεας έξω από την Τρίπολη.

Αν η παρέα είναι μεγάλη συνήθως αλλάζουν τα δεδομένα . Για να βγει θέλει εκκίνηση πολύ νωρίς, σταθερό γοργό ρυθμό σε άσφαλτο και χώμα, προσοχή στους συμμετέχοντες ώστε να μην υπάρχουν χασίματα δηλαδή πρέπει ο ένας να περιμένει τον άλλο στις διασταυρώσεις και υπάρχει πάντα ο αστάθμητος παράγοντας της μηχανικής βλάβης, του σκασμένου λάστιχου κτλ. Οπότε όσοι πάνε θα πρέπει ο καθένας να βοηθήσει με τον τρόπο του.

Τέλος αρχές Μάρτη είναι πιθανό κάποια περάσματα ψηλά να είναι κλειστά από χιονούρες οπότε θέλει ή αναγνωριστική ή επικοινωνία με λοκάλια.

Συγκεκριμένα για Πάρνωνα βολεύει να ξεκινήσει η βόλτα από Αστρος, Άγιο Αντρέα κτλ με φορά προς Τρίπολη ή Δολιανά ώστε η επιστροφή όταν νυχτώσει να είναι πιο εύκολη από τον εθνικό δρόμο. Διαφορετικά το παρατεταμένο όμορφο στροφιλίκι από Λεωνίδιο ως Νέα Κίο δεν είναι καλή ιδέα να γίνει βράδυ γιατί πέρα από την περιορισμένη ορατότητα παίζει να έχει και υγρασίες τέτοια εποχή και τέλος πάντων δεν είναι σύμμαχος για κουρασμένους οδηγούς που είναι όλη μέρα στη σέλα.

Η λίμνη του Λάδωνα νομίζω πως είναι πιο δύσκολος προορισμός για μονοημερη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμφωνώ με τον Κωστή από πάνω γιατί είμαι παθών. Στην παρακάτω βόλτα ξεκινήσαμε 6 το πρωί για να είμαστε 9 στα Άνω Δολιανα και έπρεπε να γυρίσω αυθημερόν. Η αλήθεια είναι ότι η βόλτα ήταν εκπληκτική με απίστευτο τεραιν και περιβάλλον, αλλά η ταλαιπωρία ήταν μεγάλη.

 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Καλημέρα και συγνώμη προκαταβολικά αλλά θα γράψω κάποιες παρατηρήσεις χύμα και τσουβαλάτα χωρίς καμμιά διάθεση αντιπαράθεσης αλλά με σκοπό καθαρά να βοηθήσω να βγει η βόλτα χωρίς απρόοπτα. (Πολύ πιθανό να έρθω και γω .)

Έχουμε κάνει μονοήμερες χωμάτινες βόλτες στον Πάρνωνα με διάφορες καιρικές συνθήκες και βγαίνει μεν με βάση την Αθήνα αλλά ειμασταν λίγα άτομα δε και είναι βόλτα γεμάτη και θέλει καλή οργάνωση. Η ιδιαιτερότητα του Πάρνωνα είναι πως δεν υπάρχει πουθενά βενζινάδικο ψηλά οπότε θέλει προσοχή με την αυτονομία. Βενζινάδικο υπάρχει στο Αστρος και στο Λεωνίδιο, στο Γεράκι από τη μεριά της Λακωνίας και στην περιοχή της Τεγεας έξω από την Τρίπολη.

Αν η παρέα είναι μεγάλη συνήθως αλλάζουν τα δεδομένα . Για να βγει θέλει εκκίνηση πολύ νωρίς, σταθερό γοργό ρυθμό σε άσφαλτο και χώμα, προσοχή στους συμμετέχοντες ώστε να μην υπάρχουν χασίματα δηλαδή πρέπει ο ένας να περιμένει τον άλλο στις διασταυρώσεις και υπάρχει πάντα ο αστάθμητος παράγοντας της μηχανικής βλάβης, του σκασμένου λάστιχου κτλ. Οπότε όσοι πάνε θα πρέπει ο καθένας να βοηθήσει με τον τρόπο του.

Τέλος αρχές Μάρτη είναι πιθανό κάποια περάσματα ψηλά να είναι κλειστά από χιονούρες οπότε θέλει ή αναγνωριστική ή επικοινωνία με λοκάλια.

Συγκεκριμένα για Πάρνωνα βολεύει να ξεκινήσει η βόλτα από Αστρος, Άγιο Αντρέα κτλ με φορά προς Τρίπολη ή Δολιανά ώστε η επιστροφή όταν νυχτώσει να είναι πιο εύκολη από τον εθνικό δρόμο. Διαφορετικά το παρατεταμένο όμορφο στροφιλίκι από Λεωνίδιο ως Νέα Κίο δεν είναι καλή ιδέα να γίνει βράδυ γιατί πέρα από την περιορισμένη ορατότητα παίζει να έχει και υγρασίες τέτοια εποχή και τέλος πάντων δεν είναι σύμμαχος για κουρασμένους οδηγούς που είναι όλη μέρα στη σέλα.

Η λίμνη του Λάδωνα νομίζω πως είναι πιο δύσκολος προορισμός για μονοημερη.
Η βόλτα κατα 90% θα είναι στα Γεράνεια- Πατέρας αφού είναι η μόνη που ξέρουμε οτι περνάει μετα την αναγνωριστική του Ka0s . Αλλά όπως και να έχει χρήσιμες οι πληροφορίες!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η βόλτα κατα 90% θα είναι στα Γεράνεια- Πατέρας αφού είναι η μόνη που ξέρουμε οτι περνάει μετα την αναγνωριστική του Ka0s . Αλλά όπως και να έχει χρήσιμες οι πληροφορίες!
Πολύ ωραία, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έρθω παρέα γιατί αγαπάμε Γεράνεια και τέτοιες βόλτες.

:friendship:
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Αν σας βγαίνει στο πρόγραμμα βάλτε και ένα πέρασμα από το δεντροσπιτο πάνω από τα Πίσσια,πιστεύω αξίζει μια επίσκεψη !
Άμα πέσει σε ρεπό η βόλτα θα ακολουθήσω κ εγώ με το μικρό !!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άμα πέσει σε ρεπό η βόλτα θα ακολουθήσω κ εγώ με το μικρό !!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βρε το δεντροσπιτο να μην πέσει :p, και το ρεπό ας πέσει ότι μέρα θέλει!!! :happy:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βρε το δεντροσπιτο να μην πέσει :p, και το ρεπό ας πέσει ότι μέρα θέλει!!! :happy:
Οταν ενα κομΜα σου χαλαει ολη την συνταξη!!
:ha
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Καλησπέρα , το έγραψα και στο πρώτο μηνυμα.

Επειδή διαδρομές πέσανε αλλα μόνη σίγουρα ( οση σίγουρη μπορεί να είναι, μην περιμένετε να είναι ολα καθαρά ,αυτό είναι το adventure) είπαμε να αλλάξουμε το δημοκρατικό στυλ της επιχείρησης και να της δώσουμε σαρκα και οστά.

Γεράνεια όρη λοιπόν.

O [mention]Ka0s [/mention]με τη παρέα του έκανε δουλίτσα και προς το παρόν η διαδρομή είναι οκ,προς το παρόν, εκτος απο ενα δέντρο που θα τακτοποιηθεί απο το «δασαρχείο»

Το πολυ πιθανό πρώτη Κυριακή του Μάρτιου 05/03.
Σημείο συνάντησης : Σταθμός 14
Ώρα: to be confirmed










Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Μηπως να προσθεσουμε μια παραλιακη σταση Μυλοκοπη η Στερνα (εχει κ ταβερνειο δυνατο)?
Το ξέρουμε οτι είσαι ωραίο αγόρι και τι έκανες στις παραλίες αυτές… αλλα εγω λέω να πάρεις το πριόνι να πας να κόψεις το δέντρο :ha.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Το ξέρουμε οτι είσαι ωραίο αγόρι και τι έκανες στις παραλίες αυτές… αλλα εγω λέω να πάρεις το πριόνι να πας να κόψεις το δέντρο :ha.
Στις διαταγες σας καπετάνιε!!!
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Top Bottom