Βόλτα στο Platanenhof, Κύμη Ευβοίας, Κυριακή 11/10

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Το παλιό δωμάτιο ήταν λες και είχε περάσει ο τυφώνας Κατρίνα με όλο του το σοι. Πάνω σε ντάνες ρούχων, βιβλίων και κάθε λογής κοκοκόψαρων ο Νίκος έψαχνε μανιωδώς και μονολογούσε: "Που είναι το ρημάδι; Αφού εδώ το είχα αφήσει..."
Ναι ρε μεγάλε, εδώ το είχες αφήσει (μάλλον) πριν τρια και βάλε χρόνια. Στο μεταξύ, θα μπορούσε να έχει βγάλει μέχρι και πόδια και να έχει μεταναστεύσει στη Νέα Ζηλανδία.
Ο λόγος για το κλειδί της Αύρας. Η μάλλον για τα κλειδιά. Μίζα, λουκέτο #1, λουκέτο #2, λουκέτο #3 και πάει λέγοντας... Τελικά, μερικές ώρες και πολλά Γαλλικά αργότερα το πολυπόθητο κλειδί είχε βρεθεί και κατέβαινα μουδιασμένος τα γνώριμα σκαλοπάτια του πατρικού σπιτιού. Είχα να δω καν τη μηχανή ενάμισι χρόνο τώρα. Τι θα έβρισκα κάτω απ' τη κουκούλα άραγε;
Ναι είχα γυρίσει, όμως ακόμα το μυαλό πάσχιζε να διαχειριστεί τα νέα δεδομένα. Παράξενο συναίσθημα η παλλινόστηση. Όλα τριγύρω ήταν ίδια, παγωμένα θαρρείς στο πέρασμα του χρόνου, όμως εγώ δεν ήμουν πλεον αυτό που είχα αφήσει πίσω φεύγοντας. Λες και ο χρόνος για μένα περνούσε εν ριπή οφθαλμού, ενώ όλα και όλοι γύρω κυλούσαν σε ρυθμούς σαλιγγαριού.

Η πολυκαιρισμένη και χιλιοσκονισμένη κουκούλα βγήκε και το γνώριμο εκτυφλωτικό κόκκινο κορμί ήταν εκεί να με προϋπαντήσει, σα να μου χαμογελούσε και να μου έλεγε "καλωσήρθες πίσω μωρό μου..." Τα fairings βγήκαν, το ντεπόζιτο αφαιρέθηκε και σιγά σιγά ξεκίνησε η διαδικασία της αναβίωσης μετά από μια χειμερία νάρκη που έμοιαζε ατελείωτη.

Και να που ήρθε η ώρα αυτή που ονειρευόμουν εκείνες τις παγωμένες και ατελείωτα αξημέρωτες μέρες στο Βορρά. Η ώρα που το κλειδί θα έμπαινε στη μίζα και ο μπαμπάς-Νίκος/πεζός/ποδηλάτης θα κούμπωνε γάντια, μπουφάν και μπότες και θα ντυνόταν ξανά το μανδύα του Ταξιδευτή. Ο V4 καθάρισε το λαιμό του, έβηξε, ξανάβηξε και βρυχήθηκε κάνοντας τα τσιμέντα της αυλής να μπουμπουνίζουν.

Ω ναι, είχαμε σίγουρα γυρίσει baby...

Και με το χαμόγελο του Τζόκερ ζωγραφισμένο στα χείλη, το μόνο που έμενε για να ολοκληρωθεί η ευτυχία ήταν η παρέα των καλών μου φίλων.
Άνοιξα το laptop και έγραψα τις παρακάτω γραμμές:

Μου λείψατε ρε αλήτες μαλλιάδες και θέλω να σας δω. Ανοιχτή πρόσκληση λοιπόν για κοντινή βόλτα αύριο Κυριακή προς όλους τους φίλους συνταξιδευτές για κάπου κοντινά (πχ Εύβοια). Τι λέτε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια ομάδα .... από κουλές θα παει προς Παύλιανη .....
Θα σε ενημερώσω για τα λοιμα αργότερα ......
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Καθώς δεν βλέπω να πέφτουν και πολλές ιδέες στο θέμα, αύριο προσανατολίζομαι να πάω με ένα καλό φιλαράκι στο πολύ όμορφο Platanenhof λίγο έξω απ' τη Κύμη Ευβοίας. Είχα διαβάσει στο παρελθόν εδώ στο φόρουμ για το συγκεκριμένο μέρος και βλέποντας τις άκρως εντυπωσιακές φωτογραφίες μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον...

Το ξέρω οτι το θέμα μπήκε τελευταία στιγμή, αλλά αν κάποιος φίλος θέλει να έρθει παρέα εννοείται καλοδεχούμενος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Για τυχόν ενδιαφερόμενους, η συνάντηση είναι στα φανάρια του Στρ. Σακέτα στην περιφερειακή Κατεχάκης στις 9.30 το πρωί. Αναμονή για το ακαδημαϊκό πεντάλεπτο και μετά αναχώρηση για επάνω. Όσοι πιστοί... ξέρετε που θα είμαστε! :D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για τυχόν ενδιαφερόμενους, η συνάντηση είναι στα φανάρια του Στρ. Σακέτα στην περιφερειακή Κατεχάκης στις 9.30 το πρωί. Αναμονή για το ακαδημαϊκό πεντάλεπτο και μετά αναχώρηση για επάνω. Όσοι πιστοί... ξέρετε που θα είμαστε! :D
Καλή βόλτα να έχετε...!:2ob:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νικόλα καλημέρα, μόλις είδα το θεματάκι.

Όταν λες γύρισες τί εννοείς? Θα κάτσεις κάποιες μέρες θα σε δούμε??
 
Top Bottom