Βόρεια Γαλλία με κουρέλι που τραγουδάει ακόμα.

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλησπερίζω την ωραία παρέα!

Όπως λέει και ο τίτλος, τέλος Σεπτέμβρη - αρχές Οκτώβρη μετακομίζω στη βόρεια Βρετάνη (Roscoff) με την εξής ώριμη:

(Περισσότερες πληροφορίες για την Κυρία και την κατάστασή της μπορείτε να βρείτε εδώ: Ρία )




Δεν έχω ξαναβγεί με μοτοσυκλέτα στο εξωτερικό οπότε οποιαδήποτε πληροφορία και πρόταση προς πάσα κατεύθυνση είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη!

Στο ζουμί λοιπόν:


1. Διαδρομή

Το ταξίδι θα γίνει σε αρκετά πιεσμένο χρόνο οπότε ψάχνω μια διαδρομή η οποία ναι μεν να είναι από τις συντομότερες αλλά με +1 ημέρα παραπάνω μπορώ να ακολουθήσω μια διαδρομή πιο ξεκούραστη για το μηχανάκι και εμένα, ή πιο όμορφη, ή πιο οικονομική, ή και όλα τα παραπάνω. Γνώμες?
Με το πλοίο προτείνετε Πάτρα Ανκόνα ή Πάτρα Βενετία?
Σημεία διανυκτέρευσης?


2. Μοτοσυκλέτα

Εκτός από λάδια / ξύδια / βαλβίδες / λάστιχα / αλυσιδογράναζα / φρένα / τρόμπα βενζίνης / τσεκάρισμα βίδες, τι άλλο να βάλω στη λίστα για τσεκ / αντικατάσταση?
Από εξοπλισμό εκτός από κάγκελα - σαμάρια / πρίζα / βάσεις gps τι?
Τι ανταλλακτικά να έχω μαζί μου?


3. Αναβάτης

Εκτός από τον βασικό εξοπλισμό δεν έχω ιδέα τι παραπάνω χρειάζεται για ένα τέτοιο ταξίδι... χωματάδες έκανα μέχρι τώρα....


4. Χαρτιά

Η μοτοσυκλέτα θα μείνει Γαλλία για τουλάχιστον 2 χρόνια, οπότε τι χαρτούρα / διαδικασίες χρειάζονται για αυτό? Έχω διαβάσει πολλά και αρκετά διφορούμενα σχετικά με πινακίδες / τέλη / τελωνεία κλπ για παρατεταμένη κυκλοφορία οχήματος στην Ε.Ε.


υ.γ. Ξέρω πόσο γενικό είναι το ποστ και οι ερωτήσεις μου και πόσο δύσκολο είναι να αρχίσει κάποιος να απαντάει σε κάτι τόσο χαοτικό αλλά πραγματικά κι εγώ ξεκινάω από το 0 και οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να μου φανεί πολύ χρήσιμη στην πορεία.


Ευχαριστώ σας!!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Για Γαλλια ρωτας για Ελληνικο Νησι με 7 γραμματα σε κοβω...:fun:p
Εγώ για Μύκονοοοοοος ψηνόμουν αλλά έχει 12 ρε γμτ!

Άντε τώρα να μπει άνθρωπος εδώ μέσα να απαντήσει σοβαρά... χαχαχαχα!
 

kyo

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Όνομα
κωστας
Μοτό
honda c 90
transalp 600
Ρώτησε το μέλος @XLGeorge ίσως ξέρει να σου απαντησει
 
Last edited by a moderator:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ορέστη, είχα μηχανές με ελληνικές πινακίδες στην Ιταλία για πολλά χρόνια. αυτό που μου είχαν πει ήταν ότι κάθε 6 μήνες η μοτοσυκλέτα έπρεπε να επαναπατρίζεται (δεν γνωρίζω αν ισχύει πλέον), αυτό που έκανα εγώ ήταν να ανανεώνω την πράσινη κάρτα κάθε εξάμηνο που ανανέωνα την ασφάλεια. Μια φορά που με σταμάτησαν για να μου κάνουν έλεγχο γιατί κυκλοφορούσα με φιμέ τζαμάκι στην πινακίδα του Intruder :) , είδαν την πράσινη κάρτα και δεν μου είπαν τίποτα άλλο (πέραν από το να το ξηλώσω επιτόπου)...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ειχα μηχανη με Γαλλικη πινακιδα στο ΗΒ/("Νησι") για καποια χρονια (2002-2005 και 2010-2012) χωρις κανενα παρατραγουδο. Βεβαια καθε καλοκαιρι πηγαινα Γαλλια (και καποια συνεχιζα Ελλαδα). Με σταματησανε μονο μια φορα ολα αυτα τα χρονια για τυπικο ελεγχο (απο μπατσικο που με ακολουθουσε, τοχα παρει χαμπαρι και ειμουν "κυριος" οδικα) και τους ειπα οτι εχω γυναικα Γαλλιδα / σπιτι στη Γαλλια και πηγαινοερχομαι - δεν μου ζητησανε αποδεικτικα στοιχεια για το ποτε ειχα ερθει στο Νησι. Βεβαια ενα συναδελφο Ιταλο με αυτοκινητο με Ιταλικες πινακιδες τον σταματησανε δυο φορες και την δευτερη του ζητησανε να βγαλει αγγλικη πινακιδα μεσα σε συγκεκριμενη προθεσμια, κατι που εκανε.

Εχω επισης στη Ελλαδα εδω και χρονια (απο το φθινοπωρο του 2012) μηχανη με αγγλικες πινακιδες με την οποια δεν ειμαι απολυτως νομιμος επειδη δεν την εχω περασει ΚΤΕΟ("ΜΟΤ") απο τοτε που εληξε καθως πρεπει να γυρισει Αγγλια. Με σταματησανε προσφατα για εξακριβωση στοιχειων και ελεγχο διπλωματος και αφου τους ειπα οτι ειμαι κατοικος εξωτερικου (εδειξα και κοπια της φορολογικης δηλωσης σαν κατοικος εξωτερικου που εχω μαζι με τα χαρτια) δεν μου ζητησανε τιποτ'αλλο περα απο αδεια/διπλωμα, ουτε καν ασφαλεια που εχω και ουτε με ρωτησανε ποτε την εφερα στην Ελλαδα κλπ.

Σχετικα με τη διαδρομη ειναι πανευκολη και γινεται σε δυο μερες αν βιαζεσαι, μια διανυκτερευση στο καραβι Πατρα/Ηγουμενιτσα-Ανκωνα και μια διανυκτερευση βορεια Ιταλια ή Γαλλια καπου στις Αλπεις και την επομενη μερα το βραδακι εισαι στον προορισμο σου. Αν εχεις μια μερα επιπλεον, θα συνιστουσα καποια περασματα στις Ιταλο-Γαλλικες Αλπεις, προσφατα κατεβαινοντας ηρθα απο Col de la Bonnette και Magdalena pass. Αν βιαζεσαι, τουνελ του Frejus και συνεχως αυτοκινητοδρομο.

Σχετικα με τη μηχανη, τιποτα ιδιαιτερο, ειδικα αν εχεις φροντισει για τα θεματακια του Αφρικα (ανορθωτης, αντλια βενζινης) αλλα οπωσδηποτε μαζι λεβιεδες/σαμπρελλες/κλπ και ντιζα συμπλεκτη - φανταζομαι οτι δεν εχεις πανευρωπαϊκη οδικη.


Θα προσπαθησω να κανονισω στο μελλον ενα ταξιδακι σε Νορμανδια/Βρετάννη, κατι που ολο λεω να κανω αλλα δεν εχω κανει ολ'αυτα τα χρονια καθως προτιμω πιο νοτιες περιοχες της Γαλλιας - ο καιρος σε Νορμανδια/Βρεταννη ειναι σχεδον ο ιδιος μ'αυτον της νοτιας Αγγλιας. Μη το φοβασαι, just go! :ok:
 

GSALEXAN

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW 1150GS/02
Σκεψου τι θα κανεις με το κτεο(καθε 2 χρονια ),μηπως να ρωτησεις σε καποιο τι ισχυει; ....εκτος του προστιμου ,οταν επιστρεψει η μοτο,αλλα και σε καποιον ελεγχο σην Γαλλια
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παίδες!

Σκεψου τι θα κανεις με το κτεο(καθε 2 χρονια ),μηπως να ρωτησεις σε καποιο τι ισχυει; ....εκτος του προστιμου ,οταν επιστρεψει η μοτο,αλλα και σε καποιον ελεγχο σην Γαλλια
Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω για κτέο και λοιπές λεπτομέρειες...
Σίγουρα αν μέσα σε 2-3 χρόνια δεν περάσει θα έχω πρόστιμο όταν γυρίσω Ελλάδα αλλά έξω το δικό μας κτεο δε νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο. Δεν ξέρω τι αντίστοιχο κτέο η άλλη χαρτούρα χρειαστεί να βγει εκεί και αν γίνεται βέβαια με ελληνικές πινακίδες.

Είναι πολλά αυτά που πρέπει να ψάξω και όσο πλησιάζει ο καιρός να φύγω και θα αρχίσω να οργανώνομαι θα αυξάνουν και οι απορίες...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω για κτέο και λοιπές λεπτομέρειες...
Σίγουρα αν μέσα σε 2-3 χρόνια δεν περάσει θα έχω πρόστιμο όταν γυρίσω Ελλάδα αλλά έξω το δικό μας κτεο δε νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο. Δεν ξέρω τι αντίστοιχο κτέο η άλλη χαρτούρα χρειαστεί να βγει εκεί και αν γίνεται βέβαια με ελληνικές πινακίδες.
ΚΤΕΟ μπορει πιθανα να ζητηθει μαζι με τα τα χαρτια της μηχανης οταν βρισκεσαι στο εξωτερικο αλλα εμενα δεν μου τοχουν ζητησει ποτε, σε καμια χωρα. Εχε υπ'οψη οτι η Γαλλια ειναι απο τις λιγες χωρες που ΔΕΝ εχει ισοδυναμο ΚΤΕΟ για μηχανες, οποτε και μονο γι'αυτο δε νομιζω οτι θα σου ζητησει κανεις εκει ΚΤΕΟ.

Τωρα σε σχεση με την Ελλαδα, θα σε συμβουλευα να περασεις ΚΤΕΟ το καλοκαιρι πριν φυγεις ακομα και αν εχεις. Σε δυο χρονια λοιπον, κανεις το Γαλλια-Ελλαδα το καλοκαιρι για διακοπες και ξαναπερνας ΚΤΕΟ εδω. Μ'αυτο τον τροπο θα εισαι ok για 4 χρονια απο ΚΤΕΟ. Παντως αν ειναι να μεινεις τοσο πολυ εκει, καλυτερα να αγοραζες μια μηχανη εκει την οποια την ξαναπουλας οταν φυγεις - ή την εκτελωνιζεις Ελλαδα αν αξιζει.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές!
Μιας και μείνανε μόνο 2 βδομάδες για την αναχώρηση, επανέρχομαι σιγά σιγά με αρκετές απορίες.
Σε android κινητό ποιο πρόγραμμα πλοήγησης / gps θα επιλέγατε για αυτή τη διαδρομή και γιατί?
Περιττό να πω πως αγοράζω και χρησιμοποιώ smartphone πρώτη φορά στη ζωή μου με αφορμή αυτό το ταξίδι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Φιλε να κοιταξεις και ρουλεμαν τροχων να αλλαξεις αν δεν το εχεις κανει. Οπως και τιμονιου
Έγινε υπερ-πληρες service στη μικρή, το οποίο θα παρουσιάσω αναλυτικά σύντομα!
Να είσαι καλα!!

Καποια συμβουλή για πρόγραμμα πλοήγησης με κινητό?
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Έγινε υπερ-πληρες service στη μικρή, το οποίο θα παρουσιάσω αναλυτικά σύντομα!
Να είσαι καλα!!

Καποια συμβουλή για πρόγραμμα πλοήγησης με κινητό?
Το Here το οποίο έχει να κατεβάσεις χάρτες παγκοσμίως δωρεαν αλλά να έχεις υπόψη ότι ίσως κάποιοι να μην είναι ανανεωμένοι. Παράλληλα αν μπορείς να έχεις δεδομένα ενεργοποιημένα, τότε Google maps και έχει τα πάντα.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Έχω μαύρο σκοτάδι γενικά σε αυτά και πρέπει μέσα σε πολύ λίγο χρόνο να είμαι σε θέση να τα χειρίζομαι άνετα.
Κάθε πληροφορία μου είναι πολύτιμη!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Έχω μαύρο σκοτάδι γενικά σε αυτά και πρέπει μέσα σε πολύ λίγο χρόνο να είμαι σε θέση να τα χειρίζομαι άνετα.
Κάθε πληροφορία μου είναι πολύτιμη!
σου κανω παρεα μεχρι να το δει ο δασικος... @forester
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν εχω αποψη φιλαρακια μου, για σμαρτφονια και πλοηγηση. Οτι κανω με το τηλ για πλοηγηση, περιοριζεται στο google maps.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλησπερίζω την παρέα!
Το θέμα της πλοήγησης με κινητό παίζει ακόμα, οπότε οποιεσδήποτε προτάσεις είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες.

Ένα εξίσου σημαντικό όμως θέμα είναι και οι διανυκτερεύσεις....
Η διαδρομή που θα επιλεγεί είναι κατά 90% η παρακάτω:



Δυστυχώς το καράβι φτάνει Ανκόνα στις 14:00 οπότε η πρώτη μέρα θα έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα μέχρι τη διανυκτέρευση (θέλω να αποφύγω οδήγηση νύχτα).
Γενικά δεν έχω κλείσει δωμάτιο ούτε σκοπεύω να κλείσω μιας και τα χλμ που θα βγάζω εξαρτιόνται από τις καιρικές συνθήκες, την κούραση και τη διάθεσή μου.
Υπολογίζω να κάνω 2 διανυκτερεύσεις ή 3 αν κάτι πάει στραβά (φτου φτου).
Στις εθνικές αυτές υπάρχουν γενικά ξενοδοχεία / hostels πάνω στο δρόμο? Αν ναι, είναι ασφαλή για τη μοτοσυκλέτα τη νύχτα (κλειδωμένη πάντα). Πόσο εύκολο η δύσκολο είναι λοιπόν να βρω κατάλυμα όταν το θέλω πάνω σε αυτή τη διαδρομή?
Τι προτείνετε?

Σε 6 μέρες μπαίνω καράβι παίδες και όπως καταλαβαίνετε, καίγεται ολίγον τι ο κώλος μου ...
Ευχαριστώ σας!
 
Top Bottom