Γεωργια Αρμενια Αζερμπαιτζαν

Italos

Μέλος
Περιοχή
Gerakas
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GSadv
Για το Ιράν βίζα βγαζεις πολύ εύκολα με τον όρο να σε συστήσει στην πρεσβεία ένας ιρανός που είναι εδώ στην Ελλάδα.....το έχω κάνει απλά δεν έκατσε να πάω....για όλα τα άλλα για μένα είναι άγνωστα προς το παρόν...

για κάθε 1000αδα χμ υπολογίζω στο ταξίδι 100euro βενζίνα max όμως γτ στο ταξίδι δεν πας ταπα!!!
 

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600
Παιδια 17 Ιουνιου ξεκιναω για Τυφλιδα μονος. Θα εχω στην διαθεση μου 20 μερες περιπου, μεχρι 6 Ιουλιου λογω αδειας. Αν καποιος σκεφτεται για το ιδιο ταξιδακι και βολευουν βεβαια και οι ημερομηνιες, ψαχνω για παρεα. Η διαδρομη θα εχει διασχηση βορειας Τουρκιας-Τυφλιδα-Υερεβαν-λιγο απο Ιραν, και επιστροφη μεσω κεντρικης Τουρκιας Καππαδοκια κτλ.
Αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια η πληροφοριες απο την διαδρομη, ειδικα στο κομματι βορεια Τουρκια, καθε σημβουλη καλοδεχουμενη.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Αρμενία άραγε μπαίνεις μόνο με καινούργια ταυτότητα ή θέλει διαβατήριο;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παιδια 17 Ιουνιου ξεκιναω για Τυφλιδα μονος. Θα εχω στην διαθεση μου 20 μερες περιπου, μεχρι 6 Ιουλιου λογω αδειας. Αν καποιος σκεφτεται για το ιδιο ταξιδακι και βολευουν βεβαια και οι ημερομηνιες, ψαχνω για παρεα. Η διαδρομη θα εχει διασχηση βορειας Τουρκιας-Τυφλιδα-Υερεβαν-λιγο απο Ιραν, και επιστροφη μεσω κεντρικης Τουρκιας Καππαδοκια κτλ.
Αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια η πληροφοριες απο την διαδρομη, ειδικα στο κομματι βορεια Τουρκια, καθε σημβουλη καλοδεχουμενη.
Φιλε νομίζω οτι ο Μορφέας θα σου δώσει οτι πληροφορία θέλεις !!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αρμενία άραγε μπαίνεις μόνο με καινούργια ταυτότητα ή θέλει διαβατήριο;
σιγουρα μπαίνεις με ταυτότητα Γεωργια νομίζω και Αρμενία
Αζερμπαιτζαν μονο διαβατήριο
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Όσον αφορά τα έγγραφα, εγώ πέρυσι πέρασα παντού με διαβατήριο. Στο Αζερμπαϊτζάν βέβαια χρειάζεται επιπλέον και βίζα.
Θα πρότεινα να υπάρχει διαβατήριο σε αυτές τις χώρες, είναι σαφώς πιο σοβαρό ταξιδιωτικό έγγραφο από την ελληνική ταυτότητα, και μπορεί να χρειαστεί και αλλού εκτός από τα σύνορα, αν υποθέσουμε ότι εκεί περνάς (δεν το ξέρω σίγουρα), π.χ. ξενοδοχεία, ασφάλεια μηχανής, έλεγχος από αστυνομία.
Γενικά πάντως σε Αρμενία και Γεωργία δεν καθυστέρησα στα σύνορα και δεν προσπαθούν να δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Το ποστάρισμα του Μανώλη μαζι με τμημα της απαντησης έχουν σβηστεί γιατί αφορά πνευματικά δικαιώματα ιδιοκτησίας και δεν επιτρέπεται η διανομή τον εν λόγω PDF.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Όσον αφορά τα έγγραφα, εγώ πέρυσι πέρασα παντού με διαβατήριο. Στο Αζερμπαϊτζάν βέβαια χρειάζεται επιπλέον και βίζα.
Θα πρότεινα να υπάρχει διαβατήριο σε αυτές τις χώρες, είναι σαφώς πιο σοβαρό ταξιδιωτικό έγγραφο από την ελληνική ταυτότητα, και μπορεί να χρειαστεί και αλλού εκτός από τα σύνορα, αν υποθέσουμε ότι εκεί περνάς (δεν το ξέρω σίγουρα), π.χ. ξενοδοχεία, ασφάλεια μηχανής, έλεγχος από αστυνομία.
Γενικά πάντως σε Αρμενία και Γεωργία δεν καθυστέρησα στα σύνορα και δεν προσπαθούν να δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.
Ευχαριστώ φίλος. Από δίπλωμα οδήγησης τι παίζει; Απλό ή διεθνές; Από τίποτε άλλο περίεργο;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ευχαριστώ φίλος. Από δίπλωμα οδήγησης τι παίζει; Απλό ή διεθνές; Από τίποτε άλλο περίεργο;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δίπλωμα απλό παντού, και δε χρειάζεται πολύπτυχο. Την άδεια τη ζητάνε πιο πολύ απ'όλα, στο όνομά σου ή με έγγραφο που να στην παραχωρεί ο ιδιοκτήτης. Έχει και εδώ πληροφορίες Παντελή.
 

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600
Επισης νομιζω οτι Γεωργια δεν υσχιει η παρασινη καρτα η οποιαδιποτε αλλη ασφαλεια, αλλα δεν ειμαι συγουρος ψαξτο λιγο. Αρμενια σε ασφαλιζουν την μηχανη στα συνορα με 20 ευρω.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλησπέρα.. Επειδή δεν βρίσκω κάτι πρόσφατο για αυτές τις χώρες.. Γίνεται να πάω Τουρκία -Γεωργια-Αζερμπαιτζαν-Αρμενια και πάλι Τουρκία?Έχω διαβατήριο,θα χρειαστεί κάπου βίζα? Επίσης ποτέ είναι η ιδανική περίοδος από θέμα καιρικών συνθηκών και πόσες μέρες χρειάζονται?
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Top Bottom