Γιάννενα - Φρανκφούρτη... μου την δίνουν τα αεροπλάνα!

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Frankfurt am Main

Ποιος είμαι; Πώς βρέθηκα εδώ; Τι μέρα είναι;

Καλά... όλοι αυτοί που ταξιδεύουν εβδομάδες ή και μήνες πώς τα καταφέρνουν;
Μια εβδομάδα ήμουν στον δρόμο και ήδη ένιωθα ότι μάζεψα "υπερβολική" δόση ταξιδιωτικών εμπειριών!
Κάπως σαν να τρως 15 κιλά από το αγαπημένο σου γλυκό ένα πράμα.


Αφού έφτασα, ξεκίνησε η κλασική αναζήτηση για κατάλυμα. Το πρώτο μου σχέδιο ήταν να βρω πάρκινγκ για την μηχανή, καθώς δεν είχα σκοπό να την κουνήσω μέχρι να ξεκινήσω το ταξίδι της επιστροφής και μετά να βρω φθηνό ξενοδοχείο ή youth hostel εκεί κοντά.
Ναι, καλά: ΚΑΝΕΝΑ πάρκινγκ στην Φρανκφούρτη δεν δέχεται μηχανές!!! :eek::eek::punch::punch::rage::rage::rage:
Ή τουλάχιστον, εγώ δεν βρήκα. Αν βρείτε εσείς, να μου το πείτε (δεν το λέω ειρωνικά).


Τελικά κατέληξα σε ένα ξενοδοχείο με κλειστό πάρκινγκ. Ακριβούτσικο για τα δεδομένα μου, αλλά λίγο η βολική τοποθεσία, λίγο ότι για τα δεδομένα της (ακριβής) Φρανκφούρτης είχε κάπως λογική τιμή, λίγο και η πανέμορφη υπάλληλος υποδοχής ( :inlove: ) με έπεισαν να μείνω εκεί.


Η Φρανκφούρτη συνδυάζει το παραδοσιακό με το μοντέρνο.





Κλασσικά γερμανικά κτίρια συνυπάρχουν με μοντέρνους ουρανοξύστες, πολλοί από τους οποίους ανήκουν σε μεγάλες τράπεζες. Η Φρανκφούρτη θεωρείται το οικονομικό κέντρο της Γερμανίας, ίσως και της ΕΕ ολόκληρης. Δεν είναι τυχαίο που εδώ έχει την έδρα της η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.






Η παλιά πόλη.






Ο ποταμός Μάιν.






Η πεζογέφυρα Eiserner Steg.





Ναι, είναι μια αρχαία ελληνική επιγραφή αυτή, παρμένη από την Οδύσσεια του Ομήρου.
"ΠΛΕΩΝ ΕΠΙ ΟΙΝΟΠΑ ΠΟΝΤΟΝ ΕΠ' ΑΛΛΟΘΡΟΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ" που σημαίνει (στο περίπου) "ταξιδεύω (ή διασχίζω) σκοτεινές θάλασσες προς ανθρώπους που μιλούν διαφορετικές γλώσσες".
Επιλέχτηκε η εν λόγω φράση για να τονιστεί ο πολυπολιτισμικός χαρακτήρας της πόλης: σχεδόν το 40% των κατοίκων της δεν είναι Γερμανοί. Πράγματι, άκουσα αυτές τις μέρες που ήμουνα εκεί πολλές και διάφορες γλώσσες (και ναι, τα ελληνικά ήταν ανάμεσα τους).


Επισκεφτήκαμε το κεντρικό κτίριο της ΕΚΤ. Αυτό στάθηκε δυνατό μόνο και μόνο επειδή μια φίλη που δουλεύει εκεί μας έβαλε μέσα. Αλλά έτσι και αλλιώς, πέρα από την θέα στην πόλη, το κτιριο δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Χώρια που περάσαμε ελέγχους ανάλογους με αυτούς που περνάνε στα αεροδρόμια...












Έξω από το κτίριο της ΕΚΤ ένα δέντρο. Συμβολίζει την ανάπτυξη...

 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Χαϊδελβέργη

Η Φρανκφούρτη δεν έχει και τόσα πολλά να δεις. Έτσι, αποφασίσαμε να αφιερώσουμε μια μέρα και σε μια γειτονική πόλη, μια ώρα δρόμος περίπου.


Η Χαϊδελβέργη είναι κυρίως γνωστή για το πανεπιστήμιο της, το πρώτο που ιδρύθηκε στην Γερμανία.
Στο βάθος φαίνεται το κύριο αξιοθέατο της, το κάστρο.







Αν και έχει λίγο ανηφορικό ποδαρόδρομο να ανέβεις εκεί πάνω, αξίζει.
















Η Χαϊδελβέργη είναι όμορφη και πολύ τουριστική. Νομίζω δίνει μαθήματα για το πώς μπορεί ο τουρισμός να ΜΗΝ καταστρέψει μια περιοχή. Για παράδειγμα, τα αυτοκίνητα στο κέντρο της απαγορεύονται και το παρκάρισμα επιτρέπεται μόνο σε κλειστά υπόγεια πάρκινγκ, τα οποία ευτυχώς έχουν λογικές τιμές.
Για όποιον σκέφτεται να μετακομίσει σε εκείνα τα μέρη, λένε ότι το κλίμα της είναι πολύ καλύτερο από της Φρανκφούρτης.






 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Frankfurt by night

Νυχτερινή ζωή στην Φρανκφούρτη; Εμ... κάτι γίνεται!






Υπάρχει ένα rooftop bar στο κέντρο της πόλης, που λένε μάλιστα ότι ο ιδιοκτήτης του είναι ελληνικής καταγωγής.





71ος παράλληλος μπορεί να μην είναι, είναι όμως το προσωπικό μου ρεκόρ.




Έχει και μερικά καλά κομμάτια και μάλιστα σε πολλά χρώματα (είπαμε, πολυπολιτισμικότητα!)


Καλά περάσαμε, αλλά εδώ δεν είναι Ελλάδα. Το μαγαζί έκλεινε σχετικά νωρίς. Όχι πως έχει μεγάλη σημασία, έτσι και αλλιώς φτάσαμε μια ηλικία όπου δεν εκτιμούμε και τόσο τα τρελά ξενύχτια.


Επιστρέφοντας στο ξενοδοχείο, βρήκα ξανά την όμορφη ρεσεπσιονίστ που με εξυπηρέτησε όταν έφτασα και πιάσαμε κουβεντούλα. Ήταν από την Κροατία. Μου μίλησε για το πώς η χώρα της δεν δίνει ευκαιρίες στους νέους (κάτι μου θυμίζει αυτό) και πώς αποφάσισε να φύγει από την χώρα της παρά το ότι είχε δουλειά αναζητώντας μια καλύτερη ζωή. Εκείνη την ώρα περίπου σχόλαγε και φύγαμε...
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Καλησπέρα από St. Gallen. Ξύπνησες πολλές αναμνήσεις... Έμενα επί 4 χρόνια στο γειτονικό Μάιντς και βλέποντας τώρα φωτογραφίες από Φρανκφούρτη, μου 'ρχεται να κάνω επίσκεψη αστραπή :).
Αυτό με τα πάρκινγκ δεν κατάλαβα πως ακριβώς το εννοείς. Μια χαρά επιτρέπονται και οι μηχανές στα κλειστά πάρκινγκ. Αρκεί να πληρώσεις, όμως. Σε ποιο πήγες και δεν σε άφησαν; και πως κατάφεραν να μην σε αφήσουν;
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Αυτό με τα πάρκινγκ δεν κατάλαβα πως ακριβώς το εννοείς. Μια χαρά επιτρέπονται και οι μηχανές στα κλειστά πάρκινγκ. Αρκεί να πληρώσεις, όμως. Σε ποιο πήγες και δεν σε άφησαν; και πως κατάφεραν να μην σε αφήσουν;
Ρώτησα σε 3-4 στο κέντρο της πόλης, κοντά στον σταθμό. Εννοείται ότι θα πλήρωνα! Μου είπαν οι υπάλληλοι εκεί ότι δεν επιτρέπονταν μηχανές... και δεν επιχείρησα να μπω με το ζόρι! Πέρα των όσων μου είπαν, είχε και σχετικό απαγορευτικό στην είσοδο:




Κερασάκι στην τούρτα: τα περισσότερα πάρκινγκ άνηκαν στον ίδιο όμιλο επιχειρήσεων (γμ τα μονοπώλια σας!) και λογικά είχαν τους ίδιους κανόνες.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23



Έξω από το κτίριο της ΕΚΤ ένα δέντρο. Συμβολίζει την ανάπτυξη...

Ξερο ειναι,η μου φαινεται?




Επιστρέφοντας στο ξενοδοχείο, βρήκα ξανά την όμορφη ρεσεπσιονίστ που με εξυπηρέτησε όταν έφτασα και πιάσαμε κουβεντούλα. Ήταν από την Κροατία. Μου μίλησε για το πώς η χώρα της δεν δίνει ευκαιρίες στους νέους (κάτι μου θυμίζει αυτό) και πώς αποφάσισε να φύγει από την χώρα της παρά το ότι είχε δουλειά αναζητώντας μια καλύτερη ζωή. Εκείνη την ώρα περίπου σχόλαγε και φύγαμε...
Και μετα-και μετα???
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Η επιστροφή

Frankfurt - Pennes pass


Και ήρθε η ώρα να μαζέψω τα πράγματα μου και να γυρίσω πίσω.
Η επιστροφή θα ήταν μια σαφώς πιο σύντομη διαδικασία: 2 μέρες δρόμος μέχρι να φτάσω Ανκώνα, καραβάκι και φτάσαμε.


Η πρώτη μέρα:





Μετά από μερικά χιλιόμετρα αυτοκινητοδρόμου, έφτασα Μελανά δρυμό και μπήκα στον δρόμο 500. Τον αναγνωρίζεις σχετικά εύκολα: γράφει "500" πάνω στο οδόστρωμα. Επίσης αναγνωρίζεις εύκολα ότι είναι καλός δρόμος για μηχανή: πέρα του ότι είναι γεμάτος με μηχανόβιους, μερικά χιλιόμετρα πιο κάτω, έχει μια εκδήλωση.




Περισσότερο εμπορική μου φάνηκε: εταιρίες όπως η Honda, η BMW και η KTM είχαν στήσει τα περίπτερα τους.
Πάντως μαζεύτηκε πολύς κόσμος.


Για μια ακόμη φορά περνάμε μέσα από όμορφα χωριουδάκια.





Ο Μέλανας Δρυμός είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο δάσος. Με τόσο ξύλο που βρισκόταν εκεί, η περιοχή έγινε γνωστή για τα ρολόγια-κούκους της! Φυσικά, Γερμανοί ήταν... τι άλλο θα έφτιαχναν; Αυτοί, αντί να ρωτάνε "τι ώρα είναι;" ρωτάνε "πόσο αργά είναι;" (wie spät ist es?) :wacky:

Στο Triberg υπάρχει το μεγαλύτερο ρολόι-κούκος στον κόσμο, σύμφωνα με το βιβλίο Γκίνες.






Αφήνουμε πίσω μας τον δρυμό και χαράσσουμε πορεία προς λίμνη Κωνσταντίας.


















Η λίμνη βρίσκεται κοντά στα σύνορα με Αυστρία. Περνάω τα σύνορα και συνειδητοποιώ ότι προχώρησα κάπως γρήγορα, έχω λίγο χρόνο και πολλά βουνά μπροστά μου. Οπότε ας αποφύγω τις Autobahn για λίγο και ας δω τον χάρτη. Αυτή η διαδρομή μοιάζει καλή: Hochtannberg Pass.

















Ωραία φάση ήταν: μικρά χωριά, μια περιοχή και ένα πάσο σχετικά άγνωστο που είχα την τύχη να ανακαλύψω και ευχαρίστως θα ξαναπέρναγα! :D


Κατεβαίνοντας, ξαναμπαίνω αυτοκινητόδρομο με κατεύθυνση το Innsbruck. Το περνάω και πλέον πλησιάζω Ιταλία. Αν ήξερα ότι ανάμεσα από Innsbruck και Brennero είχε διόδια 10 € , πιθανότατα θα επέλεγα το επαρχιακό δίκτυο εξ αρχής, κάτι που τελικά έκανα όταν μπήκα Ιταλία. Χώρια που το μέρος άξιζε... την επόμενη φορά θα ξέρουμε.

Ψάχνοντας μέρος να διανυκτερεύσω όσο ήμουν Φρανκφούρτη ακόμα, είχα δει ότι τα πάντα ήταν αρκετά ακριβά! Τις καλύτερες τιμές σε δωμάτια τις βρήκα σε ξενοδοχεία κοντά στα σύνορα Ιταλίας - Αυστρίας, οπότε έκλεισα σε ένα biker friendly hotel πάνω στον δρόμο για το Pennes pass, που είχα σκοπό να κάνω την επόμενη μέρα.

Το ξενοδοχείο φιλοξενούσε εκτός από μένα και άλλους μοτοσικλετιστές: άλλοι από Αγγλία και άλλοι από Γερμανία. Με το που έδυσε ο ήλιος, πήγαν όλοι για ύπνο! Με τις κότες λέμε! :roflmao:





Ήταν τελευταία Κυριακή του Ιουνίου και είχαν μια καθολική γιορτή σε εκείνα τα μέρη. Τα έθιμα τους περιλάμβαναν τις φωτιές που βλέπετε στην κορυφή του απέναντι βουνού σε σχήμα σταυρού.


Αφού χάζεψα λίγο τις φωτιές, ακολούθησα το παράδειγμα των υπολοίπων και έκλεισα την μέρα μου με ένα καλό ύπνο.
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Pennes pass - Ανκόνα


Ακόμα ένα πρωϊνό ξύπνημα... ακόμα μια γενναία δόση από το αγαπημένο μου "γλυκό".


Η θέα από το δωμάτιο μου.





Το ξενοδοχείο σέρβιρε πρωϊνό από τις 8 το πρωί.
Ε, 8 παρά δέκα ήμασταν όλοι κάτω και περιμέναμε να φάμε και να πάρουμε τους δρόμους (για μια ακόμη φορά).





Πάσο Pennes με καιρό πένα.











Άλλη μια όμορφη διαδρομή μέχρι το Bolzano.
Την πόλη την πέρασα γρήγορα, την είχα δει σε παλιότερο ταξίδι. Από εδώ και πέρα, δεν είχε πολλά: autostrada μέχρι την Ανκόνα. Τουλάχιστον αυτή την φορά, η κίνηση ήταν σε ανεκτά επίπεδα και έφτασα άνετα και γρήγορα.


Και που έφτασα άνετα και γρήγορα, τι έγινε; Με το που φτάνω, κοιτάω το κινητό μου και βλέπω SMS: το πλοίο θα καθυστερήσει την αναχώρηση του κατά 4 ώρες! :eek::mad:
Τώρα μας το λένε;

Δεν πειράζει, ίσως κάτι έχει αυτό το λιμάνι της Ιταλίας που πάντα περνάμε βιαστικά καθώς ταξιδεύουμε προς διάφορους ευρωπαϊκούς προορισμούς. Αμ δε: τόσο μια βόλτα με το VFR μέσα στην πόλη, όσο και το tripadvisor δείχνουν ότι εδώ πέρα δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα. Μόνο κάτι μνημεία... και μια παραλία.









Νομίζω ότι μπορώ άνετα να ισχυριστώ ότι οι δικές μας είναι αντικειμενικά καλύτερες χωρίς να ακουστώ τοπικιστής!

Τουλάχιστον εδώ πέρα υπάρχει και ένα υπαίθριο μπαράκι. Καλό σημείο για να σκοτώσω λίγο χρόνο.


Επιστρέφοντας στο λιμάνι, πετυχαίνω μερικούς ακόμα ταξιδιώτες.





Ανάμεσα τους μερικοί Έλληνες με Honda Goldwing. Είχαν πάει Λιουμπλιάνα, σε μια πανευρωπαϊκή συνάντηση Goldwing και τώρα επέστρεφαν με την σειρά τους στα πάτρια εδάφη. Ωραίοι τύποι, αν και όπως τους έκοψα, δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν ένα VFR από ένα CBR.

" Δεν σκύβεις πάρα πολύ με αυτό; Δεν κουράζεσαι;"
" -Έκανε με αυτό 4000 χλμ.? - Εμ, έτσι λέει."

Καλά που δεν με είδαν να ταξιδεύω με κανά Husqvarna 610.
Θα με ανακήρυσσαν Φιδέμπορα της Χρονιάς 2017 χαλαρά! :pointu:



Αν και οι περισσότεροι ταξίδευαν μόνοι, τα Goldwing ήταν φορτωμένα μέχρι πάνω. Ένας είχε μέχρι και τρέιλερ! Και νόμιζα ότι εγώ είχα πάρει πολλά πράγματα...


Εν τω μεταξύ, παρατηρώ το καράβι.




GRIMALDI MINOAN LINES??!!! :eek::(:(

Τι να πω τώρα... πέρα του περνάνε οι εταιρίες μας (όσες έχουμε) σε ξένα χέρια, είχαμε και πρακτικά ζητήματα: οι ναυτεργάτες στο γκαράζ του πλοίου ήταν Ιταλοί και δεν μιλούσαν ούτε ελληνικά ούτε αγγλικά. Είδαμε και πάθαμε να συννενοηθούμε για το πού ακριβώς θα παρκάρουμε τα μηχανάκια μας και πώς θα τα δέσουμε (προτιμήσαμε να το κάνουμε μόνοι μας).


Το λιμάνι της Ανκόνας λίγο πριν την αναχώρηση. 9:30 φύγαμε τελικά.


 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Ο επίλογος: Ηγουμενίτσα - Γιάννενα


Μου αρέσουν τα ταξίδια με πλοίο, αν και μπορεί να γίνουν βαρετά μετά από μερικές ώρες.

Καλά είναι όταν περνάει το πλοίο κοντά από ακτές.









Φτάνουμε Ηγουμενίτσα και κατεβαίνουμε στο γκαράζ να πάρουμε τις μηχανές μας να φύγουμε.

Εκεί που περιμέναμε, τα Goldwing έδειξαν τι μπορούν να κάνουν: με εγκατεστημένα ράδιοCD, ηχεία και subwoofer μετατρέπουν εύκολα το γκαράζ ενός πλοίου σε νυχτερινό κέντρο! Οι Έλληνες το έριξαν στον χορό και το τραγούδι και οι ξένοι το θεώρησαν άξιο λόγου και ξεκίνησαν να τραβάνε φωτογραφίες και βίντεο με τα κινητά τους!
Προς στιγμή σκέφτηκα να κάνω το ίδιο, αλλά το θεώρησα γελοίο: έχει καταντήσει αηδία κάθε φορά που κάποιος κάνει κάτι αυθόρμητο, να πετάγεται κάποιος άλλος με το κινητό του να το καταγράφει. Γνώμη μου.




Και με αυτή την ευχάριστη νότα, το ταξίδι μου ουσιαστικά τελείωσε.

Καθώς έκανα τα τελευταία χιλιόμετρα αυτού του ταξιδιού σε οικείο πλέον έδαφος, σκεφτόμουν: ένα ταξίδι που ξεκίνησα λέγοντας στον εαυτό μου "πού πας βρε Καραμήτρο?" κατέληξε σε ένα από τα καλύτερα της ζωής μου! :ok:
Μέχρι το επόμενο βέβαια...


Ελπίζω να ευχαριστηθήκατε το ταξιδιωτικό μου. :)
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Πόλυ ωραίο το ταξίδι σου και πολύ ωραία και η περιγραφή σου!!!

Να σαι καλά φίλε μου και γρήγορα στα επόμενα σου....!

Τελικά είδες οτι ολα ξεκινάνε απο το πρώτο βήμα και με εναν μαγικό τρόπο συμβαίνουν ολα μόνα τους μετά..
:friendship::yes:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία βόλτα!
Ευχαριστούμε Νικόλα και εύχομαι να είναι από εδώ και πέρα έτσι τα ταξίδια σου....πανω σε 2 ρόδες!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
μπράβο ρε παλίκαρε!!!! μπράβο!! πάντα τέτοιες βόλτες!!! αν και πείνασα από ένα σημείο και μετά (ούτε σταφιδομύγδαλα?? ούτε παστελάκι?) ήσουν απολαυστικός!

άντε με το καλό και στο επόμενο :)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
νομιζω οτι εκανες μια εξαιρετικη επιλογη απο προορισμους κ ειχες αρκετα ενδαιφερουσα ροτα Νικολα.
κρατω 2-3 αλπικες εικονες απο τις τοσες ομορφιες που μας εδειξες ισα-ισα να ξαποστασει το μυαλο μου κ ευχομαι να συνεχισουν αν σου την δινουν τα αεροπλανα...!

(πραγματι ο δρομος 500 στο Μαυρο Δασος ειναι ονειρωξη δυνατη,τον εχω κανει με αυτοκινητο κ εκλαιγα που δεν ημουν με την μοτο)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ωραιος Νικο, απολαυσα το ταξιδιωτικο σου, και το VFRακι τελειο για ταξιδια σε ευρωπαϊκους δρομους! :cool:

Και μια ερωτηση σχετικα με τη Μπρατισλαβα: σκεφτομαι να μεινω εκει ενα βραδυ στο ταξιδι Βαρσοβια - Ελλαδα που θα κανω την μεθεπομενη βδομαδα (αντι για τη Βουδαπεστη στην οποια εχω παει/μεινει δις), για πες δυο λογια επιπλεον αν μπορεις..
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Ωραιος Νικο, απολαυσα το ταξιδιωτικο σου, και το VFRακι τελειο για ταξιδια σε ευρωπαϊκους δρομους! :cool:

Και μια ερωτηση σχετικα με τη Μπρατισλαβα: σκεφτομαι να μεινω εκει ενα βραδυ στο ταξιδι Βαρσοβια - Ελλαδα που θα κανω την μεθεπομενη βδομαδα (αντι για τη Βουδαπεστη στην οποια εχω παει/μεινει δις), για πες δυο λογια επιπλεον αν μπορεις..

Εμ... δεν έχω πολλά επιπλέον να πω. Τα κύρια αξιοθέατα της Μπρατισλάβα είναι το κάστρο της και η παλιά πόλη. Αν θες να μπεις στο κάστρο, καλό είναι να φτάσεις νωρίς, κλείνει μετά τις 5 ή 6 το απόγευμα. Αλλά και κλειστό να το βρεις, αξίζει μια βόλτα γύρω-γύρω, έχει φοβερή θέα στην πόλη.

Στην γέφυρα UFO δουλεύει εστιατόριο εκεί πάνω σε αυτή την κατασκευή που μοιάζει με ιπτάμενο δίσκο. Δεν ανέβηκα όμως εκεί.

Υ.Γ. Προσπάθησα να σου στείλω πμ, αλλά δεν μπόρεσα...



Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom