Γιατί Yamaha XT660Z Tenere;

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
να γραψω και γω για την προσωπικη μου επιλογη που εκανα με το z

αρχιζοντας να πω,οτι απλα το χα βαλει στα υποψηφια επομενα μοτο μου,μονο και μονο για το χωματινο χαρακτηρακαι τον 21 μπροστινο τροχο.
επισης το τελειωτικο χτυπημα ηταν το συγκεκριμενο που βρηκα στα 3,5κ με 25.000χμ και καποια εξτραδακια που ειχε(χουφτες τουρατεκ,κουτι ΥΑΜΑΗΑ γνησιο και ολοκαινουρια αλυσιδογραναζα και τακακια)
βιτρινα δε θα το επερνα με τιποτα..πολυ ακριβο για μενα...οπως επισης ακριβα ηταν κ αυτα που κοιταγα μεταχειρισμενα στα 4.000+€
επισης ολα τα προηγουμενα μηχανακια μου ηταν ευρωπαικα διαφορων κατηγοριων, με οτι αυτο συνεπαγεται στο ποσο ειχα καλομαθει στο θεμα των περιφεριακων.(aprilia,husqvarna)
οποτε φτανωντας στο 2016 με τα παντα αβεβαια στην Ελλαδα,ποσο μαλλον τα οικονομικα μου,προσγειωθηκα και ειπα να δωσω το χτηνος(tuono)και να επιστρεψω στην αγκαλια της εξοχης και της φυσης...
καθαρα και μονο οτι εψαχνα ενα μηχανακι να μπορει να με ταξιδεψει σχετικα οικονομικα,παντου στην ελλαδα,(το εξωτερικο το χουμε ξεγραψει) και βοηθοντας με να θαυμασω ομορφιες και τοπια που αγνοουσα με τα προηγουμενα μοτο.
η ΚΤΜ επισης αποφασισε οτι δε θελει να μας δωσει το 690 σε adv οπως το παλιο,οι επιλογες στενευαν.
τα 800αρια μτχ πολυ ακριβα για μενα παντα,
τα "ον-οφ" με 17αρια τα ειχα αποκλεισει εξαρχης,
οποτε εχουμε και λεμε..
οικονομικο στην αποκτηση(σχετικο),στην χρηση,και στην συντηρηση και παλιο γνωριμο μοτερακι απο το strada που ειχα παλιοτερα.
στα θετικα που βρηκα εγω ειναι οτι κινειται αρκετα αξιοπρεπως στο χωμα,με τα καταλληλα λαστιχα,οπου ηταν και η καλυτερη πρωτη μετατροπη που του εκανα.(tkc80).ανετο δικαβαλο και φορτωμα,ψηλο,καλα επιπεδα εξοπλισμου,ομορφο και μαχιμο στα ματια μου.

edit:να προσθεσω στα "+" το γεγονος οτι ειναι προσεχτικα σχεδιασμενο, ετσι ωστε σε μια χαζοπτωση να μην κλαις με μαυρο δακρυ και να θες δανειο μετα να το συνεφερεις.μιας και καποια συγκεκριμενα αβαφα πλαστικα βρισκονται εκει γι αυτο το λογο και κοστιζουν ελαχιστα.

επισης μιας και αναφερθηκε το θεμα αναρτησεων,οντως δε θα με χαλαγε ενας συνδιασμος ποιοτικοτερων και πληρως ρυθμιζομενων αναρτησεων,αλλα...
μιλωντας παντα για μενα,στη χρηση που του κανω μεχρι στιγμης,(καθημερινη,ταξιδακια και χωματαδες)δε μου φανηκε καπου "λιγο" το μηχανακι,ή οτι με εκοβε καπου..ισα ισα..οτι μπορει να κανει πολλα παραπανω πραγματα απο αυτα που μπορω εγω μεχρι στιγμης.
βεβαια δεν εχω οδηγησει ενα 640adv ας πουμε να εχω μετρο συγκρισης,απλα λεω αυτα που βλεπω στο δικο μου μεκανακι με βαση τη δικια μου εμπειρια.
σιγουρα ενα σετακι σεταρισμενες aftermarket αναρτησεις θα ηταν το καλυτερο δωρο,αλλα οι τιμες ξεφευγουν..και ο οαεδ δεν επιδοτει τετοια πραγματα..

τι με χαλαει..
μετα το tuono,αναμενομενο να το εβλεπα ψοφιμι,και ετσι δειχνει,αλλα γενικα για τα σημερινα θελω μου,με καλυπτει.over and out.
βασικα δεν ειναι αδυναμο,πρεπει να ναι ο τροπος που αποδιδει,καθοτι καμια σχεση στην αποδοση με το strada..εκεινο μου φαινοταν περισσοτερο νευρικο και παιχνιδιαρικο,λογο χαρτογραφισης προφανως.δε ξερω τι ειχαν κανει οι Ιταλοι,η τι δεν εκαναν οι γιαμαχαιοι.
πιστευω με αλλη χαρτογραφιση-ρυθμισεις θα εβγαζε ακομα περισσοτερο fun.
βαρυ ρε γαμωτο..τσιμεντο..ηθελε 15κιλα κατω σιγουρα..γλιτωνεις αρκετα με aftermarket εξατμισεις,αλλα..αφραγκιες...δεν βοηθαει κ ο Ντραγκι ο κερατας...
θα ηθελα καποια κομματια του ποιοτικοτερα,καποια πλαστικα πχ...
θα το ηθελα δικυλινδρο...
η εστω ενα versys χωματινο,η ενα dorsoduro με 21-18 λεμε τωρα...:cool:
τεσπα..

τελειωνοντας,εμενα με καλυψε..στο επακρο στην παρουσα φαση μου.
αν ξερεις τι να περιμενεις απο αυτο και τι μπορει να σου προσφερει το χτυπας ανετα..
αν φαντασιωνεσαι αλλα σκηνικα και καταστασεις.κοιτας για κατι αλλο...

κανω τα χωματα μου οποτε θελώ,σχεδιαζω τα ταξιδακια μου εν καιρω,το δουλευω πλεον καθημερινα απροβληματιστα και ξεγνοιαστα,εχει πληθωρα απο εξτρα και βελτιωσεις να χεις να ανανεωνεις τη σχεση σου με το μοτο.
γενικα φιλοτιμο μηχανακι...μου φτιαχνει τη σκατα σε γενικες γραμμες διαθεση μου,το αγαπησα ηδη,δεθηκα..και λεω να το κρατησω οσο παει.
η μεχρι να ερθει η αναπτυξη τεσπα..
:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πάντως, το θέμα "νεύρου" πιστεύω ψιλο-διορθώνεται με αλλαγή γραναζώματος, αλλά θα ξεχάσεις εντελώς το ταξίδι στην Εθνική.
Π.χ. το 640 Adv, που έχω (το οποίο κι αυτό δεν έχει 6η), στις 5000 στρ/λεπτό έχει 100 χλμ/ώρα σύμφωνα με το GPS, αν πήγαινα σύμφωνα με τις στροφές του Tenere, πιθανόν να λαχάνιαζε στις μεσαίες...
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Να πούμε και τα αρνητικά τώρα :D
Πλάκα κάνω και ωραία τα γραφόμενα σας Στεφ και Γάτε :ok:

Στο παρελθόν είχα ασχοληθεί και σε άλλο φόρουμ για την εξέλιξη(ή μη) μοτοσυκλετών που υπήρξαν πολλά χρόνια στις αγορές.
Πολλές απο αυτές με τα χρόνια έχαναν άλογα και παράλληλα φορτωνόντουσαν με παραπανίσια κιλά.
Μερικά παραδείγματα ήταν τα ΑΤ650/750,NX650,XT600, κλπ.
Το Τενερε Ζ παρ'ολο που δεν ανήκει στα παραπάνω γιατί ξαναγεννήθηκε μετά απο 10 χρόνια,δυστυχώς δεν ξέφυγε απο το δίπτυχο λίγοι πολύ βάρος/ίπποι που κακά τα ψέματα είναι αρκετά σημαντικό(σε αρκετούς) για το fun to ride.


Ας συγκρίνουμε λοιπόν τα specs των XT660Z του 2008 με τον μακρινό πρόγονο του 1991 XTZ660.

Κινητήρας:
2008 1Κ,660cc,Σχέση συμπίεσης:10,1:1 , Ιπποι/Ροπή(Εργοστασίου) 48HP, Ροπή:5,8kgm/5250
1991 1K,660cc,Σχέση συμπίεσης: 8,5:1 Ιποι/Ροπή(Εργοστασίου) 48HP, Ροπή:5,7kgm/5500

Δυναμομετρήσεις Ελληνικού περιοδικού,αυτό που λέμε στον τροχό.
2008 HP:41,1/6000 Ροπή 5,4/4700
1991 HP:39,6/5750 Ροπή 5,1/2500*
*
H συγκεκριμένη ροπή είναι του μοντέλου 1994,σε δυναμόμετρηση του επόμενου διπλοφάναρου 660 είχαν ελαφρώς χαμηλότερες τιμές.

Πλαίσιο/Αναρτήσεις/Φρένα
Κάστερ/ίχνος είναι σχεδόν ίδια όπως και το μεταξόνιο,2008 1.505mm 1991 1.495mm

Βάρος
2008 Ανακοινώσιμα 183kg,με καυσιμο 210kg(ζυγαριά περιοδικου)
1991 Ανακοινώσιμα 175kg με καυσιμο 190kg(ζυγαριά περιοδικου)

Υψος σέλας,απόσταση απο το έδαφος
2008 895mm,245mm
1991 865mm,245mm

Χωρητικότητα ρεζερβουαρ/αυτονομία/μέση κατανάλωση.Αυτονομία/κατανάλωση είναι σχετικά αλλά τα αναφέρω.
2008 22λίτρα/338km/5.8λιτρα ανά 100χλμ
1991 20+3.5 ρεζέρβα/352km/17.6χλμ/λίτρο(κάντε την αναλογία για l/100

Αναρτήσεις,ξεκινάμε απο μπροστά
2008
Διαδρομή/διάμετρος 210mm/43mm
Ρυθμίσεις: Προφόρτιση ελατηρίου
1991
Διαδρομή/Διάμετρος 220mm/43mm
Ρυθμίσεις:Καμία


Ας δούμε και πίσω
2008
Διαδρομή 200mm
Ρυθμίσεις:Προφόρτιση ελατηρίου
1991
Διαδρομή:200mm
Ρυθμίσεις:Προφόρτιση ελατηρίου,απόσβεση επαναφοράς(σε ξεχωριστό δοχείο αζώτου).

Φρένα
2008 Εμπρός 2Χ298mm,Δαγκάνες Brembo ,πίσω δίσκος 245mm
1991 Εμπρός 1Χ282mm,Πίσω δίσκος 220mm

Κιλά/Ίππο
2008 Κενή 4,71 Γεμάτη 5.1
1991 Κενή 3.5 Γεμάτη 3.87

Μπορώ να συνεχίσω με επιδόσεις (επιταχύνσεις,τελικές κλπ) αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.

Πάμε τώρα στο ρεζουμέ

Όταν πρωτοείδα το Ζ σε σαλόνι μοτοσυκλέτας το 2008 εντυπωσιάστηκα με τη εμφάνιση του.Μετά απο 8 χρόνια ακόμα μου αρέσει και δείχνει φρέσκο,σημάδι ίσως της διαχρονικότητας του σχεδίου.
Στην συγκεκριμένη κατηγορία δεν υπάρχουν πολλοί μνηστήρες με αποτέλεσμα το Ζ να παίζει μπάλα μόνο του.
Οι μεγαλύτεροι θυμηθείτε τι οργασμός μεγάλων μονοκύλινδρων υπήρχε στη 10ετία των '90ς απο Ιάπωνια αλλά και Ευρώπη.
Αν λοιπόν ήθελα καινούργιο μηχανάκι σε αυτη την κατηγορία το Ζ θα ήταν σοβαρά υποψήφιο.Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε το(άπατο στην Ελλάδα) Sertao,το Dakar ήταν και είναι ακόμη ικανότατο ON/OFF.
Αν όμως ήθελα μεταχειρισμένο δεν θα έδινα 4-5 χιλιάρικα για Z με 40.000+χλμ.Αν ήθελα σώνει και καλά Τενερε θα αγόραζα ένα γέρικο των '90ς με 1000-1500 ευρώ και τα υπόλοιπα 3+ χιλιάρικα θα τα έκανα μαζέματα,αναρτήσεις και βενζίνες :D
Να'στε καλά να καβαλάτε τα Τενερόνια σας :friendship:





17019, member: 692"]ΣΤΦ ,κάπου κάνεις λάθος.
Εχω δεί την βελόνα να μπαίνει λίγο μέσα στα κοκκινα (200στρ περίπου) και μετά κάνει γκαγκαγκαγκα ου κοφτςςςςςςς. ;)[/quote]
:pointu: ...........................................:friendship:


Δεν θυμάμαι ρε Τακη στις πόσες στρ τα'χει τα 140 τα πραγματικά.
Το'χω τσεκάρει πολλές φορές ,αλλά όλο το ξεχνάω (γεράματα βλέπεις) κ δεν θέλω να πώ καμιά βλακεία.

Με μιά μικρή επιφύλαξη ,στις 6000στρ/λεπτ έχει 140 πραγματικά (κοντερίσα 157)

Θα το ξανατσεκάρω στην επόμενη βόλτα και θα διορθώσω αν χρειαστεί.
Να πούμε και τα αρνητικά τώρα :D
Πλάκα κάνω και ωραία τα γραφόμενα σας Στεφ και Γάτε :ok:

Στο παρελθόν είχα ασχοληθεί και σε άλλο φόρουμ για την εξέλιξη(ή μη) μοτοσυκλετών που υπήρξαν πολλά χρόνια στις αγορές.
Πολλές απο αυτές με τα χρόνια έχαναν άλογα και παράλληλα φορτωνόντουσαν με παραπανίσια κιλά.
Μερικά παραδείγματα ήταν τα ΑΤ650/750,NX650,XT600, κλπ.
Το Τενερε Ζ παρ'ολο που δεν ανήκει στα παραπάνω γιατί ξαναγεννήθηκε μετά απο 10 χρόνια,δυστυχώς δεν ξέφυγε απο το δίπτυχο λίγοι πολύ βάρος/ίπποι που κακά τα ψέματα είναι αρκετά σημαντικό(σε αρκετούς) για το fun to ride.


Ας συγκρίνουμε λοιπόν τα specs των XT660Z του 2008 με τον μακρινό πρόγονο του 1991 XTZ660.

Κινητήρας:
2008 1Κ,660cc,Σχέση συμπίεσης:10,1:1 , Ιπποι/Ροπή(Εργοστασίου) 48HP, Ροπή:5,8kgm/5250
1991 1K,660cc,Σχέση συμπίεσης: 8,5:1 Ιποι/Ροπή(Εργοστασίου) 48HP, Ροπή:5,7kgm/5500

Δυναμομετρήσεις Ελληνικού περιοδικού,αυτό που λέμε στον τροχό.
2008 HP:41,1/6000 Ροπή 5,4/4700
1991 HP:39,6/5750 Ροπή 5,1/2500*
*
H συγκεκριμένη ροπή είναι του μοντέλου 1994,σε δυναμόμετρηση του επόμενου διπλοφάναρου 660 είχαν ελαφρώς χαμηλότερες τιμές.

Πλαίσιο/Αναρτήσεις/Φρένα
Κάστερ/ίχνος είναι σχεδόν ίδια όπως και το μεταξόνιο,2008 1.505mm 1991 1.495mm

Βάρος
2008 Ανακοινώσιμα 183kg,με καυσιμο 210kg(ζυγαριά περιοδικου)
1991 Ανακοινώσιμα 175kg με καυσιμο 190kg(ζυγαριά περιοδικου)

Υψος σέλας,απόσταση απο το έδαφος
2008 895mm,245mm
1991 865mm,245mm

Χωρητικότητα ρεζερβουαρ/αυτονομία/μέση κατανάλωση.Αυτονομία/κατανάλωση είναι σχετικά αλλά τα αναφέρω.
2008 22λίτρα/338km/5.8λιτρα ανά 100χλμ
1991 20+3.5 ρεζέρβα/352km/17.6χλμ/λίτρο(κάντε την αναλογία για l/100

Αναρτήσεις,ξεκινάμε απο μπροστά
2008
Διαδρομή/διάμετρος 210mm/43mm
Ρυθμίσεις: Προφόρτιση ελατηρίου
1991
Διαδρομή/Διάμετρος 220mm/43mm
Ρυθμίσεις:Καμία


Ας δούμε και πίσω
2008
Διαδρομή 200mm
Ρυθμίσεις:Προφόρτιση ελατηρίου
1991
Διαδρομή:200mm
Ρυθμίσεις:Προφόρτιση ελατηρίου,απόσβεση επαναφοράς(σε ξεχωριστό δοχείο αζώτου).

Φρένα
2008 Εμπρός 2Χ298mm,Δαγκάνες Brembo ,πίσω δίσκος 245mm
1991 Εμπρός 1Χ282mm,Πίσω δίσκος 220mm

Κιλά/Ίππο
2008 Κενή 4,71 Γεμάτη 5.1
1991 Κενή 3.5 Γεμάτη 3.87

Μπορώ να συνεχίσω με επιδόσεις (επιταχύνσεις,τελικές κλπ) αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.

Πάμε τώρα στο ρεζουμέ

Όταν πρωτοείδα το Ζ σε σαλόνι μοτοσυκλέτας το 2008 εντυπωσιάστηκα με τη εμφάνιση του.Μετά απο 8 χρόνια ακόμα μου αρέσει και δείχνει φρέσκο,σημάδι ίσως της διαχρονικότητας του σχεδίου.
Στην συγκεκριμένη κατηγορία δεν υπάρχουν πολλοί μνηστήρες με αποτέλεσμα το Ζ να παίζει μπάλα μόνο του.
Οι μεγαλύτεροι θυμηθείτε τι οργασμός μεγάλων μονοκύλινδρων υπήρχε στη 10ετία των '90ς απο Ιάπωνια αλλά και Ευρώπη.
Αν λοιπόν ήθελα καινούργιο μηχανάκι σε αυτη την κατηγορία το Ζ θα ήταν σοβαρά υποψήφιο.Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε το(άπατο στην Ελλάδα) Sertao,το Dakar ήταν και είναι ακόμη ικανότατο ON/OFF.
Αν όμως ήθελα μεταχειρισμένο δεν θα έδινα 4-5 χιλιάρικα για Z με 40.000+χλμ.Αν ήθελα σώνει και καλά Τενερε θα αγόραζα ένα γέρικο των '90ς με 1000-1500 ευρώ και τα υπόλοιπα 3+ χιλιάρικα θα τα έκανα μαζέματα,αναρτήσεις και βενζίνες :D
Να'στε καλά να καβαλάτε τα Τενερόνια σας :friendship:





:thinking:
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως, το θέμα "νεύρου" πιστεύω ψιλο-διορθώνεται με αλλαγή γραναζώματος, αλλά θα ξεχάσεις εντελώς το ταξίδι στην Εθνική.
Π.χ. το 640 Adv, που έχω (το οποίο κι αυτό δεν έχει 6η), στις 5000 στρ/λεπτό έχει 100 χλμ/ώρα σύμφωνα με το GPS, αν πήγαινα σύμφωνα με τις στροφές του Tenere, πιθανόν να λαχάνιαζε στις μεσαίες...
Εγώ που του έχω 47άρι πίσω (το μαμά ήταν 45) περίπου έτσι πάει και χωρίς να λαχανιάζει! Μάλλον πηγαίνει και καλύτερα αφού με τη 5η ίσα που πάει να αγγίξει κόκκινα. Φυσικά τσιμπάει περισσότερο βενζίνη αλλά όχι εξωφρενικά! Με τον XLG και τον Γάτο (που είναι σε στάνταρ γρανάζωμα) έχουμε συνταξιδέψει (με παρατεταμένες -σχεδόν- στις τελικές μας) και δεν αγκομάχησα πουθενά! Στην επόμενη αλλαγή αλυσιδογράναζου θα του βάλω 46 πίσω (είμαι βέβαιος πλεόν ότι αυτό είναι το ιδανικό) και για να έχω λίγο περισσότερη δύναμη στις χαμηλές και για να βλέπω λίγο πιο προσγειωμένα χλμ στο κοντέρ!

@tc-drift ο κινητήρας του bandit έχει κάνει απόσβεση τη δεκαετία του '90, να το συνυπολογίζεις και αυτό. Ναι μεν 4κύλινδρο αλλά είναι αρχαίος κινητήρας που σχεδιασμός, μηχανήματα παραγωγής κ.τ.λ. έχουν αποσβέσει αξίες πολλά έτη πριν.
Ο ΜΤ-07 είναι μοναδικό παράδειγμα (2 κύλινδρου) σε τέτοια τιμή και όντως είναι άξιο απορίας.

Θα το πω αν και είμαι βέβαιος πως θα σας φανεί περίεργο. Το Tenere είναι μια μηχανή που σε κερδίζει χρόνο με το χρόνο και αυτό γιατί ανακαλύπτεις ότι μπορείς να κάνεις και αυτό, και αυτό, και αυτό...

Εκεί που ίσως τοποθετούνται λάθος κάποια πράγματα στη συζήτηση είναι στο εξής σημείο: Όταν έθεσα το θεμά: Γιατί Yamaha XT660Z Tenere η λογική και οι συγκρίσεις αφορούν την απόκτηση του ως καινούριο σε σχέση με το τι υπήρχε στη κατηγορία από τότε που βγήκε (2008) μέχρι σήμερα! Μόνο έτσι μπορείς να ασκήσεις μια έντιμη κριτική, θετική ή αρνητική.

Δε μπορείς να συγκρίνεις μια μηχανή με βάση τη τιμή του ως μεταχειρισμένο γιατί το εύρος στις διαθέσιμες μεταχειρισμένες με βάσει παλαιότερες χρονολογίες μεγαλώνει πάάάάάρα πολύ!
Με 4000€ παίρνεις ένα Tenere του 2009. Και όντως μπορεί να βρίσκεις στα 2.000 έναν Pegasus, αλλά με 4000 παίρνεις κι ένα XR 600 του 2004 και στο τέλος καραφλιάζεις όταν βλέπεις πως 2-3000€ φθάνουν να πουλάν μεταχειρισμένα οι αθεόφοβοι τα 250άρια 10ετίας... που λέει ο λόγος, φθηνότερα στοιχίζαν την εποχή που αγοραστήκαν καινούρια!
Άλλο παράδεμα στη συζήτηση μας: ο XLG ανέφερε ότι το TransAlp ζυγίζει 210 κιλά αλλά εννοούσε τα ΤΑ της γενιάς του δικού του. Όμως το 2008 ΔΕΝ υπήρχε το δικό του, υπήρχε το TA 700 που ζυγίζει 214 κιλά ΣΤΕΓΝΟ! Αυτό υπήρχε το 2008 με αυτό το συγκρίνω! Το GS800 όπως έγραψα έχει πολύ καλό βάρος για δικύλινδρο αλλά με τα ίδια λεφτά αγόραζα σχεδόν 2 Tenere...
Οπότε ναι, συμφωνώ πως η Yamaha θα έπρεπε να προσπαθήσει περισσότερο -πολύ θα το 'θελα κι εγώ- αλλά όπως θα διαβάσετε προσεκτικά στο αρχικό θέμα της συζήτησης μας, από οτι υπάρχει στη κατηγορία των On/Off από το 2008 και μετά το Tenere είναι ελαφρύτερο από το μέσο όρο!
Βασικά δε μπορείς να το συγκρίνεις -κάθετα- με τίποτα από τα υπάρχοντα της εποχής εδώ που τα λέμε!
Ήταν μια έξυπνη κίνηση από τη Yamaha που μάλιστα σε άλλες χώρες του πλανήτη "έπιασε" πολύ περισσότερο από ότι στην Ελλάδα.

Τιμή καινούριο; Σχετικό! Βρήκα την απόδειξη. Εγώ το πήρα τον Ιούλιο του 2011 καινούριο από τη Yamaha στη Λεωφ. Μεσογείων στη τιμή των 7.075,00€ (επτά χιλιάδες εβδομήντα πέντε ευρώ) και η σχέση μου με το κατάστημα δεν ήταν τίποτα περισσότερο από τη σχέση ενός καλού πελάτη.
Δεν νομίζω πως πήρα ακριβά μια μηχανή 660cc. Ναι, πουλιόταν 7.790€ όταν βγήκε και κάποια στιγμή σε προσφορά 7.390€, εγώ όμως στη τελική το πήρα 7.075€!
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Γράφω απο κινητό και δεν μπορώ να κάνω quote.
Γάτε συμφωνώ ότι ο κόσμος προχωράει μπροστά.Για αυτό δεν μπορώ να χωνέψω ότι μετά απο 17 ολόκληρα χρόνια το Tenere βάρυνε χωρίς να δυναμώσει με αποτέλεσμα να έχει χειρότερη αναλογία κιλών/ίππο απο τον αρχαίο πρόγονο του.Ο οποίος πρόγονος δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να φορτωθεί σαν μουλάρι για να ταξιδεψει(όπως και το LC4 Adv).
STF
Μάλλον έχεις δίκιο για την χωρητικότητα του ντεπόζιτου,BTW το οποίο ήταν σιδερένιο σε αντίθεση με του νεου που είναι πλαστικό.
Όλα τα κιτάπια μου(γραπτά και online) δίνουν 245mm για τα μοντέλα 2008.Κοιτάζω τώρα την επίσημη Yamaha και βλέπω 260mm,ψάχνω για το μοντέλο ABS και το βρίσκω(όχι στο επίσημο) στα 20,1.Υπάρχει περίπτωση να άλλαξαν τα dog bones στο πέρασμα του χρόνου?
Οπως και να'χει η αποσταση είναι ικανοποιητική για ογκωδη κινητηρα.
50 κιλά ζυγίζει και το μοτέρ του χρεπιού μου αλλά βέβαια δεν έχει τα παραφερνάλια της υδρόψυξης.
Κονκοστ
Προσωπικα στο στεγνό βάρος δεν πολυδινω σημασία όπως στο βάρος που είναι έτοιμο για οδήγηση.Κάποιες εταιρείες στο στεγνό δεν δήλωναν ούτε τα υγρά της μοτο(φρενων,ψυγειου,μπαταριας ακόμα και λάδια στο πηρούνι).
Στην επισημη Yamaha δίνουν 208 γεμάτο,στα τεστ των παλιών λένε για 191(αν θυμαμαι καλα για τα πρωτα και 195 για τα διπλοφάναρα.

Και για βγάλω την ρετσινιά του αρχαιλάγνου απο πάνω μου :p σε μεταχειρο θα προτιμουσα το κατα πολυ φτηνοτερο 660R και να το φέρω στα μέτρα μου.Και ελαφρυτερο είναι(όχι και πούπουλο) και δυνατότερο κατά 2-3 άλογα(τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια.Τονίζω ξανά ότι δικάβαλο εμένα δεν με απασχολεί.

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μα βλέπετε τι συμβαίνει;
Το θέμα το ονόμασα Γιατί Yamaha XT660Z Tenere και ξαφνικά πρέπει να έχουμε απαντήσεις απέναντι σε specs κάθε μοτοσυκλέτας προηγούμενών 10ετιών, 20ετιών, απέναντι σε δικύλινδρα, απέναντι σε μηχανές "χ" τιμής (δηλαδή ακριβότερες κατά 40% και περισσότερο).

Οδηγίες προς ναυτιλομένους... ε... υποψήφιους αγοραστές ήθελα να πω! :D Έτσι για να ξέρουν...
1. Δεν συμφωνώ πως η μαμά ανάρτηση είναι χάλια. Η αδυναμία της εμφανίζεται σε συνεχόμενες απαιτήσεις σε κροκάλες και σε οριακές καταστάσεις φορτώματος.
2. Δεν συμφωνώ πως θέλει τουλάχιστον 2000€ για να γίνει αξιοπρεπές. Θέλει ακριβώς 1000€ για να βάλεις μια πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση πίσω και ένα σετ καλά ελατήρια και λάδια εμπρός. Αυτή είναι η καλύτερη και ίσως η μοναδική βελτίωση που μπορείς να κάνεις για να έχεις μια άμεσα αξιοπρεπέστατη μηχανή και αν θέλετε τη γνώμη μου αυτό ισχύει για κάθε μη αγωνιστική μηχανή Ιαπωνικής προέλευσης.
3. Όσο αρνητικό είναι το βάρος της στο χώμα, τόσο θετικό είναι στο ταξίδι στην άσφαλτο. Mη μπερδεύετε το Tenere με μοντέλα της KTM, δεν είναι ίδιο το πελατειακό target group.
4. Δεν συμφωνώ πως το μηχανάκι είναι άψυχο για το χώμα, μια χαρά είναι. Είναι άψυχο στην άσφαλτο. Με 60 άλογα θα ήταν υπέροχο στο χώμα και μια χαρά στην άσφαλτο, αλλά οι απαιτήσεις συντήρησης θα ήταν διαφορετικές. Είπαμε... μην μπερδεύουμε τα χρώματα!
5. Στο χώμα αν κινηθείς με 15 λίτρα στο ντεπόζιτο μια χαρά είσαι. Η μετατόπιση του κέντρου βάρους (ψηλά) κάνει αισθητή τη παρουσία του πάνω από τα 15 λίτρα. Το ντεπόζιτο του Tenere κατεβαίνει χαμηλά και πίσω από τις πλαστικές προστασίες, δεν είναι τόσο ψηλά όσο φαίνεται. Άλλοι δίνουν λεφτά για να κάνουν το 9 λίτρων ντεπόζιτο τους να αγγίξει τα 15.
6. Το ντεπόζιτο της είναι καλοσχεδιασμένο για τη χωμάτινη χρήση, τόσο καθιστός αλλά ακόμη περισσότερο όρθιος τα πόδια σφίγγουν και μετατοπίζουν το βάρος του σώματος πολύ καλά "αρπαγμένα" στο ντεπόζιτο.
7. Πόσες μηχανές μπορούν να έχουν εμβέλεια 450 χλμ. Εμείς έχουμε 23 λίτρα για την Εθνική και όταν οι άλλοι που μας έχουν προσπεράσει με "πολλά" σταματούν για να φουλάρουν στο βενζινάδικο, εμείς θα τους χαιρετάμε φιλικά καθώς απομακρυνόμαστε με τον κινητήρα μας να γουργουρίζει γλυκά (σύντομα θα μας ξαναπεράσουν φυσικά :p).
8. Απλότητα στη κατασκευή, στη συντήρηση, στην επισκευή. Αυτό είναι το χαρτί που παίζει η Yamaha με το Tenere.
9. Μια παρατήρηση προς όλους μας. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τις δυνατότητες μιας μηχανής με μιας άλλης οδηγώντας την σε 1-2-3 βόλτες. Δεν μπορείς να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα όταν καβαλάς για χρόνια συνήθως καθημερινά μια άλλη! Η αλήθεια είναι πως από το 2008 και μετά η μια και μόνη μηχανή που μπορεί να συγκριθεί κάθετα με το Tenere είναι το Dakar της BMW και δεν είμαι εγώ που θα πω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο το ένα ή το άλλο. Στα δικά μου χέρια είναι καλύτερο το Tenere, στα χέρια του Βαγγέλη είναι καλύτερο το Dakar, μόνο αυτό ισχύει!

Παιδιά ειλικρινά δε μπορώ να μπω στη διαδικασία υπεράσπισης της Tenere έναντι άλλων μοτοσυκλετών. Κάθε μηχανή αξίζει το σεβασμό μου ή μάλλον για να το πω ορθότερα κάθε ιδιοκτήτης μηχανής αξίζει το σεβασμό μου.
Γιαυτό ανέβασα αυτό το θέμα, κυρίως για να εξηγήσουμε οι κάτοχοι για ποιόν λόγο το προτιμήσαμε ώστε να γνωρίζουν όσοι ενδιαφέρονται αν επαληθεύονται ή και διαψεύδονται οι προσδοκίες τους. Δεν νομίζω πως έχει γραφτεί κάτι υπερβολικό από τους κατόχους.

Θέλω όμως να απαντήσω στο μέλος @NIKOLTSOS γιατί δεν μπαίνει σε άμεσες συγκρίσεις. Φίλε @NIKOLTSOS ειλικρινά δεν με προσέβαλε το σχόλιο σου, όμως παρόλα αυτά μου έκανε εντύπωση η τοποθέτηση σου. Απέναντι στη φράση "δε θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά" εγώ θα προσπαθήσω να ρίξω λίγο νερό στη φωτιά :friendship:

Ένα βαρύ πλαίσιο δεν είναι ούτε ποιοτικότερο ούτε ανθεκτικότερο, είναι καλύτερο όταν ταξιδεύεις στην άσφαλτο σε μεγάλες αποστάσεις, νομίζω δεν χρειάζεται εξηγήσεις αυτό.
Το βελτιωμένο μηχανάκι μπορεί να μην είναι δείγμα της γενικής εικόνας μιας "μαμά" μηχανής. Μπορεί όμως να σου δείξει ότι η μηχανή έχει τις βάσεις ή αλλιώς τις προδιαγραφές για να γίνει καλύτερο. Χωρίς πατέντες, χωρίς δυσκολίες, χωρίς πειράματα!
Ρωτάς με ποια στοιχεία το Tenere είναι καλό για εντουράδικη χρήση. Όσοι χρησιμοποιούν τη φράση εντούρο για οποιαδήποτε On/Off είναι εκτός πραγματικότητας. Μα δεν είναι για εντουράδικη χρήση το Tenere, μη τρελαθούμε και όλας. Ούτε τα μεγάλα KTM είναι για εντουράδικη χρήση και όπου πάνε αυτά πάει και το Tenere (φυσικά με περισσότερες δυσκολίες από πλευράς ανάρτησης). Εντούρο και βάρος είναι ασύμβατες έννοιες. Μιλάμε γιαυτό που με έναν νεωτερισμό ονομάζουμε χωμάτινη "Adventure" χρήση. Η λέξη "Adventure" μπορεί να εντυπωσιάζει αλλά όλοι καταλαβαίνουμε περί τίνος χρήσης μιλάμε! Μιλάμε για μια μηχανή που έχει επαρκείς διαδρομές στη ζώνη των 200mm αλλά και στη ζώνη των 200 κιλών, τι εντουράδικη χρήση λέμε τώρα...
Συμφωνώ πως το μηχανάκι είναι μέτριο, αλλά είναι μέτριο στα πάντα και αυτό είναι κάτι που δε μπορούν να το κάνουν πολλές (και όπως είπα δε μου αρέσει να μπαίνω σε συγκρίσεις).
Άοσμο... οκ, μπορεί και να είναι αλλά σε σχέση με ποιο; Αν εννοείς πως είναι άοσμο σε σχέση με το KTM 640 ADV που έχεις εσύ... σε διαβεβαιώνω κι εγώ πως το Tenere είναι σίγουρα άοσμο! :friendship:

Σε ότι αφορά το θέμα των χωμάτινων επιδόσεων από βιτρίνα... Αν μιλάμε για "εντούρο" σίγουρα κανένας δε μπορεί να επικαλεστεί χωμάτινες επιδόσεις (τα 'παμε αυτά).

Σκέψου όμως ότι μπορείς να φύγεις από την Αθήνα, να περάσεις στην Ιταλία με σκοπό να κατέβεις στη Σικελία και από εκεί να περάσεις στη Τύνιδα. Μετά σε περιμένουν καμιά 400αριά χωμάτινα χλμ (με ένα ντεπόζιτο) για να πάρεις μια γεύση από τις βραχώδεις περιοχές γύρω από τη Σαχάρα και τους αμμόλοφους της, ενώ θα προσπερνάς το Σίντι Μπου Ζιντ...
Ε, για ένα τέτοιο χωμάτινο ταξίδι μια χαρά είναι οι χωμάτινες επιδόσεις της, με αρκετά καλές προδιαγραφές και με λιγότερο άγχος από πολλές άλλες On/Off. :spam::spam:

Το πιθανότερο είναι πως ένα τέτοιο ταξίδι δε θα το κάνω, αλλά ξέρεις ποιο είναι το ωραίο της υπόθεσης; Όταν ονειρεύομαι με βλέπω να το κάνω καβάλα πάνω στη Tenere ΜΟΥ!

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Μου αρέσει ο τρόπος σου...
Λοιπόν το "δε θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά" το είπα δυο φορές (νομίζω) για να μην αρχίσουν να με λένε φοράω πορτοκαλί γυαλία και άλλα τέτοια χαζά...
Στο Θέμα μας....

Θέλω όμως να απαντήσω στο μέλος @NIKOLTSOS γιατί δεν μπαίνει σε άμεσες συγκρίσεις. Φίλε @NIKOLTSOS ειλικρινά δεν με προσέβαλε το σχόλιο σου, όμως παρόλα αυτά μου έκανε εντύπωση η τοποθέτηση σου. Απέναντι στη φράση "δε θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά" εγώ θα προσπαθήσω να ρίξω λίγο νερό στη φωτιά :friendship:

Ένα βαρύ πλαίσιο δεν είναι ούτε ποιοτικότερο ούτε ανθεκτικότερο, είναι καλύτερο όταν ταξιδεύεις στην άσφαλτο σε μεγάλες αποστάσεις, νομίζω δεν χρειάζεται εξηγήσεις αυτό.
Οκ, δεν κατάλαβα ότι το αναφέρετε για αυτό τον λόγο, αν και δεν συμφωνώ απόλυτα καταλαβαίνω το σκεπτικό σου....Αν καβαλήσω το ΚΤΜ GT νομίζω ότι θα μπορώ να λέω ότι διφωνώ απόλυτα.....αλλα μέχρι τότε....μαζί σου.

Το βελτιωμένο μηχανάκι μπορεί να μην είναι δείγμα της γενικής εικόνας μιας "μαμά" μηχανής. Μπορεί όμως να σου δείξει ότι η μηχανή έχει τις βάσεις ή αλλιώς τις προδιαγραφές για να γίνει καλύτερο. Χωρίς πατέντες, χωρίς δυσκολίες, χωρίς πειράματα!
Γιατι να μην πάρω xr 650 ή dominator?? που είναι και στα μισά λεφτά???

Ρωτάς με ποια στοιχεία το Tenere είναι καλό για εντουράδικη χρήση. Όσοι χρησιμοποιούν τη φράση εντούρο για οποιαδήποτε On/Off είναι εκτός πραγματικότητας. Μα δεν είναι για εντουράδικη χρήση το Tenere, μη τρελαθούμε και όλας. Ούτε τα μεγάλα KTM είναι για εντουράδικη χρήση και όπου πάνε αυτά πάει και το Tenere (φυσικά με περισσότερες δυσκολίες από πλευράς ανάρτησης). Εντούρο και βάρος είναι ασύμβατες έννοιες.
Οκ γενικά ναι, αλλα μια καλή γεωμετρία και καλά περιφερειακά μαζί με μια καλή αναλογία κιλών/ίππων κάνουν ένα βαρύ μηχανάκι να κάνει on/off με αξιώσεις... Τι έχει το yamaha από τα παραπάνω??

Μιλάμε γιαυτό που με έναν νεωτερισμό ονομάζουμε χωμάτινη "Adventure" χρήση. Η λέξη "Adventure" μπορεί να εντυπωσιάζει αλλά όλοι καταλαβαίνουμε περί τίνος χρήσης μιλάμε! Μιλάμε για μια μηχανή που έχει επαρκείς διαδρομές στη ζώνη των 200mm αλλά και στη ζώνη των 200 κιλών, τι εντουράδικη χρήση λέμε τώρα...
Συμφωνώ πως το μηχανάκι είναι μέτριο, αλλά είναι μέτριο στα πάντα και αυτό είναι κάτι που δε μπορούν να το κάνουν πολλές (και όπως είπα δε μου αρέσει να μπαίνω σε συγκρίσεις).


Άοσμο... οκ, μπορεί και να είναι αλλά σε σχέση με ποιο; Αν εννοείς πως είναι άοσμο σε σχέση με το KTM 640 ADV που έχεις εσύ... σε διαβεβαιώνω κι εγώ πως το Tenere είναι σίγουρα άοσμο! :friendship:
Σε σχέση με το KTM 640 ADV τα πάντα είναι άοσμα....:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:χαχχαχαχαχα

Σε ότι αφορά το θέμα των χωμάτινων επιδόσεων από βιτρίνα... Αν μιλάμε για "εντούρο" σίγουρα κανένας δε μπορεί να επικαλεστεί χωμάτινες επιδόσεις (τα 'παμε αυτά).

Σκέψου όμως ότι μπορείς να φύγεις από την Αθήνα, να περάσεις στην Ιταλία με σκοπό να κατέβεις στη Σικελία και από εκεί να περάσεις στη Τύνιδα. Μετά σε περιμένουν καμιά 400αριά χωμάτινα χλμ (με ένα ντεπόζιτο) για να πάρεις μια γεύση από τις βραχώδεις περιοχές γύρω από τη Σαχάρα και τους αμμόλοφους της, ενώ θα προσπερνάς το Σίντι Μπου Ζιντ...
Ε, για ένα τέτοιο χωμάτινο ταξίδι μια χαρά είναι οι χωμάτινες επιδόσεις της, με αρκετά καλές προδιαγραφές και με λιγότερο άγχος από πολλές άλλες On/Off. :spam::spam:

ADv είναι μια λέξη που πάει ως τίτλος τιμής σε αναβάτες και όχι μηχανές (για εμένα).... οπότε όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις και με το triumph το scrabler ή και με vespa.

Το πιθανότερο είναι πως ένα τέτοιο ταξίδι δε θα το κάνω, αλλά ξέρεις ποιο είναι το ωραίο της υπόθεσης; Όταν ονειρεύομαι με βλέπω να το κάνω καβάλα πάνω στη Tenere ΜΟΥ!

Μακάρι να το κάνεις με την μηχανάρα σου...
:friendship:

Γιατι δεν αγόρσα Tenere:
γιατί όταν όταν το έβλεπα συναισθηματικά πήγαινα αλλού...:inlove::inlove:
Όταν το έβλεπα με βάση λεφτά δεν καταλάβαινα γιατί όχι xr ή domi....
Περι ορέξεως....

Θα το πρότεινα σε φίλο?= εννοείται.

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Πιστευω οτι απο το να παρεις ενα καινουργιο μονοκυλινδρο και αδυναμο tenere παιρνεις ενα μεταχειρησμενο 800αρι gs το οποιο κατα γενικη παραδοχη ειναι καλυτερο.
Οποτε για μενα η απαντηση στο γιατι να παρεις ενα tenere 660 ειναι γιατι σαρεσει σαν μηχανακι. ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προσωπικά, εύκολα (πολύ εύκολα) μπορώ να απαντήσω σε όλα! Όμως δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι να συγκρίνω ούτε μηχανές, ούτε καταστάσεις.

Κατά γενική παραδοχή καμία μηχανή δε μπορεί να είναι καλύτερη από μία διαφορετική μηχανή....

Το θέμα είναι πως όταν έχεις διαφορετική οπτική οτι και να γράψω οι απαντήσεις σας θα είναι ένας ασταμάτητος -και μάλλον φαύλος- κύκλος.

Οι μηχανές σας είναι υπέροχες!




Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι άκυρη η σύγκριση της τιμής με οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι και οποιασδήποτε κατηγορίας..

Και τα σχόλια που κάνω είναι βάσει σπουδών και βάσει προυπηρεσίας και σε μεγάλο εργοστάσιο σε θέση ευθύνης που είχε να κάνει με τον προγραμματισμό της παραγωγής, την κοστολόγηση και την τιμολόγηση.

Αν ΄΄σπάσουμε΄΄ ένα TENERE σε κομμάτια και ένα BANDIT σε ΄΄κομμάτια΄΄ και δούμε την συνολική κοστολόγηση κατασκευής τους όποιος πιστεύει πως ένα 4κύλινδρο Made in Japan θα είναι ακριβότερο σε παραγωγή απο ένα Μονοκύλινδρο με μοτέρ Made in Italy Και δεν ξέρω πού φτιάχνεται το υπόλοιπο ας σηκώσει το χέρι!!

τί σημασία έχουν οι κατηγορίες, το κοινό που απευθύνεται και τα μαρκετινίστικα κόλπα. Εδώ έχουμε το πιο ΑΠΛΟ μηχανάκι που μπορεί να βγει απο μια γραμμη παραγωγής. Ένα μονοκύλινδρο υγρόψυκτο με αγοραστό κινητήρα απο τρίτο εργοστάσιο, ένα πλαίσιο ατσάλινο, αναρτήσεις απλές, φρένα απλά κλπ

Και απο την άλλη το παράδειγμα μου το Bandit, βάλε στη θέση του το MT07 και όποιο άλλο θες λογικά τιμολογημένο δίκυκλο και πες μου σε θέμα κοστολόγησης και προδιαγραφών αν είναι φτηνότερα ή ακριβότερα.

Άσε θα σου πω εγώ.. είναι ακριβότερα και κυρίως λόγω μοτέρ και πολυπλοκότητας αυτού.

Και πρέπει εγώ τωρα επειδή η αγορά δεν έχει ΄πολλά τέτοια μοντέλα να πληρώσω την adventure-ίλα 8 χιλιάρικα.

Σε μια μηχανή που θα χρειαστώ άλλα 2 χιλιάρικα για να την κάνω όπως πρέπει. Δεν παίζει ρε παιδιά..

Ας της έβαζαν πάνω ένα USD εμπρός βαρβάτο και πίσω ένα σωστό αμορτισέρ και ας έβαζαν και ένα μονοκύλινδρο που να βγάζει αξιοπρεπή άλογα και ένα 6άρι κιβώτιο (τα 690 βγάζουν 64 άλογα και γελάνε κλέφτικα!) και θα τα πλήρωνα τα 8 χιλιάρικα με ευχαρίστηση!

Άποψη μου, με σεβασμό σε όποιον το έχει ή το έχει πληρώσει, αλλά εγώ το βρίσκω υπερεκτιμημένο-υπερκοστολογημένο. Καλό, χρυσό, τίμιο αλλά ακριβό.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει στο car Pegaso trail 2008 με 1400€ συζητήσιμη!! Αν το λέγαν tenere θα το πούλαγε ο άνθρωπος 4500€!
δεν καταλαβες τι εννοουσα.....
θελω να πω οτι ολα τα ον-οφ ανεξαρτητος μαρκας και κυβικων,παντα ειχαν και εχουν μεγαλη διαφορα τιμης πωλησης απο ενα στρητ-ςς κλπ.
παντα τα ον-οφ τα κοπανανε στις τιμες οι εταιρειες,πχ. ενα καλο bmw f800gs εχει μεταχειρισμενο περιπου 8,000 χιλιαρικα
ξερεις με αυτα τα λεφτα τι αγοραζεις σε στρητ,ss.....ετσι?
σε εισαγωγικα, παντα τα ον-οφ ηταν υπερεκτιμημενα σε σχεση με τις αλλες κατηγοριες
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Σαν πρωην κατοχος...θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες... στα θετικα του αλλα και τα αρνητικα του,δεν θα μπω σε συγκριση με το 950 γιατι θα ειναι αδικο...και δεν εχει σχεση με το παρων θεμα.Η μονη συγκριση που αξιjει ειναι με το F650 gs dakar(πρωην κατοχος παλι) και οι ουσιαστικες τους διαφορες ειναι οτι το ενα ειναι πιο φρεσκο,νεο με ωραιο look(tenere) και το αλλο λιγο παλιοτερο αλλα με πιο σωστο jυγισμα...Στο θεμα μας παλι...γιατι tenere...για τους λογους που σας ειπαν οι κατοχοι τους,παντως αν ηθελα να χρησιμοποιω μια μοτο καθημερινα να ειναι οικονομικη,αjιοπιστη,ομορφη και να πηγαινω χωμα και ας μην εχει το κατι παραπανω(αναρτηση,γκαjι,κιλα) θα την αγοραjα με κλειστα ματια(μεταχειρω).Τελος,ηταν ενα μηχανακι που το αγαπησα...αλλα δεν το ερωτευτηκα...;)
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Μα βλέπετε τι συμβαίνει;
Το θέμα το ονόμασα Γιατί Yamaha XT660Z Tenere και ξαφνικά πρέπει να έχουμε απαντήσεις απέναντι σε specs κάθε μοτοσυκλέτας προηγούμενών 10ετιών, 20ετιών, απέναντι σε δικύλινδρα, απέναντι σε μηχανές "χ" τιμής (δηλαδή ακριβότερες κατά 40% και περισσότερο).

Οδηγίες προς ναυτιλομένους... ε... υποψήφιους αγοραστές ήθελα να πω! :D Έτσι για να ξέρουν...
1. Δεν συμφωνώ πως η μαμά ανάρτηση είναι χάλια. Η αδυναμία της εμφανίζεται σε συνεχόμενες απαιτήσεις σε κροκάλες και σε οριακές καταστάσεις φορτώματος.
2. Δεν συμφωνώ πως θέλει τουλάχιστον 2000€ για να γίνει αξιοπρεπές. Θέλει ακριβώς 1000€ για να βάλεις μια πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση πίσω και ένα σετ καλά ελατήρια και λάδια εμπρός. Αυτή είναι η καλύτερη και ίσως η μοναδική βελτίωση που μπορείς να κάνεις για να έχεις μια άμεσα αξιοπρεπέστατη μηχανή και αν θέλετε τη γνώμη μου αυτό ισχύει για κάθε μη αγωνιστική μηχανή Ιαπωνικής προέλευσης.
3. Όσο αρνητικό είναι το βάρος της στο χώμα, τόσο θετικό είναι στο ταξίδι στην άσφαλτο. Mη μπερδεύετε το Tenere με μοντέλα της KTM, δεν είναι ίδιο το πελατειακό target group.
4. Δεν συμφωνώ πως το μηχανάκι είναι άψυχο για το χώμα, μια χαρά είναι. Είναι άψυχο στην άσφαλτο. Με 60 άλογα θα ήταν υπέροχο στο χώμα και μια χαρά στην άσφαλτο, αλλά οι απαιτήσεις συντήρησης θα ήταν διαφορετικές. Είπαμε... μην μπερδεύουμε τα χρώματα!
5. Στο χώμα αν κινηθείς με 15 λίτρα στο ντεπόζιτο μια χαρά είσαι. Η μετατόπιση του κέντρου βάρους (ψηλά) κάνει αισθητή τη παρουσία του πάνω από τα 15 λίτρα. Το ντεπόζιτο του Tenere κατεβαίνει χαμηλά και πίσω από τις πλαστικές προστασίες, δεν είναι τόσο ψηλά όσο φαίνεται. Άλλοι δίνουν λεφτά για να κάνουν το 9 λίτρων ντεπόζιτο τους να αγγίξει τα 15.
6. Το ντεπόζιτο της είναι καλοσχεδιασμένο για τη χωμάτινη χρήση, τόσο καθιστός αλλά ακόμη περισσότερο όρθιος τα πόδια σφίγγουν και μετατοπίζουν το βάρος του σώματος πολύ καλά "αρπαγμένα" στο ντεπόζιτο.
7. Πόσες μηχανές μπορούν να έχουν εμβέλεια 450 χλμ. Εμείς έχουμε 23 λίτρα για την Εθνική και όταν οι άλλοι που μας έχουν προσπεράσει με "πολλά" σταματούν για να φουλάρουν στο βενζινάδικο, εμείς θα τους χαιρετάμε φιλικά καθώς απομακρυνόμαστε με τον κινητήρα μας να γουργουρίζει γλυκά (σύντομα θα μας ξαναπεράσουν φυσικά :p).
8. Απλότητα στη κατασκευή, στη συντήρηση, στην επισκευή. Αυτό είναι το χαρτί που παίζει η Yamaha με το Tenere.
9. Μια παρατήρηση προς όλους μας. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τις δυνατότητες μιας μηχανής με μιας άλλης οδηγώντας την σε 1-2-3 βόλτες. Δεν μπορείς να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα όταν καβαλάς για χρόνια συνήθως καθημερινά μια άλλη! Η αλήθεια είναι πως από το 2008 και μετά η μια και μόνη μηχανή που μπορεί να συγκριθεί κάθετα με το Tenere είναι το Dakar της BMW και δεν είμαι εγώ που θα πω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο το ένα ή το άλλο. Στα δικά μου χέρια είναι καλύτερο το Tenere, στα χέρια του Βαγγέλη είναι καλύτερο το Dakar, μόνο αυτό ισχύει!

Παιδιά ειλικρινά δε μπορώ να μπω στη διαδικασία υπεράσπισης της Tenere έναντι άλλων μοτοσυκλετών. Κάθε μηχανή αξίζει το σεβασμό μου ή μάλλον για να το πω ορθότερα κάθε ιδιοκτήτης μηχανής αξίζει το σεβασμό μου.
Γιαυτό ανέβασα αυτό το θέμα, κυρίως για να εξηγήσουμε οι κάτοχοι για ποιόν λόγο το προτιμήσαμε ώστε να γνωρίζουν όσοι ενδιαφέρονται αν επαληθεύονται ή και διαψεύδονται οι προσδοκίες τους. Δεν νομίζω πως έχει γραφτεί κάτι υπερβολικό από τους κατόχους.

Θέλω όμως να απαντήσω στο μέλος @NIKOLTSOS γιατί δεν μπαίνει σε άμεσες συγκρίσεις. Φίλε @NIKOLTSOS ειλικρινά δεν με προσέβαλε το σχόλιο σου, όμως παρόλα αυτά μου έκανε εντύπωση η τοποθέτηση σου. Απέναντι στη φράση "δε θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά" εγώ θα προσπαθήσω να ρίξω λίγο νερό στη φωτιά :friendship:

Ένα βαρύ πλαίσιο δεν είναι ούτε ποιοτικότερο ούτε ανθεκτικότερο, είναι καλύτερο όταν ταξιδεύεις στην άσφαλτο σε μεγάλες αποστάσεις, νομίζω δεν χρειάζεται εξηγήσεις αυτό.
Το βελτιωμένο μηχανάκι μπορεί να μην είναι δείγμα της γενικής εικόνας μιας "μαμά" μηχανής. Μπορεί όμως να σου δείξει ότι η μηχανή έχει τις βάσεις ή αλλιώς τις προδιαγραφές για να γίνει καλύτερο. Χωρίς πατέντες, χωρίς δυσκολίες, χωρίς πειράματα!
Ρωτάς με ποια στοιχεία το Tenere είναι καλό για εντουράδικη χρήση. Όσοι χρησιμοποιούν τη φράση εντούρο για οποιαδήποτε On/Off είναι εκτός πραγματικότητας. Μα δεν είναι για εντουράδικη χρήση το Tenere, μη τρελαθούμε και όλας. Ούτε τα μεγάλα KTM είναι για εντουράδικη χρήση και όπου πάνε αυτά πάει και το Tenere (φυσικά με περισσότερες δυσκολίες από πλευράς ανάρτησης). Εντούρο και βάρος είναι ασύμβατες έννοιες. Μιλάμε γιαυτό που με έναν νεωτερισμό ονομάζουμε χωμάτινη "Adventure" χρήση. Η λέξη "Adventure" μπορεί να εντυπωσιάζει αλλά όλοι καταλαβαίνουμε περί τίνος χρήσης μιλάμε! Μιλάμε για μια μηχανή που έχει επαρκείς διαδρομές στη ζώνη των 200mm αλλά και στη ζώνη των 200 κιλών, τι εντουράδικη χρήση λέμε τώρα...
Συμφωνώ πως το μηχανάκι είναι μέτριο, αλλά είναι μέτριο στα πάντα και αυτό είναι κάτι που δε μπορούν να το κάνουν πολλές (και όπως είπα δε μου αρέσει να μπαίνω σε συγκρίσεις).
Άοσμο... οκ, μπορεί και να είναι αλλά σε σχέση με ποιο; Αν εννοείς πως είναι άοσμο σε σχέση με το KTM 640 ADV που έχεις εσύ... σε διαβεβαιώνω κι εγώ πως το Tenere είναι σίγουρα άοσμο! :friendship:

Σε ότι αφορά το θέμα των χωμάτινων επιδόσεων από βιτρίνα... Αν μιλάμε για "εντούρο" σίγουρα κανένας δε μπορεί να επικαλεστεί χωμάτινες επιδόσεις (τα 'παμε αυτά).

Σκέψου όμως ότι μπορείς να φύγεις από την Αθήνα, να περάσεις στην Ιταλία με σκοπό να κατέβεις στη Σικελία και από εκεί να περάσεις στη Τύνιδα. Μετά σε περιμένουν καμιά 400αριά χωμάτινα χλμ (με ένα ντεπόζιτο) για να πάρεις μια γεύση από τις βραχώδεις περιοχές γύρω από τη Σαχάρα και τους αμμόλοφους της, ενώ θα προσπερνάς το Σίντι Μπου Ζιντ...
Ε, για ένα τέτοιο χωμάτινο ταξίδι μια χαρά είναι οι χωμάτινες επιδόσεις της, με αρκετά καλές προδιαγραφές και με λιγότερο άγχος από πολλές άλλες On/Off. :spam::spam:

Το πιθανότερο είναι πως ένα τέτοιο ταξίδι δε θα το κάνω, αλλά ξέρεις ποιο είναι το ωραίο της υπόθεσης; Όταν ονειρεύομαι με βλέπω να το κάνω καβάλα πάνω στη Tenere ΜΟΥ!

:friendship:
Ρε Στεφ.με συγκίνησες με τα ονειρά σου.
Σου εύχομαι πολλά και καλά χιλιόμετρα.:biker:
 
Reactions: STF

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σωστος και αντικειμενικος ο konkost:ok:
Ναι ,οκ ,σωστός κ αντικειμενικός ,ο όποιος θεωρεί λογικό να πληρώσει ένα Τρανσάλπ σε τιμή καινούργιου ,αλλά παράλογο να πληρώσει κάποιος άλλος ένα Τενερέ σε τιμη καινούργιου...οκ...


Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι άκυρη η σύγκριση της τιμής με οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι και οποιασδήποτε κατηγορίας..

Και τα σχόλια που κάνω είναι βάσει σπουδών και βάσει προυπηρεσίας και σε μεγάλο εργοστάσιο σε θέση ευθύνης που είχε να κάνει με τον προγραμματισμό της παραγωγής, την κοστολόγηση και την τιμολόγηση.

Αν ΄΄σπάσουμε΄΄ ένα TENERE σε κομμάτια και ένα BANDIT σε ΄΄κομμάτια΄΄ και δούμε την συνολική κοστολόγηση κατασκευής τους όποιος πιστεύει πως ένα 4κύλινδρο Made in Japan θα είναι ακριβότερο σε παραγωγή απο ένα Μονοκύλινδρο με μοτέρ Made in Italy Και δεν ξέρω πού φτιάχνεται το υπόλοιπο ας σηκώσει το χέρι!!

τί σημασία έχουν οι κατηγορίες, το κοινό που απευθύνεται και τα μαρκετινίστικα κόλπα. Εδώ έχουμε το πιο ΑΠΛΟ μηχανάκι που μπορεί να βγει απο μια γραμμη παραγωγής. Ένα μονοκύλινδρο υγρόψυκτο με αγοραστό κινητήρα απο τρίτο εργοστάσιο, ένα πλαίσιο ατσάλινο, αναρτήσεις απλές, φρένα απλά κλπ

Και απο την άλλη το παράδειγμα μου το Bandit, βάλε στη θέση του το MT07 και όποιο άλλο θες λογικά τιμολογημένο δίκυκλο και πες μου σε θέμα κοστολόγησης και προδιαγραφών αν είναι φτηνότερα ή ακριβότερα.

Άσε θα σου πω εγώ.. είναι ακριβότερα και κυρίως λόγω μοτέρ και πολυπλοκότητας αυτού.

Και πρέπει εγώ τωρα επειδή η αγορά δεν έχει ΄πολλά τέτοια μοντέλα να πληρώσω την adventure-ίλα 8 χιλιάρικα.
Κανείς δεν "πρέπει" να αγοράσει κάτι.
Αλλα ο καθείς μπορεί να αγοράσει ότι γουστάρει ,αν έχει το αντίτιμο.

Ειδικά εσύ που έχεις σπουδές και θητεία σε ανάλογες θέσεις ,δεν θα΄πρεπε καν να αναρωτιέσαι για την (κατ εσέ) υπερτίμηση ,αφού θα έπρεπε να γνωρίζεις πιό καλά απο όλους εμάς τους αδαείς επι των οικονομικών ,τον νόμο προσφοράς-ζήτησης.

Κοινώς ,στην κατηγορία που παίζει-απευθύνεται το Μπάντιτ (ειδικά μεταχείρω) βρίσκεις 10άδες προτάσεις ,απο όλες τις εταιρίες ,με παρεμφερείς μοτοσυκλέτες ,και 1000άδες μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες πρός επιλογή.
Οποιος θέλει να πουλήσει λοιπόν ,θα σκοτώσει την τιμή ,και η μπάλα θα τους πάρει όλους.

Η "χρηματιστηριακή" αξία ενός αντικειμένου ή ενός τίτλου ή μιας υπηρεσίας ,καθορίζεται και αλλάζει αναλόγως πολλών παραμέτρων και συγκυριών ,και δεν ακολουθεί απαραίτητα την πραγματική αξία του διαθέσιμου προϊόντος.


Σε μια μηχανή που θα χρειαστώ άλλα 2 χιλιάρικα για να την κάνω όπως πρέπει. Δεν παίζει ρε παιδιά..

Ας της έβαζαν πάνω ένα USD εμπρός βαρβάτο και πίσω ένα σωστό αμορτισέρ και ας έβαζαν και ένα μονοκύλινδρο που να βγάζει αξιοπρεπή άλογα και ένα 6άρι κιβώτιο (τα 690 βγάζουν 64 άλογα και γελάνε κλέφτικα!) και θα τα πλήρωνα τα 8 χιλιάρικα με ευχαρίστηση!
Βαγγέλη...διαβάζεις τι γράφεις ;
Το 690 ,το οποίο είναι ένα ικανότατο ψευδοεντούρο ,είναι εφοδιασμένο με κορυφαία περιφερειακά και απολαυστικό κινητήρα ,αλλά κοστίζει 9500 κι ας φτιάχνεται στας Ευρώπας ,κι έχει κουστούμι Σπαρτιάτικο.
Και οι χρηστικές δυνατότητές του ,περιορίζονται στο πολύ καλό στήσιμό του για χώμα κ παιχνίδι κ τελειώνουν εκεί.
Ούτε χώροι ,ούτε ανεμοκάλυψη ,ούτε φώτα ,ούτε σέλα αναπαυτική ,ούτε χώροι για δυό ,ούτε υποπλαίσιο για φόρτωμα ,ούτε δυνατότητες υψηλών μουαγιέν διαρκείας ,ουτε...ούτε...ούτε...
Αν στα πολεμικά στοιχεία του 690 ,προσθέσεις τις all round & touring δυνατότητες του Τενερέ ,τότε θα έχεις το τέλειο μονοκύλινδρο ,αλλά θα κοστίζει κ γύρω στα 12000 €


Άποψη μου, με σεβασμό σε όποιον το έχει ή το έχει πληρώσει, αλλά εγώ το βρίσκω υπερεκτιμημένο-υπερκοστολογημένο. Καλό, χρυσό, τίμιο αλλά ακριβό.
Οπως επίσης "υπερεκτιμημένο-υπερκοστολογημένο. Καλό, χρυσό, τίμιο αλλά ακριβό." ,είναι για παράδειγμα και το F800 ας πούμε.
Σο φακινγκ γουάτ...ας έβγαζαν και οι υπόλοιποι ανάλογες ανταγωνιστικές προτάσεις ,τις οποίες θα τιμολογούσαν φτηνότερα ,και τότε θα έπεφτε και η τιμή του.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει στο car Pegaso trail 2008 με 1400€ συζητήσιμη!! Αν το λέγαν tenere θα το πούλαγε ο άνθρωπος 4500€!
Επίσης άστοχη σύγκριση.(κι εγώ δεν καταλαβαίνω που δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει "άστοχη σύγκριση")
Το Pegaso trail είναι ο Παπριλιανός ανταγωνιστής του XTR.(σε αυτή την κατηγορία παίζει)
To οποίο XTR το βρίσκεις επίσης απο 1800 €.(400 € πάνω γιατί είναι Γιαμάπα>>νόμοι της αγοράς)
Τώρα...τι θα'ναι και τα δυό στο πάτωμα της τιμής διαθεσιμότητας τους ,αυτό θα το μάθει όποιος τα πάρει.
Γιατί είναι αποδεδειγμένα άλλης ποιότητας κ κατάστασης ένα ίδιο μοντέλο που πουλιέται 1500 σε σχέση με ένα (υποτιθεται) ολόιδιο που πουλιέται 3000.(νόμοι της αγοράς)
Και τα Τrail & XTR τα βρίσκεις και με 1500 αλλά κ με 3000.
Ο καθένας διαλέγει κ παίρνει.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...Τονίζω ξανά ότι δικάβαλο εμένα δεν με απασχολεί.
Αυτό Γιώργο φτάνει. Ολα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι περιττά. Στην ουσία δεν σε αφορά το μηχανάκι σαν υποψήφιο χρήστη.
Το'χω πεί κ γράψει πολλές φορές:
Αν δεν με απασχολούσε το 2κάβαλο και το ασφάλτινο ταξίδι ,θα είχα 690Enduro απο την αρχή κ χωρίς 2η σκέψη.
Το οποίο μεταχείρω πουλιέται όσο και τα ΧR650. Και τα ψωνίζουν κιόλας. :banghead:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Πιστευω οτι απο το να παρεις ενα καινουργιο μονοκυλινδρο και αδυναμο tenere παιρνεις ενα μεταχειρησμενο 800αρι gs το οποιο κατα γενικη παραδοχη ειναι καλυτερο.
Οποτε για μενα η απαντηση στο γιατι να παρεις ενα tenere 660 ειναι γιατι σαρεσει σαν μηχανακι. ;)
Η πιό εύστοχη τοποθέτηση ,με την οποία κ συμφωνώ απολύτως.:ok:

ΔΕΝ θα έδινα σε καμία περίπτωση 8000 για ένα καινούργιο Τενερέ.
Θα προτιμούσα να δώσω 8000 για ένα 10άρι φορτωμένο F800.
Όπως επίσης
ΔΕΝ θα έδινα σε καμία περίπτωση 13500 για ένα καινούργιο F800.
Θα προτιμούσα να δώσω 13500 για ένα 13άρι φορτωμένο R1200GS.

Kαι πάει λέγοντας. (ελπίζω να έγινα κατανοητός);)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Παιδες, τι εχει γραφει απο το πρωι σ'αυτο το νημα.. :woot: Η αγορα μηχανης ειναι προσωπικο πραγμα και εχει να κανει με τις αναγκες/χρηση του καθενα που διαφερουν συνηθως πολυ απο χρηστη σε χρηστη. Και δεν μπαινουν ολα στη σειρα με βαση την τιμη κτησης καινουργιο ή μεταχειρισμενο. Το XTZ660 ειναι για καποιους το μηχανακι που θελουν δηλ. χρηση travel enduro, (δικαβαλα) ταξιδια με μεσαιες ταχυτητες και επισης χρηση καθε μερα. Και τους φτιαχνει απλα που το βλεπουν :cool: Καποιοι αλλοι που θα βαλουν σαν προτεραιοτητα τα δικαβαλα μακρινα ταξιδια αλλα και τη χρηση στο χωμα θα παρουν ενα καταλληλο δικυλινδρο. Και καποιοι αλλοι που δινουν προτεραιοτητα στη συμπεριφορα στο χωμα σε βαρος της ασφαλτου/ταξιδιου και ξεχνανε και το δικαβαλο θα παρουν ενα πιο πολεμικο μονοκυλινδρο (690/640Adv κλπ). Και καποιοι αλλοι θα προτιμησουν ασφαλτινο/σπορτιβικο μηχανακι για ασφαλτο και ταξιδια, ταιρι με ενα μικρο χωματινο για (κοντινο) χωμα. Και παει λεγοντας.. Δεν ειναι δυνατον να μπει η αγορα μηχανης σε καλουπι, ετσι απλα :yew:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ναι ,οκ ,σωστός κ αντικειμενικός ,ο όποιος θεωρεί λογικό να πληρώσει ένα Τρανσάλπ σε τιμή καινούργιου ,αλλά παράλογο να πληρώσει κάποιος άλλος ένα Τενερέ σε τιμη καινούργιου...οκ...
Ρε συ φιλε μου Κωστα προς τι το προσωπικο σχολιο? Μετα απο τοσα χρονια φιλιας θα περιμενα να με εχεις "ζυγισει" καλυτερα οσον αφορα τα σχολια μου για τα σιδερα που καβαλαμε
Κατω απο ποιες συνθηκες και γιατι "αναγκαστηκα" να παρω καινουριο μηχανακι και μαλιστα το ΤΑ οπως και τους λογους που το εχω ακομα μετα απο10 χρονια στους εχω πει κατ' ιδιαν και επανηλημενως οταν το εφερνε η κουβεντα
Εδω στο θεμα του Στεφανου δεν μπηκα να γραψω για το ΤΑ (ουτε για κανενα αλλο) παρα μονο για το τενερε:
Και τις δυο φορες η μικρη δοκιμη εγινε αφου κατεβηκα απο το ΤΑ μου Το λεω αυτο οχι για να αρχισουμε τις συγκρισεις και τα tenere VS transalp αλλα γιατι το ΤΑ κατα γενικη ομολογια πλην της τεραστιας αξιοπιστιας του ειναι η απολυτη μετριοτητα παντου (και για πολλους ο λογος της μεγαλης εμπορικης του επιτυχιας) και αρα ευκολα και γρηγορα το τενερε θα μπορουσε να μου φανει πολλα σκαλια ανωτερο
Kαι με αναγκαζεις να γραφω τωρα πραγματα που δεν αφορουν κανεναν αλλο για να σου τονισω οτι εγω δεν φοραω γυαλια καμιας μαρκας και μοντελου Θα επρεπε να το ξερεις αυτο μετα απο τοσα χρονια γωριμιας και να μην αμφισβητεις την αντικειμενικοτητα μου οσον αφορα τα ενα ματσο πλαστικα και σιδερα που καβαλαμε


Ελπιζω αδικα να χαλαω τα νυχια μου στο πληκτρολογιο και απλως να ξεχασες να βαλεις φατσουλα στο σχολιο σου που να δειχνει οτι δεν σοβαρολογεις


Sorry για το of topic απο τους υπολοιπους
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κώστα @el-Gatto ουσιαστικά η τοποθέτηση μου για το Tenere συμφωνεί και καταλήγει στο εύστοχο σχόλιο του Χριστόφορου @christof40 .

Γενικά την κατηγορία on-Off την κοπανάνε τιμολογιακά και αυτό μεταφέρεται και στην αγορά του μεταχειρισμένου. και συμφωνώ πάιζει μπάλα η ζήτηση και η προσφορά. Πράγματι τα tenere που κυκλοφορούνε και πωλούνται είναι λίγα και αυτό καθορίζει και τις τιμές στο μεταχειρισμένο.

Και σημείωση.. Απο εδώ και έπειτα θα βλέπουμε μοτοσυκλέτες που πωλούνταν το 2012-2013 σε μια Α τιμή να πωλούνται και σήμερα οι ίδιες και με περισσότερα χλμ στα ίδια και περισσότερα λεφτά! Ο λόγος: Δεν πωλούνται νέες μοτοσυκλέτες, ελάχιστες οπότε μειώνεται το διαθέσιμο στα μεταχειρισμένα! Βλέπω το 450 που πούλησα το 2013 στα 3,5 χιλιάρικα σήμερα στα ίδια και περισσότερα στις αγγελίες!

H σύγκριση μου με το 690 αφορούσε το μοτέρ. Βγάζει 64 άλογα, 16 περισσότερα απο το Yamaha. Νομίζω ο Ιάπωνας θα μπορούσε να το προικίσει με παραπάνω άλογα.

Στα υπόλοιπα δεν διαφωνούμε, σου είπα ήμουν και είμαι υποψήφιος αγοραστής του Tenere Απλά επειδή λόγω των παραπάνω φαινομένων το ποσό που έπρεπε να δαπανήσω σαν μεταχειρισμένο στην αγορά του μου φάνηκε πολύ προτίμησα με τα ίδια χρήματα να πάρω ένα Bandit και ένα XR!

Αν κυκλοφορούσαν περισσότερα μεταχειρισμένα και η τιμή του ήταν λίγο πιο χαμηλά μάλλον θα το είχα πάρει..:friendship:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ελπιζω αδικα να χαλαω τα νυχια μου στο πληκτρολογιο και απλως να ξεχασες να βαλεις φατσουλα στο σχολιο σου που να δειχνει οτι δεν σοβαρολογεις
Aδικα χαλάς τα νύχια σου :p ...ξέχασα να βάλω φατσούλα. :happy:
Αν και...:thinking:τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα...καθόλου άδικα...τα'χες παραμελλήσει τελευταία ,και σου χρειαζόταν ένα μανικιούρ.:friend:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστα @el-Gatto ουσιαστικά η τοποθέτηση μου για το Tenere συμφωνεί και καταλήγει στο εύστοχο σχόλιο του Χριστόφορου @christof40 .

Γενικά την κατηγορία on-Off την κοπανάνε τιμολογιακά και αυτό μεταφέρεται και στην αγορά του μεταχειρισμένου. και συμφωνώ πάιζει μπάλα η ζήτηση και η προσφορά. Πράγματι τα tenere που κυκλοφορούνε και πωλούνται είναι λίγα και αυτό καθορίζει και τις τιμές στο μεταχειρισμένο.

Και σημείωση.. Απο εδώ και έπειτα θα βλέπουμε μοτοσυκλέτες που πωλούνταν το 2012-2013 σε μια Α τιμή να πωλούνται και σήμερα οι ίδιες και με περισσότερα χλμ στα ίδια και περισσότερα λεφτά! Ο λόγος: Δεν πωλούνται νέες μοτοσυκλέτες, ελάχιστες οπότε μειώνεται το διαθέσιμο στα μεταχειρισμένα! Βλέπω το 450 που πούλησα το 2013 στα 3,5 χιλιάρικα σήμερα στα ίδια και περισσότερα στις αγγελίες!

H σύγκριση μου με το 690 αφορούσε το μοτέρ. Βγάζει 64 άλογα, 16 περισσότερα απο το Yamaha. Νομίζω ο Ιάπωνας θα μπορούσε να το προικίσει με παραπάνω άλογα.

Στα υπόλοιπα δεν διαφωνούμε, σου είπα ήμουν και είμαι υποψήφιος αγοραστής του Tenere Απλά επειδή λόγω των παραπάνω φαινομένων το ποσό που έπρεπε να δαπανήσω σαν μεταχειρισμένο στην αγορά του μου φάνηκε πολύ προτίμησα με τα ίδια χρήματα να πάρω ένα Bandit και ένα XR!

Αν κυκλοφορούσαν περισσότερα μεταχειρισμένα και η τιμή του ήταν λίγο πιο χαμηλά μάλλον θα το είχα πάρει..:friendship:
Δεν διαφωνώ πουθενά με όσα αναφέρεις σε αυτό το κείμενο.
Οι τιμές αλλάζουν συνεχώς κ διαμορφώνονται αναλόγως των παραμέτρων της αγοράς.
Οπως επίσης αλλάζουν και διαμορφώνονται συνεχώς και οι επιλογές μας ,αναλόγως των παραμέτρων της καθημερινότητάς μας.

Η υπερτίμηση στις τιμές μεταχ/νων μοτ/τών ,μικρών και μεσαίων κυβικών ,όντως υφίσταται στην χώρα μας.
Οπως επίσης υφίσταται ,και η τιμολογιακή απαξίωση ικανότατων και αξιολογότατων μεταχ/νων μοτ/τών των 1000+cc.

Οσο για το τέλειο Τενερέ ,έχω πεί σε συζητήσεις με φίλους οτι θα ήταν:
Σχεδιαστικά-εμφανισιακά όπως είναι
με το μοτέρ κ τις αναρτήσεις του 690
με το τεπόζιτo κάτω απο τη σέλα
και με ύψος σέλας στα 87cm.

Aλλά θα ήταν και εξωτικά ακριβό για μονοκύλινδρο ,οπότε δεν θα μπορούσα να το πάρω.:sorry:
 
Top Bottom