Γιατί Yamaha XT660Z Tenere;

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως δεν καταλαβαίνω τη λογική του να συγκρίνει κάποιος τη τιμή ενός καινούριου με ένα μεταχειρισμένο...
Κάποιος που αγοράζει καινούρια μηχανή το κάνει από φιλοσοφία, όπως αντίστοιχα και κάποιος που παίρνει μεταχειρισμένο.

Όταν λέμε πως ένα 800GS κάνει μεταχειρισμένο 8000€ πρέπει να το συγκρίνουμε με τη τιμή ενός μεταχειρισμένου Tenere στις 4500€. Και αν... πόσο θα στοιχίσει να συνεφέρεις ένα κακομεταχειρισμένο 800GS και πόσο θα στοιχίσει να συνεφέρεις ένα κακομεταχειρισμένο Tenere; Όσο και να το "ψάξεις" η στραβή μπορεί να συμβεί. Όταν βάζεις την επιλογή μεταχειρισμένου στο παιχνίδι είναι και άλλες οι σκέψεις που πρέπει ακολουθούν. Εγώ για μεταχειρισμένο δε δίνω 8000€ με τίποτα, προτιμώ να περιμένω και να δώσω 3000€ περισσότερα και να το πάρω καινούριο και να ξέρω πως για τα επόμενα 5 χρόνια θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τώρα, αν το Tenere είχε το πακέτο του 690 σε κινητήρα/αναρτήσεις τότε το Tenere δε θα ήταν πλέον αυτό που είναι σήμερα, ενώ την ίδια στιγμή θα είχε σβήσει από τον χάρτη το 690 R. Δεν το λέω υποτιμητικά, εννοώ πως τα εργοστάσια και οι σχεδιαστές πάντα προσπαθούν να "κλείνουν" τις τρύπες που αφήνει ο ανταγωνισμός. Τα έγραψε πολύ ωραία και ο Γάτος παραπάνω, 690 και Tenere δεν συγκρίνονται, εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως δεν καταλαβαίνω τη λογική του να συγκρίνει κάποιος τη τιμή ενός καινούριου με ένα μεταχειρισμένο...
Κάποιος που αγοράζει καινούρια μηχανή το κάνει από φιλοσοφία, όπως αντίστοιχα και κάποιος που παίρνει μεταχειρισμένο.

Όταν λέμε πως ένα 800GS κάνει μεταχειρισμένο 8000€ πρέπει να το συγκρίνουμε με τη τιμή ενός μεταχειρισμένου Tenere στις 4500€. Και αν... πόσο θα στοιχίσει να συνεφέρεις ένα κακομεταχειρισμένο 800GS και πόσο θα στοιχίσει να συνεφέρεις ένα κακομεταχειρισμένο Tenere; Όσο και να το "ψάξεις" η στραβή μπορεί να συμβεί. Όταν βάζεις την επιλογή μεταχειρισμένου στο παιχνίδι είναι και άλλες οι σκέψεις που πρέπει ακολουθούν. Εγώ για μεταχειρισμένο δε δίνω 8000€ με τίποτα, προτιμώ να περιμένω και να δώσω 3000€ περισσότερα και να το πάρω καινούριο και να ξέρω πως για τα επόμενα 5 χρόνια θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τώρα, αν το Tenere είχε το πακέτο του 690 σε κινητήρα/αναρτήσεις τότε το Tenere δε θα ήταν πλέον αυτό που είναι σήμερα, ενώ την ίδια στιγμή θα είχε σβήσει από τον χάρτη το 690 R. Δεν το λέω υποτιμητικά, εννοώ πως τα εργοστάσια και οι σχεδιαστές πάντα προσπαθούν να "κλείνουν" τις τρύπες που αφήνει ο ανταγωνισμός. Τα έγραψε πολύ ωραία και ο Γάτος παραπάνω, 690 και Tenere δεν συγκρίνονται, εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Μαζι σου........εγω βλεπω ολο το ποστ αναφορα στα καλα και τα ασχημα ενος μοντελου.
Δεν το βλεπω συγκριτικο σε καμμια περιπτωση, γιατι θα χασουμε την ουσια..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μαζι σου........Δεν το βλεπω συγκριτικο σε καμμια περιπτωση, γιατι θα χασουμε την ουσια..
Αλλωστε το να συγκρινεις ανομοια,για ανομοιους χρηστες ειναι σαν να κανουμε μια αναλυση διαφορετικου τυπου φραουλας σε ενα κοινο με ζωα του δασους...αντε να πεισεις τον πίθηκο με τη μπανανα στο χερι ή την καμηλοπαρδαλη με τα φυλλα στο στομα ή το...καθε ζωο με διαφορετικη προτιμηση σε φρουτο οτι η φραουλα ειναι νοστιμοτερη απο το δικο του...παιζει...δεν παιζει...και καλυτερα γιατι δεν θα ειχαμε δασος με ζωα αλλά καλουπι με τουβλα...:)
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Αλλωστε το να συγκρινεις ανομοια,για ανομοιους χρηστες ειναι σαν να κανουμε μια αναλυση διαφορετικου τυπου φραουλας σε ενα κοινο με ζωα του δασους...αντε να πεισεις τον πίθηκο με τη μπανανα στο χερι ή την καμηλοπαρδαλη με τα φυλλα στο στομα ή το...καθε ζωο με διαφορετικη προτιμηση σε φρουτο οτι η φραουλα ειναι νοστιμοτερη απο το δικο του...παιζει...δεν παιζει...και καλυτερα γιατι δεν θα ειχαμε δασος με ζωα αλλά καλουπι με τουβλα...:)
Έχεις μεστωσει σαν το καλό κρασί γέροντα!!! :D:D:D
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μαζι σου........εγω βλεπω ολο το ποστ αναφορα στα καλα και τα ασχημα ενος μοντελου.
Δεν το βλεπω συγκριτικο σε καμμια περιπτωση, γιατι θα χασουμε την ουσια..
Πολύ σωστά! Και ουσιαστικά αυτός ήταν ο σκοπός του θέματος, να δει κάποιος αν του κάνει ή όχι το συγκεκριμένο μοντέλο και όχι αν είναι ή όχι καλύτερο από άλλες μηχανές! :)

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Προς υποψήφιο αγοραστή....

Να το πάρεις αν θες να το χρησιμοποιήσεις ως...

Ένα μηχανάκι που,
Τον χειμώνα θα σε βάλει στις λάσπες/χιονιά....
Το καλοκαίρι θα ζήσει μέσα σε μποτιλιάρισμα με 10000 βαθμούς...
Θα πάρεις το ταίρι σου και θα πάτε ταξίδι φορτωμένοι σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο... (από άσφαλτο ή χώμα)

Κατά την προσωπική μου άποψη η μηχανή είναι ένα πολυ-εργαλείο και όχι βάση για αγωνιστικό/μηχανάκι επιδόσεων ή κάτι άλλο...
Αν θες μια βάση για να φτιάξεις κάτι που έχεις στο μυαλό σου, θα σου κάνω πρόταση με βάση ότι έχεις στο μυαλό σου... (από προτάσεις άλλο τίποτα)

Το 660 tenere είναι ένα υπέροχο μηχανάκι αρκεί να το κρίνουμε για αυτό που φτιάχτηκε...

υ.γ.1: Ρε nikoltse μας είπες όλα αυτά τα κάνεις και με άλλα π.χ triumph...
Ναι αν θες να είσαι ADV μπορείς να είσαι και χωρίς όχημα. Το advουριλίκη είπα είναι χαρακτηριστικό αναβάτη και όχι μηχανής...

υ.γ.2: Γιατί το είπες άοσμο όμως ρε φίλε? και τώρα ότι είναι υπέροχο...??
Είναι υπέροχο για τα μάτια μου για την χρήση που είπα...

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προς υποψήφιο αγοραστή....

Να το πάρεις αν θες να το χρησιμοποιήσεις ως...

Ένα μηχανάκι που,
Τον χειμώνα θα σε βάλει στις λάσπες/χιονιά....
Το καλοκαίρι θα ζήσει μέσα σε μποτιλιάρισμα με 10000 βαθμούς...
Θα πάρεις το ταίρι σου και θα πάτε ταξίδι φορτωμένοι σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο... (από άσφαλτο ή χώμα)

Κατά την προσωπική μου άποψη η μηχανή είναι ένα πολυ-εργαλείο να και όχι ως βάση για αγωνιστικό/μηχανάκι επιδόσεων ή κάτι άλλο...
Αν θες μια βάση για να φτιάξεις κάτι που έχεις στο μυαλό σου, θα σου κάνω πρόταση με βάση ότι έχεις στο μυαλό σου... (από προτάσεις άλλο τίποτα)

Το 660 tenere είναι ένα υπέροχο μηχανάκι αρκεί να το κρίνουμε για αυτό που φτιάχτηκε...

υ.γ.1: Ρε nikoltse μας είπες όλα αυτά τα κάνεις και με άλλα π.χ triumph...
Ναι αν θες να είσαι ADV μπορείς να είσαι και χωρίς όχημα. Το advουριλίκη είπα είναι χαρακτηριστικό αναβάτη και όχι μηχανής...

υ.γ.2: Γιατί το είπες άοσμο όμως ρε φίλε? και τώρα ότι είναι υπέροχο...??
Είναι υπέροχο για τα μάτια μου για την χρήση που είπα...

:friendship:
Σωστός ο κύριος με το DTR :friendship:
 

sellers

Μέλος
Όνομα
κωνσταντινοσ
Να καλησπερισω και εγω,και να προσθεσω το γιατι ολοι οσοι πηραν το 690 πηγαινουν και σκανε 3χιλιαρα σε γνωστο κατάστημα για πλαστικα wannabedakar ,νομιζω για αυτό που σου δινει και το τενερε από μαμα στα μισα λεφτα...να μην σταματας να ονειρεύεσαι!
 
Reactions: STF

sellers

Μέλος
Όνομα
κωνσταντινοσ
STF το ιδιο επαθα και εγω όταν το ειδα στο φαναρι σε χρωμα της ερημου,νομιζω ηταν από τα πρωτα του 08!
 
Reactions: STF

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ωραίο τόπικ....πιπεράτο!

Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα πιο πάν με τον Στέφ στην αρχή του Θέματος , με τον Γατόκωστα κλπ κλπ

Το Τενερε αποτελεί την δευτερη-Πρώτη μοτοσικλέτα μου, προέκυψε από πώληση του ΧΤ660r μιας και ήθελα να το πάρω πρώτον γιατί το γούσταρα από την πρώτη μέρα που παράχθηκε και δεύτερον διότι μου θύμισε την εφηβεία μου ( ήταν η πρώτη "μεγάλη" μοτοσικλέτα που αγόρασα το 1996. τα υπόλοιπα τα γνώριζα , μοτέρ αναρτήσεις κλπ....έχω αλλάξει 3 xtr660!
Φυσικά το βελτίωσα στα σημεία , αναρτήσεις (HP εμπρός και ΗΡ ολόκληρη πίσω) , εξάτμιση ( αυτή αλλάχτηκε λόγω σπασμένων διαφραγμάτων) , γραναζάκι εμπρόσθιο, βελτιωμένη σέλα και διάφορα οπτικά καλούδια που τριβόλιζαν τα μάτια και το πορτοφόλι μου.
Παρόλο που είναι το πολυεργαλείο μου το έχω ταξιδέψει αρκετά, από την Μάνη μέχρι την Βερλίγκα με σκοπό να πατήσω σε χωμάτινες διαδρομές που με το GS δεν θα πήγαινα...διότι το λυπάμαι.
θεωρώ πως είναι μια μοτοσικλέτα που ακόμα και αν δεν βελτιώσεις είναι ικανή να σε ταξιδέψει σε προορισμούς....όπως η Ομόνοια ή το Σύνταγμα....αλλά και η άκρη του Κόσμου ( όπου και αν είναι αυτή ..δεν την έχω βρει :) ).

Αν έβγαινε ένα 640 ΚΤΜ "περιπέτεια" με το νέο κινητήρα 690 θα ήταν σίγουρα η απόλυτη επιλογή μου αλλά....θα έκανε για καθημερινή χρήση και εξορμήσεις δικάβαλες? ή μόνο για το βουνό! Άσε που θα άγγιζε τα 10000 η αγορά του...συν τις διάφορες βελτιώσεις όπως π.χ. μια σχάρα...
τέσπα όπως και να έχει το Τενερέ είναι μια μοτοσικλέτα γενικής χρήσης που κάνει τα πάντα με αξιοπρέπεια. Δυστυχώς δεν έχει αντίπαλο πέραν του ΚΤΜ άντε και του απρίλια και ελπίζω να παραχθούν, όπως παλιά, μοτοσικλέτες όπως το DR 650, το dominator 650 κ.α. για να υπάρχουν επιλογές!

αγαπητοί....η Υπερ-σκλάβα μου στο Μαίναλο!

 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ το ματιάσατε το εργαλείο :) , πάει το βεντιλατέρ....μάλλον είχε παραδώσει πνεύμα καιρό και σήμερα που έπηξε η γούνα μου στο κέντρο άναψε λαμπάκι θερμοκρασίας...., το σβήνω , κουνάω το ανεμιστιράκι....βράχος. ρε από δω από κει...τίποτε....πάω συνεργείο, πάει κάηκε μου λέει...απολογισμός 210ευρώ συν τα εργατικά....ψάχνω μεταχειρισμένο :-(
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ το ματιάσατε το εργαλείο :) , πάει το βεντιλατέρ....μάλλον είχε παραδώσει πνεύμα καιρό και σήμερα που έπηξε η γούνα μου στο κέντρο άναψε λαμπάκι θερμοκρασίας...., το σβήνω , κουνάω το ανεμιστιράκι....βράχος. ρε από δω από κει...τίποτε....πάω συνεργείο, πάει κάηκε μου λέει...απολογισμός 210ευρώ συν τα εργατικά....ψάχνω μεταχειρισμένο :-(
Ουάουουου....:eek:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ το ματιάσατε το εργαλείο :) , πάει το βεντιλατέρ....μάλλον είχε παραδώσει πνεύμα καιρό και σήμερα που έπηξε η γούνα μου στο κέντρο άναψε λαμπάκι θερμοκρασίας...., το σβήνω , κουνάω το ανεμιστιράκι....βράχος. ρε από δω από κει...τίποτε....πάω συνεργείο, πάει κάηκε μου λέει...απολογισμός 210ευρώ συν τα εργατικά....ψάχνω μεταχειρισμένο :-(
Κάπου σε πήρε το μάτι μου... :p



advφον!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ το ματιάσατε το εργαλείο :) , πάει το βεντιλατέρ....μάλλον είχε παραδώσει πνεύμα καιρό και σήμερα που έπηξε η γούνα μου στο κέντρο άναψε λαμπάκι θερμοκρασίας...., το σβήνω , κουνάω το ανεμιστιράκι....βράχος. ρε από δω από κει...τίποτε....πάω συνεργείο, πάει κάηκε μου λέει...απολογισμός 210ευρώ συν τα εργατικά....ψάχνω μεταχειρισμένο :-(
Ψάχνωντας για μεταχειρισμένο βεντιλατερ έχε υπόψη σου οτι κάνει και των XT.

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ψάχνωντας για μεραχειρισμένο βεντιλατερ έχε υπόψη σου οτι κάνει και των XT.

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Παραμύθι πρωταπριλιατικο. ...μυρίζομαι :p

advφον!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ερώτηση: Όταν γυρνάτε το κλειδί και μετά το τεστ που κάνει στα λαμπάκια των οργάνων και στη λειτουργία της αντλίας καυσίμου μένει αναμμένο μόνο το λαμπάκι της νεκράς;

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ψάχνωντας για μεραχειρισμένο βεντιλατερ έχε υπόψη σου οτι κάνει και των XT.

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Stef δεν κάνει , μόλις μίλησα με κατάστημα ανταλλακτικών ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν. ΓΜΤ Δεν βρίσκω πουθενά....γμτ.οπότε δεν το γλυτώνω. Θα ψάξω λίγο ακόμα....και βλέπουμε.
Ναι μόνο της Νεκράς είναι αναμμένο.

Μανιακέ μακάρι να ήταν πρωταπριλιάτικο...αλλά με 210ε δεν παίζει.....Πάει η αυριανή βόλτα.... :-( , οπότε φρόντισε να βγάλεις μπόλικες φωτό!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Stef δεν κάνει , μόλις μίλησα με κατάστημα ανταλλακτικών ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν. ΓΜΤ Δεν βρίσκω πουθενά....γμτ.οπότε δεν το γλυτώνω. Θα ψάξω λίγο ακόμα....και βλέπουμε.
Ναι μόνο της Νεκράς είναι αναμμένο.

Μανιακέ μακάρι να ήταν πρωταπριλιάτικο...αλλά με 210ε δεν παίζει.....Πάει η αυριανή βόλτα.... :-( , οπότε φρόντισε να βγάλεις μπόλικες φωτό!
Κρίμα τότε τα ευρα.....:(
Απο φώτο θα χορτάσουμε. ..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Stef δεν κάνει , μόλις μίλησα με κατάστημα ανταλλακτικών ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν. ΓΜΤ Δεν βρίσκω πουθενά....γμτ.οπότε δεν το γλυτώνω. Θα ψάξω λίγο ακόμα....και βλέπουμε.
Ναι μόνο της Νεκράς είναι αναμμένο.

Μανιακέ μακάρι να ήταν πρωταπριλιάτικο...αλλά με 210ε δεν παίζει.....Πάει η αυριανή βόλτα.... :-( , οπότε φρόντισε να βγάλεις μπόλικες φωτό!
Θα σου πει κι ο @el-Gatto
Αν θυμάμαι καλά οι κωδικοί Yamaha τα προσδιορίζουν ως διαφορετικά αλλά οι κωδικοί της εταιρείας που κατασκευάζει τα βιντιλατέρ για λογαριασμό της Yamaha είναι ίδιοι! Το κακό είναι πως το βιντιλατέρ είναι πρεσαριστό και δεν μπορεί να επισκευαστεί παρά μόνο με πατέντα (πολύ δύσκολα).

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Στεφ και λοιποί,

έγραφε ένα κωδικό το βεντιλατέρ και τον έβαλα στο διαδίκτιο....και έπεσαν και τα υπόλοιπα μαλλιά μου!
Υπάρχει κατάστημα στην Αθήνα που φέρνει το συγκεκριμένο βεντιλατέρ ( φτερωτή με το μοτέρ και την φύσα) με κόστος 60 κάτι ευρώ, γιατί ρε π@@στη μου 210 στην Γιαμάχα...και 15 μέρες αναμονή, γιατί? προτιμώ να τα δώσω στον μάστορα που θα το φτιάξει παρά στην πολυεθνική!

 
Top Bottom