Για κάντε καμιά πρόταση για μάσκα...

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Με αφορμή την ζελατίνα του κράνους μου που έχει γίνει ολίγων :confused:..ρδέλο ,
θα ήθελα την γνώμη σας για μασκούλα …
Εχω δεί αρκετές που μου αρέσουν αλλά μόνο μέσω της οθόνης του υπολογιστή μου…
Δεν ξέρω τι λεπτομέριες θα πρέπει να προσέξω…
Το κράνος μου ειναι το AGV AX-8 Dual Evoαν αυτό παίζει ρόλο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Βρίσκω … αλλα νομίζω πως η μάσκα θα με βόλεψει περισσότερο για off…
Εκτός αυτού … Δεν ξέρω αν φταίει το δικό μου κράνος ή αν το έχουν όλα τα AGV AX-8
εχει γρατζουνιστεί απο μέσα η ζελατίνα γιατι έρχεται σε επαφή με το λάστιχο που στεγανοποιεί λιγο νώρίτερα απ'οτι πρέπει μαλλον…
Και νομίζω πως και η καινούρια θα πάθει το ιδιο…
Θα βάλω φωτο αύριο για να δειτε τι εννοώ αν ειναι...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όπως είπε ο Γιώργης παραπάνω.Οτι και να σου προταθεί,όσο καλή και να είναι,πρέπει πρώτα να την δοκιμάσεις.
Αν δεν κάτσει καλά στο κράνος και σε ενοχλεί την έκατσες...
Το κράνος ανα χείρας λοιπόν και βουρ στα καταστήματα...
Πρέπει να έχει ενα στην Δοϊράνης αν θυμάμαι καλά...
 

paramedic

Μέλος
Περιοχή
Αττική
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord RRR
Πήγαινε στον Ερρίκο Καρρερ στην Καλλιρόης 96 και θα βρείς την μάσκα που θες. Απλά να ξέρεις οτι δεν είναι και φτηνές ε.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πήγαινε στον Ερρίκο Καρρερ στην Καλλιρόης 96 και θα βρείς την μάσκα που θες. Απλά να ξέρεις οτι δεν είναι και φτηνές ε.
Eξαρταται! Με 25 ευρα πηρα μια smith πριν λιγα χρονια απο κει
 

paramedic

Μέλος
Περιοχή
Αττική
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord RRR
Δεν έπαιρνες 2 να μου έδινες την μία ρε συ αφού την βρήκες τόσο φτηνά την Smith!:p Θέλω να πάρω μια OTG(over the glasses) γιατί οι απλές έχουν θέμα με τα γυαλία μυωπίας αλλά οι τιμές που είχα ακούσει για smith ήταν αλλού οπότε θα περάσω κάποια στιγμή να ρωτήσω και ελπίζω να είμαι τύχερός σαν εσένα.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Γιώωωργη, γυαλιά θα βρείς

PROGRIP εδώ http://bele.gr/index.php?lang=el

SMITH εδώ http://www.tzortzopoulos.gr/newsite/newproducts.php?cat=141

100% και THOR εδώ http://www.dkracing.gr/index.php/--5543/thor.html

SCOTT εδώ http://www.scott-eshop.com/scott-offroad-products/scott-offroad-goggles

FOX εδώ http://www.krd.gr/product-category/motocross/maskes-mch/page/2/

εγώ πάντως αν είχα το κρανάκι σου, και ΔΕΝ έκανα enduro, θα έπαιζα με τη ζελατίνα ...:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν έπαιρνες 2 να μου έδινες την μία ρε συ αφού την βρήκες τόσο φτηνά την Smith!:p Θέλω να πάρω μια OTG(over the glasses) γιατί οι απλές έχουν θέμα με τα γυαλία μυωπίας αλλά οι τιμές που είχα ακούσει για smith ήταν αλλού οπότε θα περάσω κάποια στιγμή να ρωτήσω και ελπίζω να είμαι τύχερός σαν εσένα.
Δεν είναι τραγικές οι τιμές ,δεν ξέρω ποιός σε τρόμαξε.
Εχω πάρει SMITH OTG με πρόβλεψη για μεμβράνη RollOn και 1 σετ μηχανισμού μέ μεμβράνες ,στα 35 € (πρίν 2 χρόνια)

Να σημειώσω ότι ,για εμάς τους διοπτροφόρους ,είναι πολύ σημαντική η σωστή επιλογή των OTG googles ,γιατί με τα απλά ,εκτός απο προβλήματα εφαρμογής (δεν χωράνε ή πιέζονται τα γυαλιά στο πρόσωπο) ,τα σωστά σετ έχουν πρόβλεψη ΚΑΙ καλύτερου εξαερισμού ,κάτι που αποτρέπει ή μειώνει σημαντικά το θόλωμα γυαλιών και μάσκας.
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Βρίσκω … αλλα νομίζω πως η μάσκα θα με βόλεψει περισσότερο για off…
Εκτός αυτού … Δεν ξέρω αν φταίει το δικό μου κράνος ή αν το έχουν όλα τα AGV AX-8
εχει γρατζουνιστεί απο μέσα η ζελατίνα γιατι έρχεται σε επαφή με το λάστιχο που στεγανοποιεί λιγο νώρίτερα απ'οτι πρέπει μαλλον…
Και νομίζω πως και η καινούρια θα πάθει το ιδιο…
Θα βάλω φωτο αύριο για να δειτε τι εννοώ αν ειναι...
Ετσι και στο δικο μου...(πριν το κλεψουν :mad::punch::rage:)...μπορεις να βαζεις σπρευ η λαδακι σιλικονης για να μαλακωνει το λαστιχο...;)Τωρα εχω το ds hornet(shoei),οπως και με το AX-8 με βολευει η ζελατινα λογω ορατοτητας αλλα και κρυου ιδιως σε μακρινες χωματοβολτες(ε.ο).Απο την αλλη στο βουνο επειδη φουντωνω... λιγο παραπανω ανοιγω συχνα την ζελατινα οποτε δεν εχω προστασια:banghead:Οποτε κατεληξα και στα δυο(η ζελατινα ανοιγοκλεινει φοροντας τη μασκα:ok:)Α...μην ξεχασω στα lidl βρηκα με 6.90 κατι γιουρια...μασκα:cool:
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Ευχαριστω παλικάρια… :ok:
Οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνω μασκότσαρκα για να δοκιμάσω και να αποφασίσω…
Σκεφτομαι και την καινούρια ζελατίνα, αλλά με προβληματίζει ,εκτος απο τα 50 γιουρα που κοστίζει ,
οι γρατζουνιές που θα προκληθούν και πάλι στο εσωτερικό ,πιθανότατα απο κατασκευαστικο λάθος .
Θα δοκιμάσω και τη σιλικόνη Πανο για να δω αν θα βελτιωθεί το λάστιχο…

Ενα προβληματάκι ακόμα που έχω ειναι και το θόλωμα , καθώς δέν παίρνει pinlock και η
επίστρωση που έχει στο έσωτερικο μαλλον την εχει κάνει…
Έχω δοκιμάσει και ένα σπρέυ για το ξεθάμπωμα, αλλα με μέτρια αποτελέσματα.
Οπότε σκεφτόμουν μήπως ή μασκα θα ήταν καλύτερη,
χωρίς να ξέρω τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα των μασκών στην πράξη…

10Q in adv ance ;)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Ευχαριστω παλικάρια… :ok:
Οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνω μασκότσαρκα για να δοκιμάσω και να αποφασίσω…
Σκεφτομαι και την καινούρια ζελατίνα, αλλά με προβληματίζει ,εκτος απο τα 50 γιουρα που κοστίζει ,
οι γρατζουνιές που θα προκληθούν και πάλι στο εσωτερικό ,πιθανότατα απο κατασκευαστικο λάθος .
Θα δοκιμάσω και τη σιλικόνη Πανο για να δω αν θα βελτιωθεί το λάστιχο…

Ενα προβληματάκι ακόμα που έχω ειναι και το θόλωμα , καθώς δέν παίρνει pinlock και η
επίστρωση που έχει στο έσωτερικο μαλλον την εχει κάνει…
Έχω δοκιμάσει και ένα σπρέυ για το ξεθάμπωμα, αλλα με μέτρια αποτελέσματα.
Οπότε σκεφτόμουν μήπως ή μασκα θα ήταν καλύτερη,
χωρίς να ξέρω τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα των μασκών στην πράξη…

10Q in adv ance ;)
Και ένα HJC κράνος που έχω εγώ τα ίδια έχει κάνει εκεί που είναι τα λάστιχα.. Επίσης ποτέ με άζαξ την ζελατίνα... Την έχω καταστρέψει την δικιά μου.. :cool:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ετσι και στο δικο μου...(πριν το κλεψουν :mad::punch::rage:)...μπορεις να βαζεις σπρευ η λαδακι σιλικονης για να μαλακωνει το λαστιχο...;)Τωρα εχω το ds hornet(shoei),οπως και με το AX-8 με βολευει η ζελατινα λογω ορατοτητας αλλα και κρυου ιδιως σε μακρινες χωματοβολτες(ε.ο).Απο την αλλη στο βουνο επειδη φουντωνω... λιγο παραπανω ανοιγω συχνα την ζελατινα οποτε δεν εχω προστασια:banghead:Οποτε κατεληξα και στα δυο(η ζελατινα ανοιγοκλεινει φοροντας τη μασκα:ok:)Α...μην ξεχασω στα lidl βρηκα με 6.90 κατι γιουρια...μασκα:cool:
Και ισως και καλυτερα απο το λαδι σιλικοης να ειναι η βαζελινη
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η μασκα ειναι προτιμοτερη το καλοκαιρι και οταν η διαδρομη εχει πολλη σκονη Ή εν πασει περιπτωσει οταν ο καιρος δεν ειναι κρυος ή/και υγρος Τοτε λογω ζεστης και σκονης ειναι σχεδον αδυνατον να οδηγησεις με κλειστη την ζελατινα Ουτε ομως και με ανοιχτη αφου η σκονη μπαινει στα ματια
Τον χειμωνα ομως προσωπικα προτιμω την ζελατινα Ειδικα αν υπαρχει και βροχη η οποια σε μεγαλες ταχυτητες χτυπαει στο προσωπο σαν να ειναι καρφιτσες Ασε που και στα πολυ αργα κομματια αν η ατμοσφαιρα ειναι υγρη η μασκα θα θολωσει γεβικα και πιο ευκολα

Αυτα φυσικα για διαδρομες με μεγαλα ονοφ
 
Top Bottom