Για να μπει καλά το Σωτήριον Έτος MMXVIII: Μαυρολιθάρι, 06/01/2018

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Εκδρομή στο Μαυρολιθάρι,
Σάββατο 06/01/2018 (Ραντεβου 09.00 πμ McDonalds Εθνικη Αθηνων - Λαμιας)
Αθήνα - Οίτη - Μαυρολιθάρι - Αθ. Διακος - Αθήνα
Μιαπεντακοσαρουκαιβλεπουμε χλμ...



Ειναι καποια μερη στα οποια δεν χορταινω να πηγαινω. Η Ελλαδα μας εχει απειρες ομορφιες και μοναδικες διαδρομες απ' ακρη σ' ακρη, ομως καποιες μαγικες γωνιες της τρυπωσαν για ανεξηγητους λογους στη καρδια και το μυαλο και απο τοτε εγιναν τα "ησυχαστηρια" μου. Τα μερη εκεινα που θα επισκεφτω οταν θελω να ξεφυγω απο τη καθημερινη αγγαρεια, να καθαρισω το μυαλο απο την ανυποφορη φασαρια, να ανασανω απο την νεοελληνικη μ@λ@κια.
Ας ειμαι εγω μετα χαρας ο γεροπαραξενος, μονοχνωτος, ακοινωνητος. Σε αυτα τα μερη εγω Κοινωνω και κατι παραπανω ΔΕΝ λεω.




Ενα απο αυτα τα ησυχαστηρια μου ειναι το Μαυρολιθαρι, ενα απειροελαχιστο χωριουδακι χαμενο μεσα στα καταπρασινα δαση των οροσειρων της Οιτης. Αν το ψαξετε στο χαρτη το πιθανοτερο να μην το βρειτε και αν το γκουγκλαρετε το πιθανοτερο να καταληξετε σε αλλο ομωνυμο χωριο παραδιπλα. Σαν χωριο δεν εχει κατι το ιδιαιτερο, ομως εχει εναν πανεμορφο πετροχτιστο ξενωνα φτιαγμενο με πολυ αγαπη απο εναν παλιο μηχανοβιο που επελεξε να ζησει σαν ανθρωπος μακρυα απο τη πολη...



...και βεβαια εχει και μια πραγματικα πανεμορφη ορεινη διαδρομη που ξεκινα απο τα πεδινα της Λαμιας και σκαρφαλωνει την ραχοκοκκαλια της Οιτης μεσα απο δρομους που δεν θες να τελειωσουν ποτε...



Το μερος ΔΕΝ ενδεικνυται σε οσους θελουν χλιδοσαλε καταστασεις. Ενα μεγαλο τζακι παντα αναμμενο στη γωνια, πολλα βιβλια διπλα στον αναπαυτικο καναπε, μερικα ζεστα χαμογελα απο τους ιδιοκτητες, μια κουπα αχνιστου καφε και ενα κομματι λαχταριστου σπιτικου γλυκου διπλα στο παραθυρο με θεα τα μοναδικα Βαρδουσια ορη...



Το προγραμμα ειναι απλουστατο.
Μαζωξη μια πρωινη ωρα γυρω στις 09.30 στα γνωστα McDonalds στην εθνικη οδο Αθηνων - Λαμιας, ανηφοριζουμε μεχρι την εξοδο προς Θηβα και Λειβαδια και μετα η μαγεια ξεκινα: Μπραλος, Παυλιανη, Οιτη, Μαυρολιθαρι και μετα ΑΝ εχουμε διαθεση επιστροφη απο Αθανασιο Διακο, Στρωμη και τα λοιπα γνωστα χαλια μερη...

Ολα τα παραπανω προφανως θα εξαρτηθουν απο τον καιρο και αν θα μας κανει τη χαρη, διοτι εκει πανω ειναι υψομετρο και ο καιρος ΔΕΝ αστειευεται. (Εχω ανεβει εκει με -12 βαθμους και χιονι αλλα το γεγονος οτι εγω ειμαι βλαμμενος δεν σημαινει οτι πρεπει να ταλαιπωρησει και ολους τους αλλους! )
Προ ημερων τα πραγματα εδειχναν να ζοριζουν καιρικα, ομως οσο πλησιαζουμε στην ημερομηνια, τοσο η προγνωση καλυτερευει. Αυτη τη στιγμη για το ερχομενο Σαββατο δινει μεγιστη 9 βαθμους και ηλιοφανεια που νομιζω οτι ειναι μια χαρα. Ναι μεν κρυο αλλα οχι απαλευτες καταστασεις.

Την εκδρομη την ανεβασα και στο διπλα φορουμ του αγαπητου Σαββα και μεχρι στιγμης εχουμε λιγους -αλλα!- καλους.
Οσοι πιστοι προσελθετε... :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτές είναι βόλτες ρε φίλε....Άμα δεν είναι μια 500άρα η βόλτα δε λέει ρπσμ...

Εάν δεν πάω με τη γυναίκα εκδρομή στη Ζήρεια....μάλλον θα ακολουθήσω.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Εάν δεν δούλευα θα ακολουθουσα..Μία βόλτα σε μη τουριστικά αλλά πανέμορφα χωριά,είναι ότι πρέπει για μπεί καλά η χρονιά,οποίος μπορεί να παει ας μην το χάσει..
 
Τελευταία επεξεργασία:

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Εγώ...μέσα!
:biker2:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό το κομμάτι της Ρούμελης είναι κούκλα!
Αν και έχουν ερημωσει αρκετά τα τελευταία χρόνια, η γοητεία Υπάρχει!
Το νου σας στον καιρό...δεν "παιζει" εκεί πάνω!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Με το καλό να πάτε φίλε !
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Εκδρομή στο Μαυρολιθάρι,
Σάββατο 06/01/2018 (Ραντεβου 09.00 πμ McDonalds Εθνικη Αθηνων - Λαμιας)
Αθήνα - Οίτη - Μαυρολιθάρι - Αθ. Διακος - Αθήνα
Μιαπεντακοσαρουκαιβλεπουμε χλμ...



Ειναι καποια μερη στα οποια δεν χορταινω να πηγαινω. Η Ελλαδα μας εχει απειρες ομορφιες και μοναδικες διαδρομες απ' ακρη σ' ακρη, ομως καποιες μαγικες γωνιες της τρυπωσαν για ανεξηγητους λογους στη καρδια και το μυαλο και απο τοτε εγιναν τα "ησυχαστηρια" μου. Τα μερη εκεινα που θα επισκεφτω οταν θελω να ξεφυγω απο τη καθημερινη αγγαρεια, να καθαρισω το μυαλο απο την ανυποφορη φασαρια, να ανασανω απο την νεοελληνικη μ@λ@κια.
Ας ειμαι εγω μετα χαρας ο γεροπαραξενος, μονοχνωτος, ακοινωνητος. Σε αυτα τα μερη εγω Κοινωνω και κατι παραπανω ΔΕΝ λεω.




Ενα απο αυτα τα ησυχαστηρια μου ειναι το Μαυρολιθαρι, ενα απειροελαχιστο χωριουδακι χαμενο μεσα στα καταπρασινα δαση των οροσειρων της Οιτης. Αν το ψαξετε στο χαρτη το πιθανοτερο να μην το βρειτε και αν το γκουγκλαρετε το πιθανοτερο να καταληξετε σε αλλο ομωνυμο χωριο παραδιπλα. Σαν χωριο δεν εχει κατι το ιδιαιτερο, ομως εχει εναν πανεμορφο πετροχτιστο ξενωνα φτιαγμενο με πολυ αγαπη απο εναν παλιο μηχανοβιο που επελεξε να ζησει σαν ανθρωπος μακρυα απο τη πολη...



...και βεβαια εχει και μια πραγματικα πανεμορφη ορεινη διαδρομη που ξεκινα απο τα πεδινα της Λαμιας και σκαρφαλωνει την ραχοκοκκαλια της Οιτης μεσα απο δρομους που δεν θες να τελειωσουν ποτε...



Το μερος ΔΕΝ ενδεικνυται σε οσους θελουν χλιδοσαλε καταστασεις. Ενα μεγαλο τζακι παντα αναμμενο στη γωνια, πολλα βιβλια διπλα στον αναπαυτικο καναπε, μερικα ζεστα χαμογελα απο τους ιδιοκτητες, μια κουπα αχνιστου καφε και ενα κομματι λαχταριστου σπιτικου γλυκου διπλα στο παραθυρο με θεα τα μοναδικα Βαρδουσια ορη...



Το προγραμμα ειναι απλουστατο.
Μαζωξη μια πρωινη ωρα γυρω στις 09.30 στα γνωστα McDonalds στην εθνικη οδο Αθηνων - Λαμιας, ανηφοριζουμε μεχρι την εξοδο προς Θηβα και Λειβαδια και μετα η μαγεια ξεκινα: Μπραλος, Παυλιανη, Οιτη, Μαυρολιθαρι και μετα ΑΝ εχουμε διαθεση επιστροφη απο Αθανασιο Διακο, Στρωμη και τα λοιπα γνωστα χαλια μερη...

Ολα τα παραπανω προφανως θα εξαρτηθουν απο τον καιρο και αν θα μας κανει τη χαρη, διοτι εκει πανω ειναι υψομετρο και ο καιρος ΔΕΝ αστειευεται. (Εχω ανεβει εκει με -12 βαθμους και χιονι αλλα το γεγονος οτι εγω ειμαι βλαμμενος δεν σημαινει οτι πρεπει να ταλαιπωρησει και ολους τους αλλους! )
Προ ημερων τα πραγματα εδειχναν να ζοριζουν καιρικα, ομως οσο πλησιαζουμε στην ημερομηνια, τοσο η προγνωση καλυτερευει. Αυτη τη στιγμη για το ερχομενο Σαββατο δινει μεγιστη 9 βαθμους και ηλιοφανεια που νομιζω οτι ειναι μια χαρα. Ναι μεν κρυο αλλα οχι απαλευτες καταστασεις.

Την εκδρομη την ανεβασα και στο διπλα φορουμ του αγαπητου Σαββα και μεχρι στιγμης εχουμε λιγους -αλλα!- καλους.
Οσοι πιστοι προσελθετε... :)



Μερη που μου φαινονται τοσο γνωριμα που μερικες φορες νομιζω πως εκει μεγαλωσα! Το Μαυρολιθαρι πηρε το ονομα του απο τους πετρινους μαυρους λοφους που υψωνονται πριν το χωριο. Η κυκλικη διαδρομη Αθανασιος διακος-Μαυρολιθαρι ειναι πια ασφαλτινη (την εχω προλαβει χωματινη) αλλα ειναι πολυ ωραια με κλειστα στροφιλικια και ασφαλτο βεντουζα.
Καλη βολτα να εχετε!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
φωλιά του κούκου :cool::ok:
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
Φουλ επιθετικα ξεκινησε η χρονια για τις μοτοβολτες !!!!!
Τα λεφτα σε βενζινες θα τα φαμε φετος......οτι καλυτερο !!!!!
ναι ,γιατι τα προηγουμενα χρονια τα λεφτα τα τρωγαμε με τις ουκρανες;
εδω στα βενζιναδικα τα χωναμε ρε Πετρε!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μερη που μου φαινονται τοσο γνωριμα που μερικες φορες νομιζω πως εκει μεγαλωσα! Το Μαυρολιθαρι πηρε το ονομα του απο τους πετρινους μαυρους λοφους που υψωνονται πριν το χωριο. Η κυκλικη διαδρομη Αθανασιος διακος-Μαυρολιθαρι ειναι πια ασφαλτινη (την εχω προλαβει χωματινη) αλλα ειναι πολυ ωραια με κλειστα στροφιλικια και ασφαλτο βεντουζα.
Καλη βολτα να εχετε!!!
Χωματινες όλες αυτές ....η άσφαλτος σταματούσε στην παυλιανη!
Ήταν οι πιο γρήγορες χωματινες διαδρομές παλιά... τεζα όλα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χωματινες όλες αυτές ....η άσφαλτος σταματούσε στην παυλιανη!
Ήταν οι πιο γρήγορες χωματινες διαδρομές παλιά... τεζα όλα!
Ακροπολικές πολλά χρόνια ρεεε ;)
Οίτη-Παύλιανη-Πυρά-Μαυρολιθάρι....
Η χωμάτινη υπάρχει από την Πυρά (περνάει κι από "τα ψηλά βουνά" την κατασκήνωση που είναι γνωστή από το βιβλίο το ομόνυμο ;) ). Αλλά τα άλλα γίναν ασφάλτινα.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Αξιότιμοι κ.κ. χωματοκαννίβαλοι, να τονίσουμε στο σημείο αυτό ότι καποιοι από εμάς θα έρθουμε μετά αμάχου πληθυσμού, συνεπώς οι ρυθμοί θα είναι ράθυμοι και απολαυστικοί. (Συν το γεγονός ότι με το πάγο να παραμονεύει δεν πολύ θέλω να μαζεύω τα φερινγκς από τα δέντρα και γκρεμια της Οίτης) :p

Εννοείται βεβαια ότι όλοι ειναι ελεύθεροι να παίξουν κατά το δοκουν. (Απλά όποιος φτάσει πρώτος ας μου παραγγείλει ένα ζεστό νες μέτριο και ένα φρέσκο γαλακτομπούρεκο...) :)

Περα από τη πλακα, καλά να είμαστε όλοι και να μας κανει και ο καιρός τη χάρη για να περάσουμε όμορφα...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αξιότιμοι κ.κ. χωματοκαννίβαλοι, να τονίσουμε στο σημείο αυτό ότι καποιοι από εμάς θα έρθουμε μετά αμάχου πληθυσμού
Δηλαδη ρε φιλαρακι...:thinking:δε φτανει που ποσταρεις βολτα και καραγουσταρω που σε βλεπω και παλι αναμεσα μας...το πας ακομα πιο περα με..."αμαχο πληθυσμο"...:inlove:Ενα θα σου πω...αν και εχω βαρδια εκεινη τη μερα,θα κανω οτι περνα απο το χερι μου μπας και τα πουμε απο κοντα...αν και...με τη φορα που πηρες,βλεπω να τα λεμε λιαν συντομως :friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Βρε καλωστονα σε δυναμικη επανεμφανιση με τη "γραναζωτη" βεφα Αυρα! :yew: Φοβερη σιδεροκωλη ημερησια σε αγαπημενα μερη, καλα ν(θ)α περασετε!! :friendship:
 

vagma

μηχανη με κακαλα.και κουλομαρια ιδιοκτητη
Περιοχή
οπου κατσει...........
Όνομα
βαγγελης
Μοτό
suzuki sv 650
χμμμμμ..............ενδιαφερουσα βολτιτσα...........καιρου επιτρεποντος............o_Oo_Oo_O:cautious::cautious::cautious:.....σουτζουκα μου ετοιμασου......:inlove::inlove::inlove:......ειπα και :fly::fly::fly:
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Δηλαδη ρε φιλαρακι...δε φτανει που ποσταρεις βολτα και καραγουσταρω που σε βλεπω και παλι αναμεσα μας...το πας ακομα πιο περα με..."αμαχο πληθυσμο"...:inlove:Ενα θα σου πω...αν και εχω βαρδια εκεινη τη μερα,θα κανω οτι περνα απο το χερι μου μπας και τα πουμε απο κοντα...αν και...με τη φορα που πηρες,βλεπω να τα λεμε λιαν συντομως :friendship:
Κωστη αν τα καταφερεις να ερθεις ρε θηριο θα χαρω οσο δεν φανταζεσαι! Εχουμε να βρεθουμε υπερβολικα πολυ καιρο και η παρεα σου ειναι πολυτιμη και το ξερεις... Τωρα για το γεγονος οτι εκεινη τη μερα ΚΑΙ δουλευεις ΚΑΙ σκεφτεσαι να ερθεις απο Πατρα μεχρι εκει πανω, ε τι να πω... Απλα υποκλινομαι!

Βρε καλωστονα σε δυναμικη επανεμφανιση με τη "γραναζωτη" βεφα Αυρα! :yew: Φοβερη σιδεροκωλη ημερησια σε αγαπημενα μερη, καλα ν(θ)α περασετε!! :friendship:
Καλως σας βρηκα και παλι αδερφε Γιωργο! Πολυ χαιρομαι να βλεπω παλιοφιλους να βολταρουν ακμαιοι και δυνατοι σε νεα λημερια...


χμμμμμ..............ενδιαφερουσα βολτιτσα...........καιρου επιτρεποντος............o_Oo_Oo_O:cautious::cautious::cautious:.....σουτζουκα μου ετοιμασου...
Τελεια νεα φιλε Βαγγελη! Αλλος για τη βαρκα μας; :)
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Για να βοηθησω λιγο στο συντονισμο της παρεας, αναδημοσιευω αυτα που σημειωσα στο διπλανο φορουμ για τη βολτα.

Συναντηση/αναχωρηση.
Το ΙΔΑΝΙΚΟ θα ειναι κατα τις 9.30 το πρωι να αναχωρουμε ζγα ζγα απο ΜακΔοναλδς στην εθνικη.
Απλα εχετε στο νου σας οτι εγω ισως να ειμαι εκει απο τους τελευταιους καθως πριν ερθω εχω καποια απαραιτητα διαδικαστικα θεματα να τακτοποιησω.
Οπως και αν εχει 9.30 το πρωι ειναι η ωρα της αναχωρησης και ΟΧΙ της συναντησης.

Καιρος.
Καποιοι ανεφεραν ζητηματα χιονοπτωσης/κακου καιρου κλπ. Ολες οι προγνωσεις αναφερουν για Σαββατο οτι θα εχει μερικη ηλιοφανεια και 8 με 10 βαθμους μεγιστη θερμοκρασια (freemeteoκαι accuweather) Τετοιες συνθηκες ειναι μια χαρα για χειμερινη εκδρομη. Με λιγη προσοχη και ΚΑΛΟ ντυσιμο νομιζω οτι κανεις δεν θα εχει προβλημα. Εξαλλου νομιζω οτι ολοι εχουμε ενα ισοθερμικο, μια κορντουρα η εστω ενα αδιαβροχο που μπορουμε να βαλουμε απο πανω στα "καλα" ζορια.

Επθσης, νομιζω οτι ειναι πολυ πιο εγκυρο και ευκολο να παρακολουθουμε την live καμερα του καταφυγιου λιγα χιλιομετρα πριν το Μαυρολιθαρι που μας δινει ανα πασα στιγμη εικονα του τι ακριβως γινεται επανω. (Τωρα που γραφω αυτες τις γραμμες εχει λιγο χιονι και καθαρο δρομο)



Προσωπικα παντως μιλωντας οντας παλιομοδιτης μηχανοβιος, δεν μου αρεσει να πολυψειριζω το θεμα καιρος. Πριν μερικα χρονακια αν βλεπαμε να σκαει λιγος ηλιος εξω απο το παραθυρο ηταν αρκετο για να πουμε "οκ, μια χαρα ειναι, φυγαμεεεε" και τωρα πρεπει να αναλυουμε μετεωρολογικα μοντελα 5 διαφορετικων sites για να το αποφασισουμε; Θα παμε, θα δουμε και αν δεν μας αρεσει γυριζουμε και φευγουμε. Τοσο απλα.

Προγραμμα ημερας.
Θα παρουμε την εθνικη μεχρι την εξοδο για Λειβαδια και απο εκει θα ανηφορισουμε για Τιθορεα και Αμφικλεια μεχρι να συναντησουμε τη διασταυρωση για το γνωστο Μπραλο. Μεχρι εκει θα παμε απο εθνικες οποτε δεν πιστευω να υπαρξει κανενα προβλημα.

Μετα το χωριο Μπραλος (σωστη η παρατηρηση) θα μπουμε στον επαρχιακο για Οιτη και Νεα Παυλιανη, οπου θα στριψουμε δυτικα προς Πυρα και τελικα Μαυρολιθαρι.

Αυτο το τελικο κομματι των 50 χιλιομετρων απο το Μπραλο και μετα ειναι που ενδεχεται να εχει την οποια δυσκολια -αν και ξαναλεω οτι ειναι μεγαλος δρομος με καλη ασφαλτο και οσες φορες εχω παει τον πετυχα παντα ανοιχτο. Με ανοιχτα ματια, λιγη προσοχη και συνεση πιστευω οτι θα παμε μεχρι το προορισμο μας.

ΑΝ λοιπον φτασουμε στο Μαυρολιθαρι με το καλο, τοτε χωνομαστε στο ξενωνα για ξεπαγωμα, ξεκουραση και ζεστα ροφηματα/γλυκα/τοστακια κλπ διπλα στο τζακι.
Για το φαγητο τωρα, αν και πανε μερικα χρονια απο τοτε που ειχα παει, λιγα μετρα παραδιπλα εχει ενα μικρο οικογενειακο ταβερνακι/παραπηγμα που οσο στυλ του ελλειπε τοσο καλο και οικονομικο φαγητο ειχε!

Παραλληλα στο διπτυχο καφες-φαγητο εχουμε και εναλλακτικο -και εξισου ωραιο- σεναριο.
Αν ο δρομος για Μαυρολιθαρι δεν πηγαινει η αν εχουν κλεισει τα μαγαζια που λεω (πανε χρονια λεμε) τοτε καθομαστε στο "Καταφυγιο" στην Οιτη για καφε και γυριζουμε στην Νεα Παυλιανη για φαγητο.

Μετα τον πατροπαραδοτο αφανισμο της τοπικης πανιδας θα ανακρουσουμε πρυμναν και επιστρεφουμε στην Αθηνα απο εθνικη απλα και ομορφα.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
1. Θα παμε με σκοπο να απολαυσουμε μια ωραια χειμερινη βολτα στα πανεμορφα βουνα μας, χωρις πιεση και βιασυνες.
2. ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ο καλος χειμερινος εξοπλισμος. Αν εχετε ισοθερμικα, βαλτε τα. Παρομοιως και για κορντουρες με επενδυσεις. Αν δεν εχετε, τοτε ενα μοτοτζακετ-παντελονι και απο πανω ενα σετακι αδιαβροχα κανει θαυματα στο κρυο. Χοντρα γαντια και καλες μποτες εννοουνται.
3. Αν εχετε GPS περαστε τη διαδρομη μεσα, ετσι ωστε αν παρελπιδα καποιος τυχει και χαθει να ξερει που να παει.
4. Γεμιζουμε ρεζερβουαρ Αθηνα και ξαναβαζουμε μετα το χωριο Μπραλο (εχει μια Revoil) για παν ενδεχομενο, καθως απο εκει και περα ειναι βουνο και δεν ειναι οτι καλυτερο να πηγαινεις με ρεζερβα, νυχτα με ψωφοκρυο στο πουθενα... (don't ask
)
5. Δεν υπαρχουν αρχηγοι και κανονες. Πολυ απλα ο ενας ας εχει το νου του τον απο πισω του. Σε διασταυρωσεις που πρεπει να στριψουμε, θα σταματα καποιος να περιμενει αν τυχων εχει μεινει καποιος αλλος πισω. Δατς ολ.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
1. Ταξιδευτης & Annika
2. Βαγγελης (εξωσχολικος φιλος) & συνεπιβατιδα
3. Σαββας (HellasMoto)
4. Left & Woody (HellasMoto)
5. Βαγγελης Vagma
6. Μανος Rodouma
7. Giannis 1070 (?)
8. Mathosalas (?)

:)
 
Top Bottom