Για πού ονειρεύεστε να ταξιδέψετε του χρόνου… 2020

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πέρσι τέτοιο καιρό είχα ανοίξει το ίδιο θέμα. Τότε είχα βάλει στόχο τα Πυρηναία. Ένα ταξίδι που ολοκλήρωσα το καλοκαίρι και ομολογουμένως το καταχάρηκα.

Για το 20-20 θα θελα να κάνω επίσης κάτι αξιομνημόνευτο.
Αν και θέλω να ξεκολλήσω από την Ευρώπη έχω αφήσει μια σημαντική εκκρεμότητα, ένα ταξίδι μέχρι και την Κρακοβία - Tatras Mt.
Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Πολωνία και επιστροφή από Τσεχία και κάτω.

Στόχος επομένως τα Καρπάθια...

Κάτι πάει να γίνει....
Το ταξίδι χωρίζεται στα τρία... στο πριν, κατά την διάρκεια και στο μετά.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με το πριν: συλλογή πληροφοριών, χάραξη διαδρομών - πορεία αντικλοκγουάιζ - κλπ.

Carpathia 2020



Τρανσυλβάνια (τρανσαλπίνα, τρανσφαγκαρασάν, bicaz gorge, TransRarau) και Τάτρας (Low and High, Magistrale 537) στα Καρπάθια είναι εκεί που η διαδρομή "εντελώς τυχαία" έχει πολλά ζικ ζακ.
Διπλές διανυκτερευσεις σε Κρακοβία (μάλλον θα σπάσει σε zakopane & krakov), Βουδαπέστη (μπορεί να γίνει και Βιέννη λόγω φίλου μόνιμου κάτοικου) και Βελιγράδι (λόγω Σέρβων φίλων).

*Προς το παρόν έχω δήλωση συμμετοχής από έναν φίλο να πάμε παρέα για Ιούλιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
[/QUOTE]
0i71j0i203.iYMLbCpNqbQ
Και για να κάνω την αρχή...(είπαμε, δεν κρατιέμαι!) :tzt:

Μια σκέψη είναι να κάνω τον κύκλο ΙΤΑΛΙΑ-ΚΟΡΣΙΚΗ-ΣΑΡΔΗΝΙΑ-ΣΙΚΕΛΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ πιάνοντας τα παρακάτω λιμάνια:

[ΠΑΤΡΑ-->ΑΝCONA] - [LIVORNO (Ιταλία) -->BASTIA (Κορσική)] - [AJACCIO (Κορσική) -->PORTO TORRES (Σαρδηνία)] - [CAGLIARI (Σαρδηνία) -->PALERMO (Σικελία)] - [MESSINA (Σικελία) -->VILLA SAN GIOVANNI (Ιταλία)] - [BARI (Ιταλία) -->ΠΑΤΡΑ]

Πόσες μέρες λέτε να χρειαστούν συνολικά για να είναι κανείς σχετικά χαλαρός και να δει πράγματα κ τόπους;
Το έκανα με αντίθετη φορά το 2015
σε 18 ημέρες με το γυρω της Σικελίας. Αλλά όσες ημέρες και να εχεις δεν πάνε χαμένες.
Πρόσεξε μόνο το πλοίο από Παλέρμο
Σικελία είχε μόνο κάθε Σάββατο.
Η Κορσική άπαιχτη
Καλά να περασεις και εάν χρειασθείς κάτι εδώ είμαι.
Εύχομαι να σου πάνε όλα Καλά!!!!
 

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Κάτι πάει να γίνει....
Το ταξίδι χωρίζεται στα τρία... στο πριν, κατά την διάρκεια και στο μετά.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με το πριν: συλλογή πληροφοριών, χάραξη διαδρομών - πορεία αντικλοκγουάιζ - κλπ.

Carpathia 2020



Τρανσυλβάνια (τρανσαλπίνα, τρανσφαγκαρασάν, bicaz gorge, TransRarau) και Τάτρας (Low and High, Magistrale 537) στα Καρπάθια είναι εκεί που η διαδρομή "εντελώς τυχαία" έχει πολλά ζικ ζακ.
Διπλές διανυκτερευσεις σε Κρακοβία (μάλλον θα σπάσει σε zakopane & krakov), Βουδαπέστη (μπορεί να γίνει και Βιέννη λόγω φίλου μόνιμου κάτοικου) και Βελιγράδι (λόγω Σέρβων φίλων).

*Προς το παρόν έχω δήλωση συμμετοχής από έναν φίλο να πάμε παρέα για Ιούλιο.
Υπέροχο δειχνει. Πόσες μέρες το υπολογιζεις? Κανονιζουμε και εμεις ενα για τελος Ιουλίου . Με ενδιαφέρει η διαδρομη μεχρι sibiou. Μηπως ειναι ευκολο να ανεβασεις το gpx αρχειο μήπωσ παροθμε καμια ιδεα ωστε να μην χασοθμε κάτι must see. Εμεις λέμε για 5-7 ημερεσ μεχρι τρανσφαγκαρασαν τρανσαλπινα.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Υπέροχο δειχνει. Πόσες μέρες το υπολογιζεις? Κανονιζουμε και εμεις ενα για τελος Ιουλίου . Με ενδιαφέρει η διαδρομη μεχρι sibiou. Μηπως ειναι ευκολο να ανεβασεις το gpx αρχειο μήπωσ παροθμε καμια ιδεα ωστε να μην χασοθμε κάτι must see. Εμεις λέμε για 5-7 ημερεσ μεχρι τρανσφαγκαρασαν τρανσαλπινα.
17 μέρες περίπου συνολικά. Την 3η μέρα θα είμαστε Sibiu.
1η μέρα Αθήνα Σόφια να φύγουν χιλιόμετρα
2η μέρα Sofia to Orșova (εχει μια ωραία διαδρομή στο Iskar Canyon στα βόρεια της Σόφιας και σημεία ενδιαφέροντος τα Belogradchik Fortress & Decebalus Statue)
3η μέρα Orșova(?) - Sibiu μέσω Τρανσαλπίνας DN67C (διαδρομή από Danube, Cerna Canyon, poi Table of Silence & Ranca)

Τα must είναι υποκειμενικά ανάλογα με τα θέλω του καθενός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Είμαστε όλοι έτοιμοι, φορτώνουμε φουλάρουμε, γυρίζουμε διακόπτη-σελίδα και φύγαμε;

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τελικά από το ταξίδι έμεινε μόνο το σκίτσο ...

Θα αλλάξουμε την χρονιά για το 21 ...

Εμείς να είμαστε καλά και κάποια στιγμή θα το κάνουμε ...


 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αρχικά πρέπει να θυμηθώ που θα έχω παρκάρει!
Στο μυαλό μου το ταξίδι έχει ήδη πάρει παράταση για Σεπτέμβριο (μαζί και η άδεια μου) και πάλι με ένα μεγάλο ερωτηματικό για το πως θα είναι η κατάσταση τότε.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εγω παντως λεω το ταξιδι για βαλκανια και τερματισμο ιταλια λεω να μην το αναβαλω ακομα..... Τοσα πλανα να πανε χαμενα γαμωτο δλδ χεσε με, δουλευουμε ολο το χρονο για ενα ταξιδι και μην κανουμε ουτε αυτο;;;

#xrv_world_explorer
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
και μην ξεχνατε...
στη σωστη προετοιμασια ενος ταξιδιου επιβαλεται να αλαζουμε ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ!!!!:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
Δεν υπάρχεις παλιομπεκατσα:laugh:!
Τον έχεις και...... φρεναριστος!!!!! :p

(Πηγές λένε, ότι πέρασε απ´την εταιρεία και ζήτησε να τον στείλουν άμεσα σε βαπόρι, για να.... γλυτωσει από εσένα :dnl:)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω παντως λεω το ταξιδι για βαλκανια και τερματισμο ιταλια λεω να μην το αναβαλω ακομα..... Τοσα πλανα να πανε χαμενα γαμωτο δλδ χεσε με, δουλευουμε ολο το χρονο για ενα ταξιδι και μην κανουμε ουτε αυτο;;;

#xrv_world_explorer
Και εγώ ετσι...
Εχω εισητηρια για Ιταλία περιμενω τι θα μας πουνε απο την Μινοαν.
Απο εκει και περα μια βολτα το καλοκαιρι θα την κανουμε, προς Κεντρική Ευρώπη όπως το κοβω.
Πιο σοβαρα θα ειναι τα ψυχολογικά που θα εχουμε τον Αύγουστο παρα η ασθένεια!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Και εγώ ετσι...
Εχω εισητηρια για Ιταλία περιμενω τι θα μας πουνε απο την Μινοαν.
Απο εκει και περα μια βολτα το καλοκαιρι θα την κανουμε, προς Κεντρική Ευρώπη όπως το κοβω.
Πιο σοβαρα θα ειναι τα ψυχολογικά που θα εχουμε τον Αύγουστο παρα η ασθένεια!!
Εισαι αισιοδοξος και συ δλδ;;;; δεν ειμαι ο τρελος του χωριου μονο εγω;;;..... Καλα και μια ρουμανια να μπορεσουμε κανα 6 ημερο με τετοιο πατατρακ κατι θα ναι και αυτο στο κατω κατω.... Πφφφ δεν ξερω τι να πω.... Ενω αν ειχα κερδισει αυτο το ριμαδο τζοκερ τωρα θα μου σε καποια στεπα και θα ημουν απλος θεατης της καταστασης χαχα

#xrv_world_explorer
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εισαι αισιοδοξος και συ δλδ;;;; δεν ειμαι ο τρελος του χωριου μονο εγω;;;..... Καλα και μια ρουμανια να μπορεσουμε κανα 6 ημερο με τετοιο πατατρακ κατι θα ναι και αυτο στο κατω κατω.... Πφφφ δεν ξερω τι να πω.... Ενω αν ειχα κερδισει αυτο το ριμαδο τζοκερ τωρα θα μου σε καποια στεπα και θα ημουν απλος θεατης της καταστασης χαχα

#xrv_world_explorer
Ε θα κόψει μωρε να κανουμε και εμεις διακοπες και απο Οκτώβρη τα κεφάλια μεσα παλι!!!
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Ετοίμαζα την τεταρτη επίσκεψη στην Νορβηγία από μέση και κάτω μόνος από ορεινός και ξεχασμένους δρόμους ,για τέλη μαϊου με λίγη κίνηση και μεγάλη μέρα .αλλά από ότι φαίνεται μάλλον δύσκολο να έχει ανοίξει η Ευρώπη μέχρι τότε...ιδωμεν...
 

bilouras

Μέλος
Όνομα
basilis
Μοτό
vstrom 650
Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τελικά από το ταξίδι έμεινε μόνο το σκίτσο ...

Θα αλλάξουμε την χρονιά για το 21 ...

Εμείς να είμαστε καλά και κάποια στιγμή θα το κάνουμε ...


Εμείς βγάλαμε και τα εισιτήρια των καραβιών και φυσικά τ ακυρωσαμε

Στάλθηκε από το Aqua μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εμείς βγάλαμε και τα εισιτήρια των καραβιών και φυσικά τ ακυρωσαμε

Στάλθηκε από το Aqua μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με ποια εταιρια τα ακυρωσατε? Γιατι εμας μας τα ανοιξαν απλα...
 
Top Bottom