Για πού ονειρεύεστε να ταξιδέψετε του χρόνου… 2020

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χωμάτινη διάσχιση Ηπειρωτικής Ελλάδας, από Ταίναρο έως Γράμμο, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.
Περιμένω λεπτομέρειες... ;)
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Πότε θα πας;

Στάλθηκε από το Aqua μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μάλλον το Πάσχα...

Αλλά αυτό θα εξαρτηθεί άν το πανελλήνιο πρωτάθλημα άρσης βαρών γίνει πρίν το Πάσχα η όχι.

Αν γίνει πρίν θα πάμε στις διακοπές του Πάσχα άν όχι θα πρέπει να το τραβήξουμε για το καλοκαίρι και να λιώσουμε....
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλό αλλά λίγο...
Η αναζήτηση συνεχίζεται.
Μπακού και γύρω στον Εύξεινο διάφορες περιοχές. Είναι υπό κατασκευή και μελέτη το σενάριο, ακόμα δεν είναι σίγουρο
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πέρσι τέτοιο καιρό είχα ανοίξει το ίδιο θέμα. Τότε είχα βάλει στόχο τα Πυρηναία. Ένα ταξίδι που ολοκλήρωσα το καλοκαίρι και ομολογουμένως το καταχάρηκα.

Για το 20-20 θα θελα να κάνω επίσης κάτι αξιομνημόνευτο.
Αν και θέλω να ξεκολλήσω από την Ευρώπη έχω αφήσει μια σημαντική εκκρεμότητα, ένα ταξίδι μέχρι και την Κρακοβία - Tatras Mt.
Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Πολωνία και επιστροφή από Τσεχία και κάτω.

Στόχος επομένως τα Καρπάθια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πέρσι τέτοιο καιρό είχα ανοίξει το ίδιο θέμα. Τότε είχα βάλει στόχο τα Πυρηναία. Ένα ταξίδι που ολοκλήρωσα το καλοκαίρι και ομολογουμένως το καταχάρηκα.

Για το 20-20 θα θελα να κάνω επίσης κάτι αξιομνημόνευτο.
Αν και θέλω να ξεκολλήσω από την Ευρώπη έχω αφήσει μια σημαντική εκκρεμότητα, ένα ταξίδι μέχρι και την Κρακοβία.
Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Πολωνία και επιστροφή από Τσεχία και κάτω.
Εύχομαι να το πραγματοποιήσεις και αυτό!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Πέρσι τέτοιο καιρό είχα ανοίξει το ίδιο θέμα.
Ωραίο θέμα... σόρρυ αλλά αφηνίασα και δεν μπόρεσα να περιμένω να το ξανανοίξεις...

Μπήκε ο Νοέμβρης και δεν κρατιέμαι...
Και για να κάνω την αρχή...(είπαμε, δεν κρατιέμαι!) :tzt:

Καλά μας ταξιδιωτικά όνειρα και ό,τι προκύψει!

:friendship:
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Πέρσι τέτοιο καιρό είχα ανοίξει το ίδιο θέμα. Τότε είχα βάλει στόχο τα Πυρηναία. Ένα ταξίδι που ολοκλήρωσα το καλοκαίρι και ομολογουμένως το καταχάρηκα.

Για το 20-20 θα θελα να κάνω επίσης κάτι αξιομνημόνευτο.
Αν και θέλω να ξεκολλήσω από την Ευρώπη έχω αφήσει μια σημαντική εκκρεμότητα, ένα ταξίδι μέχρι και την Κρακοβία.
Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Πολωνία και επιστροφή από Τσεχία και κάτω.
Πολύ ενδιαφέρον όντως, εν μέρει στα πρότυπα του ταξιδιού που είχε κάνει πέρσι ο gsmaniac ! Κάποια στιγμή ελπίζω να καταφέρω κι εγώ το τετράπτυχο Σλοβακία, Πολωνία, Τσεχία, Αυστρία!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ωραίο θέμα... σόρρυ αλλά αφηνίασα και δεν μπόρεσα να περιμένω να το ξανανοίξεις...





Καλά μας ταξιδιωτικά όνειρα και ό,τι προκύψει!

:friendship:
Δεν έχω τα πρωτεία... Καλά έκανες και το επανέφερες.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πολύ ενδιαφέρον όντως, εν μέρει στα πρότυπα του ταξιδιού που είχε κάνει πέρσι ο gsmaniac ! Κάποια στιγμή ελπίζω να καταφέρω κι εγώ το τετράπτυχο Σλοβακία, Πολωνία, Τσεχία, Αυστρία!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ναι λίγο πολύ. Το challenge είναι να μπορέσω να αποφύγω καποια βαρετά κομμάτια Εθνικής που σημαίνει θέλει προσεχτικο σχεδιασμό και επιπλέον χρόνο.
 

bilouras

Μέλος
Όνομα
basilis
Μοτό
vstrom 650
Μάλλον το Πάσχα...

Αλλά αυτό θα εξαρτηθεί άν το πανελλήνιο πρωτάθλημα άρσης βαρών γίνει πρίν το Πάσχα η όχι.

Αν γίνει πρίν θα πάμε στις διακοπές του Πάσχα άν όχι θα πρέπει να το τραβήξουμε για το καλοκαίρι και να λιώσουμε....
Το σχεδιαζω για Πάσχα μαζί με έναν άλλο φίλο, οπότε όταν ξέρεις μιλάμε

Στάλθηκε από το Aqua μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Χωμάτινη διάσχιση Ηπειρωτικής Ελλάδας, από Ταίναρο έως Γράμμο, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.
Πολύ ενδιαφέρον προτζεκτ ;)
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλημέρα, γιατί το λες λόγω κρύου εκείνη την εποχή;

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Γιατί η φετινή εμπειρία δυο φίλων(σε διαφορετικά ταξίδια μεταξύ τους) μου γκρέμισε όσα όνειρα εκανα για Ουκρανία.
Ο ένας έκατσε 2 ημέρες στα σύνορα μέχρι να περάσει και ο άλλος μόνο 6 ωρες.
Είναι πολύ μυστήριοι οι φρουροί στα σύνορα τους και αν πέσεις σε περίπτωση(κοινώς μακάκα), απλά την έκατσες !!
Παίζει μίζα και διαφορά άλλα
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Γιάννη καλησπέρα, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, αν και μου πέρασε απο το μυαλό στην αρχή που το έγραψες δικά τους εσωτερικά προβλήματα που ίσως να μην είχα ακούσει. Το έχω διαβάσει σε διάφορα ταξιδιωτικά αλλά δεν έχω επιλογή αφού θέλω να πάω Οδησσό, Πρίπιατ και μετά Πολωνία. Καλά να είμαστε και ας περιμένουμε, άλλωστε το πλάνο λέει κοιμόμστε κοντά στα σύνορα και 6πμ να είμαστε στα σύνορα...
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μερικές φορές τα σύνορα είναι σαν να μην υπάρχουν και άλλες φορές είναι αποτρεπτικά.
Το κόστος εισόδου σε μια χώρα είναι κάτι που μπορεί να το έχεις προϋπολογίσει και να έχεις και μαξιλαράκι, όμως ο χρόνος σε έναν μοτοταξιδευτή μπλοκαρισμένος σε έναν εκτελωνισμό ή σε ένα συνοροφυλάκιο μπορεί να αλλάξει τελείως το πλάνα του και την εμπειρία του ταξιδιού.

Την ίδια συζήτηση είχα για Αιγυπτο.... από όσο έχω ακούσει.... ναι μεν μπορείς να στείλεις την μηχανή με καράβι και να πας αεροπορικώς να την παραλάβεις αλλά θέλεις μέρες σχεδόν μήνα από όσο ξέρω μεχρι να "τακτοποιηθούν" τα γραφειοκρατικά (σου βγάζουν προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίας).

 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Για μένα είναι ή κακιά στιγμή με τόν λάθος άνθρωπο. Μπορεί νά συμβεί ανά πάσα στιγμή όπου και αν βρεθούμε. Εγώ τό 2018 πηγαίνοντας για Μογγολία, πέρασα τά σύνορα Μολδαβίας Ουκρανίας χωρίς κανένα θέμα και χωρίς μεγάλη αναμονή. Τά ίδια που είχαν θέματα οι φίλοι που αναφέρει ο συμφορουμιτης ποιο πάνω..

Φίλος φέτος πέρασε από Πολωνία για Ουκρανία κανένα θέμα και μάλιστα σέ 30 λεπτά ξεμπερδεψε. Σέ καμιά περίπτωση δεν πρέπει να γίνεται αποτρεπτική προς επίσκεψη η χώρα για κάποια μεμονωμένα περιστατικά πού συνέβησαν.. Γενικά ταξιδεύοντας στο Ανατολικό Μπλοκ, υπάρχουν τέτοια περιστατικά αλλά δεν είναι ο κανόνας..
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Αρχες Αυγούστου, Πειραια-Σαμο-Κουσαντασι-Εφεσο-Κιρκιντζε-Σμυρνη-Τσεσμε και επιστροφη στα πατρικα εδαφη της Χίου. Ελπίζω μεχρι τοτε να εχω αλλαξει το μπεβερλι με κανενα ον-οφ τηε προκοπής
 
Top Bottom