Για τον "Κυρίαρχο" του Maniac ,ρε γμτ...

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ευχαριστούμε πολύ τους Blue line & dtz για την διάθεσή τους να μας βοηθήσουν με τα μηχανουργικά.
Τελικά βρήκα άκρη κοντά μου ,αλλά είναι σα να μας "φτιάξατε".

Ευχαριστούμε φυσικά τον labros για την προσφορά κ άμεση -ala Ninja- παράδοση των ελατηρίων.

Ευχαριστούμε κ όλους τους φίλους που είχαν την διάθεση να βοηθήσουν με προσφορά ελατηρίων ,κ τους ενημερώνουμε ότι θα μείνει στα υπ όψιν η προσφορά τους ,μια κ στις μόντες ,μόνο μετά από δοκιμή θα ξέρουμε αν πέτυχαν οι συνταγές.
Επειδή -ψυχανεμίζομαι ότι ,ίσως- τα συγκεκριμένα ελατήρια -πιθανόν- θα αποδειχτούν πιό σκληρά από το επιθυμητό ,μείνετε stand by.

Kαι πάλι ευχαριστούμε.
Και :friendship:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Κωστα el-Gatto
Γινεται να μας πεις ΓΕΝΙΚΑ τι πρεπει να προσεχουμε/μετραμε σε τετοιες μετατροπες? Εναν γενικο μπουσουλα ,ωστε αν βρουμε κανα καλο μπροστινο να ξερουμε αν μπορει να μπει.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστα el-Gatto
Γινεται να μας πεις ΓΕΝΙΚΑ τι πρεπει να προσεχουμε/μετραμε σε τετοιες μετατροπες? Εναν γενικο μπουσουλα ,ωστε αν βρουμε κανα καλο μπροστινο να ξερουμε αν μπορει να μπει.
Αν εννοείς για το Ντόμυ ,αρχικά πρέπει οι τιμονόπλακες κ τα καλάμια ,να χωράνε χωροταξικά ,κ να μπορούν να κάνουν ελεύθερα όλη την κίνηση που πρέπει ,χωρίς να βρίσκουν σε τεπόζιτο φαιρινγκ μούτρο.
Θα πρέπει σχεδόν σίγουρα να γίνει μετατροπή στον άξονα ,κ ίσως κ κάποιες μόντες στήριξης.
Καλό θα είναι επίσης ,να μην υπάρχει εντονη διαφορά στο οφσετ κ στο ύψος ,ώστε να μην αλλάξει τραγικά η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας ,κι αν αυτή αλλάξει ,προσωπικά προτιμω να αλλάξει προς το αργό-σταθερό ,παρά προς το γρηγορο-νευρικό.

Γενικά ,είναι ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα οι μετατροπές ,κ τις περισσότερες φορές βασίζονται στο trial & error ,και οι μόντες φέρνουν κι αλλες μόντες ,και...
...και γενικά έχω καταλήξει ότι ,σοφό είναι να ΜΗΝ...
Προσπάθησα να μεταπείσω κ τον Μανιακ ,ωστε να ΜΗΝ ,αλλά ήταν αποφασισμένος να "πατήσει" τον Μήτσο με το R. :drt:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αν εννοείς για το Ντόμυ ,αρχικά πρέπει οι τιμονόπλακες κ τα καλάμια ,να χωράνε χωροταξικά ,κ να μπορούν να κάνουν ελεύθερα όλη την κίνηση που πρέπει ,χωρίς να βρίσκουν σε τεπόζιτο φαιρινγκ μούτρο.
Θα πρέπει σχεδόν σίγουρα να γίνει μετατροπή στον άξονα ,κ ίσως κ κάποιες μόντες στήριξης.
Καλό θα είναι επίσης ,να μην υπάρχει εντονη διαφορά στο οφσετ κ στο ύψος ,ώστε να μην αλλάξει τραγικά η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας ,κι αν αυτή αλλάξει ,προσωπικά προτιμω να αλλάξει προς το αργό-σταθερό ,παρά προς το γρηγορο-νευρικό.

Γενικά ,είναι ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα οι μετατροπές ,κ τις περισσότερες φορές βασίζονται στο trial & error ,και οι μόντες φέρνουν κι αλλες μόντες ,και...
...και γενικά έχω καταλήξει ότι ,σοφό είναι να ΜΗΝ...
Προσπάθησα να μεταπείσω κ τον Μανιακ ,ωστε να ΜΗΝ ,αλλά ήταν αποφασισμένος να "πατήσει" τον Μήτσο με το R. :drt:
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Εννοουσα γενικα σε οποιοδηποτε μηχανακι , αλλα φανταζομαι καπως ετσι ειναι σε ολα.
Για το domi το σκεφτηκα και εγω να μπω στη διαδικασια , αλλα δεν τελικα!! Ολες οι ευκολες μοντες που διαβαζω ειναι 10 μόντες plus.
Μονο ετοιμο μπροστινο απο 640 λενε ειναι ''ευκολο''.
Σ'ευχαριστω και παλι.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ε όχι ρε φουστη μου .....
Τι κρίμα ....
Έχω κάτι ελατήρια από μπουλγουοκερ ....!!!!!!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε όχι ρε φουστη μου .....
Τι κρίμα ....
Έχω κάτι ελατήρια από μπουλγουοκερ ....!!!!!!!!!
απίστευτο που το θυμήθηκες, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα του πατέρα μου
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Προσπάθησα να μεταπείσω κ τον Μανιακ ,ωστε να ΜΗΝ ,αλλά ήταν αποφασισμένος να "πατήσει" τον Μήτσο με το R. :drt:
πες του τζάμπα ταλαιπωρείται και ταλαιπωρεί κι εσένα ... :roflmao:
όπως λέει και ο σοφός λαός
"μην προσπαθείς να μάθεις πιάνο ένα γουρούνι, χάνεις το χρόνο σου και ενοχλείς και το γουρούνι ... " :ha
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
τελειωσέ του το, να πάμε τη βολτα του Χελιώτη, ολη την Αττική ... όποτε γίνει ... :D
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
απο την Πεμπτη εχει να κινηθεί το θέμα, άρα να υποθέσω δεν θα βγεί στο βουνό αύριο ο Μαχάτμα ... ?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
απο την Πεμπτη εχει να κινηθεί το θέμα, άρα να υποθέσω δεν θα βγεί στο βουνό αύριο ο Μαχάτμα ... ?
Ο Μαχάτμα... Μεταμορφωνεται
Θα ειδοποιηθείς όταν ετοιμαστει
Σε θέλω καθαρο
 
Reactions: dtz

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Επειδή -ψυχανεμίζομαι ότι ,ίσως- τα συγκεκριμένα ελατήρια -πιθανόν- θα αποδειχτούν πιό σκληρά από το επιθυμητό ,μείνετε stand by.
Tα μανιουαλια λενε:
DL650 OD36mm μηκος 445mm
Φίλε Κώστα ,αν έχεις ακόμα την ευγενή καλοσύνη ,κάνε το καλό κ ρίχτο στον Γκάντη. :ok:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOχχχχχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στον παλιανθρωπα που βριζει τα κατεμ δε δινω τιποτα να ρεζιλευτω εγω με το σαπακι που μενει στο δρομο καθε τρεις και λιγο και να λενε α κοιτα αυτο το χρεπι εχει τα ελατηρια του Κοκου με τι προσωπο θα βγαινω εγω εξω πως θα κυκλοφορω τι θα πει η γειτονια τι θα πει ο κοζμος!!!!!!!




Σαββατο πρωι να περασω να σας τα αφησω γιατι καθημερινη δεν με βλεπω.

(Και μολις συνειδητοποιησα οτι αυριο πρωι ειναι Σαββατο πρωι, τοσο πολυ εχω καψει.)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOχχχχχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στον παλιανθρωπα που βριζει τα κατεμ δε δινω τιποτα να ρεζιλευτω εγω με το σαπακι που μενει στο δρομο καθε τρεις και λιγο και να λενε α κοιτα αυτο το χρεπι εχει τα ελατηρια του Κοκου με τι προσωπο θα βγαινω εγω εξω πως θα κυκλοφορω τι θα πει η γειτονια τι θα πει ο κοζμος!!!!!!!




Σαββατο πρωι να περασω να σας τα αφησω γιατι καθημερινη δεν με βλεπω.

(Και μολις συνειδητοποιησα οτι αυριο πρωι ειναι Σαββατο πρωι, τοσο πολυ εχω καψει.)
Σε παιρνω τηλεφωνο να περασω να τα παρω για να μην ταλαιπωριεσαι,αλλα δεν το εχεις ανοικτο.
 
Top Bottom