Για όποιον νομίζει ότι μπορεί να τα κάνει όλα με ένα μόνο Backpack!

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Και γω εχω κολλησει με τα salomon , τα θεωρω κορυφαια και παναλαφρα. Εχω τα εξης για τα βουνα:
Salomon Speedcross 3 και 5
Salomon XA pro GTX
Nord Blanc HalfWay
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Καλησπέρα , για το adventure 2 της touratech , έχουμε άποψη ;; Για καθημερινή χρήση και ταξίδια με μηχανή , έλαχιστα για πεζοπορία.
Όμορφο είναι, πρώτη φορά το βλέπω τώρα στο internet, αλλά μου φαίνεται λίγο "μεσοβέζικο". Εννοώ δηλαδή ότι δεν έχει το πλεονέκτημα των ιμαντών ώμων της kriega με το σύστημα Quad lock lite που μεταβιβάζει το βάρος από τους ώμους-πλάτη στο στήθος κάτι που ενδείκνυται για την στάση σε μηχανή και από την άλλη δεν έχει φαρδιά ζώνη λεκάνης-μέσης για να παραλαμβάνει το βάρος από τον άνω κορμό όταν περπατάς. Μάλλον μέτρια θα λειτουργεί ως προς την κόπωση που προκαλεί.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τα Salomon Quest 4D 3 GTX, και τα Salewa wildfire GTX αλλά δεν με έχει απασχολήσει το θέμα "καμάρα". Όσο για μπαστουνάκια (μπατόν) τίποτα προς το παρόν.
Πάρτε μπατόν στις πεζοπορίες παιδιά. Διαφυλάξετε τα γόνατα σας για το μέλλον.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Πάρτε μπατόν στις πεζοπορίες παιδιά. Διαφυλάξετε τα γόνατα σας για το μέλλον.
Συμφωνώ, πρέπει να πάρω, ειδικά στις καταβάσεις τα γόνατα υποφέρουν. Είμαστε και μιας ηλικίας άλλωστε!
 

Don_kwstas

Μέλος
Όνομα
Kwstas
Μοτό
BMW F800GS ADV 14
Όμορφο είναι, πρώτη φορά το βλέπω τώρα στο internet, αλλά μου φαίνεται λίγο "μεσοβέζικο". Εννοώ δηλαδή ότι δεν έχει το πλεονέκτημα των ιμαντών ώμων της kriega με το σύστημα Quad lock lite που μεταβιβάζει το βάρος από τους ώμους-πλάτη στο στήθος κάτι που ενδείκνυται για την στάση σε μηχανή και από την άλλη δεν έχει φαρδιά ζώνη λεκάνης-μέσης για να παραλαμβάνει το βάρος από τον άνω κορμό όταν περπατάς. Μάλλον μέτρια θα λειτουργεί ως προς την κόπωση που προκαλεί.
Προσωπικά αυτο που με έχει κερδίσει σε αυτό το backpack και τείνω προς τα αυτό είναι η " πατέντα" που έχει και μπαίνει το κράνος εκεί . Δυστυχώς δεν υπάρχει ενα backpack για όλες τις δραστηριότητες , νομίζω η καλύτερη λύση για πεζοπορία είναι να έχεις το ορειβατικό και να το δένεις στην ουρά της μηχανής κάπως.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To ADV2 της τουρατεκ είναι "παρόμοιο" με το Kriega, δεν έχει την στήριξη μέσης που έχει το οριβατικό, είναι απλά ένα ζωνάκι για να μην φεύγει δεξιά/αριστερά όταν οδηγείς.

Οι ιμάντες που έχει για το κράνος είναι όντως βολικοί γιατί πιάνουν και στριτ κράνη και on/off, έπρεπε να είναι από μαλακό υλικό όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Don_kwstas

Μέλος
Όνομα
Kwstas
Μοτό
BMW F800GS ADV 14
To ADV2 της τουρατεκ είναι "παρόμοιο" με το Kriega, δεν έχει την στήριξη μέσης που έχει το οριβατικό, είναι απλά ένα ζωνάκι για να μην φεύγει δεξιά/αριστερά όταν οδηγείς.

Οι ιμάντες που έχει για το κράνος είναι όντως βολικοί γιατί πιάνουν και στριτ κράνη και on/off, έπρεπε να είναι από μαλακό υλικό όμως.
Από την τριβή στο περπάτημα(ανεξαρτητα αν είσαι στο βουνο, ακομα και με απλη βόλτα στην πόλη)παίζει να δημιουργεί φθορές στο εσωτερικό του κράνους ε;
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Από την τριβή στο περπάτημα(ανεξαρτητα αν είσαι στο βουνο, ακομα και με απλη βόλτα στην πόλη)παίζει να δημιουργεί φθορές στο εσωτερικό του κράνους ε;
Κάπως "περίεργη" μου φαίνεται η φάση να περπατάω με το κράνος μηχανής στην καμπούρα μου, πολύς ο όγκος και επιπλέον βάρος. Αυτό το βλέπει συνήθως κανείς σε ορειβατικά κράνη που είναι μικρά και ελαφρά κρεμασμένα στα σακίδια. Για την φθορά που λες δίκιο έχεις. Πάντως αν θέλει κάποιος να κρεμάσει το κράνος του από οποιαδήποτε σακίδιο θα το έκανε περνώντας κάπως με πατέντα έναν μικρό ιμάντα στο σακίδιό του ώστε να στηρίζεται το κράνος.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από την τριβή στο περπάτημα(ανεξαρτητα αν είσαι στο βουνο, ακομα και με απλη βόλτα στην πόλη)παίζει να δημιουργεί φθορές στο εσωτερικό του κράνους ε;
Δεν νομίζω να προορίζεται για να κάνεις τρελή διαδρομή με το κράνος εκεί, μάλλον φάση παρκάρεις και πας κάπου σε δουλειά. Το αν θα κάνει ζημιά εξαρτάται από το κράνος και την κίνηση.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Δεν νομίζω να προορίζεται για να κάνεις τρελή διαδρομή με το κράνος εκεί, μάλλον φάση παρκάρεις και πας κάπου σε δουλειά. Το αν θα κάνει ζημιά εξαρτάται από το κράνος και την κίνηση.
Δεν έχεις άδικο, προκειμένου να έχεις και τα δύο σου χέρια ελεύθερα για να πας και να κάνεις μια δουλειά, είναι σίγουρα βολικό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το αστείο είναι ότι ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να δέσω το κράνος.

Στο σακκιδιο του Λίντλ έχει δίχτυ που πιάνει κράνος, όχι φουλ φέις, αλλά χωράει και μέσα, είχα φέρει το τελευταίο μου hjc από Αγγλία έτσι μαζί με τα ρούχα.


εδιτ


έτσι πιάνει, πιέζει τα μαξιλάρια αλλά φαίνεται πως όχι (πολύ) το λαστιχάκι που σφραγίζει την ζελατίνα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το ίδιο ισχύει και για τα backpack για φωτογραφικό εξοπλισμό. Στο μάτι μπορεί να φαινονται ιδια ομως εχουν πολλες και σημαντικες διαφορες.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Το αστείο είναι ότι ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να δέσω το κράνος.

Στο σακκιδιο του Λίντλ έχει δίχτυ που πιάνει κράνος, όχι φουλ φέις, αλλά χωράει και μέσα, είχα φέρει το τελευταίο μου hjc από Αγγλία έτσι μαζί με τα ρούχα.


εδιτ


έτσι πιάνει, πιέζει τα μαξιλάρια αλλά φαίνεται πως όχι (πολύ) το λαστιχάκι που σφραγίζει την ζελατίνα.

Ωραίο! Όντως το λαστιχάκι δεν φαίνεται να ταλαιπωρείται πολύ.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Το ίδιο ισχύει και για τα backpack για φωτογραφικό εξοπλισμό. Στο μάτι μπορεί να φαινονται ιδια ομως εχουν πολλες και σημαντικες διαφορες.
;)Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν να συμπεριλάβω και αυτήν την κατηγορία σακιδίων στο βίντεο και να βάλω ένα μικρό και μεγάλο της lowepro που έχω αλλά πήγαινε μακριά η δουλειά και τα άφησα απ' έξω. Ίσως σε κάποιο επόμενο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε ναι. Πόσα κατοστάρικα να φύγουν μαζί για τσάντες, δηλαδή ούτε οι γυναίκες τέτοιες συλλογές. Θα κάνω σχετική συζήτηση στο νήμα των φωτογραφικών.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ευχαριστώ Κώστα! Χαίρομαι που διαβάζω στο σχόλιό σου ότι πηγαίνεις παζοπορίες, δεν είμαι μόνο εγώ, γιατί στο μυαλό του κόσμου υπάρχει η εντύπωση ότι οι μηχανόβιοι πηγαίνουν παντού καβάλα στη μηχανή, ακόμα και μέχρι το περίπτερο της γειτονιάς!
Όμορφο είναι, πρώτη φορά το βλέπω τώρα στο internet, αλλά μου φαίνεται λίγο "μεσοβέζικο". Εννοώ δηλαδή ότι δεν έχει το πλεονέκτημα των ιμαντών ώμων της kriega με το σύστημα Quad lock lite που μεταβιβάζει το βάρος από τους ώμους-πλάτη στο στήθος κάτι που ενδείκνυται για την στάση σε μηχανή και από την άλλη δεν έχει φαρδιά ζώνη λεκάνης-μέσης για να παραλαμβάνει το βάρος από τον άνω κορμό όταν περπατάς. Μάλλον μέτρια θα λειτουργεί ως προς την κόπωση που προκαλεί.
Το Quad lock δεν ξέρω αν είναι τελικά πλεονεκτήμα.

Εγώ δεν το βρίσκω πρακτικό. Μπορεί να φταίει η θέση οδήγησης που στα τενερε είναι όρθια , ωστόσο το r30 που έχω δεν με βόλεψε ποτέ στην οδήγηση. Το βάρος δεν κατανέμεται όπως πρέπει, το quadlock μπερδεύει με το μπουφάν και δυσκολεύει στις κινησεις. Επίσης αν το quadlock δεν είναι κλειστό το σακίδιο δεν σταθεροποιείται με τίποτα.

Ίσως τα 30 λίτρα να είναι εξαρχής πολλά σαν διαθέσιμος χώρος για μπακπακ με την έννοια ότι το τελικο βάρος μπορεί να ειναι μεγάλο. Γι'αυτό συνήθως είναι δεμενο στη σέλα σαν λουκάνικο. Δεν ξέρω αν το δικό σου είναι έτσι, πάντως για σάκο δεμένο στο μηχανάκι θα προτιμούσα τελικα ένα ορειβατικό η ένα φωτογραφικο.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Το Quad lock δεν ξέρω αν είναι τελικά πλεονεκτήμα.

Εγώ δεν το βρίσκω πρακτικό. Μπορεί να φταίει η θέση οδήγησης που στα τενερε είναι όρθια , ωστόσο το r30 που έχω δεν με βόλεψε ποτέ στην οδήγηση. Το βάρος δεν κατανέμεται όπως πρέπει, το quadlock μπερδεύει με το μπουφάν και δυσκολεύει στις κινησεις. Επίσης αν το quadlock δεν είναι κλειστό το σακίδιο δεν σταθεροποιείται με τίποτα.

Ίσως τα 30 λίτρα να είναι εξαρχής πολλά σαν διαθέσιμος χώρος για μπακπακ με την έννοια ότι το τελικο βάρος μπορεί να ειναι μεγάλο. Γι'αυτό συνήθως είναι δεμενο στη σέλα σαν λουκάνικο. Δεν ξέρω αν το δικό σου είναι έτσι, πάντως για σάκο δεμένο στο μηχανάκι θα προτιμούσα τελικα ένα ορειβατικό η ένα φωτογραφικο.
Εγώ πάλι το Quad lock το βρίσκω τέλειο γιατί κάνει το σακίδιο να εφαρμόζει γάντι πάνω μου, με την προϋπόθεση βέβαια να είναι πάντα κουμπωμένο. Όσον αφορά την θέση οδήγησης, εγώ θα έλεγα ότι ψιλογέρνω μπροστά στο crosstourer μου (δεν είμαι και το πρώτο μπόι) οπότε ίσως αυτό να βοηθάει στην κατανομή του βάρους προς το στήθος. Με το μπουφάν και τις κινήσεις δεν με παιδεύει καθόλου. Τα 30 λίτρα θα ήταν πάρα πολλά, τουλάχιστον για τον δικό μου σωματότυπο, τα 20 λίτρα για ταξιδάκι μιας μέρας παλεύονται άνετα. Πάντως για δεμένο στο μηχανάκι όντως δεν κάνει, το φωτογραφικό σακίδιο δένεται πολύ σταθερά λόγω της σκληρότητάς του.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Πολύ ωραίο βίντεο και πολύ κατατοπιστικό...
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα σκεφτεί όλα αυτά...
Όμως λόγω ότι και αυτά δεν είναι και φθηνά μπορείς να έχεις ένα ορειβατικό και όσο ταξιδεύεις να το δένεις στην μηχανή...
 
Top Bottom