Για όσους επιλέγουν android smartphone για πλοήγηση - CARPE CI Controller

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Πλοήγηση με κινητό υπό βροχή, αξία ανεκτίμητη
Πλοήγηση με κινητό υπό υψηλές θερμοκρασίες, επίσης αξία ανεκτίμητη.

Από προσωπική εμπειρία το κινητό για χρήση σε αυτοκίνητο είναι μια χαρά αλλά για την μηχανή μόνο αν οι συνθήκες είναι ιδανικές ...

Μου έχει τύχει αρκετές φορές η βροχή να αλλάζει την οθόνη στο κινητό και να μην μπορώ να την επαναφέρω ...
Επίσης λόγω βροχής να μην μπορώ να το φορτίσω και να σβήσει ...
Επίσης λόγω θερμοκρασίας να ρίξει την φωτεινότητα στην οθόνη και να μην βλέπω

Τα παραπάνω σε αρκετά ακριβά ανδρόιντ και iPhone τηλέφωνα.

Για μέσα στην πόλη η σε κοντινές βόλτες το κινητό είναι πιο βολικό
Για ταξίδια μικρά η μεγάλα το gps είναι πολύ καλύτερο.

Από εκεί και πέρα ότι βολεύει τον καθένα ...
Υπάρχουν πολλά low bugget ανθεκτικά smartphone με IPX68 ή και παραπάνω δείκτη ανθεκτικότητας που κάνουν τη δουλειά οικονομικά, καλά και επίσης έχουν επιπλέον τη δυνατότητα να κάνουν ότι άλλο μπορεί να κάνει ένα σύγχρονο Smartphone.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μια χαρά είμαι με το GPSmap της Garmin. Άσε που αν έχεις μόνο το κινητό αν συμβεί κάτι σε αυτό μένεις ορφανός. Ενώ με ένα gps το κινητό παίρνει το ρόλο της backup βοήθειας, που στα μέρη που γυρνάμε είναι απαραίτητο να υπάρχει. Φυσικά κάποιος μπορεί να κουβαλά δυο smartphone αν και κάπως σπάνιο να συμβεί νομίζω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κινητό επάνω στο μηχανάκι, σε μια κακή στιγμή που θα βρεθεί αλλού ο αναβάτης και αλλού όλο το υπόλοιπο, θα βοηθήσει σε τι;

Δεύτερη backup συσκευή, αδιάβροχη, με σκιαστρο έστω DIY από φύλλο πλαστικού, με μονωμένη την θύρα φόρτισης με "πλαστελίνη" αν δεν έχει ασύρματη, εκεί το συζητάμε.

Τα είπαμε και σε άλλο νήμα, το "ιερό δισκοπότηρο" δεν υπάρχει και η κάθε λύση έχει πλεονεκτήματα.

Το Garmin xt έχει πλησιάσει πολύ τα τηλέφωνα σαν εμπειρία χρήσης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρά είμαι με το GPSmap της Garmin. Άσε που αν έχεις μόνο το κινητό αν συμβεί κάτι σε αυτό μένεις ορφανός. Ενώ με ένα gps το κινητό παίρνει το ρόλο της backup βοήθειας, που στα μέρη που γυρνάμε είναι απαραίτητο να υπάρχει. Φυσικά κάποιος μπορεί να κουβαλά δυο smartphone αν και κάπως σπάνιο να συμβεί νομίζω.
Παρών....2 έξυπνα τηλέφωνα.
Παράτησα το ζουμο, γιατί ήταν απελπιστικά αργό.
 

FeatherBrain

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Kawasaki Versys 1000
Παρών....2 έξυπνα τηλέφωνα.
Παράτησα το ζουμο, γιατί ήταν απελπιστικά αργό.
Κώστα είναι και τα δύο κλασσικά smartphones ή το ένα είναι rugged;

Έχω ένα tomtom rider 450 αλλά και εμένα μου φαίνεται αργό σε σχέση με ένα σύγχρονο smartphone...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα είναι και τα δύο κλασσικά smartphones ή το ένα είναι rugged;

Έχω ένα tomtom rider 450 αλλά και εμένα μου φαίνεται αργό σε σχέση με ένα σύγχρονο smartphone...
Ένα Huawei p30pro έχω για πλοηγό
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παρών....2 έξυπνα τηλέφωνα.
Παράτησα το ζουμο, γιατί ήταν απελπιστικά αργό.
Και στο δικό μου το ίδιο νόμιζα, μέχρι που βρήκα στις ρυθμίσεις του επιλογή για γρήγορη πλοήγηση. Δε θυμάμαι πως ακριβώς ονόμαζε τη συγκεκριμένη επιλογή αλλά αν το ψάξω θα το βρω. Είχες ασχοληθεί με αυτή τη πιθανότητα;

Σε ότι αφορά τη σύγκριση οθόνης μεταξύ GPSmap 276cx σε συνθήκες δύσκολου φωτισμού, έντονης σκόνης κτλ δε νομίζω ακόμη να μπορεί να το φτάσει κινητό. Πολλοί το έχουν αμφισβητήσει αλλά όταν το είδαν στη πράξη άλλαξαν γνώμη.
Το βασικότερο όλων -για εμένα- είναι πως προσφέρει κουμπιά που δουλεύουν και σε συνθήκες βροχής και με γάντια εντούρο, συν ότι η οθόνη που δεν είναι αφής δε μπερδεύεται από σταγόνες, λάσπες κ.τ.λ. Φυσικά η εξέλιξη των κινητών συνεχίζεται, παρ' όλα αυτά όμως είμαι της άποψης ο καθένας στο τομέα του. Δε νομίζω να μπορεί να συγκριθεί η διπλή κεραία GPS & GLONASS (Αμερικάνικο και Ρωσικό σύστημα που μάλιστα λειτουργεί ταυτοχρόνως) του Garmin με αυτήν που έχει ένα smartphone και δυστυχώς αυτά τα καταλαβαίνεις όταν βρεθείς στα δύσκολα, όχι στα εύκολα. Δε παραμένει τυχαία το σασί τους μεγαλούτσικο συγκρινόμενο με ένα smartphone. Οπότε εγώ στις χωμάτινες επιμένω σε συσκευή GPS. Οι ασφάλτινες είναι μια άλλη συζήτηση.

Όπως ειπώθηκε και από το Γιάννη amyroukai όμως, όλοι δοκιμάζουν τις διαθέσιμες επιλογές που έχουν για να καταλήξουν στη καταλληλότερη λύση ο καθένας για τον εαυτό του. Το ιερό δισκοπότηρο είναι προσωπική υπόθεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
κοιτα το παραπάνω μου ποστ με λινκ. Το συγκεκριμένο στο βιντεο Garmin tread SxS.
Γενικά συμβατά τα Tread με 8 ιντσες οθόνη. Με τα 5 ιντσες Tread δεν παίζει το DMD, έχουν υποδεέστερο hardware.
Δυστυχώς το Tread το 8 ιντσες σε μοτό είναι τεράστειο. Επίσης η τιμή του είναι εξωφρενική.
Αν δούλευε σε montana 700 πχ θα ήταν μια καλή εναλλακτική για το 276cx που έχει αργή cpu και μειωμένη συνδεσιμότητα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Για να κάνεις κάτι αντίστοιχο με Garmin ή άλλη μάρκα, αν κι εφόσον υπάρχει, κοστίζει 3 φορές πιο ακριβά από την περίπτωση του αυτή.
Δεν υπάρχει αντίστοιχη λύση απο όσο ξέρω σε gps.
Παρόλα αυτά δεν υπάρχει αντίστοιχα και συσκεύη κινητού που να παρέχει την ακρίβεια σε θέση ή την ευκρίνεια σε οθόνη όπως μία συσκευή gps.
Όπως όμως έγραψε και ο STF οι ανάγκες σε πλοήγηση και πληροφορία του καθενός διαφέρουν. Δεν υπάρχει χρησή τομή για όλους. Σε αυτό το πνεύμα αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει τον controller μπορώ να του στείλω τον δικό μου να δει αν τον βολεύει.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δυστυχώς το Tread το 8 ιντσες σε μοτό είναι τεράστειο. Επίσης η τιμή του είναι εξωφρενική.
Αν δούλευε σε montana 700 πχ θα ήταν μια καλή εναλλακτική για το 276cx που έχει αργή cpu και μειωμένη συνδεσιμότητα.
Συμφωνώ σχεδόν. Δεν νομίζω από διάφορες φωτος που έχω δει ότι είναι τόσο τραγικά μεγάλο πάντως.
Το Zumo XT σβήνει απ'οτι διαβάζω και φαίνεται πως ο αντικαταστάτης του είναι το 5άρι Tread
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Χαζεύοντας έπεσα πάνω σε αυτό για έλεγχο κινητού απο το τιμόνι. BarButtons: Control motorcycle navigation from the handlebars

Δεν φαίνεται να είναι αδιάβροχο αλλα respect γιατί πέρα απο το έτοιμο προιόν, σου δίνουν επιλογή να σου στείλουν δωρεάν το σχεδιο για 3d print και τον κώδικα για το arduino για να το φτιάξεις μόνος σου :)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πουλάνε το Garmin Tread (overland & SxS εκδόσεις) με DMD2 πρόγραμμα και προαιρετικά controller




 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Καθώς το adve παίρνει τα πάνω του, ξεφυτρώνουν πολλές λύσεις για τον χειρισμό μιας android συσκευής. Υπάρχει και ο τύπος εδώ:
που δίνει δωρεάν σχέδια και πληροφορίες για μια ωραία κατασκευή.
Πέρα από τα χειριστήρια, για το κομμάτι της πλοήγησης εγώ έχω βρει λύση χρησιμοποιώντας ένα Samsung Tab Active 2 το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο στα 130€. Παίρνει δική του sim, έχει προδιαγραφές IP68 οπότε αντέχει βροχή, σκόνες κλπ. Ειδικά για την περίπτωση της βροχής που όντως η οθόνη τρελαίνεται, υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές όπου στην ουσία κλειδώνουν την οθόνη και έτσι γίνεται δουλίτσα, έχω χρησιμιοποιήσει 1-2 από αυτές με ικανοποιητικά αποτελέσματα.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πουλάνε το Garmin Tread (overland & SxS εκδόσεις) με DMD2 πρόγραμμα και προαιρετικά controller

ελπιζω να γινεται ευκολα αντιληπτο, οτι τα μοντελα garmin tread "τρεχουν" android .....
να προσθεσω και εγω αυτο το νεο βιντεο της εταιρειας carpe-iter για τον controler με το joystick. Αυτον που εχουν και τα garmin στο προηγουμενο ποστ

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
New Carpe Iter HUD - maps, bike electronic dashboard, ODO, shortcuts
η εταιρεια προσπαθει και πετυχαινει να βελτιωνει συνεχεια τα προιοντα της. Αυτη την φορα σε επιπεδο λογισμικου. Με απλα λογια, αφορα ολους τους πελατες χωρις νεα αγορα.



Υ.Γ.
για τους πιο παρατηρητικους ... δεξια του tablet υπαρχει αυτο OBDLink® LX - Top-Notch Scan Tool Compatible With Motoscan
 
Top Bottom