Γκάλοπ ταξιδιωτικής προτίμησης με μοτοσακό.

Σε ποιον από τους δύο κάτωθι προορισμούς θα επιλέγετε να ταξιδέψετε;

  • NordKapp

    Votes: 13 22,8%
  • Stans - Pamir Highway - Δρόμοι του μεταξιού

    Votes: 44 77,2%

  • Total voters
    57

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αναρτώ αυτήν την δημοσκόπηση για να δούμε τις προτιμήσεις των μελών του φόρουμ σχετικά με τις ταξιδιωτικές τους προτιμήσεις.

Έχω βάλει έναν αμιγώς δημοφιλή ασφάλτινο προορισμό και έναν αντίστοιχα δημοφιλή προορισμό περιπέτειας.

Δικαιούμαστε μια απάντηση και υπολογίζουμε ότι έχουμε στη διάθεσή μας 40 ημέρες. Το οικονομικό ας πούμε ότι το διαθέτουμε και για τις δύο περιπτώσεις.

Όποιος θέλει μπορεί να δικαιολογήσει την επιλογή του παρακάτω αλλά και να σπαμάρει ελεύθερα γιατί μια μεγάλη παρέα είμαστε.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Δεν ξέρω αν οι 40 μέρες είναι αρκετές για Ασία, αλλά αν είχα να διαλέξω από τα δυο θα ξεκινούσα για εκεί. Θέλω να ζήσω την απλότητα και τη ζεστασιά και τη φιλοξενία αυτών των λαών, που έχω διαβάσει σε τόσα ταξιδιωτικά και δει σε τόσα βίντεο.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ε καλά Stan's δαγκωτο. Μετά από μία επίσκεψη Nordland 16 χρόνια πίσω, και τρεις ποιο πρόσφατες επισκέψεις στα Stan πάλι εκεί θα ήθελα να πάω.

Γιατί η προσέγγιση των Stan's έχει περιπέτεια και εντελώς διαφορετικές εικόνες από Ευρώπη-Σκανδιναβία. Αλλάζουν τα δεδομένα απρόοπτα και ποτέ δεν είσαι σίγουρος αν θα μπορέσεις να τα επισκεφτείς, ενώ η μεταλλική υδρόγειος είναι στην θέση της και θα είναι, οπότε και πας όποτε γουστάρεις.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τι εποχή ;;;; Ποιους μήνες δλδ ;

1.Ανατολικό ανέβασμα από Παταγωνία έως Μεξικό (περίπου το ρουτ40) , πρόσφατα που ήμουν εκεί βρήκα πολλούς που έφταναν έως εκεί κ φιλούσαν τα άγια χώματα της παταγωνιας

2.Δυτική Αφρική έως ένα σημείο κ μετά πέρασμα ανατολικά και από Ζανζιβάρη και κάτω .

3.Στα Σταν φυσικά , μιας και θα ξανά πήγαινα ( σε κάποια σημεία είναι τόσο απόκοσμα που νομίζεις ότι είσαι στο φεγγάρι)

4.Καμένα Βούρλα και διαμονή στο Μήτση χοτελ (σπα και χαλάρωση)

5.Με αεροπλάνο (εισητηριο ραουντ δε γουλντ) και εύκολα πας παντού .

6.Εναλλακτικά βορειοδυτική Αφρική έως του διαόλου τη Γκάνα και στείλε την μηχανή Ελλάδα μετά κ εσύ με αεροπλάνο.

7.ελα έως το κωριο να κάνεις και μερικά χιλιόμετρα και να βοηθήσεις στο τίναγμα της ελιάς (στο τέλος θα πάρεις δώρο την τιναχτοβεργα και το λάδι της χρονιάς)

Αυτά για 40μερες

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Γιατί ρε μάστορα να επιλέξουμε ανάμεσα σε δυο? Εγώ θέλω οδικώς Σκοτία Ιρλανδία isle of man. Εσυ τραβα στα Σταν να βρωμισεις μασχαλίλα από τη ζέστη :friend:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε φλαφερς.....

Το γκάλοπ αναφέρει δύο προορισμούς!

Τι μου βάζετε παταγονίες και Ανταρκτικές;;;

να βρωμισεις μασχαλίλα από τη ζέστη :friend:
Δεν βρωμάω, βάζω AXE για τον άνδρα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εαν τελικα καταφερουμε και παμε στο βορειο ακρωτηρι θα εχω πατησει το 95% της ευρωπης...
συμπεριλαμβανονται βεβαια και τα νησια ετσι... π.χ. Αγγλια Ιρλανδια Ισλανδια Φεροε κλπ ....

οσο για την Ασια την εχω λατρεψει ...
4 φορες εκει...
την μια φορα μαλιστα εμεινα περιπου 109 μερες ....
την αλλη 92 μερες....
τις αλλες δυο περιπου 55 με 60 μερες...

(α ρε παλιο ορθοδοξο ΠΑΣΟΚ):cool:

σαν την ΑΣΙΑ δεν εχει....
Ασια και παλι Ασια ....

:yes::ll::ll::ll::ll::ll::ll::ll::ll::ll:
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Παρόλο που αναγνωρίζω οτι το Νορντκαπ είναι υπερεκτιμημένο και παει και ο κάθε πικραμένος, σαν πρώτο θα πήγαινα εκεί.

Θεωρώ πως χρειάζεσαι 'περισσότερη εμπειρία' για ενα adv ταξιδι οπως το Σταν..
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Προσωπικά πάντα :p

Νορτκαπ είναι προορισμος για τα 55+ ως συνταξιούχος. Υπερτιμημένο μου φαίνεται αλλά οκ για 1 φορά είναι οκ .

Stans πιο διαφορετικό & ενδιαφέρον .

Αν και έχω για μακρινό πολυήμερο Ασφαλτινο 3 επιλογές πιο πανω στην λίστα

1: Ισπανία - Βαρκελωνη - Πυρηναία - ΜΑΡΟΚΟ

2: Ισπανία με κυρίως προορισμό ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

3: Σκωτια - highlands - Ιρλανδία


Η Καππαδοκία γίνεται σε 1 βδομαδα δεν πιάνεται.



Βάλε άλλες 3-4 επιλογές για να είναι το Γκαλοπ πιο αντικειμενικό :friendship: εκτός & αν αυτοί οι 2 προορισμοί είναι οι μοναδικοί στο κάδρο :friend: ε τότε θα πήγαινα Stans (+1-2 moto ακομα παρέα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Αυτή τη στιγμή θα πήγαινα νόρντκαπ. Τα Σταν φαίνονται (και μάλλον είναι) πιο δελεαστικά και θα τα επέλεγα αν πληρούσα μία από τις 2 παρακάτω προϋποθέσεις:
  1. Διέθετα ικανή ποσότητα ρομαντισμού και "τρέλας" του στυλ "βουτάω την μηχανή και ξεχύνομαι στον δρόμο για να ζήσω την περιπέτεια".
  2. Είχα μεγάλη εμπειρία στο να ταξιδεύω μόνος μου.
Τώρα που μιλάμε δεν διαθέτω τίποτα απ τα 2. Η όποια "τρέλα" είχα με τις μηχανές στα 17 που πρωτοκαβάλησα, στα 25, άντε και στα 30, δύσκολο το βλέπω να επανέρχεται στα 44 και μετά. Άρα η προϋπόθεση νούμερο 1 δεν παίζει.
Παίζει όμως η προϋπόθεση νούμερο 2. Το νόρντκαπ λοιπόν που είναι πιο "ασφαλές" σαν ταξίδι θα λειτουργούσε και ως προπόνηση ώστε το επόμενο να είναι κάτι πιο "εξωτικό" (μπορεί να είναι τα Σταν, μπορεί κάτι άλλο, ανάλογα τις ορέξεις· πάντως θα ένιωθα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για κάτι εκτός του δικού μας playground που είναι η Ευρώπη).
Για τους παραπάνω λόγους + φυσικά το ότι θέλω να πάω, αυτή τη στιγμή θα επέλεγα νόρντκαπ.
Με κατάλληλη παρέα (είτε 2 μηχανές, είτε δικάβαλο) μάλλον η απάντηση θα ήταν διαφορετική..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
πανω και και με ανεση να δεις τις χωρες...40 μερες ειναι αυτες,οσο παιδια πανε πανω κανα 20ημερο κανουν
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Stans αλλά μόνο με το WR250R μου. Με οτιδήποτε άλλο αυτό το ταξίδι θα μετατραπεί από μια περιπέτεια με ταλαιπωρία σε μια ταλαιπωρία με περιπέτεια.

Που και που το επαινώ για να κρατάμε τη σχέση μας σε μια καλή ισορροπία.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
To Nord cap δεν έχει την αίσθηση περιπέτειας που έχει η Ασία.

Υπάρχει (και όχι άδικα) η γενικότερη εντυπωση ότι στην Βόρεια Ευρώπη πας ότι ώρα θες κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες.

Ενώ σε χώρες τύπου Τουρκία, Πακιστάν, Ινδία, κλπ όλα μπορεί να συμβούν.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νομίζω πως η Ασία έχει κάτι το εξωτικό, το πρωτόγονο, το γήινο για ένα ταξίδι περιπέτειας.
Έχοντας διαβάσει τόσα από τόσους που το κατάφεραν και πήγαν, για εμένα είναι όνειρο ζωής...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για κανένα ταξίδι δε λέμε όχι. Προσωπικά λατρεύω και την Ευρώπη. Σε σχέση με το γκάλοπ όμως...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έβαλα μόνο δύο επιλογές πιο πολύ για να δω την γενική τάση προτίμησης των μελών όσον αφορά ένα ασφάλτινο ταξίδι σε ένα σχετικά ασφαλές και οικείο περιβάλλον όπως είναι η διάσχιση της Ευρώπης με προορισμό την υποτιθέμενη ευρωπαϊκή μοτοσυκλετιστική ασφάλτινη Μέκκα , και ενός ταξιδιού περιπέτειας σε απομακρυσμένα απόκοσμα μέρη, έξω από το σχετικό comfort zone σε διαφορετικά, πιο αφιλόξενα πεδία ενδιαφέροντος όπου το τεραιν εναλλάσσεται και ενίοτε έχει την σχετική δυσκολία.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έβαλα μόνο δύο επιλογές πιο πολύ για να δω την γενική τάση προτίμησης των μελών όσον αφορά ένα ασφάλτινο ταξίδι σε ένα σχετικά ασφαλές και οικείο περιβάλλον όπως είναι η διάσχιση της Ευρώπης με προορισμό την υποτιθέμενη ευρωπαϊκή μοτοσυκλετιστική ασφάλτινη Μέκκα , και ενός ταξιδιού περιπέτειας σε απομακρυσμένα απόκοσμα μέρη, έξω από το σχετικό comfort zone σε διαφορετικά, πιο αφιλόξενα πεδία ενδιαφέροντος όπου το τεραιν εναλλάσσεται και ενίοτε έχει την σχετική δυσκολία.
Ναι ΟΚ, από τη θεωρία μέχρι τη πράξη όμως. Και οι καιρικές συνθήκες μέχρι το NordKapp δεν είναι πάντα οι ιδανικές.
ΟΚ κι εγώ θα προτιμούσα τα Stans αλλά σε ένα τέτοιο ταξίδι θα ήταν πολύ σημαντική η επιλογή των συνοδοιπόρων μου και η λίστα είναι πολύ περιορισμένη. Το θέμα είναι πως 40 μέρες διαθέσιμες είναι αδύνατο να βρεθούν και επίσης ότι δεν έχω τα "καρύδια" να παρατήσω τη δουλειά με τις υποχρεώσεις να τρέχουν ώστε ένα τέτοιο όνειρο να γίνει πραγματικότητα.
 
Top Bottom