Γκάλοπ ταξιδιωτικής προτίμησης με μοτοσακό.

Σε ποιον από τους δύο κάτωθι προορισμούς θα επιλέγετε να ταξιδέψετε;

  • NordKapp

    Votes: 13 22,8%
  • Stans - Pamir Highway - Δρόμοι του μεταξιού

    Votes: 44 77,2%

  • Total voters
    57

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατί τα Stans χειμώνα με τι μάτι θα τα δεις;
Τσακιρικο;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ προσωπικά σε 10 μέρες μάξιμουμ που μπορώ να πάρω άδεια, θα έκανα και τα 2 αυτα ταξίδια με άλλον τρόπο.
Στα παμιρ θα πήγαινα αεροπορικώς και θα νοίκιαζα εκεί μια μηχανή να τριγυρισω.
Στην Νορβηγία θα νοίκιαζα ένα αυτοκινούμενο, γιατί έχω καταλάβει ότι με την μηχανή δεν μπορείς να πας πάνω από τα όρια τους, οπότε δεν υπάρχει οδηγική απόλαυση συν τον συνήθη άσχημο καιρό.

Και οι 2 προορισμοί χρειάζονται πολλές ημέρες ατελείωτης ευθείας, πράγμα που δεν αντέχω πχια.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ προσωπικά σε 10 μέρες μάξιμουμ που μπορώ να πάρω άδεια, θα έκανα και τα 2 αυτα ταξίδια με άλλον τρόπο.
Στα παμιρ θα πήγαινα αεροπορικώς και θα νοίκιαζα εκεί μια μηχανή να τριγυρισω.
Στην Νορβηγία θα νοίκιαζα ένα αυτοκινούμενο, γιατί έχω καταλάβει ότι με την μηχανή δεν μπορείς να πας πάνω από τα όρια τους, οπότε δεν υπάρχει οδηγική απόλαυση συν τον συνήθη άσχημο καιρό.

Και οι 2 προορισμοί χρειάζονται πολλές ημέρες ατελείωτης ευθείας, πράγμα που δεν αντέχω πχια.
Σε λίγο θα μας πεις ότι θα πάρεις και Africa..
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έβαλα μόνο δύο επιλογές πιο πολύ για να δω την γενική τάση προτίμησης των μελών όσον αφορά ένα ασφάλτινο ταξίδι σε ένα σχετικά ασφαλές και οικείο περιβάλλον όπως είναι η διάσχιση της Ευρώπης με προορισμό την υποτιθέμενη ευρωπαϊκή μοτοσυκλετιστική ασφάλτινη Μέκκα , και ενός ταξιδιού περιπέτειας σε απομακρυσμένα απόκοσμα μέρη, έξω από το σχετικό comfort zone σε διαφορετικά, πιο αφιλόξενα πεδία ενδιαφέροντος όπου το τεραιν εναλλάσσεται και ενίοτε έχει την σχετική δυσκολία.
Και το νορτνκαπ είναι απόκοσμο αμα πας νοέμβρη. Με μια παράκαμψη στα νησιά Vesteralen με τις κατάληλες συνθήκες και θα βρεθείς σε μέρος τόσο ασφαλές και φιλόξενο όσο είναι το αφγανιστάν κυκλοφορώντας με σημαία του γκεη πράιντ. Ειδικά από την πλευρά του ατλαντικού παίζει να βρεθείς τόσο έξω από το comfort zone που να χρειαστεί ελικόπτερο να σε φέρει πίσω.
Αλλά νομίζω πως χάνουμε την ουσία ενός ταξιδιού χωρίζοντάς τα σε περιπετειώδης προορισμούς και μη. Όλα μια περιπέτεια είναι, μικρά, μεγάλα, σε ασφαλτο, χωρίς, καλοκαίρι, χειμώνα, με παπί, με τζι ες. Χρόνο να χουμε και ο καθένας ανάλογα με το τι θέλει βγαίνει και πάει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε λίγο θα μας πεις ότι θα πάρεις και Africa..
Δεν μπλέκω την δουλειά με την διασκέδαση .....και οι τάφοι είναι δουλειά για μενα :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και το νορτνκαπ είναι απόκοσμο αμα πας νοέμβρη. Με μια παράκαμψη στα νησιά Vesteralen με τις κατάληλες συνθήκες και θα βρεθείς σε μέρος τόσο ασφαλές και φιλόξενο όσο είναι το αφγανιστάν κυκλοφορώντας με σημαία του γκεη πράιντ. Ειδικά από την πλευρά του ατλαντικού παίζει να βρεθείς τόσο έξω από το comfort zone που να χρειαστεί ελικόπτερο να σε φέρει πίσω.
Αλλά νομίζω πως χάνουμε την ουσία ενός ταξιδιού χωρίζοντάς τα σε περιπετειώδης προορισμούς και μη. Όλα μια περιπέτεια είναι, μικρά, μεγάλα, σε ασφαλτο, χωρίς, καλοκαίρι, χειμώνα, με παπί, με τζι ες. Χρόνο να χουμε και ο καθένας ανάλογα με το τι θέλει βγαίνει και πάει.
Έτσι όπως τα λες είναι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και το νορτνκαπ είναι απόκοσμο αμα πας νοέμβρη. Με μια παράκαμψη στα νησιά Vesteralen με τις κατάληλες συνθήκες και θα βρεθείς σε μέρος τόσο ασφαλές και φιλόξενο όσο είναι το αφγανιστάν κυκλοφορώντας με σημαία του γκεη πράιντ. Ειδικά από την πλευρά του ατλαντικού παίζει να βρεθείς τόσο έξω από το comfort zone που να χρειαστεί ελικόπτερο να σε φέρει πίσω.
Αλλά νομίζω πως χάνουμε την ουσία ενός ταξιδιού χωρίζοντάς τα σε περιπετειώδης προορισμούς και μη. Όλα μια περιπέτεια είναι, μικρά, μεγάλα, σε ασφαλτο, χωρίς, καλοκαίρι, χειμώνα, με παπί, με τζι ες. Χρόνο να χουμε και ο καθένας ανάλογα με το τι θέλει βγαίνει και πάει.
Πόσο δίκιο έχεις ρε φίλε.
Σε κάθε βόλτα που κάνω, αισθάνομαι τόσο λίγος που βλέπω ποδηλάτες να γυρίζουν εκεί που πάω εγώ με την σούπερ ντουπερ μηχαναρα μου.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Μιάς και αναφέρθηκε· το νόρντκαπ περπατιέται με μηχανή όλο το χρόνο ή μόνο καλοκαίρι; Είχα την εντύπωση ότι χοντρικά από Οκτώβρη μέχρι Ιούνιο από ένα σημείο της Νορβηγίας και πάνω δεν πάει λόγω χιονιού.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχουν πάει ακόμα και βεσπες τέρμα χειμώνα. Γίνεται προφανώς.


Το δίλημμα δεν το καταλαβαίνω. Μήλα και πορτοκάλια, τα Σταν ίσως είχαν προ κοβιντ ίσο πληθυσμό ξένων με οχήματα με ντόπιους.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Ποιό δίλημμα; Σταν vs νόρντκαπ;

Πιθανώς ο νηματοθέτης θέλει να πάει ένα ταξίδι και αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στα 2.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ποιό δίλημμα; Σταν vs νόρντκαπ;

Πιθανώς ο νηματοθέτης θέλει να πάει ένα ταξίδι και αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στα 2.
Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνω.

Μας ρώτησε πριν παντρευτεί;

Ένα ταξίδι είναι, δεν είναι απόφαση ζωής. *Ούτε να πεις το κάνει σαν δουλειά, άρα μετράει η γνώμη του κοινού για τα κλικ και τα μπλιμπλικια που θα πουλήσει. Να πάει το ένα τώρα και το άλλο του χρόνου, πρόβλημα λύθηκε, η σειρά εκτέλεσης με κέρμα. Όλα εγώ πια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Επειδή πρόκειται για μεγάλα ταξίδια, θα έβαζα το κριτήριο - κάπου το έχουν γράψει κάπως και πιο πάνω - να κάνω πρώτα τώρα που μπορώ το ποιο απαιτητικό λαμβάνοντας όλες τις παραμέτρους.

Προσωπικά επίσης η Ανατολή μου ασκεί μεγαλύτερη γοητεία.

Οπότε Stans ;)
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Μιάς και αναφέρθηκε· το νόρντκαπ περπατιέται με μηχανή όλο το χρόνο ή μόνο καλοκαίρι; Είχα την εντύπωση ότι χοντρικά από Οκτώβρη μέχρι Ιούνιο από ένα σημείο της Νορβηγίας και πάνω δεν πάει λόγω χιονιού.

Ένα ζευγάρι απο την Τουρκία πήγαν φέτος τον χειμώνα με τα ΚΤΜ τους - καταχείμωνο, χιόνια, παγωνιά, καρφιά στα λάστιχα.

RIDE2WORLD ο λογαριασμός τους στο Instagram ( Tuğçe & Fatih (@ride2world) • Instagram photos and videos ), για όποιον ενδιαφέρεται.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στα -σταν θέλει μοτοσυκλέτα που να αντέχει, να είναι αξιόπιστη και όσο γίνεται πιο απλή γιατί αν χαλάσει κάτι ΤΟΤΕ αρχίζει η περιπέτεια.
Επίσης ο επίδοξος ταξιδευτής πρέπει να ξέρει να κάνει ΧΩΜΑ, πρέπει επιπλεον να είναι σε θέση να μαστορευει και να ξέρει πολύ καλά τη μοτοσυκλέτα του, να μπορεί να αλλάξει λάστιχο με σαμπρέλα γιατί το τιούμπλες μπορεί να σκιστεί και άλλα πολλά.

Στη Νορβηγία πάλι θέλει πολύ μεγάλη προσοχή με τα όρια ταχύτητας γιατί τα πρόστιμα είναι άντε γειά και αυτό με προβληματίζει πολύ. Τι να τα κάνεις τα πάσα και τις ωραιες διαδρομές αν είσαι αναγκασμένος να πηγαίνεις με 60 έως 90. Και είναι μεγάλη η Νορβηγία. Με τον καιρό δεν έχω πρόβλημα, αυτό λύνετε με καλό εξοπλισμό.

Για τους παραπάνω λόγους θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό, όπως Σκωτία ή Πυρηναία (+ Μαρόκο) ή νότια Γαλλία και άλλα πολλά.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Ένα ζευγάρι απο την Τουρκία πήγαν φέτος τον χειμώνα με τα ΚΤΜ τους - καταχείμωνο, χιόνια, παγωνιά, καρφιά στα λάστιχα.

RIDE2WORLD ο λογαριασμός τους στο Instagram ( Tuğçe & Fatih (@ride2world) • Instagram photos and videos ), για όποιον ενδιαφέρεται.
Μάλιστα· δηλαδή το νόρντκαπ βγαίνει με μοτοσικλέτα το χειμώνα αλλά

η μοτοσικλέτα θέλει λάστιχα με καρφιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Μάλιστα· δηλαδή το νόρντκαπ βγαίνει με μοτοσικλέτα το χειμώνα αλλά

ή μοτοσικλέτα θέλει λάστιχα με καρφιά.
Ε καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα... αν δεις τα ποστ τους, πέρασαν ταλαιπωρία ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστάσεων, άπειρες παράμετροι - που όχι δε λύθηκαν μόνο με μερικά καρφιά στα λάστιχα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μάλιστα· δηλαδή το νόρντκαπ βγαίνει με μοτοσικλέτα το χειμώνα αλλά

η μοτοσικλέτα θέλει λάστιχα με καρφιά.
Ε καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα... αν δεις τα ποστ τους, πέρασαν ταλαιπωρία ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστάσεων, άπειρες παράμετροι - που όχι δε λύθηκαν μόνο με μερικά καρφιά στα λάστιχα.
Έχοντας πάει χειμώνα πολλές φορές και καλύπτοντας μεγάλες αποστάσεις μέχρι την Alta στην Νορβηγία και οδηγώντας από τον Ε6 στην Νορβηγία αλλά και από παραλιακούς δρόμους μπορώ να πώ με σιγουριά ότι με μηχανάκι με 2 ρόδες και καρφιά δεν βγαίνει.
 
Top Bottom