Γκάλοπ ταξιδιωτικής προτίμησης με μοτοσακό.

Σε ποιον από τους δύο κάτωθι προορισμούς θα επιλέγετε να ταξιδέψετε;

  • NordKapp

    Votes: 13 22,8%
  • Stans - Pamir Highway - Δρόμοι του μεταξιού

    Votes: 44 77,2%

  • Total voters
    57

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Παίδες το γκάλοπ είναι πολύ συγκεκριμένο, δε μιλάμε για ακραίες καταστάσεις.

Βλέπω ότι τα μελη προτιμούν την περιπέτεια και αυτό με χαροποιεί ιδιαιτέρως.
Ναι θεωρητικά είμαστε πολύ της περιπέτειας.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι θεωρητικά είμαστε πολύ της περιπέτειας.
Θεωρώ ότι αν είχαμε τον απαιτούμενο χρόνο και χρήμα θα προτιμούσαμε να γυρνοβολαμε.
Ο χρόνος κυρίως είναι τροχοπέδη για πολλούς από εμάς.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θεωρώ ότι αν είχαμε τον απαιτούμενο χρόνο και χρήμα θα προτιμούσαμε να γυρνοβολαμε.
Ο χρόνος κυρίως είναι τροχοπέδη για πολλούς από εμάς.
Οι υποχρεωσεις ειναι τροχοπεδη!!!
Αυτες κλεβουν το χρονο και το οποιο χρημα υπαρχει.......
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Θεωρώ ότι αν είχαμε τον απαιτούμενο χρόνο και χρήμα θα προτιμούσαμε να γυρνοβολαμε.
Ο χρόνος κυρίως είναι τροχοπέδη για πολλούς από εμάς.
Ετσι λεω και γω Γιάννη, για κάποιους έστω και 10 μέρες ελεύθερες ειναι πολυτέλεια ,και για μενα επίσης.
Μπορείς να περάσεις καλά και όμορφα και γυρνώντας την πανέμορφη χώρα μας,αρκεί να έχεις χρόνο και χρήμα, ένα από τα 2 να λείπει δεν γίνεται δουλειά, σα τα ktm ένα πράμα....:p
Και για να μείνω και στο αρχικό ερώτημα του νήματος, οχι δεν εχω καημό να παω σε κανένα από τα 2 μέρη, εδω δεν υπάρχει χρόνος για το εξοχικό, τα Σταν μας μάραναν.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τι θα λέγατε να βάζαμε στο "γκάλοπ" και την λέξη "Ελλαδι-σταν";;; :laugh:
Αυτή η επιλογή θα σάρωνε πιστεύω :ok:!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μια μεγάλη διαφορά που βλέπω εγώ ανάμεσα στα δύο ταξίδια είναι ο χρόνος και κόπος της προετοιμασίας. Και αυτό είναι κάτι που θα βάρυνε την απόφαση ανάλογα σε τι φάση θα ήμουν εκείνη την στιγμή στην ζωή μου.
Δηλαδή, για τον βορρά, και μιλώντας πάντα για καλοκαίρι, θα έβαζα μια πιστωτική κάρτα στην τσέπη και θα έφευγα. Όλα τα άλλα θα τα έβρισκα στον δρόμο.

Για τα ανατολικά δεν μπορείς να το κάνεις αυτό και μόνο για την χαρτουρα που απαιτεί. Αλλά και πέρα από αυτό, πρέπει να ρίξεις μελέτη σε χάρτες, να δεις αυτονομίες καυσίμων, συνοριακά περάσματα κλπ. Γενικά, τα πράγματα εκεί δεν λειτουργούν με τον αυτονόητο τρόπο που λειτουργούν στον δυτικό κόσμο, και πόσο μάλλον στην βόρεια Ευρώπη. Αλλά αυτό είναι και μέρος της εμπειρίας.

Και οι δύο προορισμοί με γοητεύουν και προσωπικά μια χαρά περιπέτεια θα μου φαινόταν εξίσου. Μου φαίνεται λίγο ελιτισμός η ιδέα ότι περιπέτεια είναι μόνο αν περάσεις την έρημο Γκόμπι ξυπόλυτος με νερό που θα βρίσκεις στα φύλλα των κάκτων. Πιστεύω ότι περιπέτεια είναι ότι σε βγάζει από το comfort zone. Για το Bear Grylls ίσως και ο Αμαζόνιος να είναι μια βόλτα στο πάρκο, για εμένα ακόμα είναι αξέχαστη περιπέτεια η πρώτη φορά που κοιμήθηκα μόνος μου στο δάσος.


Εν κατακλείδι, σήμερα μετά από ένα απίστευτο σερί δουλειάς τα τελευταία δύο χρόνια δεν νομίζω ότι έχω τώρα την ενέργεια και υπομονή που απαιτεί η ανατολή.

Αν έφευγα σήμερα θα έβαζα δύο ρούχα στο σάκο και θα ξεκινουσα χωρίς να κοιτάξω χάρτη!


Ωραίο θέμα καπτεν, και μόνο που λέμε για ταξίδια γεμίζει η ψυχή μου :ok::cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom