Γνήσια αναλώσιμα και ανταλλακτικά VS aftermarket... υπάρχουν τελικά διαφορές;

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Να σου πω Νίκο, μέχρι σήμερα δεν τα είχα δουλέψει ποτέ και θα ομολογήσω πως χθες που λύσαμε κάμποσες σε διάφορα νούμερα... δεν μου αρέσουν καθόλου. Δεν έχουν το βάθος με το οποίο χωνεύουν οι κλασικές allen και παρατήρησα ότι κανά δυο που ήταν ελαφρώς τσαμπουκαλεμένες δουλευόντουσαν πολύ δύσκολα, ειδικά αν χρησιμοποιούσες απλό συμβατικό L (με τα καρυδάκια αρκετά καλύτερη κατάσταση). Και τα εργαλεία που είχα αν και δεν ήταν top ήταν ολοκαίνουρια. Πράγμα που σημαίνει ότι αξίζει να αγοράσει κανείς εργαλεία torx από το πάνω ράφι.

Σίγουρα θα εξοικειωθώ και σίγουρα θα αγοράσω -κλασικά- τα μεμονομένα που χρειάζομαι σε πολύ καλή ποιότητα (όχι δαπάνες σε συλλογές).
Οι βιδες torx συνηθως εχουν μικροτερο βαθος απο τις allen ακριβως γιατι δεν το χρειαζονται Η δυναμη που εφαρμοζει το εργαλειο ασκειτε σε περισσοτερα σημεια απο οτι στο allen Οι δε allenοβιδες μερικες φορες ενοχλουν ή και δυσκολευουν παρακειμενα εξαρτηματα ακριβως γιατι εχουν μεγαλο βαθος (αρα και μεγαλο κεφαλι)
Τωρα οι torx που εχουν το "τσουτσουνι" στην μεση συνηθως το εχουν για να μπορει να ευθυγραμιστει σωστα το εργαλειο ωστε να μην φθαρουν

Συμωνα με τα ανωτερω και αν και δεν εχω σοβαρη εμπειρια απο torx βιδες, η κατα επαναληψη κακη μου εμπειρια με αλλενοβιδες με κανει να ψηφιζω torx δαγκωτο!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προέκυψε λίγο αστείο πρωινό σήμερα, δεν έχω χρόνο να βρω όλη την "συλλογή" αλλά το πιο φτηνό άλεν είπαμε ότι είναι ένα.


Και το αντίστοιχο καρυδάκι. Προφανές ότι δεν υπάρχει σε όλα τα μεγέθη, αλλά αν σου κάτσει, δεν υπάρχει άλλη συγκρίσιμη λύση.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι βιδες torx συνηθως εχουν μικροτερο βαθος απο τις allen ακριβως γιατι δεν το χρειαζονται Η δυναμη που εφαρμοζει το εργαλειο ασκειτε σε περισσοτερα σημεια απο οτι στο allen Οι δε allenοβιδες μερικες φορες ενοχλουν ή και δυσκολευουν παρακειμενα εξαρτηματα ακριβως γιατι εχουν μεγαλο βαθος (αρα και μεγαλο κεφαλι)
Τωρα οι torx που εχουν το "τσουτσουνι" στην μεση συνηθως το εχουν για να μπορει να ευθυγραμιστει σωστα το εργαλειο ωστε να μην φθαρουν

Συμωνα με τα ανωτερω και αν και δεν εχω σοβαρη εμπειρια απο torx βιδες, η κατα επαναληψη κακη μου εμπειρια με αλλενοβιδες με κανει να ψηφιζω torx δαγκωτο!
Κώστα... έχεις δουλέψει σε μια μέρα με καμιά 25αριά διαφορετικές βίδες torx (βάλε/βγάλε); Αν ναι έχεις πιο καλλιτεχνικό χέρι από το δικό μου. Όταν σου δείξω τις υποκατηγορίες σε torx που έχει πάνω του θα "νιώσεις" πολύ ωραία.
Ίσως θα βοηθούσε σημαντικά να έχω torx T-Handle, αυτά θα μπουν έτσι και αλλιώς στον προϋπολογισμό του επόμενου σέρβις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εφόσον το Nuda έχει ίδιο μοτέρ με το F800gs ουσιαστικά να σου αναφέρω κάτι σχετικά με το φίλτρο λαδιού.

Κάπου 8-9 χρόνια πριν η BMW έκανε μια αλλαγή στο φίλτρο και πρότεινε ένα φίλτρο πιο ΄΄μακρύ΄΄ ώστε να έχει λίγο μεγαλύτερη χωρητικότητα. Προφανώς διαπίστωσε κάποια προβλήματα στην λίπανση που σχετίζοταν με τ μέγεθος και την χωρητικότητα του φίλτρου (?)

Πλέον το προτεινόμενο φίλτρο είναι αυτό (παραθέτω το σχέδιο απο την hiflo)


anonymous photo sharing


Μάλιστα η hiflo βγάζει και ένα βελτιωμένο φίλτρο για ακόμα καλύτερη απόδοση με αυξημένη χωρητικότητα με κωδικό RC το οποίο μάλιστα έχει και παξιμάδι επάνω ωστε να τοποθετείται-αφαιρείται πιο εύκολα αλλά και να μπορείς να βάλεις και δυναμόκλειδο για την απόλυτη εφαρμογή. Εγώ προσωπικά στο 800 αυτό φοράω



Σε κάθε περίπτωση αν το φίλτρο που τοποθέτησες έχει ύψος μικρότερο απο 62mm θα σου πρότεινα να το ψάξεις λιγάκι και ως ιδανική λύση ειδικά για το NUDA θα έλεγα μελλοντικά να βάλεις το 160RC της hiflo που το δίνει και ως optional upgrade η ίδια η Hiflo και για το δικό σου μοντέλο με λίγη προσοχή θα χρειαστεί κάπου 60-70ml παραπάνω λάδι στην αλλαγή για ευνόητους λόγους.


EDIT: απ ότι είδα το φίλτρο που έβαλες το Champion είναι εφάμιλλο του HF160, σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα μελλοντικά το HF160RC της Hiflo για τους λόγους που προανέφερα.
Τα Champion έτσι και αλλιώς δεν τα βρίσκεις εύκολα πια. Αν δεν τα έβρισκα στο μέλλον είχα εντοπίσει τα HIFLO HF160. Η RC έκδοση όμως δεν είχε πέσει στην αντίληψη μου και είναι ενδιαφέρουσα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τα Champion έτσι και αλλιώς δεν τα βρίσκεις εύκολα πια. Αν δεν τα έβρισκα στο μέλλον είχα εντοπίσει τα HIFLO HF160. Η RC έκδοση όμως δεν είχε πέσει στην αντίληψη μου και είναι ενδιαφέρουσα.
Ερώτηση ,
γιατί βάζεις αφτερ φίλτρο κι όχι το μαμά;
Πόσο ακριβότερο είναι;
Το λέω γιατί ένας μπαγλαμάς μάστορας με είχε βάλει Τσάμπιον και τρόμαξα να το βγαλω .
Χωρια που ήταν μεγαλυτερο
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εντο με ταξί ,είσαι σίγουρος ότι αυτά τα φίλτρα έχουν βαλβίδα εκτόνωσης(το μαμά έχει ,ανοίγει και γυρίζει το λάδι αφιλτράριστο) σε περίπτωση που βουλωσουν ή θα πάρεις κάνα Μοτερι παραμασχαλα;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ερώτηση ,
γιατί βάζεις αφτερ φίλτρο κι όχι το μαμά;
Πόσο ακριβότερο είναι;
Το λέω γιατί ένας μπαγλαμάς μάστορας με είχε βάλει Τσάμπιον και τρόμαξα να το βγαλω .
Χωρια που ήταν μεγαλυτερο
Το συνιστώμενο από τη BMW είναι. Μάλλον Champion είναι και το μαμά. Οπότε στη περίπτωση σου μάλλον έφταιγε ο μπαγλαμάς, όχι το φίλτρο.
Συμπτωματικά όμως σε όλες τις μοτοσυκλέτες έβαζα και βάζω Champion τα οποία πάντα είναι συμβατά εγγράφως, όχι θεωρητικά. Η Champion δεν είναι εταιρεία της πλάκας, σοβαρότατη είναι. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα και ως γνωστόν, ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.
Edit: Μόλις το τσεκάρισα, έχει ακριβώς τη διπλάσια τιμή το "μαμά".... πριτς!
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το συνιστώμενο από τη BMW είναι. Μάλλον Champion είναι και το μαμά. Οπότε στη περίπτωση σου μάλλον έφταιγε ο μπαγλαμάς, όχι το φίλτρο.
Συμπτωματικά όμως σε όλες τις μοτοσυκλέτες έβαζα και βάζω Champion τα οποία πάντα είναι συμβατά εγγράφως, όχι θεωρητικά. Η Champion δεν είναι εταιρεία της πλάκας, σοβαρότατη είναι. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα και ως γνωστόν, ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.
Ελπίζω να έχεις δίκιο .
Η πεμφε φοράει mahle πάντως .
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα η επιλογή ενός φίλτρου Champion ή και HIFLO από τη στιγμή που είναι εντός προδιαγραφών.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα η επιλογή ενός φίλτρου Champion ή και HIFLO από τη στιγμή που είναι εντός προδιαγραφών.
Δεν θα εγραφα ,αλλά κάπου παραπισω διάβασα ότι το Τσάμπιον είναι μεγαλύτερο από το μαμά.
Δεν θα έβαζα ποτέ ότι να'ναι επειδή ταιριάζει και βιδωνει .
Εγώ .
Τώρα ο καθείς κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για το μότορι του.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν θα εγραφα ,αλλά κάπου παραπισω διάβασα ότι το Τσάμπιον είναι μεγαλύτερο από το μαμά.
Δεν θα έβαζα ποτέ ότι να'ναι επειδή ταιριάζει και βιδωνει .
Εγώ .
Τώρα ο καθείς κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για το μότορι του.
Έγραψα κάπου εγώ ότι πήρα ένα φίλτρο ότι να 'ναι που ταιριάζει και βιδώνει; Νομίζω όχι.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Τωρα οι torx που εχουν το "τσουτσουνι" στην μεση συνηθως το εχουν για να μπορει να ευθυγραμιστει σωστα το εργαλειο....
Πως τα λες, πως τα λες. Κάτι τέτοια λες και με φτιάχνεις! :ll:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν θα εγραφα ,αλλά κάπου παραπισω διάβασα ότι το Τσάμπιον είναι μεγαλύτερο από το μαμά.
Δεν θα έβαζα ποτέ ότι να'ναι επειδή ταιριάζει και βιδωνει .
Εγώ .
Τώρα ο καθείς κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για το μότορι του.
Άμα δεις παραπίσω έβαλα σχέδια με τα φίλτρα (στη προκειμένη περίπτωση της Hi-flo). Είναι προφανώς ακριβώς οι ίδιες διαστάσεις, όπως και της Champion με το ΄΄βελτιωμένο΄΄ μαμά. Αν κάποιος φοράει στο 800 του φίλτρο με μήκος 52mm και όχι 62mm τότε φοράει το ΛΑΘΟΣ φίλτρο, αυτό που αρχικά πρότεινε η BMW και στη συνέχεια άλλαξε με συγκεκριμένη τεχνική οδηγία.

Επίσης.. Προφανώς και ένα φίλτρο όπως της Hi-flo είναι ίσως το κορυφαίο αυτή τη στιγμή στο εμπόριο. Αν με ρώταγες αν είναι καλύτερο απο το mahle θα έλεγα ναι καθότι η hi-flo Αυτή τη στιγμή είναι η κορυφαία εταιρεία του είδους. Οι εταιρείες κάνουν μια σύμβαση με έναν προμηθευτή (λαδιών, φίλτρων, ηλεκτρονικών κλπ) και δίνουν μια προδιαγραφή. Εταιρείες όπως η Hi-flo αν δεν είναι ο προμηθευτής πρώτης τοποθέτησης έρχονται και σου λένε σου πουλάω φίλτρο με την ίδια προδιαγραφή και στην συγκεκριμένη περίπτωση σου δίνω και φίλτρο αναβάμθμισης. Το 160RC είναι ένα καλύτερο προφανώς φίλτρο απο το μαμά. Έχουν βέβαια Relief valve (κυκλοφοράει γενικά αυτή η φήμη, πώπώ θα πάρεις Aftermarket φίλτρο και δεν θα χει βαλβίδα εκτόνωσης! Δηλαδή αδυνατώ να φανταστώ επώνυμο φίλτρο να μην έχει βαλβίδα εκτόνωσης!), έχουν μεγαλύτερο θάλαμο, καλύτερο φιλτράρισμα και μεγαλύτερη αντοχή στις θερμοκρασίες και τις πιέσεις καθώς προτείνονται και για αγωνιστική χρήση. Χώρια που με το παξιμάδι που έχει ρυθμίζεις το δυναμόκλειδο ακριβώς στο service manual. Με το μαμά φίλτρο πώς βάζεις δυναμόκλειδο?


upload image

τώρα όπως λες ο καθένας βάζει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το μοτόρι του! Δηλαδή αν πιστεύει πώς μπαταρία, λάδια, φίλτρα, αλυσίδες, γρανάζια, τακάκια κλπ αυτό που προτείνει η μαμά είναι το καλύτερο παγκοσμίως ας βάλει αυτό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με το μαμά φίλτρο πώς βάζεις δυναμόκλειδο?
Έχεις το κλασικό "καπάκι" με το παξιμάδι στην κορυφή του, το εφαρμόζεις στο φίλτρο που έχεις τοποθετήσει, καρυδάκι, προέκταση, δυναμόκλειδο.
Δεν είναι τίποτα επαναστατικό ή εξεζητημένο πια. Εννοείται πως το να είναι ενσωματωμένο στο φίλτρο το παξιμάδι είναι ευκολία και στο βάλε και στο βγάλε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχεις το κλασικό "καπάκι" με το παξιμάδι στην κορυφή του, το εφαρμόζεις στο φίλτρο που έχεις τοποθετήσει, καρυδάκι, προέκταση, δυναμόκλειδο.
Δεν είναι τίποτα επαναστατικό ή εξεζητημένο πια. Εννοείται πως το να είναι ενσωματωμένο στο φίλτρο το παξιμάδι είναι ευκολία και στο βάλε και στο βγάλε.
ντάξει δεκτό, απλά άμα έχεις αλλάξει 10 μηχανές πρέπει να έχεις ολόκληρη συλλογή να ταιριάζεις κα΄θε φορά. Θα μου πεις κλάιν πόσο κάνει με 40€ παίρνεις συλλογή οκ.

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα συν η ευκολία του RC αλλά πάνω απ όλα εγώ το έβαλα επειδή δίνει περισσότερο χώρο για λάδι και είναι πιο ενισχυμένη κατασκευή.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Άμα δεις παραπίσω έβαλα σχέδια με τα φίλτρα (στη προκειμένη περίπτωση της Hi-flo). Είναι προφανώς ακριβώς οι ίδιες διαστάσεις, όπως και της Champion με το ΄΄βελτιωμένο΄΄ μαμά. Αν κάποιος φοράει στο 800 του φίλτρο με μήκος 52mm και όχι 62mm τότε φοράει το ΛΑΘΟΣ φίλτρο, αυτό που αρχικά πρότεινε η BMW και στη συνέχεια άλλαξε με συγκεκριμένη τεχνική οδηγία.

Επίσης.. Προφανώς και ένα φίλτρο όπως της Hi-flo είναι ίσως το κορυφαίο αυτή τη στιγμή στο εμπόριο. Αν με ρώταγες αν είναι καλύτερο απο το mahle θα έλεγα ναι καθότι η hi-flo Αυτή τη στιγμή είναι η κορυφαία εταιρεία του είδους. Οι εταιρείες κάνουν μια σύμβαση με έναν προμηθευτή (λαδιών, φίλτρων, ηλεκτρονικών κλπ) και δίνουν μια προδιαγραφή. Εταιρείες όπως η Hi-flo αν δεν είναι ο προμηθευτής πρώτης τοποθέτησης έρχονται και σου λένε σου πουλάω φίλτρο με την ίδια προδιαγραφή και στην συγκεκριμένη περίπτωση σου δίνω και φίλτρο αναβάμθμισης. Το 160RC είναι ένα καλύτερο προφανώς φίλτρο απο το μαμά. Έχουν βέβαια Relief valve (κυκλοφοράει γενικά αυτή η φήμη, πώπώ θα πάρεις Aftermarket φίλτρο και δεν θα χει βαλβίδα εκτόνωσης! Δηλαδή αδυνατώ να φανταστώ επώνυμο φίλτρο να μην έχει βαλβίδα εκτόνωσης!), έχουν μεγαλύτερο θάλαμο, καλύτερο φιλτράρισμα και μεγαλύτερη αντοχή στις θερμοκρασίες και τις πιέσεις καθώς προτείνονται και για αγωνιστική χρήση. Χώρια που με το παξιμάδι που έχει ρυθμίζεις το δυναμόκλειδο ακριβώς στο service manual. Με το μαμά φίλτρο πώς βάζεις δυναμόκλειδο?


upload image

τώρα όπως λες ο καθένας βάζει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το μοτόρι του! Δηλαδή αν πιστεύει πώς μπαταρία, λάδια, φίλτρα, αλυσίδες, γρανάζια, τακάκια κλπ αυτό που προτείνει η μαμά είναι το καλύτερο παγκοσμίως ας βάλει αυτό.
Διορθώνω μονο ότι το πεμφε φιλτρο για να το παραγγείλεις από τον πάγκο ζητανε το vin.
Οπότε θέμα λάθους δεν υφίσταται με την καμία.
Τώρα για αλυσίδες κλπ ,τα θεωρώ δευτερεύουσης σημασίας ,δεν σε αφήνουν στο δρόμο ξαφνικά
Ένα λάθος φίλτρο ,σε στέλνει όμως και μετά θα κλαις
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Διορθώνω μονο ότι το πεμφε φιλτρο για να το παραγγείλεις από τον πάγκο ζητανε το vin.
Οπότε θέμα λάθους δεν υφίσταται με την καμία.
Τώρα για αλυσίδες κλπ ,τα θεωρώ δευτερεύουσης σημασίας ,δεν σε αφήνουν στο δρόμο ξαφνικά
Ένα λάθος φίλτρο ,σε στέλνει όμως και μετά θα κλαις
Όπως θα έλεγε ο μαστρο-Μήτσος ο Χελιώτης (δες 13,00+)


Ένα φίλτρο είναι, μην το κάνουμε νια-νια αυτά που πλασσάρουν οι εξουσιοδοτημένοι για να σου πουλήσουν στη διπλή-τριπλή τιμή ίδια πράγματα. Μάλιστα εδώ το 160RC της hi-flo είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο της BMW. Εγώ το πλήρωσα το hi-flo 14€ όχι γιατί βαριόμουνα να πάω στη BMW αλλά επειδή είναι σαφώς καλύτερο. Μπαταρία λέει γνήσια! Λες και φτιάχνει μπαταρίες ξέρω γω η BMW! τακάκια γνήσια! Λες και φτιάχνει τακάκια η BMW! Αλυσίδα γνήσια, λες και φτιάχνει αλυσίδες η BMW! Φίλτρα γνήσια! Λές και φτιάχνει φίλτρα η BMW!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όπως θα έλεγε ο μαστρο-Μήτσος ο Χελιώτης (δες 13,00+)


Ένα φίλτρο είναι, μην το κάνουμε νια-νια αυτά που πλασσάρουν οι εξουσιοδοτημένοι για να σου πουλήσουν στη διπλή-τριπλή τιμή ίδια πράγματα. Μάλιστα εδώ το 160RC της hi-flo είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο της BMW. Εγώ το πλήρωσα το hi-flo 14€ όχι γιατί βαριόμουνα να πάω στη BMW αλλά επειδή είναι σαφώς καλύτερο. Μπαταρία λέει γνήσια! Λες και φτιάχνει μπαταρίες ξέρω γω η BMW! τακάκια γνήσια! Λες και φτιάχνει τακάκια η BMW! Αλυσίδα γνήσια, λες και φτιάχνει αλυσίδες η BMW! Φίλτρα γνήσια! Λές και φτιάχνει φίλτρα η BMW!
Στα τακάκια δεν έχεις δίκιο
Δεν υπάρχουν στην αγορά η πάστα της bmw
Στα υπόλοιπα.... Ναι σε ολα
 
Top Bottom