Γνήσια αναλώσιμα και ανταλλακτικά VS aftermarket... υπάρχουν τελικά διαφορές;

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ωραίο θέμα Στέφανε!
Τριγύριζε κάτι αντίστοιχο στο μυαλό μου μετά τη σχετική σημερινή κουβέντα...
Μετέφερε τα σχετικά εδώ να υπάρχουν όλα μαζί .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν καποια χρονια ειχαμε σφαξει ενα φιλτρο μαμα και ενα mhale
ηταν ολοιδια
Αναφορες στο advrider ελεγαν οτι τα ΜΑΝ δεν ειχαν καποια βαλβιδα που εχουν αυτα και δημιουργουσαν καποιο προβλημα



 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
πολύ ενδιαφέρουσες foto gsmaniac !

Αυτό με την βαλβίδα εκτόνωσης είναι ένας σύνηθης urban legend που το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πώς τον διέδωσαν κάποια εξουσιοδοτημένα για να μην μπαίνουν στην διαδικασία να κουβεντιάζουν για τέτοια θέματα. Ξέρεις, άμα σου προκαλέσουν ΄΄τρόμο΄΄ με κάποιον τρόπο πως άμα χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο θα ανατιναχτεί το μοτέρ ξεμπερδεύουν.

Φυσικά και κάθε επώνυμο φίλτρο θα έχει βαλβίδα εκτόνωσης. Αυτό που κάνει είναι αν γεμίσει βρώμα το φίλτρο και η αντλία αρχίσει και αυξάνει την πίεση στο κύκλωμα και φτάσει στο σημείο να ξεπεράσει μια δεδομένη τιμή η πίεση αυτή με κίνδυνο να μην περνάει η απαιτούμενη ποσότητα λαδιού για τις ανάγκες λίπανσης ουσιαστικά κάνει ένα bypass στο φίλτρο για να μπορεί να κυκλοφορεί το λάδι. πρόσφατα ας πούμε στην δουλειά που έχουμε ένα ακριβό κομπρεσέρ βιομηχανικού τύπου βρώμισε τόσο το φίλτρο λαδιού του που άναψε προειδοποιητική λυχνία στον πίνακα ελέγχου και ενεργοποιήθηκε προφανώς η βαλβίδα εκτόνωσης. Το μοτέρ συνεχίζει και λειτουργεί με ασφάλεια αλλά δεν περνάει πλέον το λάδι απο το φίλτρο και απαιτείται άμεση αλλαγή.

Στη φωτό που έβαλες όντως τα φίλτρα φαίνονται ίδια, δεν θα μπορούσες να τα ξεχωρίσεις αν δεν το ήξερες, το μόνο ερωτηματικό ίσως είναι η ίδια η γάζα του φίλτρου μέχρι πόσα μικρά χαμηλά έχει προδιαγραφή να κρατάει σωματίδια αν και είμαι σίγουρος πώς και αυτή έχει την ίδια ακριβώς προδιαγραφή.

Επίσης να σχολιάσω την απίστευτη βρώμα που φαίνεται πώς κρατάνε εν τέλει τα καημένα τα φιλτράκια και πόσο σημαντικό είναι να μην παραμελούμε τα μοτεράκια μας ειδικά στο θέμα αλλαγής λαδιού και φίλτρων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
πολύ ενδιαφέρουσες foto gsmaniac !

Αυτό με την βαλβίδα εκτόνωσης είναι ένας σύνηθης urban legend που το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πώς τον διέδωσαν κάποια εξουσιοδοτημένα για να μην μπαίνουν στην διαδικασία να κουβεντιάζουν για τέτοια θέματα. Ξέρεις, άμα σου προκαλέσουν ΄΄τρόμο΄΄ με κάποιον τρόπο πως άμα χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο θα ανατιναχτεί το μοτέρ ξεμπερδεύουν.

Φυσικά και κάθε επώνυμο φίλτρο θα έχει βαλβίδα εκτόνωσης. Αυτό που κάνει είναι αν γεμίσει βρώμα το φίλτρο και η αντλία αρχίσει και αυξάνει την πίεση στο κύκλωμα και φτάσει στο σημείο να ξεπεράσει μια δεδομένη τιμή η πίεση αυτή με κίνδυνο να μην περνάει η απαιτούμενη ποσότητα λαδιού για τις ανάγκες λίπανσης ουσιαστικά κάνει ένα bypass στο φίλτρο για να μπορεί να κυκλοφορεί το λάδι. πρόσφατα ας πούμε στην δουλειά που έχουμε ένα ακριβό κομπρεσέρ βιομηχανικού τύπου βρώμισε τόσο το φίλτρο λαδιού του που άναψε προειδοποιητική λυχνία στον πίνακα ελέγχου και ενεργοποιήθηκε προφανώς η βαλβίδα εκτόνωσης. Το μοτέρ συνεχίζει και λειτουργεί με ασφάλεια αλλά δεν περνάει πλέον το λάδι απο το φίλτρο και απαιτείται άμεση αλλαγή.

Στη φωτό που έβαλες όντως τα φίλτρα φαίνονται ίδια, δεν θα μπορούσες να τα ξεχωρίσεις αν δεν το ήξερες, το μόνο ερωτηματικό ίσως είναι η ίδια η γάζα του φίλτρου μέχρι πόσα μικρά χαμηλά έχει προδιαγραφή να κρατάει σωματίδια αν και είμαι σίγουρος πώς και αυτή έχει την ίδια ακριβώς προδιαγραφή.

Επίσης να σχολιάσω την απίστευτη βρώμα που φαίνεται πώς κρατάνε εν τέλει τα καημένα τα φιλτράκια και πόσο σημαντικό είναι να μην παραμελούμε τα μοτεράκια μας ειδικά στο θέμα αλλαγής λαδιού και φίλτρων.
Φαντάσου ότι είναι αλλαγή 10000 χλμ από φουλ συνθετικο
Το επόμενο σφάξιμο που κάναμε σε ΜΑΝ δεν είχε βαλβιδα
Δεν μπορω να βρω τις φωτο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Φαντάσου ότι είναι αλλαγή 10000 χλμ από φουλ συνθετικο
Το επόμενο σφάξιμο που κάναμε σε ΜΑΝ δεν είχε βαλβιδα
Δεν μπορω να βρω τις φωτο
Περίμενε γιατί μπερδεύτηκα. Στη φωτό έχει ένα μαμά φίλτρο και ένα εμπορίου Mahle? Εντάξει αυτά λογικό είναι να είναι ακριβώς ίδια γιατί βασικά είναι το ίδιο πράγμα απλά βάζουν επάνω το λογότυπο. Για τα ΜΑΝ να πω την αλήθεια κάπου το έχω ξανακούσει για την βαλβίδα. Μπορεί η συγκεκριμένη εταιρεία να μην βάζει και κακώς, αν ισχύει αυτό καλό είναι να το αποφύγει κάποιος.

Εν πάσει περιπτώσει, καλό είναι όποιος αγοράζει να το ψάχνει και λιγάκι! Τα hiflo φυσικά έχουν βαλβίδα όπως φαίνεται στις προδιαγραφές τους και τα σχέδια τους που έβαλα και παραπίσω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περίμενε γιατί μπερδεύτηκα. Στη φωτό έχει ένα μαμά φίλτρο και ένα εμπορίου Mahle? Εντάξει αυτά λογικό είναι να είναι ακριβώς ίδια γιατί βασικά είναι το ίδιο πράγμα απλά βάζουν επάνω το λογότυπο. Για τα ΜΑΝ να πω την αλήθεια κάπου το έχω ξανακούσει για την βαλβίδα. Μπορεί η συγκεκριμένη εταιρεία να μην βάζει και κακώς, αν ισχύει αυτό καλό είναι να το αποφύγει κάποιος.

Εν πάσει περιπτώσει, καλό είναι όποιος αγοράζει να το ψάχνει και λιγάκι! Τα hiflo φυσικά έχουν βαλβίδα όπως φαίνεται στις προδιαγραφές τους και τα σχέδια τους που έβαλα και παραπίσω.
Βεβαια μιλάμε για σχεδόν ίδιο κόστος τα mahle με τα ίδια μαμά, αλλά τεσπα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πόσο σημαντικό είναι να μην παραμελούμε τα μοτεράκια μας ειδικά στο θέμα αλλαγής λαδιού και φίλτρων.
Μιλώντας για αυτό, πάω στο εξουσιοδοτημένο για την πρώτη αλλαγή λαδιών πέρυσι. Μου λέει θα κάνουμε λάδια ή ετήσιο κανονικά (λοκντάουν όλο το 2020 πρακτικά, το μηχανάκι κινήθηκε ένα τρίμηνο); Με μπέρδεψες του λέω, έχει περάσει ένας χρόνος, η διαφορά ποιά είναι; Μόνο το φίλτρο....

Οπότε φαντάζομαι ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που σε μηχανάκι 20,000 ευρώ τσιγκουνεύεται το 10ρικο στην αλλαγή, η ερώτηση φανερώνει προφίλ πελάτη που βλέπουν. Αν είχα αλλάξει εγώ το προηγούμενο φίλτρο και ήξερα τι είναι κλπ δεν θα το άλλαζα στις 5000 χλμ εννοείται.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φίλοι μου, από όσο μπορώ να γνωρίζω και με τα λίγα που έχω διαβάσει είναι σχεδόν πρακτικά αδύνατο ένα φίλτρο λαδιού τύπου αυτοκινήτου να μην έχει βαλβίδα εκτόνωσης. Είναι θεμελιώδους αρχής λειτουργία. Η βαλβίδα δεν υπάρχει μόνο για να εκτονώνεται "αν" συγκεντρωθούν τέτοιου βαθμού ποσότητες σε ρύπους (από ρινίδια και καύσεις λδιού κ.λ.π.), αλλά λειτουργεί κάθε φορά που βάζουμε τον κινητήρα μπροστά και το λάδι είναι ακόμη κρύο καθώς είναι αδύνατο να περάσει μέσα από το χαρτί του φίλτρου μέχρι να αποκτήσει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία και επομένως ανάλογη ρευστότητα.
Όταν μιλάμε για Champion, HiFlo, MAN απλά δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Σε καρακινεζιά noname τι να πω.... εκεί πυο δεν ελέγχεται τίποτα... πάλι έχω μια επιφύλαξη. Όπως έγραψα είναι θεμελιώδης αρχή λειτουργίας του φίλτρου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι... Αλλά το μαν δεν ειχε
Θα βρω τις φώτο από το σφαξιμο

Για αυτό είχαν γίνει αναφορές στο advrider... Πάνε 10 χρόνια βέβαια
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι... Αλλά το μαν δεν ειχε
Θα βρω τις φώτο από το σφαξιμο

Για αυτό είχαν γίνει αναφορές στο advrider... Πάνε 10 χρόνια βέβαια
Είσαι σίγουρος Κώστα; Ξέρεις να αναγνωρίσεις την βαλβίδα εκτόνωσης και τον μηχανισμό της; Πως φαντάζεσαι πως είναι αυτή η βαλβίδα; Και δεν είναι απαραίτητο να είναι όμοιος οπτικά μηχανισμός. Είναι πολύ απλός μηχανισμός.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είσαι σίγουρος Κώστα; Ξέρεις να αναγνωρίσεις την βαλβίδα εκτόνωσης και τον μηχανισμό της; Πως φαντάζεσαι πως είναι αυτή η βαλβίδα; Και δεν είναι απαραίτητο να είναι όμοιος οπτικά μηχανισμός. Είναι πολύ απλός μηχανισμός.
Αν ειχανε ¨ανοιξει¨ και man φιλτρο, λογικα θα ειχε δει σιγουρα οτι δεν ειχε. Δεν πιστευω να κανει λαθος!!! Λεω τωρα........
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είσαι σίγουρος Κώστα; Ξέρεις να αναγνωρίσεις την βαλβίδα εκτόνωσης και τον μηχανισμό της; Πως φαντάζεσαι πως είναι αυτή η βαλβίδα; Και δεν είναι απαραίτητο να είναι όμοιος οπτικά μηχανισμός. Είναι πολύ απλός μηχανισμός.
Δεν είχε κανένα μηχανισμό.. Μια τρύπια σιτα ειχε
Θα βρω τη φώτο να σας φύγει η απορία, γκαμω τις 100000 και βάλε φώτο μου :wacky:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν είχε κανένα μηχανισμό.. Μια τρύπια σιτα ειχε
Θα βρω τη φώτο να σας φύγει η απορία, γκαμω τις 100000 και βάλε φώτο μου :wacky:
Έχεις 1,000,000 φωτό και δεν θα τη βρεις αυτή ρε κερατά.. Θα σε κράξουμε εδώ οτι μας λές ψέμματα, να πας να βρεις ένα MAN φίλτρο τώρα να το σφάξεις και 2 κιλά προβατίνα μαζί για την ταλαιπωρία μας!

Άμα σου λέγαμε βρες μια φωτό το πουλί στη παραλία με μαγιό 100 θα μας έβαζες αλλά τέ-τχιοι είσθε..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν είχε κανένα μηχανισμό.. Μια τρύπια σιτα ειχε
Θα βρω τη φώτο να σας φύγει η απορία, γκαμω τις 100000 και βάλε φώτο μου :wacky:
500.000 χιλιόμετρα με gs, 100.000 φωτογραφίες στη συλλογή...
Με τα νούμερα....καλά τα πας...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θέλω προβατίνα τώρα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχεις 1,000,000 φωτό και δεν θα τη βρεις αυτή ρε κερατά.. Θα σε κράξουμε εδώ οτι μας λές ψέμματα, να πας να βρεις ένα MAN φίλτρο τώρα να το σφάξεις και 2 κιλά προβατίνα μαζί για την ταλαιπωρία μας!

Άμα σου λέγαμε βρες μια φωτό το πουλί στη παραλία με μαγιό 100 θα μας έβαζες αλλά τέ-τχιοι είσθε..
Έχω φάκελο έτοιμο για τον γκεουλα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μπορώ να σου δώσω μια μπάρα δημητριακών με βρώμη

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Daggers in Brothel
 
Top Bottom