Γνωμες για αγορα παντελονιου για χωματοβολτες

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μετα απο περιπου 11 χρονια το παντελονι της hebo που χρησιμοποιω στις χωματινες βολτες μου εχει αρχισει πλεον να σκορπαει Θα πρεπει λοιπον καποια στιγμη να βγω προς αναζητηση καινουριου
Αλλα πριν αρχισω να ψαχνω στα τυφλα και με φανε οι δρομοι θα ηθελα την γνωμη σας για καποιο που το εχετε δοκιμασει Και αν δε αυτη η δοκιμη εχει γινει στην πραξη τοτε ακομα καλυτερα

Χρειαζομαι λοιπον ενα παντελονι το οποιο θα ειναι ανετο στην περιοχη των γονατων ωστε να φοραω επιγονατιδες-επικαλαμιδες (axo), να φοριεται εξω απο τις μποτες (sidi crossfire), να ΜΗΝ ειναι αδιαβροχο και να ΜΗΝ ειναι ζεστο γιατι δυσανασχετω ιδιαιτερα με την ζεστη
Επισης βασικο και αυτο να ειναι κατι οικονομικο (<150€)

Τα φωτα σαςπαρακαλω
και
Ευχαριστω σας προκαταβολικα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πήρα το παρακάτω από Τζωρτζόπουλο, το φόρεσα για 6 συνεχομενες μερες το καλοκαιρι αρχές Ιουλιου που κάναμε το 6ήμερο. Δε με ζέστανε, έχει καλό αερισμό γενικά και με βόλεψε πάρα πολύ.
Τιμή δε θυμάμαι, νομίζω κάτω από 150.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτά πρέπει να είναι μεταγενέστερο μοντέλο, το δέρμα στο εσωτερικό είναι η προσθήκη που θέλω να κάνω στο δικό μου.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Πήρα το παρακάτω από Τζωρτζόπουλο, το φόρεσα για 6 συνεχομενες μερες το καλοκαιρι αρχές Ιουλιου που κάναμε το 6ήμερο. Δε με ζέστανε, έχει καλό αερισμό γενικά και με βόλεψε πάρα πολύ.
Τιμή δε θυμάμαι, νομίζω κάτω από 150.

εχω το ιδιο ανετο καλο αερισμο το καλοκαιρι μια χαρα το χειμωνα με ενα ισοθερμικο επιγονατιδες κανενα θεμα
Motocross & MTB Shop - everything for MX & Enduro | Maciag Offroad
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
εχω το ιδιο ανετο καλο αερισμο το καλοκαιρι μια χαρα το χειμωνα με ενα ισοθερμικο επιγονατιδες κανενα θεμα
Εχω το ίδιο απο tripper.gr
Φέτος με τον κάυσωνα και τα 47άρια κυκλοφόρησα με αυτό. Πολύ άνετο, με καλό αερισμό. Χωράγαν άνετα η επιγονατίδες (leatt dual axis). Χωραγε άνετα πάνω από τις μποτες (gaerne fastback enduro) που έχουν πολύ μεγάλα πλαστικά στην κνημη. Δεν βράζαν οι γάμπες όπως με το ΕμΕξάδικο. Βγαινει και εύκολα σε περιπτωση ατυχήματος...

Έχω μια μικρή επιφύλαξη αν κάποιος που κινείται σε πιο γρηγορους ρυθμούς και σε πιο απαιτητικό τερεν θα νιώθει ότι αποσπάτε από την χαλαρότητα της εφαρμογής.
Για τους δικούς μου χαλαρούς ρυθμούς είναι οκ.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγω πηρα το Klim Dakar, αν και ήταν παραπάνω από το ποσο που ήθελα να διαθέσω, αλλά εξοπλισμό δεν αγοράζω κάθε μέρα. Τα πορτοκαλί που φαίνονται στους μοιρους ειναι αεραγωγοί οι οποίοι είναι πολύ μεγάλοι και σε όρθια θέση οδήγησης νιώθεις τον αερα να εισέρχεται, ενώ σημαντικά λιγότερο καθιστός. Εχει δέρμα από τη μεσα μεριά στις μποτες, προσφέροντας επιπλέον πρόσφυση οταν σφίγγεις τα πόδια σου. Κορντουρα εχει σε σημεία τριβής (κυρίως εξωτερικά και στον κωλο), ενώ στη μέση, πισω από τα γόνατα και εσωτερικά από τους μοιρους εχει ελαστικά διαπνέοντα τμήματα. Χωραει από μεσα τις επιγονατιδες μου (leatt dual axis) ενώ χωράνε και οι μποτες (txc terrain mx). Αν αποφασίσεις να πας σε αυτο παρε ολο τον εξοπλισμό μαζι σου και φορά τον στο μαγαζί. Εγω αν και το έκανα, ο πωλητής της Μακαν ήταν άσχετος και ενώ τα φόρεσα δεν μου είπε να πάρω ένα νούμερο μεγαλύτερο, ενώ με ειδε. Τα παντζακια ειναι οριακά και από το κατσε σηκω σιγα σιγα ανεβαίνουν προς τα πάνω. Επίσης στην αρχή μετα από ώρες με ενοχλούσε πισω από τα γόνατα, γιατί ήταν πολύ τσίτα. Τώρα με τη χρήση και τα πλυσίματα εχει ανοιξει/μαλακώσει και δεν με ενοχλεί (τόσο).


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγω πηρα το Klim Dakar, αν και ήταν παραπάνω από το ποσο που ήθελα να διαθέσω, αλλά εξοπλισμό δεν αγοράζω κάθε μέρα. Τα πορτοκαλί που φαίνονται στους μοιρους ειναι αεραγωγοί οι οποίοι είναι πολύ μεγάλοι και σε όρθια θέση οδήγησης νιώθεις τον αερα να εισέρχεται, ενώ σημαντικά λιγότερο καθιστός. Εχει δέρμα από τη μεσα μεριά στις μποτες, προσφέροντας επιπλέον πρόσφυση οταν σφίγγεις τα πόδια σου. Κορντουρα εχει σε σημεία τριβής (κυρίως εξωτερικά και στον κωλο), ενώ στη μέση, πισω από τα γόνατα και εσωτερικά από τους μοιρους εχει ελαστικά διαπνέοντα τμήματα. Χωραει από μεσα τις επιγονατιδες μου (leatt dual axis) ενώ χωράνε και οι μποτες (txc terrain mx). Αν αποφασίσεις να πας σε αυτο παρε ολο τον εξοπλισμό μαζι σου και φορά τον στο μαγαζί. Εγω αν και το έκανα, ο πωλητής της Μακαν ήταν άσχετος και ενώ τα φόρεσα δεν μου είπε να πάρω ένα νούμερο μεγαλύτερο, ενώ με ειδε. Τα παντζακια ειναι οριακά και από το κατσε σηκω σιγα σιγα ανεβαίνουν προς τα πάνω. Επίσης στην αρχή μετα από ώρες με ενοχλούσε πισω από τα γόνατα, γιατί ήταν πολύ τσίτα. Τώρα με τη χρήση και τα πλυσίματα εχει ανοιξει/μαλακώσει και δεν με ενοχλεί (τόσο).


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Τετοιο πρεπει να εχει και ο stf
Τα Klim κατα κοινη ομολογια ειναι ποιοτικα ρουχα αλλα μου πεφτουν ακριβα δυστυχως
 

tamanaco

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι - Αγία Παρασκευή - Ηράκλειο
Όνομα
Τάσος
Μοτό
R1200GSA
Κι έχω το ίδιο. Πολύ ωραίο παντελόνι με πολύ καλό εξαερισμό, αλλά θα το δώσω γιατί όντως είναι για offroad (εγώ δεν παω χωμα) και δεν έχει προστασίες(ακριβώς γιατί είναι off road για νά χρησιμοποιει ο αναβάτης τον εξοπλισμό του).
Θα ψάξω ένα πιο μαλακό/on road παντελόνι.


Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DayDreamer

Μέλος
Περιοχή
Δραπετσώνα
Όνομα
Dimitris
Μοτό
BMW, KTM
Και εγω το Klim Dakar είχα. Ότι καλύτερο ποιοτικά και απο θέμα εργονομίας έχω φορέσει. Νομίζω αν δεν κάνω λάθος το είχα πάρει στα 160 €. Έχεις και επιλογή να το επιλέξεις αν θα πάρεις με φαρδιά πατζακια για να μπαίνει η μπότα από μέσα ή στενά όπως τα mx.
 

tamanaco

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι - Αγία Παρασκευή - Ηράκλειο
Όνομα
Τάσος
Μοτό
R1200GSA
Έχεις και επιλογή να το επιλέξεις αν θα πάρεις με φαρδιά πατζακια για να μπαίνει η μπότα από μέσα ή στενά όπως τα mx.
Σωστό..

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tamanaco

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι - Αγία Παρασκευή - Ηράκλειο
Όνομα
Τάσος
Μοτό
R1200GSA
Σε εσένα είχα δώσει το μπουφάν klim dakar αν θυμάμαι καλά... εύχομαι να το έχεις ευχαριστηθεί...
Το έδωσα δυστυχώς γιατί έχασα 5 κιλά και κολυμπούσα. Μου ήταν εξ αρχής λίγο φαρδουλό αλλά με φλις απο μεσα ήταν οκ

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Κι έχω το ίδιο. Πολύ ωραίο παντελόνι με πολύ καλό εξαερισμό, αλλά θα το δώσω γιατί όντως είναι για offroad (εγώ δεν παω χωμα) και δεν έχει προστασίες(ακριβώς γιατί είναι off road για νά χρησιμοποιει ο αναβάτης τον εξοπλισμό του).
Θα ψάξω ένα πιο μαλακό/on road παντελόνι.


Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν το δώσεις και τα νούμερα ταιριάζουν μήπως να το σκεφτείς konkost Η τιμή ισως να είναι προσιτή.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ωραίος stefos , αν και για το ελληνικό κλίμα το Klim Mojave είναι καλύτερο θεωρώ. Πιο διαπνεον, πιο μαλακό και πιο φτηνό από το dakar.
Αυτό που λέω για τους πωλητές είναι μεγάλη κουβέντα. ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι σοβαρός, γνωστης και να αγαπα αυτο που κάνει (tripper.gr μην ακούς). Ηθελα να ηξερα τα πουλάνε, δεν τα φοράνε; Να σου πει "για το δικό μας το κλίμα καλύτερα αυτό ", "για το μέγεθος καλύτερα αυτό ". Λες και έχουμε λεφτά για πέταμα. Απαράδεκτοι. Εμενα με έχασαν.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

tamanaco

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι - Αγία Παρασκευή - Ηράκλειο
Όνομα
Τάσος
Μοτό
R1200GSA
Αν το δώσεις και τα νούμερα ταιριάζουν μήπως να το σκεφτείς konkost Η τιμή ισως να είναι προσιτή.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
32άρι είναι το δικό μου.
Αν το θέλει και είναι σωστό το νούμερο ευνοείται.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ζέστης με το Dakar και τους αεραγωγούς ανοικτούς. Και δεν είναι το καλύτερο μου η ζέστη.
Όμως αν και όντως είναι ακριβό, το έχω 6 χρόνια και έχει επιφανειακή φθορά μόνο στα δέρματα, χωρίς πρόβλημα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το "φτηνό" είναι 160 ευρώ και το "ακριβό" 200 δηλαδή; Δεν είναι αμελητέο το 20% αλλά σε βάθος κάποιων ετών χρήσης δεν κάνει ΤΟΣΗ διαφορά.

το κακό με το KLIM είναι ότι δεν υπήρχε για δοκιμή, μου το είχε προτείνει και ο onroad.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αυτό που λέω για τους πωλητές είναι μεγάλη κουβέντα. ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι σοβαρός, γνωστης και να αγαπα αυτο που κάνει (tripper.gr μην ακούς). Ηθελα να ηξερα τα πουλάνε, δεν τα φοράνε; Να σου πει "για το δικό μας το κλίμα καλύτερα αυτό ", "για το μέγεθος καλύτερα αυτό ". Λες και έχουμε λεφτά για πέταμα. Απαράδεκτοι. Εμενα με έχασαν.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Καταλαβαινω εν μερη αυτο που λες , αλλά....πως γινεται ο καθε υπάλληλος/πωλητής να δοκιμάζει όλα τα ρούχα της φιρμας? Δεν γινονται αυτά τα πράματα. Είναι σαν να πας στη yamaha και ο πωλητης να εχει οδηγησει ολα τα μοντελα σε ολα τα κυβικα, σε ολες τις συνθηκες για να μπορει να σε καθοδηγησει. Όλοι τη θεωρία ξέρουν και δεν ειναι μεμπτό.
 
Top Bottom