Γνωμες για αγορα παντελονιου για χωματοβολτες

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καταλαβαινω εν μερη αυτο που λες , αλλά....πως γινεται ο καθε υπάλληλος/πωλητής να δοκιμάζει όλα τα ρούχα της φιρμας? Δεν γινονται αυτά τα πράματα. Είναι σαν να πας στη yamaha και ο πωλητης να εχει οδηγησει ολα τα μοντελα σε ολα τα κυβικα, σε ολες τις συνθηκες για να μπορει να σε καθοδηγησει. Όλοι τη θεωρία ξέρουν και δεν ειναι μεμπτό.
Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε τη δουλειά τους και τα κάνουν αυτά τα πράγματα.
Έπειτα... το πρόβλημα είναι πως δεν έχουν ούτε τις θεωρητικές γνώσεις.
Δεν γκρινιάζω, διαπιστώσεις είναι γιαυτό τις περισσότερες φορές με συλαμβάνω να είμαι περισσότερο ενημερωμένος -έστω και θεωρητικά- για ένα προϊόν από ότι ο πωλητής.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε τη δουλειά τους και τα κάνουν αυτά τα πράγματα.
Έπειτα... το πρόβλημα είναι πως δεν έχουν ούτε τις θεωρητικές γνώσεις.
Δεν γκρινιάζω, διαπιστώσεις είναι γιαυτό τις περισσότερες φορές με συλαμβάνω να είμαι περισσότερο ενημερωμένος -έστω και θεωρητικά- για ένα προϊόν από ότι ο πωλητής.
Προφανως και δεν ειναι παράλογο. Γιατι ο πωλητης σε ενα καταστημα ειδων μοτοσυκλετας πρεπει να ξερει πληροφοριες για οοοοοοολα τα προιοντα που εχει εκει , στις αποθηκες και στο δικτυο. Εμεις παμε πιο ενημερωμενοι , αλλα σε ενα προιον και μονο , σε αυτο που μας ενδιαφερει.
Για να ''κανουν αυτα τα πραγματα'' σημαινει οτι ο πωλητης πρεπει να αγορασει ολα τα προιοντα και να τα δοκιμασει σε συνθηκες ταξιδιου , πολης , περπατημα κτλ? Δλδ να τα αγορασει ενω δουλευει στο καταστημα,αλλα να μην δουλευει για να εχει χρονο να τα δοκιμασει....
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Προφανως και δεν ειναι παράλογο. Γιατι ο πωλητης σε ενα καταστημα ειδων μοτοσυκλετας πρεπει να ξερει πληροφοριες για οοοοοοολα τα προιοντα που εχει εκει , στις αποθηκες και στο δικτυο. Εμεις παμε πιο ενημερωμενοι , αλλα σε ενα προιον και μονο , σε αυτο που μας ενδιαφερει.
Για να ''κανουν αυτα τα πραγματα'' σημαινει οτι ο πωλητης πρεπει να αγορασει ολα τα προιοντα και να τα δοκιμασει σε συνθηκες ταξιδιου , πολης , περπατημα κτλ? Δλδ να τα αγορασει ενω δουλευει στο καταστημα,αλλα να μην δουλευει για να εχει χρονο να τα δοκιμασει....
Το ξέρεις ότι οι σωστοί πωλητές πρέπει να ενημερώνονται και συνηθίζουν να πηγαίνουν για "εκπαίδευση" στα εργοστάσια? Rukka, klim, κτλ? Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, τα έχω δει και τα βλέπω στο facebook (σε καταστήματα που παρακολουθώ).
Κάτι που αμφιβάλλω ότι συμβαίνει με τα Ελληνικά καταστήματα.

Δηλαδή αν ρωτήσω έναν πωλητή για διαφορά μπότας Alpinestars tech 3 με tech 7 είναι εξωπραγματική ερώτηση?
Θα πρέπει να έχει δοκιμάσει σε όλες τις συνθήκες για να μου απαντήσει?
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το ξέρεις ότι οι σωστοί πωλητές πρέπει να ενημερώνονται και συνηθίζουν να πηγαίνουν για "εκπαίδευση" στα εργοστάσια? Rukka, klim, κτλ? Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, τα έχω δει και τα βλέπω στο facebook (σε καταστήματα που παρακολουθώ).
Κάτι που αμφιβάλλω ότι συμβαίνει με τα Ελληνικά καταστήματα.

Δηλαδή αν ρωτήσω έναν πωλητή για διαφορά μπότας Alpinestars tech 3 με tech 7 είναι εξωπραγματική ερώτηση?
Θα πρέπει να έχει δοκιμάσει σε όλες τις συνθήκες για να μου απαντήσει?
Να σου πει ποια μπότα κάνει για το κλίμα της χώρας και της εποχής που ΕΣΥ οδηγείς , λίγο δύσκολο. Να σου πει διαφορές τεχνικές , εννοειται. Πράξη-Θεωρια.
Αυτό με τις εκπαιδεύσεις νομίζω έχει σταματήσει χρόνια τώρα , καλά δεν το συζητώ καν για την εποχή αυτή με κοβιντ κτλ.
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με αυτό που είπε ο Στέφανος , αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να ξέρει ο πωλητής το κάθε στοιχείο του προιόντος σε συνδυασμό πάντα με τις προσωπικές προτιμήσεις του πελάτη. Τα ρούχα είναι σαν την ανάρτηση , δεν υπάρχει κανόνας. Μπορεί και οι 2 μας να φοράμε Μ , αλλα σε μένα να κάθεται καλά πχ.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
32άρι είναι το δικό μου.
Αν το θέλει και είναι σωστό το νούμερο ευνοείται.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστω για την προταση αλλα δυστυχως μαλλον στο 36 πρεπει να ειμαι
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
το "φτηνό" είναι 160 ευρώ και το "ακριβό" 200 δηλαδή; Δεν είναι αμελητέο το 20% αλλά σε βάθος κάποιων ετών χρήσης δεν κάνει ΤΟΣΗ διαφορά.

το κακό με το KLIM είναι ότι δεν υπήρχε για δοκιμή, μου το είχε προτείνει και ο onroad.
Το κακο ειναι οτι δυστυχως και τα 160 ειναι πολλα λεφτα για παρα πολλους
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το κακο ειναι οτι δυστυχως και τα 160 ειναι πολλα λεφτα για παρα πολλους
Αφού φοράς από μέσα επιγονατίδες, πας σε acerbis και καθάρισες.
12 χρόνια έχω ένα και δεν λέει να τρυπήσει
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε τη δουλειά τους και τα κάνουν αυτά τα πράγματα.
Έπειτα... το πρόβλημα είναι πως δεν έχουν ούτε τις θεωρητικές γνώσεις.
Δεν γκρινιάζω, διαπιστώσεις είναι γιαυτό τις περισσότερες φορές με συλαμβάνω να είμαι περισσότερο ενημερωμένος -έστω και θεωρητικά- για ένα προϊόν από ότι ο πωλητής.
Με 650 μικτα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υπαρχει στην Ελλαδα υπαλληλος πωλητης καταστηματος που θα αγαπαει αυτο που κανει
Αλλα ΟΚ αυτο ισως να ειναι αλλη κουβεντα (οχι ομως εντελως αλλη) και θα συμφωνησω στο οτι θα πρεπει να ειναι ενημερωμενος για βασικα τουλαχιστον πραγματα τεχνικης κυριως φυσεως Γιατι την ιδια διαπιστωση εχω κανει και εγω ουκ ολιγες φορες
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κακο ειναι οτι δυστυχως και τα 160 ειναι πολλα λεφτα για παρα πολλους
Καλώς ή κακώς κάπου εκεί στοιχίζουν οι δοκιμασμένες λύσεις που πληρούν τις συγκεκριμένες απαιτήσεις και για τις οποίες γίνεται η συζήτηση.
Δυστυχώς όλα τα μοτο-αξεσουάρ τέτοιου τύπου είναι σε τιμές έξω από την τσέπη του Έλληνα, όπως έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια. (Αφήνω απ' έξω το κλασικό Ελληνικό του ότι μπουφάν που συζητούσαμε σε άλλο νήμα είναι στα +50 ευρώ στην χώρα μας γιατί έτσι, ευτυχώς δεν ισχύει για όλες τις μάρκες πια η στρέβλωση)
Το σχόλιο μου δεν χαρακτήρισε το ποσόν ως μικρό/αμελητέο και με παραξενεύει η απάντησή σου.

Θα μπορούσε κάποιος να πάρει παντελόνι ας πούμε Nordcap/Nordcoce/Fovos και να βγάλει προστασίες και θερμικές επενδύσεις και να δώσει περί τα 100-120.

Ή και αυτό που μόλις σχολίασε ο μανιακός από πάνω, για το οποίο δεν ξέρω τιμές.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλώς ή κακώς κάπου εκεί στοιχίζουν οι δοκιμασμένες λύσεις που πληρούν τις συγκεκριμένες απαιτήσεις και για τις οποίες γίνεται η συζήτηση.
Δυστυχώς όλα τα μοτο-αξεσουάρ τέτοιου τύπου είναι σε τιμές έξω από την τσέπη του Έλληνα, όπως έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια. (Αφήνω απ' έξω το κλασικό Ελληνικό του ότι μπουφάν που συζητούσαμε σε άλλο νήμα είναι στα +50 ευρώ στην χώρα μας γιατί έτσι, ευτυχώς δεν ισχύει για όλες τις μάρκες πια η στρέβλωση)
Το σχόλιο μου δεν χαρακτήρισε το ποσόν ως μικρό/αμελητέο και με παραξενεύει η απάντησή σου.

Θα μπορούσε κάποιος να πάρει παντελόνι ας πούμε Nordcap/Nordcoce/Fovos και να βγάλει προστασίες και θερμικές επενδύσεις και να δώσει περί τα 100-120.

Ή και αυτό που μόλις σχολίασε ο μανιακός από πάνω, για το οποίο δεν ξέρω τιμές.
Ναι βρε συ δεν διαφωνω ξερω σε γενικες γραμμες που πεζουν οι τιμες ...κουβεντα να γινεται ειναι οτι αφορα αυτες
Το σχολιο μου ηταν γενικο και καταλαβα και τα " " στην λεξη φτηνο που εβαλες
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καταλαβαινω εν μερη αυτο που λες , αλλά....πως γινεται ο καθε υπάλληλος/πωλητής να δοκιμάζει όλα τα ρούχα της φιρμας? Δεν γινονται αυτά τα πράματα. Είναι σαν να πας στη yamaha και ο πωλητης να εχει οδηγησει ολα τα μοντελα σε ολα τα κυβικα, σε ολες τις συνθηκες για να μπορει να σε καθοδηγησει. Όλοι τη θεωρία ξέρουν και δεν ειναι μεμπτό.
Δεν έχω απαίτηση να εχει φορέσει ολα τα ρούχα, αλλά όταν πάω να αγοράσω ένα παντελονι μπορεί να γνωριζει για παράδειγμα ότι πρέπει να είναι πιο φαρδύ και τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορα του. Εγω ας πούμε τώρα που το αγόρασα (λαθος) το ξέρω, αυτός; Η που ήξερε και βαριόταν η που δεν ήξερε και αδιαφορούσε. Και τα δυο στο δικό μου βιβλίο είναι απαράδεκτα. Αλλά βέβαια γερνάω κιολας και μπορεί να γίνομαι περίεργος...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεν έχω απαίτηση να εχει φορέσει ολα τα ρούχα, αλλά όταν πάω να αγοράσω ένα παντελονι μπορεί να γνωριζει για παράδειγμα ότι πρέπει να είναι πιο φαρδύ και τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορα του. Εγω ας πούμε τώρα που το αγόρασα (λαθος) το ξέρω, αυτός; Η που ήξερε και βαριόταν η που δεν ήξερε και αδιαφορούσε. Και τα δυο στο δικό μου βιβλίο είναι απαράδεκτα. Αλλά βέβαια γερνάω κιολας και μπορεί να γίνομαι περίεργος...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Eγω εχω παει σε μαγαζι να αγορασω μπαγκαζιερα καινουργια για το κλασικο πιατο givi που εχει η givi 40 χρονια τωρα. Και μου λεει δεν εχει για τη μηχανη μου!! με αφησε Μ@λ@κ@ ! Μα , χρυσε μου , το πιατο ειναι ίδιο ,τι δεν εχεις για το μοντελο.. Μα δεν εχω μου λεει για αυτη τη μηχανη! Μα ,φερε μια μπαγκαζιερα να δω αν κλειδωνει και γενικα δειξε μου και τη παιρνω με το πιατο. Επεμενε οτι για τη μηχανη μου δεν εχει μπαγκαζιερα και δυσκολα θα βρω.
Αυτός ΝΑΙ , ειναι κακος πωλητης και εφαγε το καταστημα μεγαλο Χ και ηταν η φαση που αγοραζα και εξοπλισμο κτλ.

Α, και δεν νοιωθω να γερναω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λίγοι πωλητές είναι μοτοσυκλετιστες
Η μαύρη αλήθεια είναι ότι για να γνωρίζεις καλά αυτά τα προϊόντα, πρέπει να τα δοκιμάζεις.

Νομίζω ότι εμείς εδώ μέσα θα γινομασταν καλοι πωλητες :p
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Λίγοι πωλητές είναι μοτοσυκλετιστες
Η μαύρη αλήθεια είναι ότι για να γνωρίζεις καλά αυτά τα προϊόντα, πρέπει να τα δοκιμάζεις.

Νομίζω ότι εμείς εδώ μέσα θα γινομασταν καλοι πωλητες :p
Εμείς εδώ μέσα,σαν εργαζόμενοι, θα κάναμε μια αλυσίδα καταστημάτων λαμπόγυαλο σε λιγότερο από μία μέρα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Λίγοι πωλητές είναι μοτοσυκλετιστες
Η μαύρη αλήθεια είναι ότι για να γνωρίζεις καλά αυτά τα προϊόντα, πρέπει να τα δοκιμάζεις.

Νομίζω ότι εμείς εδώ μέσα θα γινομασταν καλοι πωλητες :p
:ha ......θελεις να πεις οτι εσυ θα του πρότεινες να βαλει μπαγκαζιερα ? :ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:ha ......θελεις να πεις οτι εσυ θα του πρότεινες να βαλει μπαγκαζιερα ? :ha
Ε ναι... Θα είχε σταματήσει η παραγωγή μλκιας για την ουρά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υπάρχουν κάποια μαγαζιά στην Αθήνα που τα παιδιά είναι εξηπηρετικοι και γνώσται....
Υπάρχουν και κάποια άλλα που στην πρώτη ερώτηση που τους κάνεις καταλαβαίνεις αν πρέπει να ξεκινήσεις να ρωτάς τις πραγματικές απορίες σου ή όχι.

Εντάξει, παντού συμβαίνει αυτό, είναι που θα πέσεις.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Για παντελονι που μπαινει πανω απο τις προστασιες γονατου προτεινω Sinisalo, ενα τετοιο χρησιμοποιω χρονια τωρα και δεν εχει παθει τιποτα. Το ειχα δε παρει σε πολυ λογικη τιμη, πιο κοντα στα 60 παρα τα 160 που αναφερθηκαν.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καπου περδευτηκες Ολα τα παντελονια (πρεπει να) μπαινουν πανω απο τις προστασιες
Το δικο σου δε απο οτι θυμαμαι μπαινει μεσα στις μποτες Εγω ομως ψαχνω καποιο που να μπαινει πανω απο τις μποτες
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καπου περδευτηκες Ολα τα παντελονια (πρεπει να) μπαινουν πανω απο τις προστασιες
Το δικο σου δε απο οτι θυμαμαι μπαινει μεσα στις μποτες Εγω ομως ψαχνω καποιο που να μπαινει πανω απο τις μποτες
Ναι, εννουσα παντελονι χωρις ενσωματωμενες προστασιες. Και ναι, το δικο μου μπαινει μεσα στις μποτες αλλα η Sinisalo πιθανα εχει και παντελονια που μπαινουν πανω απο τις μποτες και ειναι φτηνη σαν εταιρια.
 
Top Bottom