Γνωμες για κρανος - Scorpio EXO 3000 Air

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Παιδια τα φωτα σας. Πρεπει να αντικαταστησουμε το παλιο κρανος της συζηγου. Μετα απο μια μικρη ερευνα βρηκα το ακολουθο κρανος το οποιο με την εκπτωση του αντιπροσωπου κοστιζει κατι λιγοτερο απο 300 ευρω.

το λινκ εδω: http://www.vassalos.gr/products.php?cat_id=212&lang=el

Αν και την εχω ακουσει την μαρκα, δεν εχει τυχει να εχει καποιος γνωστος ωστε να σχηματισω αποψη. Μηπως καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο? Η τιμη του θεωρω πως ειναι σχετικα τιμια.

Να προσθεσω οτι η χρηση ειναι περισσοτερο αστικη και θελει οπωσδηποτε ανοιγομενο και οχι full face. Εχουμε full face για πιο μακρινες εξορμησεις και σχεδον καινουριο. Οποτε το ανοιγομενο θα ειναι περισσοτερο καθημερινο και για μετακινησεις με μεγιστη ακτινα χιλιομετρων 100/150 χλμ απο το σπιτι.

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις προκαταβολικα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Φιλε πριν 8 χρονια περιπου, ειχα αυτο (EXO1000) και μετα απο 1 χρονο ξεκόλλησε η μια ακρη της ζελατινας ηλιου καθως και υπερβολικη φθορα στο εσωτερικο του.
Τωρα λογικα κατι θα εχουν βελτιωσει, αλλα απ την αλλη θα ειναι και ανοιγομενο, με περισσοτερα κινουμενα μερη.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Η τιμή του στο πρώτο γνωστό eshop εξωτερικού που κοίταξα είναι 293€. Μην ψαρωνεις από την έκπτωση.
Εγώ προσωπικά θα κοιτούσα σε αυτό το eshop που λέω... για κάποια στοκ. Αν πετύχεις μέγεθος θα βρεις τρελές τιμές.
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Η τιμή του στο πρώτο γνωστό eshop εξωτερικού που κοίταξα είναι 293€. Μην ψαρωνεις από την έκπτωση.
Εγώ προσωπικά θα κοιτούσα σε αυτό το eshop που λέω... για κάποια στοκ. Αν πετύχεις μέγεθος θα βρεις τρελές τιμές.
Πρακτικα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι κατα ποσο το κρανος ειναι καλης ποιοτητας και κατασκευης. Φτηνο δεν το λες σε καμμια περιπτωση. Ισως απλα "τιμιο" εαν βεβαια ειναι και κανει αυτα που υποσχεται.
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Φιλε πριν 8 χρονια περιπου, ειχα αυτο (EXO1000) και μετα απο 1 χρονο ξεκόλλησε η μια ακρη της ζελατινας ηλιου καθως και υπερβολικη φθορα στο εσωτερικο του.
Τωρα λογικα κατι θα εχουν βελτιωσει, αλλα απ την αλλη θα ειναι και ανοιγομενο, με περισσοτερα κινουμενα μερη.
Ο αντιπροσωπος εδω λεει πως υπαρχει τεραστιο στοκ σε ανταλακτικα για οτιδηποτε χρειαστει και με σχετικα μικρο κοστος. Ενδεικτικα.. σετ με καινουρια μαγουλα περιπου 35 γιουρια...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
25ευρω εδωσα για τα μαγουλα στο Shoei και ολο το εσωτερικο εχει 90ευρω!!
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Με αυτά που σου αραδιαζει ο αντιπρόσωπος φοβάμαι να πω αυτά που σκέφτομαι...
Πάλι καλά υπάρχουν τα forum και ανοίγουμε τα μάτια μας πλέον.

Μήπως σου είπε πως αυτό το κράνος είναι "ειδικό"???

Ταπεινη μου αποψη... Στα 300€ πιστεύω πως μπορείς να βρεις και καλύτερα. Τι νούμερο ψάχνεις;
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ταπεινη μου αποψη... Στα 300€ πιστεύω πως μπορείς να βρεις και καλύτερα. Τι νούμερο ψάχνεις;
Συμφωνώ, έχουν βγει κραναρες σε προσφορά σε αυτά τα λεφτά ψαξτο λίγο δες και κανένα σαιτ εξωτερικού motocard, fc-moto
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όπως είπε και ο jmar ... +helmetcity.co.uk θα προσθέσω εγώ
Αγορές από UK με προσοχή πλέον. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα για τελωνείο (εγώ πλήρωσα).

Εγώ έχω ένα κράνος της Scorpions μοτοκροσάδικο. Πρόσφατα μάλιστα έπλυνα όλες τις εσωτερικές επενδύσεις του, πρέπει να ομολογήσω πως είναι περισσότερο ποιοτικό από αυτό που περίμενα. Δεν είναι φίρμα 1ης γραμμής αλλά είναι τίμιο.

Τώρα σε σχέση με το ανοιγόμενο, δεν τα προτιμώ πόσο μάλιστα για αποστάσεις 100-150 χλμ που γράφει ο φίλος. Κατ' εμέ είναι κράνη για να αποφεύγεις κλήσεις και να καπνίζεις, αλλά όχι για ασφάλεια (για πολλούς λόγους).
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αγορές από UK με προσοχή πλέον. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα για τελωνείο (εγώ πλήρωσα).

Εγώ έχω ένα κράνος της Scorpions μοτοκροσάδικο. Πρόσφατα μάλιστα έπλυνα όλες τις εσωτερικές επενδύσεις του, πρέπει να ομολογήσω πως είναι περισσότερο ποιοτικό από αυτό που περίμενα. Δεν είναι φίρμα 1ης γραμμής αλλά είναι τίμιο.

Τώρα σε σχέση με το ανοιγόμενο, δεν τα προτιμώ πόσο μάλιστα για αποστάσεις 100-150 χλμ που γράφει ο φίλος. Κατ' εμέ είναι κράνη για να αποφεύγεις κλήσεις και να καπνίζεις, αλλά όχι για ασφάλεια (για πολλούς λόγους).
Τελωνείο από UK,? Δεν γίνεται, μήπως ήταν η αποθήκη Κίνα που στο έφερε; Ακόμα δεν έχει γίνει η μετάβαση κι απ ότι ξέρω κοιτάνε να υπογράψουν να μετακινουνται ελεύθερα τα προϊόντα με την ΕΕ
 

maddog

Μέλος
Περιοχή
ΞΑΝΘΗ
Όνομα
κωνσταντινος
Μοτό
BMW gs1250 HP
Είχα το προηγούμενο μοντέλο scorpion gt.air ανοιγόμενο και ηταν ποιοτικό αλλά λιγο βαρύ για τα γουστα μου. Το ειχα για κράνος πόλης άντε και καμιά βόλτα 20-30χλμ.για την καλύτερη εφαρμογή είχε και airpumps μαξιλαράκια οπότε ο θόρυβος ηταν λίγος σε σχέση με τα υπόλοιπα κράνη της κατηγορίας...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τελωνείο από UK,? Δεν γίνεται, μήπως ήταν η αποθήκη Κίνα που στο έφερε; Ακόμα δεν έχει γίνει η μετάβαση κι απ ότι ξέρω κοιτάνε να υπογράψουν να μετακινουνται ελεύθερα τα προϊόντα με την ΕΕ
Όχι φίλε μου, από τον Ιούλιο ακόμη και ebay να ψωνίσεις από Αγγλία χρεώνουν εκτελωνιστικά!
Έφερα μεταχειρισμένη σχάρα για τη μηχανή 45 λίρες από ιδιώτη και υποχρεωτικά μου τη πέρασε από global πρόγραμμα το οποίο περιείχε import charges 22 λίρες (τα ταχυδρομικά ήταν 6 λίρες).
Ένας φίλος έφερε από ηλεκρονικό κατάστημα της Αγγλίας ένα ρολόι 200€, μια από τα ίδια.

Αν άλλαξε κάτι από τον Ιούλιο και έχει ανακληθεί η διαδικασία δε το ξέρω, καλό είναι να προσέχετε πάντως.
 
Top Bottom