Γνωμες για μποτα...

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Κώστα @el-Gatto καλή χρονιά!
Εγώ έχω εδω και 2 χρόνια τις Alpinestars Toucan το νεότερο μοντέλο, αυτό που έβαλες στη φωτογραφία.
Η διαφορά με το παλιότερο μοντέλο είναι τα κλιπς πρόσδεσης που είναι μεταλλικά ενώ στη 1η γενιά ήταν πλαστικά και κόβονταν.
Δεν είχα χωμάτινες ή άλλες αντίστοιχου στυλ για να συγκρίνω.
Αλλά μπορώ να σου πω πως για αυτό που ψάχνεις είναι ότι πρέπει. Αρκετά εώς πολύ καλή προστασία και πλήρως αδιάβροχες.
Εμένα δείχνουν ολοκαίνουργιες στα 2 χρόνια χρήσης.

Είχα δοκιμάσει και τις Sidi adventure αλλά δεν μου κάθονταν τόσο καλά, με πίεζαν.

Αν και είχαι μποτάκια από Alpinestars πήρα τις Toucan στο ίδιο μέγεθος αλλά τελικά στις Toucan χρειάζεται ένα νούμερο μεγαλύτερο. Αυτό το αναφέρω σε περίπτωση που αγοράσεις ον-line χωρίς δοκιμή.

Δεν σου είπα κάτι καινούργιο. Νομίζω πως δεν θα σε απογοητεύσει αυτή η μπότα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Δεν έχω τουκαν , ούτε μπότες ούτε το πουλί !
Έχω sidi adventure goretext φανταστικές , καλή προστασία , δεν έχει περάσει σταγόνα βροχής και το κατακαλόκαιρο τις φορούσα για ένα μήνα κάθε μέρα και πήγαινα παντού με αυτές ! Καλή προστασία και τιμή περίπου 300-350€
Όταν τις πήρα μέσω νετ , πήρα το Νο42 που φοράω κανονικά , πριν έρθουν μου είπαν κάποιοι ότι θα με στενεύουν και πήρα και ένα ζευγάρι Νο43 .
Ήρθαν ταυτόχρονα σχεδόν και τα δυο ζευγάρια , τελικά κράτησα το Νο42 που φοράω κανονικά και έδωσα σε ένα φίλο το Νο43 , που τις έβαλε σε ένα ταξίδι το καλοκαίρι , έφαγε αρκετή βροχή και δεν κατάλαβε τίποτα !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
θα γινει αυτο που λες το συντομότερο δυνατό !!


παντως αν η μπότα ειναι αδιάβροχη δεν χρειαζεσαι goretext κάλτσες ..



Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
Σίγουρα η αδιάβροχη μπότα ,είναι ότι καλύτερο.
Αλλά από άποψη προστασίας+αδιαβροχοποίησης ,η κορυφή βρίσκεται στις δυο μπότες που συζητάμε εδώ.
Οι οποίες βέβαια ,σαφώς κ υπολοίπονται προστασίας ,σε σχέση με μιά εξίσου καλής ποιότητας ,αλλά καθαρά εντουράδικη μπότα.
Το να υπάρχει λύση λοιπόν ,να φοράω μία κορυφαίας προστασίας εντουρόμποτα ,κ να έχω ταυτόχρονα στεγνά πόδια ,είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Σίγουρα η αδιάβροχη μπότα ,είναι ότι καλύτερο.
Αλλά από άποψη προστασίας+αδιαβροχοποίησης ,η κορυφή βρίσκεται στις δυο μπότες που συζητάμε εδώ.
Οι οποίες βέβαια ,σαφώς κ υπολοίπονται προστασίας ,σε σχέση με μιά εξίσου καλής ποιότητας ,αλλά καθαρά εντουράδικη μπότα.
Το να υπάρχει λύση λοιπόν ,να φοράω μία κορυφαίας προστασίας εντουρόμποτα ,κ να έχω ταυτόχρονα στεγνά πόδια ,είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον.
Φοράω εντουρομποτα που όπως όλοι ξέρουμε η αδιαβροχοποιηση τους είναι ανύπαρκτη. Την πρώτη φορά υπέφερα με μουσκεμενα και κρύα πόδια. Στο φετινό τροφυ πήρα κάλτσεςcarbon που αποβάλλουν την υγρασία και έβαλα σακούλες σούπερ μάρκετ. Όταν γυρίσαμε στο καταφύγιο δεν πίστευα ότι οι κάλτσες μου είχαν μια ελαφριά υγρασία μόνο μπροστά στα δάκτυλα.

Προσωπικά προτιμώ μια μπότα με προστασία και ας βρίσκω ημίμετρα για το νερό που θα πάρουν.

Βέβαια πιστεύω ότι θα έχετε δοκιμάσει κάτι παρόμοιο (όντας με πιο πολλά μότο χιλιόμετρα) και θα έχετε καταλήξει σε αυτή την επιλογή υπολογιζοντας άνεση, προστασία, κτλ


Υ.Γ
Αυτη τη βδομάδα προχωρήσω σε αγορά των forma predator που είναι σε προσφορά σε γνωστό μαγαζί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

Από 343 στα 265 αν δεν κάνω λάθος
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Kαλημέρα σε όλους !:bdw:

Για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και έχω 3 ζευγάρια από μόνο street μπότες

ψάχνομαι για αγορά ΑΔΙΑΒΡΟΧΗΣ και όσο το δυνατόν καλύτερης προστασίας μπότας για όλα τα τεραίν + χώματος μαζί .


Οπότε μετά από σχετικό ψάξιμο κατέληξα ανάμεσα στις παρακάτω :


Alpinestars Toucan





Sidi Adventure






Βλέπω και τις TCX track evo αν και λογικα είναι 1 λέβελ κάτω




Oι λοιπές adventure + terra της Forma μου φαίνονται κατώτερες ποιοτικά .


Η γνώμη σας ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
@Jeronimo θα πήγαινα δαγκωτό στις alpinestar .
Παλιότερα είχα δοκιμάσει τις συγκεκριμένες tcx και δεν μου άρεσε καθόλου η αίσθηση που είχα.
Άβολη και χοντροκομμενη μπότα.
Από κοντά δεν φαίνεται και τόσο ποιοτική.
Νομίζω ότι ο κοντινός αντίπαλος της alpine είναι η sidi adventure 2
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Σαν πακέτο γνώμη μου, οι toucan και οι adventure 1-2 είναι οι καλύτερες. Υπάρχουν και άλλες goretex κτλ αλλά πιστεύω είναι κατώτερες σε σημεία. Μεταξύ των 2, δε ξέρω ποιες είναι καλύτερες, εγώ διάλεξα τις sidi αλλά δεν τις δοκίμασα ακόμα. Θα γράψω στο μέλλον εντυπώσεις.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και από εμένα ένα μεγάλο συν στις sidi. Τις toucan δεν τις είχα αλλά φαίνονται ισάξιες με τις sidi. Τις tcx track Evo τις είχα για ένα σχετικά μικρό διάστημα. Ποιοτικά είναι κορυφαίες όπως και ότι βγάζει η tcx. Είναι σαφώς πιο άνετες στο από τις παραπάνω αλλά όπως είναι αναμενόμενο προσφέρουν μικρότερη προστασία από αυτές.
 
Top Bottom