Γνωμες για MITAS E-09 και C-02

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ενταξει ξερω ειναι τελειως διαφορετικα λαστιχα αλλα τα κοιταζα σαν εναλακτικη αντι των TKC80 και ΜΤ21 που βαζω συνηθως Εχει κανεις εμπειρια να μου πει δυο λογια? Σκεφτομαι για πισω για το ΤΑ
Ξεζανταρονται ευκολα αν χρειαστει αλλαγη σαμπρελας με λεβιεδες ή θα μου βγαλουν την παναγια?

Καποιο αλλο που να ξεζανταρεται το ιδιο ευκολα με το TKC80 και το ΜΤ21 και με αντιστοιχο τακουνι υπαρχει?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απορώ γιατί είναι επιλογή, το αν ξεζανταρει εύκολα ή δύσκολα ένα λάστιχο.
Βάζεις την κόντρα σου, έχεις μαζί και δεματικα και βγαίνεις από το χώμα χωρίς ταλαιπωρία.

Το λέω αυτό βέβαια, γιατί δεν με έχει πιάσει ποτέ λάστιχο στο χώμα, αλλά και να με πιάσει σιγα μην κάτσω να το αλλαξω :p
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απορώ γιατί είναι επιλογή, το αν ξεζανταρει εύκολα ή δύσκολα ένα λάστιχο.
Βάζεις την κόντρα σου, έχεις μαζί και δεματικα και βγαίνεις από το χώμα χωρίς ταλαιπωρία.

Το λέω αυτό βέβαια, γιατί δεν με έχει πιάσει ποτέ λάστιχο στο χώμα, αλλά και να με πιάσει σιγα μην κάτσω να το αλλαξω :p
Και που πας οταν βγεις απο το χωμα (ΟΧΙ) χωρις ταλαιπωρια? Γυρνας σπιτι σου με οδικη?
Εχω ταλαιπωρηθει ουκ ολιγες φορες να ψαχνω βουλκανιζατερ σε λαθος μερος την λαθος ωρα

Α και πουσε, να το ξερεις εισαι πολυ κωλοφαρδος! :secret: Ακου εκει δεν τον εχειπιασει λαστιχο στο χωμα :oops:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κοιτα και MC23 Rockrider, είναι ίδιο στυλ με τα ΜΤ21. Τα πλαινα ειναι διαχειρισιμα με λεβιέδες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Απορώ γιατί είναι επιλογή, το αν ξεζανταρει εύκολα ή δύσκολα ένα λάστιχο.
Βάζεις την κόντρα σου, έχεις μαζί και δεματικα και βγαίνεις από το χώμα χωρίς ταλαιπωρία.

Το λέω αυτό βέβαια, γιατί δεν με έχει πιάσει ποτέ λάστιχο στο χώμα, αλλά και να με πιάσει σιγα μην κάτσω να το αλλαξω :p
Γιατί μπορεί να θες να συνεχίσεις τη βόλτα ή να είσαι σε διήμερο/τριήμερο ταξίδι.
Στο τροφυ στα Βαρδουσια με επιασε λαστιχο λιγο πριν βγουμε στις ανοιχτωσιές κατω απο τα καταφυγια, ενα μισαωρο μας πηρε να το αλλαξουμε.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κοιτα και MC23 Rockrider, είναι ίδιο στυλ με τα ΜΤ21. Τα πλαινα ειναι διαχειρισιμα με λεβιέδες.
Τογραψα προσφατα και αλλου, θα δοκιμασω κι'εγω το μπροστινο Rockrider οταν τελειωσει το ΜΤ21 που εχω τωρα - και εχει επισης πολυ χαμηλη τιμη (50€ βρεθηκε καπου).

Αλλα υπ'οψη, βγαινει μονο για 21 και 18 ζαντες και επισης η μεγαλυτερη πισω διασταση ειναι 140.

ΥΓ Επιβεβαιωνω οτι και το απλο Ε09 εχει πολυ σκληρα πλαϊνα, γι'αυτο και δεν τοχω βαλει ποτε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σύμφωνα με τη μιτας τα 9αρια ντακαρ ειναι για φορτωμενα μηχανακια που θενε να κατεβαζουν πιεσεις αρκετα. Δεν ενδυκνειται για σαμπρελατους, αλλο αν εμεις ειμαστε βλαμμενοι, πρωτος και καλυτερος εμουά.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ενταξει ξερω ειναι τελειως διαφορετικα λαστιχα αλλα τα κοιταζα σαν εναλακτικη αντι των TKC80 και ΜΤ21 που βαζω συνηθως Εχει κανεις εμπειρια να μου πει δυο λογια? Σκεφτομαι για πισω για το ΤΑ
Ξεζανταρονται ευκολα αν χρειαστει αλλαγη σαμπρελας με λεβιεδες ή θα μου βγαλουν την παναγια?

Καποιο αλλο που να ξεζανταρεται το ιδιο ευκολα με το TKC80 και το ΜΤ21 και με αντιστοιχο τακουνι υπαρχει?
Το E-09 είναι πιθανότατα το πιο δύσκολο (έως αδύνατο) να το ξεζανταρεις με λεβιέδες.

Πολύ σκληρός σκελετός, αλλά μπορεί να σε βγάλει και με μηδέν πίεση στον πολιτισμό ακριβώς λόγω του πολύ σκληρού σκελετού.

Προσωπικά δεν κουβαλάω πλέον λεβιέ δες και σαμπρέλες με το Ε-09
Μονο fast και χοντρά δεματικα.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Το E-09 είναι πιθανότατα το πιο δύσκολο (έως αδύνατο) να το ξεζανταρεις με λεβιέδες.

Πολύ σκληρός σκελετός, αλλά μπορεί να σε βγάλει και με μηδέν πίεση στον πολιτισμό ακριβώς λόγω του πολύ σκληρού σκελετού.

Προσωπικά δεν κουβαλάω πλέον λεβιέ δες και σαμπρέλες με το Ε-09
Μονο fast και χοντρά δεματικα.
Έχω βάλει τα Ε07+σε έκδοση Ντακάρ γιαυτον ακριβώς τον λόγο. Δεν κουβαλάω παρά δεματικά πλέον. Σε δοκιμή στην πόλη, μια χαρά κουνιέται χωρίς πίεση είτε μπρος είτε πίσω.
Μηχανή f800gs. Εννοείται για να πας στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ. Όχι να βγεις εθνική να γυρίσεις σπίτι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω βάλει τα Ε07+σε έκδοση Ντακάρ γιαυτον ακριβώς τον λόγο. Δεν κουβαλάω παρά δεματικά πλέον. Σε δοκιμή στην πόλη, μια χαρά κουνιέται χωρίς πίεση είτε μπρος είτε πίσω.
Μηχανή f800gs. Εννοείται για να πας στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ. Όχι να βγεις εθνική να γυρίσεις σπίτι.
Το θέμα είναι που είναι αυτό το κοντινότερο βουλκανιζατέρ....
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Το θέμα είναι που είναι αυτό το κοντινότερο βουλκανιζατέρ....
Εντάξει στην Ελλάδα είμαστε, όχι στην Αριζόνα.
Μπορεί να σου χαλάσει την μέρα και την βόλτα, αλλά στο πουθενά δεν θα μείνεις με τα dakar.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Το θέμα είναι που είναι αυτό το κοντινότερο βουλκανιζατέρ....
Επειδή έχω φάει ήττες με πίσω tkc 80 και mt 21σε 140/80/18, που δεν ξεζαντάρουν για την πλάκα, κόβεται και καμιά σαμπρέλα, καλύτερα να παω στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ με την μηχανή, παρά να ψάχνω αγροτικό να με πάει με μια ρόδα αγκαλιά και να με γυρίσει πίσω. Έχω πλέον και μαύρα στεφάνια...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επειδή έχω φάει ήττες με πίσω tkc 80 και mt 21σε 140/80/18, που δεν ξεζαντάρουν για την πλάκα, κόβεται και καμιά σαμπρέλα, καλύτερα να παω στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ με την μηχανή, παρά να ψάχνω αγροτικό να με πάει με μια ρόδα αγκαλιά και να με γυρίσει πίσω. Έχω πλέον και μαύρα στεφάνια...
Εχω ξεζανταρει/ζανταρει TKC80 150/70/18 πολυ ευκολα για ν'αλλαξω σαμπρελα. Προσωπικα δε θαθελα να χασω/χαλασω μια μερα στο βουνο επειδη βρηκα ενα καρφι, γι΄αυτο βαζω μονο λαστιχα στα οποια μπορω ν'αλλαξω σαμπρελα.
 
Top Bottom