Γνώμες για ενδοεποκοινωνία Bluetooth

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Ψάχνω για αγορά ενδοεπικοινωνιας Bluetooth μονής με κύρια χρήση για το τηλέφωνο και τις οδηγίες του GPS, αλλά επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με το είδος και επειδή υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές της αγοράς θα ήθελα τη γνώμη σας για την ιδανικότερη (με γνώμονα κόστος και αξιοπιστία) επιλογή για τη δουλειά που το θέλω.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το gps δεν είναι ανάγκη να το έχεις συνδεδεμένο να σε ζαλίζει..
Αλλά αν γουστάρεις πάω πάσο..
Κατά εμε.
Μετά από χρόνια χρήση. :)
Η καλύτερη...
interphone.. F5.
Αδιάβροχη 100%
Τηλεφωνικές κλήσεις..
Ράδιο με πολλές μνήμες..
Μουσική από το τηλέφωνο ή από εξωτερικό φορέα..
Μιλάς με άλλες 6 μηχανές 1χλμ +..
+συνεπιβατη..
Καλή αυτονομία μπαταρίας..

Επίσης καλή και η midland...
Αυτές η δυό είναι κορυφή..
Γιαυτο και είναι και τσιμπημένες λίγο στην τιμή..

Μετά πας σε κινεζιες
Ανεξαρτήτου ποιότητας σέρβις σε περίπτωση που κάτι χαλασει..
Και ανεξαρτήτου ακτινοβολίας γενικός..
 
Τελευταία επεξεργασία:

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Και εγώ φίλος στην ίδια φάση με σένα είμαι.
Έλεγα για την F3 που παλευεται κάπως η τιμη της απο motoraid με καμία ατοκη δόση και Ετσι αλλα ανά τατουλιδης μιλά για F5 καρατσεκαρισμενο πάω πασο και τα βλέπω με καμμία ατοκη παραπάνω.......
 

Thanos

Μέλος
Περιοχή
Cholargos
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F650GS Twin
Συμφωνώ και εγώ. Η F5 είναι κορυφαία στην κατηγορία της και αν και τσουχτερή η τιμή της, τα αξίζει τα λεφτά της. Πέρα από τα ταξίδια, την χαίρεσαι και στις καθημερινές μετακινήσεις γιατί μπορείς να ακούς την μουσική που θές, σε τέλεια ποιότητα ήχου.
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
http://m.ebay.de/itm/351031559804?nav=SEARCH

215€ + 10€ μεταφορικα....(και οι δύο υποψιν)
Εδω και 3μηνες που την πηρα απ τον Ιταλό ενα μπορω να πω....
α π α ι χ τ η! ! !

& η τιμη επίσης.....
 

Thanos

Μέλος
Περιοχή
Cholargos
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F650GS Twin
Αν ψάξεις στο e-bay θα βρεις πολύ καλές τιμές, ειδικά από Ιταλία όπως ανέφερε και ο συμφορίτης παραπάνω. Άλλο ένα παράδειγμα στα 174 ευρώ + 20 ευρώ μεταφορικά:
http://www.ebay.com/itm/CELLULAR-LINE-INTERFONO-INTERPHONE-F5-XT-SINGOLO-BLUETOOTH-3-0-NEW-/141129114123?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item20dbf3620b

Και εγώ από Ιταλία μέσω e-bay πήρα την διπλή.
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Sena 20S - τα άλλα υπολείπονται τεχνικά.
Το μόνο με bluetooth 4.0 (για να μη ψάχνεστε).
Την έχω και αυτή στα υπ'οψιν και περίμενα μήπως την αναφέρει κάποιος. Αν μπορείς εξήγησέ το λίγο καλύτερα σε τι υπερτερεί από τις άλλες. Είναι πιο εξελιγμένο το Bluetooth ή έχει κι άλλα πλεονεκτήματα;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Την έχω και αυτή στα υπ'οψιν και περίμενα μήπως την αναφέρει κάποιος. Αν μπορείς εξήγησέ το λίγο καλύτερα σε τι υπερτερεί από τις άλλες. Είναι πιο εξελιγμένο το Bluetooth ή έχει κι άλλα πλεονεκτήματα;

Το πρωτόκολλο επικοινωνίας bluetooth 4.0 προσφέρει χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, διατηρώντας τις συσκευές σε σύζευξη χωρίς να απαιτέιται ανταλλαγη "πακέτων δεδομένων".
ΧΨκΑ δηλαδή....
Αφορά βεβαίως όσους έχουν κινητό smartphone από iphone 4s και μεταγενέστερο και για τα ανδροειδή από SIII και μεταγενέστερο (γενικά μιλώντας έτσι να έχουμε ιδέα).
Αν δεν χρειάζεται κάποιος τη σύνδεση με το κινητό του, ή αν έχει παλιότερο κινητό, ποσώς τον ενδιαφέρει το πρωτόκολλο επικοινωνίας των συσκευών μεταξύ τους.
Η παραπάνω αυτονομία, τη στιγμή που η χειρότερη ξεπερνάει τις 4-5 ώρες ομιλίας (με τα κινέζικα των 100€ ανά ζεύγος να παίζουν στις 10 ώρες ομιλίας), δε νομίζω να αξίζει τα 437€ που κάνει το ζεύγος απο το http://www.fc-moto.de/communication/Sena-Communication-Systems/Sena-20S, που θεωρείται κι από τα site που ψωνίζεις φθηνά......
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, όπως αρέσκομαι να λέω συχνά, αλλά αν έπαιρνα κάτι σε ανάλογη συσκευή θα ήταν China μεριά και με ένα κατοσταρικάκι το ζεύγος;)

ΠΧ.: http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-2x1000M-Motorcycle-BT-Bluetooth-Multi-Interphone-Headsets-Helmet-Intercom-with-FM-function/32234475730.html?s=p

http://www.aliexpress.com/item/surprise-Motorcycle-Bluetooth-Helmet-Intercom-upto-6-riders-Multi-Wireless-Waterproof-Interphone-Headsets-1KM-Free-Shipping/1907005436.html?s=p
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους τους συνφορουμίτες που ασχολήθηκαν και μου έδωσαν τα πολύτιμα φώτα τους.
Τελικά, αν και ο αρχικός μου προσανατολισμός ήταν σε κάτι επώνυμο, αλλά λόγω του ότι τα φράγκα πολλά και οι καιροί δύσκολοι, καθώς και λόγω του ότι οι απαιτήσεις μου δεν είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) τεράστιες σε τέτοιο προιόν, με δελέασε πολύ η γνώμη του φίλου forester και παρήγγειλα αυτή:
http://m.aliexpress.com/item/1036651151.html?productId=1036651151&productSubject=subject&tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail
Δεν ξέρω πόσο θα αντέξει στο χρόνο ( ο καιρός θα το δείξει), πάντως τα feedbacks είναι πολύ καλά και η τιμή απίστευτη, οπότε θεώρησα ότι αξίζει τον κόπο το πείραμα αφού ούτως ή άλλως δεν χάνω και πολλά.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις μετά τη δοκιμή του.
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Up!!
Ψάχνω και εγω για ενδοεπικοινωνια για οδηγο συνοδηγό κυριως και για τηλεφωνο κλπ.
Εχουμε κατι πιο φρέσκο;
Εχω το shoei hornet ds και η γυναίκα μου ενα full face Nolan, τουλαχιστον στο δικο μου κράνος θα ηθελα να ειναι "εντοιχισμένο" το συστημα και οχι εξωτερικό, πραγμα που δεν μας χαλάει για το Nolan.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μια Midland BT2, νομίζω απο τα κορυφαία συστήματα που μπορεί κάποιος να αγοράσει. Ανθεκτική, ωραίες λειτουργίες, αυτονομία, όλα κομπλέ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Up!!
Ψάχνω και εγω για ενδοεπικοινωνια για οδηγο συνοδηγό κυριως και για τηλεφωνο κλπ.
Εχουμε κατι πιο φρέσκο;
Εχω το shoei hornet ds και η γυναίκα μου ενα full face Nolan, τουλαχιστον στο δικο μου κράνος θα ηθελα να ειναι "εντοιχισμένο" το συστημα και οχι εξωτερικό, πραγμα που δεν μας χαλάει για το Nolan.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Έχει το Hornet υποδοχή για ΒΤ ενδοεπικοινωνία?
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Είχα ΒΤ2,μετά πήρα BTX και πρόσφατα πήρα Interphone MC...
...μεγάλη διαφορά στην ποιότητα ήχου,ακουστική σε πολλά χλμ(170+), κανένα θέμα με pairing, ομιλόν
menu, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (9h+),ευκολία στα κουμπιά με γάντια, πολύ καλό streaming και
ποιότητα κατασκευής που πείθει....

Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και γω και η συμβία...

PS : Τοποθέτηση κλασική, κράνος BMW S6.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Εγώ έχω το ζευγάρι της SENA 20S τοποθετημένο σε ένα Schuberth C3 Pro και στο Nolan της συντρόφου μου.
Δηλώνω ενθουσιασμένος!!! Ποιότητα ήχου άριστη σε κάθε (σχεδόν) ταχύτητα - εδώ παίζει ρόλο και το κράνος, ποτέ και για κανένα λόγο δεν έχασα σύνδεση και μπαταρία στο 12ωρο χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ηρθε η ωρα να παρω και εγω ενα σετακι , κοιταζω τις F5 αλλα στο ebay με περιπου 220€ βρισκω το μονό και στα 300 το διπλό.

Eχει κανείς κανα Link ?
 
Top Bottom