Γνώμες για dr 400

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κοίταξε να βρεις s με ρυθμιζόμενο το αμορτισέρ, δεν θυμάμαι ποιας χρονιάς, θέλει λίγο ψάξιμο.

Είναι δύσκολο να βρεις καθαρό drz, κι αν βρεις θα το δίνουν ακριβά από 2500 και πάνω.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Μοντέλο 2005 + μετά.
Μοντέλο/κατασκευή, όχι πρώτη άδεια.

Όσον αφορά την σύγκριση drz400 vs ccm404 το πρώτο είναι μακράν πιο ποιοτικό, πληθώρα ανταλλακτικών κλπ.
Το δεύτερο είναι πιο ωραίο στο μάτι και έχει και αναρτήσεις WP, αλλά μια αρχαία σειρά της, ότι φόραγε ένα ΚΤΜ αρχές '90..
Είχα drz400sm για 10 χρόνια, διάβασα και ρώτησα καλά πριν ψωνίσω.
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Έχω βρει δυο με πινακίδα που είναι περασμένα και ΚΤΕΟ γύρω στα δυο χιλιάρικα αλλά είναι μακριά
Έχω μιλήσει με τα παιδιά και μου λένε ότι είναι πεντακάθαρα. αλλά αν δεν τα ελέγξω πως να τα πάρω
Από τον καινούριο χρόνο θα κοιτάξω να τα δω



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μοντέλο 2005 + μετά.
Μοντέλο/κατασκευή, όχι πρώτη άδεια.

Όσον αφορά την σύγκριση drz400 vs ccm404 το πρώτο είναι μακράν πιο ποιοτικό, πληθώρα ανταλλακτικών κλπ.
Το δεύτερο είναι πιο ωραίο στο μάτι και έχει και αναρτήσεις WP, αλλά μια αρχαία σειρά της, ότι φόραγε ένα ΚΤΜ αρχές '90..
Είχα drz400sm για 10 χρόνια, διάβασα και ρώτησα καλά πριν ψωνίσω.
Το παράδοξο είναι πως οι αναρτήσεις της wp (του 2003 είναι το 48ρι και το pds) δουλεύουν άψογα στο CCM λόγω γεωμετρίας πλαισίου, γωνίας αμορτισέρ και πιο μακριού ψαλιδιού από τα ΚΤΜ εκείνης της εποχής.
Σε επιθετική οδήγηση το CCM τα κάνει όλα ίσιωμα. (Εχει επίσης καλύτερα φρένα, fatbar τιμόνι και καλύτερες ζάντες).

Το σημαντικό είναι όμως, πως για το drz υπάρχει πληθώρα αξεσουάρ, πχ πιο μεγάλο ρεζερβουάρ ενώ για το CCM όχι.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Λίγο πριν φύγει ο "παλιός ο χρόνος" ,θέλω να κάνω μιαν ερώτηση...
Σχετική ή άσχετη ,δεν ξέρω ,αλλά σίγουρα ενδιαφέρει κάθε πιθανό νέο "μνηστήρα".

Υπάρχει κάποιος ,που είχε ,ή έχει ,DRZ400 ,κ ΔΕΝ αντιμετώπισε μηχανικά προβλήματα ;
Από απλά (πηνία-δυσλειτουργία καρμπ-καμπάνες-αντλία ψυκτικού)
έως βαριά (γρανάζια σασαμάν-σακάτεμα κεφαλής-άρπαγμα κυλινδροπίστονου-μπιέλα-κλπές ομορφιές)

Δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου το εν'λόγω μοδέλο.
Ξέρω όμως προσωπικά ,πολλούς που είχαν ,ή έχουν DRZ ,και όλοι τους ,έχουν αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα.
Ολοι τους επίσης ,έχουν ανοίξει τουλάχιστον μιά φορά μοτέρ.

Για πέτε οι εδώ κατόχοι τις εμπειρίες σας.
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Λίγο πριν φύγει ο "παλιός ο χρόνος" ,θέλω να κάνω μιαν ερώτηση...
Σχετική ή άσχετη ,δεν ξέρω ,αλλά σίγουρα ενδιαφέρει κάθε πιθανό νέο "μνηστήρα".

Υπάρχει κάποιος ,που είχε ,ή έχει ,DRZ400 ,κ ΔΕΝ αντιμετώπισε μηχανικά προβλήματα ;
Από απλά (πηνία-δυσλειτουργία καρμπ-καμπάνες-αντλία ψυκτικού)
έως βαριά (γρανάζια σασαμάν-σακάτεμα κεφαλής-άρπαγμα κυλινδροπίστονου-μπιέλα-κλπές ομορφιές)

Δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου το εν'λόγω μοδέλο.
Ξέρω όμως προσωπικά ,πολλούς που είχαν ,ή έχουν DRZ ,και όλοι τους ,έχουν αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα.
Ολοι τους επίσης ,έχουν ανοίξει τουλάχιστον μιά φορά μοτέρ.

Για πέτε οι εδώ κατόχοι τις εμπειρίες σας.
Καλημέρα και καλή χρόνια σε όλη την παρέα
Εγώ δεν ήξερα τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο για αυτό ζήτησα πληροφορίες
Με ενδιαφέρουν πολύ οι εμπειρίες των κατόχων


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Πηνία ✓
Εννοείται μου έτυχε, μετά από 5 χρόνια χρήσης, 6 ετών ήταν το drz όταν μου έκατσε..
Περιεληξη την πρώτη φορά, 2μιση χρόνια άντεξε, μετά μεταχειρισμένα, λιγότερο από 2 χρόνια, μετά περιεληξη μέσω του μηχανικού σε μαγαζί που έδινε και εγγύηση 1 χρόνο.
Ακόμα αντέχουν.
Κλασικό των drz400 τα πηνία ρε γαμώτο, δεν υπάρχει γιατρικό..

Eπισης μπιέλα βγάζει εάν ο κάτοχος το έλιωνε στην σούζα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πηνία ✓
Εννοείται μου έτυχε, μετά από 5 χρόνια χρήσης, 6 ετών ήταν το drz όταν μου έκατσε..
Περιεληξη την πρώτη φορά, 2μιση χρόνια άντεξε, μετά μεταχειρισμένα, λιγότερο από 2 χρόνια, μετά περιεληξη μέσω του μηχανικού σε μαγαζί που έδινε και εγγύηση 1 χρόνο.
Ακόμα αντέχουν.
Κλασικό των drz400 τα πηνία ρε γαμώτο, δεν υπάρχει γιατρικό..

Eπισης μπιέλα βγάζει εάν ο κάτοχος το έλιωνε στην σούζα.
Καλά ,τα πηνία δεν είναι κάτι σοβαρό ,κ συμβαίνει σε όλες τις μοτό ,αργά ή γρήγορα.
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Πηνία ✓
Εννοείται μου έτυχε, μετά από 5 χρόνια χρήσης, 6 ετών ήταν το drz όταν μου έκατσε..
Περιεληξη την πρώτη φορά, 2μιση χρόνια άντεξε, μετά μεταχειρισμένα, λιγότερο από 2 χρόνια, μετά περιεληξη μέσω του μηχανικού σε μαγαζί που έδινε και εγγύηση 1 χρόνο.
Ακόμα αντέχουν.
Κλασικό των drz400 τα πηνία ρε γαμώτο, δεν υπάρχει γιατρικό..

Eπισης μπιέλα βγάζει εάν ο κάτοχος το έλιωνε στην σούζα.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω ένα μηχανάκι το οποίο να μου κάνει τα κέφια με κάποιες παραχωρήσεις βέβαια να μη με αφήνει και να μην έχω συνεχώς το χέρι στη τσέπη
Για αυτό το λόγο ψάχνω κάτι που να μου αρέσει και να είναι οικονομικό στην αγορά γιατί όλο και κάτι θα χρειαστεί (αρκετά παλιό μηχανάκι και ποτέ δεν ξέρεις πως το έχει μεταχειριστεί ο προηγούμενος κάτοχος )
Αν βγάζει μόνο αυτή τη βλάβη που περιγράφεις θα προχωρήσω στην αγορά του
Περιμένω και άλλους κατόχους αν υπάρχουν να γράψουν τις εμπειρίες τους


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Στα 10 χρόνια που το είχα, το sm(διαφορετικό μπροστινό, άλλο σχήμα ψαλιδιού, μεγαλύτερες δισκόπλακες σε σχέση με τα άλλα 3 drz400) δεν μου έβγαλε κάτι εκτός των πηνίων στο οποίο να μην έφταιγα εγώ.
Καρβουνάκια μίζας μου έβγαλε τελη του '11 αλλά ήταν bb-stroker(+4χιλ διάμετρος & +4χιλ διαδρομή) με εκκ/ρους RHC/WEB χωρίς αποσυμπιεστή οπότε οκ.
Την μίζα την άλλαξα Αύγουστο του '15, αλλά είχα ιδιαίτερο μοτέρ όπως έγραψα και πιο πάνω.
Γενικά κανένα παράπονο.
Επίσης ξέρω φίλο με drz400sm που του έχει κάνει τα κλασικά (εξάτμιση, εκκ/ρους, FcrMX κα) που το έχει από σχεδόν καινούργιο το 2005 μέχρι και σήμερα και δεν του έχει κάνει ποτέ τίποτα, ούτε πηνία, ο οποίος το έχει ξεκάθαρα ως play bike και όταν το βγάζει πηγαίνει δίχως αύριο και πάει και πολλά χλμ εθνική.
Το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο μηχανάκι, απλά όπως είπα αρκετά έπεσαν σε πολύ κακά χέρια..
 
Τελευταία επεξεργασία:
A

AndonisD

Επισκέπτης
Όχι φίλε Γιώργο
Αυτά που είχα δει μέχρι δυο χιλιάδες που έψαχνα ήταν σε κακή κατάσταση
Μη φανταστείς πολλά
Δυο είδα στην Αττική

Ένα που ήταν καλό το έδινε ο κάτοχος 3500 ακατέβατα αλλά άξιζε
Δεν είχα δυνατότητα όμως

Ισχύει πάντα το ότι πληρώνεις παίρνεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Πηνία ✓
Εννοείται μου έτυχε, μετά από 5 χρόνια χρήσης, 6 ετών ήταν το drz όταν μου έκατσε..
Περιεληξη την πρώτη φορά, 2μιση χρόνια άντεξε, μετά μεταχειρισμένα, λιγότερο από 2 χρόνια, μετά περιεληξη μέσω του μηχανικού σε μαγαζί που έδινε και εγγύηση 1 χρόνο.
Ακόμα αντέχουν.
Κλασικό των drz400 τα πηνία ρε γαμώτο, δεν υπάρχει γιατρικό..
Το πρόβλημα με τα πηνία τι ακριβώς ήταν? Κομμένες επαφές? καμμένα μονωτικά? στο pickup? στον στατορα?
 
Top Bottom