Γύρω, γύρω Γερμανία και στην μέση Βερολίνο!

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Παρόλο που τα τελευταία 14 χρόνια αλωνίζω την Ευρωπαϊκή ήπειρο είτε με την μοτοσικλέτα μου , είτε με αεροπλάνο δεν έτυχε ποτέ να επισκεφθώ την πρωτεύουσα του Ομοσπονδιακού κράτους της Γερμανίας , το Βερολίνο.
Στα αυτιά μου πάντα έφταναν πληροφορίες για μια πόλη μαγική που απορροφά στα σπλάχνα της ακόμα και τον πιο απαιτητικό ταξιδιώτη . Όσοι επισκέπτονταν το Βερολίνο μιλούσαν με τέτοιο θαυμασμό που μόνο μια Μητρόπολη μπορεί να προσφέρει.. Όμως αυτό που με γοήτευε ακούγοντας ιστορίες από άλλους ταξιδευτές ήταν η αφθονία των αντιθέσεων που βίωναν.
Το Βερολίνο βρίσκεται εκεί για να ικανοποιήσει όλα τα θέλω των επισκεπτών του , είναι απεριόριστο!


πύλη Βραδεμβούργου

Βρεθήκαμε στην καταπράσινη πόλη στην καρδιά του καλοκαιριού του 2015. Έπειτα από μια όμορφη περιήγηση στα Βαλκάνια , την Ουγγαρία και την Πολωνία αποφασίσαμε να πατήσουμε τροχό στην Γερμανική πρωτεύουσα με σκοπό να γνωρίσουμε τα όρια της… Η ακούραστη μοτοσικλέτα μας κλειδώθηκε στο υπόγειο γκαράζ του ξενοδοχείου για τις επόμενες 4 μέρες.
Η γνωριμία με την πόλη θα γίνονταν παραδοσιακά….με τα πόδια!
Η πόλη ιδρύθηκε το 1237 ενώ από το 1415 έγινε τόπος κατοικίας διαφόρων ηγεμόνων. Το 1871 ανακηρύχθηκε πρωτεύουσα της Γερμανικής Αυτοκρατορίας ενώ το 1933 οι Ναζί εδραιώθηκαν εκεί κερδίζοντας τις εκλογές.
Το Βερολίνο αποτέλεσε το τελευταίο καταφύγιο του Αδόλφου Χίτλερ όπου και αυτοκτόνησε σημαίνοντας έτσι το τέλος του Ράιχ αλλά και της πόλης μιας και καταστράφηκε ολοσχερώς από τους συμμάχους.
Το 1961 η διχόνοια άπλωσε τον ιστό της , η κυβέρνηση της Αν. Γερμανίας κατασκεύασε τείχος για να αποτρέψει τους κατοίκους της να αυτομολούν στην Δύση. 28 χρόνια μετά τα σύνορα άνοιξαν και το μεγαλύτερο κομμάτι του τείχους κατεδαφίστηκε .Το 1990 η Γερμανία ενοποιήθηκε και πλέον κυριαρχεί στην Ευρώπη ρουφώντας του οικονομικούς πόρους άλλων κρατών.

Φωτορομάντζο :


κάπου στο Νησί των Μουσείων

Καθεδρικός ναός Βερολίνου


Ράιχσταγκ , Παλαιό Κοινοβούλιο


Ο πύργος της Τηλεόρασης, Σοβιετική κατασκευή του 1969


η στήλη της Νίκης, Κιτσαρία μεν ..επιβλητική δε

Μουσείο Περγάμου

Μέρος της πύλης Ισχτάρ, Μουσείο Περγάμου

Ζωολογικός κήπος, ένας από τους μεγαλύτερους στον κόσμο με πληθυσμό 15000+ ζώων

Μνημείο πεσόντων Σοβιετικού στρατού στην Μάχη του Βερολίνου (ΑΠΡ-ΜΑΙ 1945)

Eastside gallery, το τοίχος του Βερολίνου

the mortal kiss.

Μνημείο Ολοκαυτώματος.

Φυσικά τα αξιοθέατα δεν τελειώνουν και όσο περιπλανιέσαι τόσο γνωρίζεις , όμως τα παραπάνω είναι μερικά από τα σημαντικότερα που σίγουρα πρέπει να επισκεφτείτε.

Αυτά όμως είναι για τις ώρες που ο ήλιος βρίσκετε ψηλά στο στερέωμα….τι γίνεται όταν πέφτει η νύχτα…..
Γίνεται απλά της ιερόδουλης το κιγκλίδωμα! Οι νύχτες στο Βερολίνο πάλλονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, είναι χαλαρές αλλά και έντονες ακροβατώντας τέλεια στα όρια του λογικού αλλά και του παραλόγου! Από υπαίθρια μπαρ και μπυραρίες έως νάιτ κλάμπ , ο κόσμος χορεύει ή μάλλον διασκεδάζει ξέφρενα παντού, αυτό που με παραξένεψε είναι το …Ταγκό, στα περισσότερα μπάρ η μουσική που ακούγονταν ήταν Αργεντίνικη!
Φαγητό, οι επιλογές θυμίζουν βαβέλ, ότι τραβάει η ψυχή σας.. ή μάλλον το στομάχι σας μιας και λόγο πολυπολιτισμικού ύφους υπάρχει όλο το παγκόσμιο γαστρονομικό αλφάβητο έτοιμο προς "μάθηση"!
Διαμονή, εκατοντάδες επιλογές για όλα τα βαλάντια, από χόστελ και δώματα έως πολυτελή ξενοδοχεία πέντε αστέρων, περισσότερα από 1170 καταλύματα θα ξεκουράσουν το κορμί σας από τους πολύωρους περιπάτους αλλά και τις νυχτερινές εξορμήσεις….προσοχή , αν βρεθείτε με την μοτοσικλέτα σας εκεί το φυλασσόμενο παρκινγκ είναι απαραίτητο.
Η πόλη του Βερολίνου βρίσκεται σε οργασμό κατασκευαστικό και αναβαθμίζετε καθημερινά προς το καλύτερο παντρεύοντας κουλτούρες του παρελθόντος και του παρόντος. Παρόλα αυτά είδαμε πολλούς αστέγους στον δρόμο αλλά και πολλούς ζητιάνους!επίσης αξίζει αναφοράς το γεγονός ότι δεν νοιώσαμε καθόλου το Γερμανικό αυστηρό στυλ από τους κατοίκους του. Ήταν πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν ενώ στο άκουσμα «Έλληνες» μας αντιμετώπιζαν σαν ίσους πολίτες εν αντιθέσει με άλλα μέρη της Ομοσπονδίας.
Το Βερολίνο είναι η απόλυτη Ευρωπαϊκή Μητρόπολη που πρέπει να βιώσετε.


και η κλασσική φωτογραφία Ελληναρά άτριχου και πλαδαρού....αμα λάχει ναουμ...



το αρθράκι επεξεργάζεται και θα μπεί σύντομα στο www.mototaxidiotis.gr με περισσότερα στοιχεία για την "καυτή" πόλη της ομοσπονδιακής Γερμανίας...

Ευχαριστώ!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πολυ ωραίο ταξιδι Δημήτρη και πράγματι εχει πολλα μνημεία ο εν λογο λαός για να τους θυμίζει το παρελθόν τους και μαλλον πρεπει να φτιάξουν και αλλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Μια υπέροχη πόλη γεμάτη μνήμες και διαφορετικές κουλτούρες και πολιτισμούς.
Όμορφη επιλογή για ταξίδι στην οποία πρέπει να αφιερωθούν αρκετές ημέρες για να τη γνωρίσεις πραγματικά.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ελπίζω να πέρασες κι απο δω, γιατι αλλιως πρέπει να ξαναπάς!! ;)
https://www.tropical-islands.de/en/
...δεν θα πήγαινα Λευτέρη,....δεν μου πολύ αρέσουν τα virtual! Προτιμώ τα ζωντανά όπως πχ. βαραντέρο Κούβα....το μόνο Βαραντέρο που μου αρέσει!



Πάντως εκκρεμότητες έχω αφήσει....σίγουρα , πρώτα ο Θεός , κάποια στιγμή θα βρεθώ εκεί....
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
πανεμορφες φωτο συντροχε !...υγεια να χεις να γυριζεις τις βολτες σου και να τις μοιραζεσαι μαζι μας!...respekt!


*..... :happy:...πως ανεβασες το μοτορι εκει μεσα μπροστα στη πυλη ...δεν στην επεσε κανενας?...επρεπε να τα πουμε ομως αφου εφτασες "σχεδον" διπλα μου ...ασε που την εβδομαδα απ τις 27/Ιουνιου 2015 ημουν οικογενιακως και εγω εκει ...πεσ μου μονο οτι δεν ησουν εκεινη τη εβδομαδα...o_O
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
πανεμορφες φωτο συντροχε !...υγεια να χεις να γυριζεις τις βολτες σου και να τις μοιραζεσαι μαζι μας!...respekt!


*..... :happy:...πως ανεβασες το μοτορι εκει μεσα μπροστα στη πυλη ...δεν στην επεσε κανενας?...επρεπε να τα πουμε ομως αφου εφτασες "σχεδον" διπλα μου ...ασε που την εβδομαδα απ τις 27/Ιουνιου 2015 ημουν οικογενιακως και εγω εκει ...πεσ μου μονο οτι δεν ησουν εκεινη τη εβδομαδα...o_O
Man, πραγματικά όποτε έρχομαι στην Γερμανία σε σκέφτομαι αλλά πάντα κάτι τυχαίνει και δεν σε "ενοχλώ". Το ταξίδι πραγματοποιήθηκε 15 Αυγούστου.....

Η φωτό βγήκε στις 0700 το πρωί....δεν υπήρχε ψυχή....!
 
Top Bottom