Δάσος Φολόης και πέριξ

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Στολή της Nordcode πάνω-κάτω, με όλες τις επενδύσεις, μπότες της Forma Adv, γάντια Nordcode τα αντοίστιχα φουλ χειμερινά (μέσα απο τη στολή μόνο εσώρουχα απλά βαμβακερά, η μπλούζα η συθετική εντουράδικη απο πάνω δεν μετράει καν). Παρόμια στολή και ο κολλητός. Όταν λέω οτι κρύωσαν τα χέρια, το λέω γιατι εκείνη την ώρα φορούσα τα καλοκαιρινά δερμάτινα γάντια με τα θερμενόμενα grip στο φουλ, πράγμα που βοήθησε πολύ. Είχα ξεγελαστεί με τον ήλιο και δεν έβαλα τα χειμερινά. Τα χειμερινά τα δοκίμασα τη Παρασκευή όπου μετά το Λεβίδι είδαμε -1,5 στα βουνά, αλλά δεν καταλάβαινα πολλά....ούτε απο κρύο ούτε απο grip..και αυτός ήταν ο λόγος που δεν τα ξαναφόρεσα το διήμερο, δεν έχω καθόλου αίσθηση.
Άρα υποθέτω το fairing (και τα heated grips) κάνουν τεράστια διαφορά, σε σχέση με το γυμνό που έχω εγώ και δεν έχει τίποτα. Βγήκα το Σάββατο (που δεν έκανε καν κρύο - γύρω στους 10) και γύρισα πίσω μετά από 250 χλμ ξεπαγιασμένη, ούτε ευχαριστήθηκα ούτε τίποτα. Και ήμουν φουλ ντυμένη, ισοθερμικα, χοντρά χειμερινά γάντια…. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά σε γυμνό μηχανάκι θα έβαζα χούφτες χωρίς σκέψη, τα θερμαινόμενα μετά από τρεις χειμώνες με το XR με καλοκαιρινά γάντια και θερμαινόμενα γκριπ είναι αυτονόητο αξεσουάρ.

Τα "γάντια φούρνου" των σκούτερ είναι ντροπή στην χώρα μας αλλά τα έχω ψηλά στην λίστα των πραγμάτων που θέλω να δοκιμάσω.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Τα "γάντια φούρνου" των σκούτερ είναι ντροπή στην χώρα μας αλλά τα έχω ψηλά στην λίστα των πραγμάτων που θέλω να δοκιμάσω.
Στο κόσμο της μοτοσυκλέτας δεν είναι τίποτε ντροπή. Έχω κάνει χρήση τους και σε traveloenduro βόλτα με χιονολασπουρα.:oops: :D
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά σε γυμνό μηχανάκι θα έβαζα χούφτες χωρίς σκέψη, τα θερμαινόμενα μετά από τρεις χειμώνες με το XR με καλοκαιρινά γάντια και θερμαινόμενα γκριπ είναι αυτονόητο αξεσουάρ.

Τα "γάντια φούρνου" των σκούτερ είναι ντροπή στην χώρα μας αλλά τα έχω ψηλά στην λίστα των πραγμάτων που θέλω να δοκιμάσω.
Και εγώ θα τα έβαζα άνετα, έβαλα πέρσι στο παπάκι και έπαθα πλάκα οπότε για ένα ταξίδι θα τα έβαζα και στο κτμ ή αν το είχα για κάθε μέρα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Γιάννη...όπλο ρε...μπαίνει πολύ καλά για μηχανάκι με τέτοια γεωμετρία...θέλω να το καβαλήσεις που είχες το 1290 του '16, να μου πεις για να σου πω
Ισχύει ότι το 1090 ήταν καταπληκτικό στο στροφιλίκι. Προσωπικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο από το 1290 αλλά ήταν εντυπωσιακά καλό για τις προδιαγραφές που είχε (μη ρυθμιζόμενο πηρούνι εμπρός, ελάχιστες ρυθμίσεις πίσω).
Μόνη (σοβαρή) έλλειψη για μένα, το cruise control.
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
lospsi αυτό εννοώ ότι με βάση τις προδιαγραφές του, έχει ανταπόκριση και επιδόσεις στο στροφιλίκι που δεν τις περιμένεις
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
lospsi αυτό εννοώ ότι με βάση τις προδιαγραφές του, έχει ανταπόκριση και επιδόσεις στο στροφιλίκι που δεν τις περιμένεις
Το ίδιο ίσχυε και για τα 950/990 όμως, ευτυχώς το ίδιο ισχύει για το Norden E που σου δίνει 100% εμπιστοσύνη από το πρώτο μέτρο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
lospsi αυτό εννοώ ότι με βάση τις προδιαγραφές του, έχει ανταπόκριση και επιδόσεις στο στροφιλίκι που δεν τις περιμένεις
Χρηστάρα το 1290Τ που είχα έστριβε πολύ καλά απλά αν είχες αρκετό καύσιμο στο τεποζιτο το καταλάβαινες πολύ έντονα στην αίσθηση.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το ίδιο ίσχυε και για τα 950/990 όμως, ευτυχώς το ίδιο ισχύει για το Norden E που σου δίνει 100% εμπιστοσύνη από το πρώτο μέτρο.
Είπε ο ονειροκατεμακιας!!!!
με βλέψεις BMW, το καλό το 1300 :)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Χρηστάρα το 1290Τ που είχα έστριβε πολύ καλά απλά αν είχες αρκετό καύσιμο στο τεποζιτο το καταλάβαινες πολύ έντονα στην αίσθηση.
Σε αυτά τα μοντέλα ναι ακριβώς έτσι!
Στα επόμενα όχι!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είπε ο ονειροκατεμακιας!!!!
με βλέψεις BMW, το καλό το 1300 :)
1300+ να είναι και βλέπουμε

Έχει κιλά να σύρει :p
 
Top Bottom