Δάφνη Βοιωτίας.

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Λίγες μέρες πρίν το lockdown και ψυλιασμένοι οτι θα πέσει απαγορευτικό απόπλου, είπαμε με τον bro Πέτρο, να βολτάρουμε στα πέριξ. Όρεξη για πολλά χλμ δεν υπήρχε καθώς ο ένας έκλεισε το μαγαζί του και ο άλλος έχασε τη δουλειά του, αλλά "wtf" είπαμε, "πάμε να απολαύσουμε λίγα χλμ και φύση κι ας είναι η τελευταία μας".

Το θέμα ήταν το πού, καθώς και καφετέριες δεν υπήρχαν ανοικτές και κράξιμο δεν θέλαμε να φάμε από τίποτα χωριανούς αλλά και εμείς δεν θέλαμε να έρθουμε σε επαφή με άλλους. Εδώ λοιπόν έρχεται η μαγική λέξη "Ξωκλήσια". Άπειρα, περιστοιχισμένα συνήθως από όμορφη φύση και πολλές φορές με παροχή πόσιμου νερού, αποτελούν πρώτης τάξεως τόποι ανάπαυσης ή διανυκτέρευσης για όλους όσους βρεθούν εκεί έξω.
Από Θριάσιο λοιπόν, κατευθυνθήκαμε πρός Σκούρτα και τα αγαπημένα Δερβενοχώρια. Εκεί στρίψαμε αριστερά πρός Πύλη και μετά από κάποια χαλαρά και ερημικά χιλιόμετρα, φτάσαμε στο χωριό Δάφνη. Λίγο έξω από το χωριό και με κατεύθυνση πρός Ερυθρές, βρίσκεται το πολύ όμορφο και γραφικό ξωκλήσι του Άη Γιώργη. Συνήθως το προσπερνάμε χωρίς να του δίνουμε τη παραμικρή σημασία, όμως είχα ξαναβρεθεί εδώ σε μία μοναχική εξόρμηση και το είχα πλέον σε υπόληψη. Ησυχία, ηρεμία, με άπλετο χώρο να την αράξεις, αλλά και με απρόσμενα ευχάριστες ανακαλύψεις τριγύρω. Καφεδάκι προκάτ από περίπτερο, χτύπημα στο χέρι και πλάλημα στα χωράφια.











Στη υγειά σας και με το καλό λεύτεροι πάλι.


Και κάπου εκεί που πίνεις το καφεδάκι σου και έχεις χαλαρώσει, το μάτι σου πέφτει σε μία τεράστια τρύπια πέτρα. Που δεν είναι πέτρα, αλλά αρχαία άγκυρα ή αντίβαρο γερανού. Αρχίζει και σε τρώει ο πισινός για εξερεύνηση.


Συγχρόνως πέφτει και το μάτι στα χαλάσματα στο απέναντι χωράφι και λές "εδώ είμαστε".


Χωνόμαστε στο χωράφι για να ανακαλύψουμε τελικά ότι εδώ πρέπει να υπήρχε πολιτεία και μάλιστα με οχυρώσεις, τειχίσματα, οικίες, τοξωτές δεξαμενές καθώς και λιθόστρωτους δρόμους. Τα λιθόστρωτα μάλιστα, μοιάζουν πολύ με αυτά της αρχαίας Θίσβης. Ο χώρος είναι διάσπαρτος με κεραμικά και μας έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός, ότι μία μεγάλη έκταση εντός της αρχαίας πολιτείας, ήταν σπαρμένη!!









Λιθόστρωτα παντού.


Στο βάθος το χωριό Δάφνη και ο Τούρκικος γουλάς (φυλάκιο), φτιαγμένος με αρχαίο υλικό.






Δυστυχώς υπάρχει πάντα αυτό το "πρέπει" και κάποια στιγμή, όσο και αν δεν το θέλαμε, έπρεπε να επιστρέψουμε. Έτσι και έγινε αφού πήραμε μπόλικες τζούρες οξυγόνου και ανακάλυψης. Αφού γυρίσαμε, έψαξα να βρώ κάτι σχετικό με τον αρχαιολογικό χώρο, αλλά δεν βρήκα πουθενά καμία αναφορά. Ούτε ένδειξη σε κάποιον χάρτη αρχαιολογικού ενδιαφέροντος. Αποτάθηκα λοιπόν στην Αρχαιολογική Υπηρεσία η οποία έδειξε ενδιαφέρον αλλά και άγνοια για τον συγκεκριμένο χώρο!!. "Είστε σίγουρος?" μου είπε ο αρχαιολόγος και τότε του έστειλα τις φωτογραφίες. Κατόπιν κανονίστηκε συνάντηση για κοινή μετάβαση στο μέρος, αλλά μας πρόλαβε ο ιός από την Κορώνη.

Αυτά τα ολίγα.

Σας εύχομαι καλή Ανάσταση με υγεία και υπομονή. Λίγο έμεινε, κρατήστε γερά! Τα λέμε εκεί έξω.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπράβο για την κίνηση σου να ενημερώσεις την αρχαιολογική Πάνο. Με τόσο αρχαίο πλούτο υπάρχουν πολλά εγκαταλελειμένα διαμάντια εκεί έξω. Πριν πολλά χρόνια είχα βρεθεί κάπου έξω από την αρχαία Νικόπολη. Με πήγαν λοιπών να δω κάτι απίστευτα ψηφιδωτά ρωμαϊκής περιόδου, στη μέση του πουθενά σκεπασμένα πρόχειρα με μουσαμά και χώματα. Αμφιβάλω αν θα υπάρχουν ακόμα.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πάνο μας έλειψες.
Μπράβο για την κίνηση που έκανες.
Εκεί έχει κ αλλα σημεία μυστηρίου,οταν βρεθούμε θα τα πούμε.
Ξερω...το μυστηριο μαγαζι...στη πλατεια του χωριου σου....!!!!

Του το ειπα....αλλα πεσαμε στις.....μερες της καραντινας....χαχα..!!!!
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Εύγε Πάνο και Πέτρο !
Άλλη μια υπέροχη - ενδιαφέρουσα εξόρμηση !
Και σε άλλα με υγεία αφού λήξει τούτο το κακό. :friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάνο και Πέτρο την επόμενη θα με πάρετε μαζί σας!

Εν τω μεταξύ σε αυτά τα μέρη νομίζω μας είχες ξανά κάνει ένα οδοιπορικό, ή θυμάμαι λάθος;

:friendship::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πάνο και Πέτρο την επόμενη θα με πάρετε μαζί σας!

Εν τω μεταξύ σε αυτά τα μέρη νομίζω μας είχες ξανά κάνει ένα οδοιπορικό, ή θυμάμαι λάθος;

:friendship::friendship:
Καλα θυμασε...Στεφανε...περυσι τετοιες μερες..περασαμε απο εκει...μεγαλη παρεα....για να παμε στο μεγαλυτερο αρχαιο τειχος που σωζεται....κ το βλεπουμε απο την εθνικη δεξια μας...πριν το Καστρο...!!!

Επισκεφτηκαμε κ το χωριο του Πανου ....το Παυλο Βοιωτιας...!!!!

Πανο Eversman.....Σαββα Savvas62...ανεβασα φωτο στο facebook...το εμφανισε..ενας χρονος περασε...!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλα θυμασε...Στεφανε...περυσι τετοιες μερες..περασαμε απο εκει...μεγαλη παρεα....για να παμε στο μεγαλυτερο αρχαιο τειχος που σωζεται....κ το βλεπουμε απο την εθνικη δεξια μας...πριν το Καστρο...!!!

Επισκεφτηκαμε κ το χωριο του Πανου ....το Παυλο Βοιωτιας...!!!!

Πανο Eversman.....Σαββα Savvas62...ανεβασα φωτο στο facebook...το εμφανισε..ενας χρονος περασε...!!!!
Ακόμη πιο παλιά Πέτρο, σα να θυμάμαι ένα μοναχικό οδοιπορικό που μας είχε παρουσιάσει.
Στον Παύλο Βοιωτίας είχα πάει πριν καμιά 25αριά χρόνια! Μου έχει μείνει στη μνήμη η απίστευτη θέα από εκεί πάνω!
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Μπράβο ρε παίδες. Ωραία βόλτα

Eversman Πανό πατριδα που είσαι. Δεν σε πάρει χαμπάρι ότι είσαι από το Παύλο
Nαί, δυστυχώς δεν τα έχουμε πεί από κοντά, άσχετα που έχω ακούσει και έχω δεί τόσα για σένα και τον πολύ όμορφο χώρο σου στην Πέτρα! Μάλιστα όταν είχαν έρθει τα παιδιά πρίν από 1,5-2 χρόνια στο μαγαζί μία βροχερή Κυριακή, ήταν να έρθω και εγώ, αλλά ακύρωσα τελευταία στιγμή. Ποτέ δεν είναι αργά, θα τα πούμε σίγουρα κοντοχωριανέ :friendship:

STF Στέφανε, έχω κάνει αρκετές καταδρομικές στην περιοχή, καθώς είναι από τις αγαπημένες μου κοντινές. Απλά κάθε φορά πάω σε κάτι συγκεκριμένο, για να έχω να ξαναδώ κάτι την επόμενη. Έχει και άλλα "κρυμμένα" ενδιαφέροντα η περιοχή -όπως είπε και ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ. (τα οποία και εγώ δεν ξέρω όλα, σίγουρα)- και θα παίξει βόλτα/ες 100% μετά την άρση των μέτρων μετακίνησης. Εννοείται ευπρόσδεκτος και εσύ και ο οποιοσδήποτε :friendship:
 
Top Bottom