Δέρματα αντί για βόλτα, Σάββατο 31/10

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ο χειμώνας ειναι περίοδος περισυλλογής...και διαλογισμού.
Άρα μιά χαρά, ευγνωμονούμε όλους όσους δούλεψαν σκληρά για να μένουμε μέσα με τα κεριά μας, τις ρόμπες μας, τα αρωματικά μας στικ και το γκονγκ, ωωωωωμμμμμμμμμμμμμ
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όσο έχουμε κλειστεί μέσα το έχω ρίξει στην μελέτη.
Βάζω παρακάτω δύο κανάλια στον σωλήνα που έχω ξεχωρίσει για την ποιότητα της πληροφορίας και την καλή δουλειά που κάνουν.
Είπα να τα έβαζα στα βίντεο αλλά επειδή εκεί θα χαθούν λέω να μείνουν σε αυτό το θρεντ μαζί με ότι αφορά οδήγηση σε πίστα.


Εξαιρετική δουλειά, πληροφορίες to the point μινιμαλιστική προσέγγιση στα βίντεο. Δομημένη σκέψη και λόγος!

 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επίσης ωραία σειρά βίντεο αν και δεν είναι όλα για οδήγηση σε πίστα αλλά γενικότερα για οδήγηση στο δρόμο.

 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Όσο έχουμε κλειστεί μέσα το έχω ρίξει στην μελέτη.
Βάζω παρακάτω δύο κανάλια στον σωλήνα που έχω ξεχωρίσει για την ποιότητα της πληροφορίας και την καλή δουλειά που κάνουν.
Είπα να τα έβαζα στα βίντεο αλλά επειδή εκεί θα χαθούν λέω να μείνουν σε αυτό το θρεντ μαζί με ότι αφορά οδήγηση σε πίστα.


Εξαιρετική δουλειά, πληροφορίες to the point μινιμαλιστική προσέγγιση στα βίντεο. Δομημένη σκέψη και λόγος!

Αυτόν τον Αγγλάκο του Life at lean τον παρακολουθώ περιστασιακά την τελευταία διετία. Έχει και ένα ενδιαφέρον free ebook στο site του που μπορείς να κατεβάσεις.

Αν δεν κάνω λάθος, κάποια στιγμή διαφήμιζε και διαδικτυακά μαθήματα για πίστα! Έδινε δηλαδή ένα checklist με στόχους και πως να τους προσεγγίσεις στο επόμενο trackday σου (όπου είναι ο καθένας... Ελλάδα, Αυστραλία, wherever...) και επέστρεφες με ένα feedback.... Τώρα αν δούλευε αυτό θα σε γελάσω... Πρέπει μάλλον να είσαι απ' τη μια πολύ μεθοδικός και απ' την άλλη πολύ... απελπισμένος για να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία!

Καλύτερο και πολύ πιο αποδοτικό ένα μάθημα με έναν εκπαιδευτή επιτόπου στην πίστα νομίζω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Λοιπόν όσο δεν μπορούμε να βγούμε ακόμα το έχω ρίξει γενικός στη μελέτη.
Επιστρέφω με ένα βίντεο από το "Life at Lean" που μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Ο λόγος είναι ότι βάζει τα πράγματα σε μία σειρά. Βέβαια, όπως λέει και στην αρχή του βίντεο, αυτή η σειρά μπορεί να είναι διαφορετική ανάλογα με το επίπεδο την εμπειρία ή την "έλλειψη" που έχει κάποιος σε συγκεκριμένο τομέα. Ωστόσο δεν παύει να είναι ένας ωραίος μπούσουλας για όποιον θέλει να βελτιωθεί στην πίστα, αλλά και έξω από αυτή. Επίσης βάζει το θέμα "στάση σώματος" στην πραγματική του διάσταση σε αντίθεση με διάφορες άλλες αναφορές που το ανάγουν σε υπερβολικά εξέχον θέμα.

Το βίντεο έχει τίτλο What Are the Most Important Track Riding Skills? και έχει ενδιαφέρον ότι στην πρώτη θέση αναφέρει το "Visual skill" .
Με τον όρο Visual εννοεί την γενικότερη ικανότητα αντίληψης του χώρου. Και μπαίνει στην πρώτη θέση γιατί είναι μια ικανότητα που συνδέει όλα τα υπόλοιπα, όπως την σωστή αντίληψη της ταχύτητας , τα σημάδια για τα φρένα, την αίσθηση του χώρου φτάνοντας στη στροφή κλπ.

Ακολουθούν
Steering
Throttle Control
Braking
και Body Position όπου αυτό που επιδιώκουμε είναι τρία πράγματα:
Μείωση της κλίσης, χαλάρωση των δικών μας παρεμβάσεων στο τιμόνι, άνεση.

Τέλος αναφέρει την σημασία του να μην "παλεύει" κάποιος με την μηχανή σε αντίθεση με μια αντίληψη που συχνά επικρατεί περί γρήγορης = επιθετικής οδήγησης.

Αλλά επειδή ο αγγλάκος τα λέει καλύτερα η συνέχεια παρακάτω

 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Τις επόμενες δύο Κυριακές (11/4 και 18/4) ο Ζαφειρόπουλος διοργανώνει trackdays στα Μέγαρα. Στις 18 θα μαι κι εγώ εκεί. Όποιος ψήνεται...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τις επόμενες δύο Κυριακές (11/4 και 18/4) ο Ζαφειρόπουλος διοργανώνει trackdays στα Μέγαρα. Στις 18 θα μαι κι εγώ εκεί. Όποιος ψήνεται...
Πήγες την προηγούμενη Κυριακή; Πως έγινε track day αφού δεν επιτρέπονταν οι διαδημοτικές μετακινήσεις o_O
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πήγες την προηγούμενη Κυριακή; Πως έγινε track day αφού δεν επιτρέπονταν οι διαδημοτικές μετακινήσεις o_O
Ναι ήμουν στις 28/3, το περίμενα πως και πως, είχα λυσσάξει!!!
Με κωδ. 6 και έπρεπε να 'χεις μαζί σου συμπληρωμένο ένα "Δελτίο καταγραφής αθλούμενου" από το gov.gr (αν έχεις νοσήσει από covid, αν έχεις συμπτώματα τις τελευταίες 14ημ κλπ).

Αυτό το πρώτο trackday μετά από καιρό είχε οριστεί αρχικά για τις 7/3, έσκασε η απαγόρευση των διαδημοτικών μετακινήσεων και ακυρώθηκε, ξαναορίστηκε για τις 20/3 με την παραπάνω διαδικασία, όμως έβρεχε και ακυρώθηκε εκ νέου, για να γίνει τελικά (επιτέλους! ) στις 28/3. Ήδη την μέρα του trackday ανακοινώθηκε το επόμενο για Σάββατο 3/4 (δηλαδή χθές) και καπάκι τις επόμενες Κυριακές... Κάθε ΣΚ και trackday!

Θα τα πούμε πίστα; :yew:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ναι ήμουν στις 28/3, το περίμενα πως και πως, είχα λυσσάξει!!!
Με κωδ. 6 και έπρεπε να 'χεις μαζί σου συμπληρωμένο ένα "Δελτίο καταγραφής αθλούμενου" από το gov.gr (αν έχεις νοσήσει από covid, αν έχεις συμπτώματα τις τελευταίες 14ημ κλπ).

Αυτό το πρώτο trackday μετά από καιρό είχε οριστεί αρχικά για τις 7/3, έσκασε η απαγόρευση των διαδημοτικών μετακινήσεων και ακυρώθηκε, ξαναορίστηκε για τις 20/3 με την παραπάνω διαδικασία, όμως έβρεχε και ακυρώθηκε εκ νέου, για να γίνει τελικά (επιτέλους! ) στις 28/3. Ήδη την μέρα του trackday ανακοινώθηκε το επόμενο για Σάββατο 3/4 (δηλαδή χθές) και καπάκι τις επόμενες Κυριακές... Κάθε ΣΚ και trackday!

Θα τα πούμε πίστα; :yew:
Για πες κόστος, με όλα μέσα δηλαδή πόσο σου στοίχησε όλη η μέρα.

Γιατί εγώ ψημένος είμαι, αλλά το θέμα είναι τι θα πει και ο κουμπαράς :laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα δεν εχουν gs τα παιδια, μην κρίνεις την φθορά με γνώμονα τα δικά μας...:p
Η πίστα τα τρώει όλα και αυτός είναι ο σκοπός.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η πίστα τα τρώει όλα και αυτός είναι ο σκοπός.
Τα Μέγαρα δεν τρώνε λάστιχο.

Έχω πάει και Σέρρες ολοήμερο και ήταν οκ τα λάστιχα, δεν είμαστε παγκόσμιοι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχω πάει και Σέρρες ολοήμερο και ήταν οκ τα λάστιχα, δεν είμαστε παγκόσμιοι.
Με το τρένο πήγες και αντέξανε τα λάστιχα ή όπως τα ΚΤΜ?
Κανονικά οδικώς.
Η σωστή ερώτηση τώρα είναι:
Μπήκες στην πίστα, ή ήπιες καφεδάκι μόνο;;; :friend:




(σε ρωτάει κάποιος που σου «ρίχνει» στο ανώτερο όριο ταχύτητας ταξιδιού -120χλμ/ώρα- :ha!!!! )
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κανονικά. Βέβαια γύροι στο 1:45 μην φανταστείς, αξιοπρεπείς για το μηχανάκι τότε και την κουλαμάρα μου, για αυτό λέω ότι αν δεν είσαι σε ρυθμούς "παγκόσμιου" στο 1:30 και κάτω, μία χαρά θα πας, θα διασκεδάσεις, τα λάστιχα θα είναι οκ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κανονικά. Βέβαια γύροι στο 1:45 μην φανταστείς, αξιοπρεπείς για το μηχανάκι τότε και την κουλαμάρα μου, για αυτό λέω ότι αν δεν είσαι σε ρυθμούς "παγκόσμιου" στο 1:30 και κάτω, μία χαρά θα πας, θα διασκεδάσεις, τα λάστιχα θα είναι οκ.
Εγώ στις πίστες, το μόνο προσωπικό ρεκόρ, που καταρρίπτω συνέχεια είναι..... η ταχύτητα με την οποία.... κατεβάζω.... την στάθμη του καπουτσίνο :laugh:!!!

(Έχω μεγαλώσει στο χωριό με καπουτσίνο βλέπεις..... :p )
 
Top Bottom