Δίνετε την μοτοσυκλέτα σας για "δοκιμή" σε υποψήφιο αγοραστή?

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Βρε παιδιά,
για πείτε μια γνώμη γιατί είχε καιρό να μου παρουσιαστεί τέτοιο θέμα...

Ήρθε παλικάρι να δει το ΚΤΜ, μου λέει "θα ανέβεις να πάμε μια βόλτα"?
Αρνήθηκα και του είπα ότι το μηχανάκι το πάμε σε συνεργείο να το ελέγξει και να το οδηγήσει ο υπευθυνος μηχανικός αλλά τώρα δεν το δίνω. Πιάσαμε μια κουβέντα του τύπου "εγώ πως θα δω αν "τραβάει" δεξιά ή αριστερά", "και αν το οδηγήσει ο μηχανικός τι αλλάζει αν συμβεί κάτι" κτλ...
Αρνήθηκα, ξενέρωσε και χαιρετηθήκαμε.

Δεν ρωτάω τόσο για το αν είμαι λάθος, δεν με νοιάζει τόσο γιατί στην τελική δική μου περιουσία είναι. Επίσης θεωρώ σωστό να μην ζητάει ο άλλος να κάνει βόλτα μια υποψήφια μηχανή προς αγορά (ακούμε κατά καιρούς και διάφορα τέρατα με ξεγελασμένους πωλητές), αλλά κόλλησα στον αντίλογο του επιχειρήματος μου "κι αν συμβεί κάτι κατά την οδήγηση, τι γίνεται" ότι μου απάντησε "και αν γίνει στραβή στον μηχανικό, δεν είναι το ίδιο".

Προσωπικά, θεωρώ το επιχείρημα του μηχανικού ώς φιλτράρισμα υποψήφιων αγοραστών και όχι τόσο θέμα ασφαλείας ή καθωςπρεπισμού αλλά τι συμβαίνει αν γίνει ατύχημα σε δοκιμή μηχανικού? Είμαι λάθος στο να θεωρώ ότι πιο εύκολα μπορείς να είσαι εξασφαλισμένος για τυχόν ατυχίες?
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
ΟΧΙ, χωρίς άλλες εξηγήσεις.

Σε όποιο μηχανικό θέλει, μέχρι εκεί.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Βρε όχι, μαζί σας και δεν το διαπραγματεύομαι.

Το θέμα είναι, έχει λογική αυτό το όχι? Έχει βάση το "πάμε σε μηχανικό να την δει και να την οδηγήσει" ή απλά είναι το φιλτράρισμα ενός γνήσια ενδιαφερόμενου από έναν ξέμπαρκο που απλά σκεφτηκε να το παίξει αγοραστής για να οδηγήσει μηχανάκι? Τα κακά/πονηρά σενάρια δεν τα βάζω κάν στην κουβέντα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το όχι διασφαλίζει εσένα ως πωλητή.
Δεν ρισκάρεις με αγνώστους.
Δεν του αρνείσαι οποιονδήποτε έλεγχο οπότε θα πρέπει να το δεχθεί αυτό.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Mια χαρα ξηγηθηκες.Η σε συνεργειο να το οδηγησει και να το δει σοβαρος μαστορας,η παμε παρακατω.

Αμα στουκαρει σε κανεναν τοιχο κατα την διαρκεια της δοκιμης υπαρχει περιπτωση να βρεις ακρη?

Μια φορα εκανα την μαλακια και σκυλομετανοιωσα.Μετα απο 20 λεπτα δοκιμης μου ειπε οτι πιανει πολυ γρηγορα τα 200.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
χωρις οδηγηση δεν εχει αγορα,αλλα παω με φιλο που καθεται μαζι με τον πωλητη και δινω ταυτοτητα..
επισης εγω το δινω να οδηγησει παντως
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Κ εγώ θα το έδινα,με πόνο καρδιάς,άλλα έχοντας δει σημάδια ότι πάει για σοβαρά η δουλειά.
Τι να καμς...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεκτές όλες οι απόψεις.

Από τα παιδιά που λένε ότι δεν θα αγόραζαν χωρίς να οδηγήσουν, θα στράβωναν αν τους το αρνιόταν ο πωλητής? Δηλαδή, το ερώτημα δεν ήταν αν έκανα σωστά αλλά αν δικαιολογείται η ξινίλα ή και το πιθανό χάλασμα της αγοραπωλησίας.
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Επειδή πολύ πρόσφατα έδωσα το svartpilen μου αντιμετώπισα το ίδιο δίλημμα. Κατέληξα να φτιάξω μια υπεύθυνη δήλωση ανάληψης ευθύνης σε περιπτώσεις ατυχήματος, ζημιάς, κλοπής κτλ κ εξηγούσα στους υποψήφιους αγοραστές πριν συναντηθούμε ότι αν θέλουν να το οδηγήσουν θα χρειαστεί να φέρουν ταυτότητα, δίπλωμα (για τα στοιχεία τους) κ να την υπογράψουν. Δεν ξενέρωσε κανείς. Θετικά το πήραν (με την έννοια οτι αν είμαι τόσο ψείρας στην πώληση θα ήμουν κ στη συντήρηση) κ τελικά κανείς δεν την πήρε για βόλτα. Μόνο να την καβαλήσουν, να την ακούσουν κτλ.

Αν θες το κείμενο για τη δήλωση PM me ;)
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Φαντάζομαι δεν παίζει μία μέση λύση όπως να πάτε δικάβαλο βόλτα; Αλλά να μου πεις, ειδικά στην Αθήνα, ποιος ξέρει σε τι καρυδιάς καρύδι θα πέσεις, δύσκολο θέμα. Και μάλλον παίζει και ένα ρόλο η αξία της μηχανής, καθώς όσο ανεβαίνει η τιμή τόσο πιο δύσκολο είναι είτε να το δώσει ο πωλητής για βόλτα, είτε να μην το ζητήσει ο αγοραστής για βόλτα.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Να οδηγήσει ο ιδιοκτήτης και συνεπιβάτης ο πιθανός αγοραστής; Έχει δουλέψει για μένα και από τις δύο άκρες της σέλας :laugh:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Δεκτές όλες οι απόψεις.

Από τα παιδιά που λένε ότι δεν θα αγόραζαν χωρίς να οδηγήσουν, θα στράβωναν αν τους το αρνιόταν ο πωλητής? Δηλαδή, το ερώτημα δεν ήταν αν έκανα σωστά αλλά αν δικαιολογείται η ξινίλα ή και το πιθανό χάλασμα της αγοραπωλησίας.
Εμένα δε θα μου άρεσε.
Θα το έβλεπα πχ Ότι δε με παίρνεις σοβαρά.
Κάλως η κακώς έτσι έχουν τα πραγματα.
Μιλώντας πάντα για ενα σοβαρό υποψήφιο αγοραστή και όχι για την καυλαντα.
Κόβεις φάτσα δλδ και συμπεριφορά και πράττεις ανάλογα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom