Δίνετε την μοτοσυκλέτα σας για "δοκιμή" σε υποψήφιο αγοραστή?

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Από τη μια η πλευρά του πωλητή αλλά από την άλλη ας έρθουμε και στη πλευρά του αγοραστή.
Ναι θα ξίνιζα αν δεν μου την έδινες και θα έβαζα ερωτηματικά. Δεν είναι μόνο μηχανολογικός ένας έλεγχος. Σου λέω το απλό, μπορεί να τρίζουν όλα τα πλαστικά σου, μπορεί να είναι στραβό το τιμόνι σου... κ.α.

Φυσικά με προϋποθέσεις, δικάβαλος και με τη ταυτότητα στα χέρια μου. Αν γίνει η στραβή.. δυστυχώς είναι ένα ρίσκο αυτό που εγώ αποδέχομαι.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Χωρίς βόλτα αγορά δεν έχει, όπως κ όταν πουλάω και έρχεται κάποιος να το δεί κ βλέπω ότι ενδιαφέρεται σοβαρά του προτείνω εγώ ο ίδιος για βόλτα για να δεί τι πουλάω μιας κ ότι πουλάω είναι άψογο λειτουργικά..Οι αγοροπωλησίες έχουν τα ρίσκα τους κ το τρέξιμο τους, άλλωστε οποίος θέλει να γλιτώσει όλα αυτά πάει κ το δίνει σε μαγαζί κ τελειώνει..Κ συν τοις άλλοις τίθεται κ το θέμα αν του κάνει η μηχανή..Ένα vstrom ας πούμε κάπου από κάποιον γνωστό θα βρεις να οδηγήσεις,το gt1290 ας πούμε πολύ πιθανόν ο υποψήφιος αγοραστής να μην το έχει οδηγήσει ποτέ..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Oι εμποροι δεν αφηνουν επισημα να κανεις βολτα επειδη η μηχανη ειναι ανασφαλιστη.
Ουτε να την πας σε δικο σου συνεργειο για τον ιδιο λογο.
Μονο να την ελεγξεις επι τοπου στατικα. Οπτικα, λειτουργικα, αριθμοι πλαισιου κλπ
Δεχονται καποιοι, μονο αν πληρωσεις φορτηγο να παει μεχρι εκει, ή για ελεγχο motocert
Αν ηταν να μην ψωνισεις αν δεν την οδηγησεις, δεν θα πουλουσαν ουτε μια μηχανη

Το πιο λογικο ειναι απο ιδιωτη, ραντεβου στο συνεργειο ή για ελεγχο, εκει που εμπιστεύεσαι, να την φερει ο πωλητης εκει και να αποφασισεις απο τα ρισκα που θα σου πει ο μαστορας. Πιθανως ετσι να αφησει και τον ελεγκτή να το κανει μια βολτα.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγώ πάντως ποτέ δεν αγόρασα μηχανή μεταχειρισμένη, χωρίς να την οδηγήσω και ούτε πούλησα ποτέ χωρίς να επιτρέψω στον υποψήφιο αγοραστή να την οδηγήσει.
Είναι από τα ρίσκα που παίρνεις όταν πουλάς μηχανή απευθείας σε ιδιώτη.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι η φαση....
Πιο πολυ προσπαθω να κοβω φατσες και προθεσεις
Προσφατα πουλησα το busa, το παλικαρι με ειχε παρει ποσα τηλεφωνα και εκανε 500χλμ για να ερθει να το δει και να το αγορασει με λεφτα στο χερι, μου μιλησε απο μονος του και μου ειπε οτι σε περιπτωση στραβης το αγοραζει, ειχε και μια κοπελα μαζι του η οποια τον εφερε με αυτοκινητο, οποτε ηταν σχετικα ευνοικες οι συνθηκες. Του το εδωσα φυσικα και ολα καλα ευτυχως.
Το θεμα με τον μαστορα τωρα...απλα θεωρεις οτι επειδη εχεις να κανεις με μαγαζι εχεις καποιον πιο φερεγγυο και αξιοπιστο απεναντι σου, αν και για αυτο εχω πολλες αμφιβολιες μιας και λογω δουλειας ξερω πολλα μαστορια που μονο φερεγγυους δεν τους λες...
Στην περιπτωση που ειμαι εγω αγοραστης....εχω αγορασει αρκετα μηχανακια χωρις να τα οδηγησω καν, μαλιστα μου εχει προσφερθει (προφανως επειδη κ ο αλλος καταλαβε οτι παιζει μια σοβαροτητα στην περιπτωση) και αρνηθηκα, απλα εμπιστευομαι απολυτα τους μαστορες που εχω στειλει κατα καιρους μηχανακια προς ελεγχο, οποτε μενω εκει σε αρκετες περιπτωσεις.
Συγκεκριμενα το streetfighter το αγορασα χωρις να το δω καν :D
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν έχω θέμα να δώσω βόλτα την μηχανή μου σε έναν φίλο, σε έναν γνωστό που θα πάμε βόλτα μαζί με τις μηχανές αλλά μου κάνει κάπως να εμφανίζεται ένας άγνωστος και να ζητάει να οδηγήσει την μηχανή μου.

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Από τη μια η πλευρά του πωλητή αλλά από την άλλη ας έρθουμε και στη πλευρά του αγοραστή.
Ναι θα ξίνιζα αν δεν μου την έδινες και θα έβαζα ερωτηματικά. Δεν είναι μόνο μηχανολογικός ένας έλεγχος. Σου λέω το απλό, μπορεί να τρίζουν όλα τα πλαστικά σου, μπορεί να είναι στραβό το τιμόνι σου... κ.α.

Φυσικά με προϋποθέσεις, δικάβαλος και με τη ταυτότητα στα χέρια μου. Αν γίνει η στραβή.. δυστυχώς είναι ένα ρίσκο αυτό που εγώ αποδέχομαι.
Μα δεν του αρνήθηκα οποινδήποτε έλεγχο σε συνεργείο, για ποιον λόγο να στραβώσει?

Χωρίς βόλτα αγορά δεν έχει, όπως κ όταν πουλάω και έρχεται κάποιος να το δεί κ βλέπω ότι ενδιαφέρεται σοβαρά του προτείνω εγώ ο ίδιος για βόλτα για να δεί τι πουλάω μιας κ ότι πουλάω είναι άψογο λειτουργικά..Οι αγοροπωλησίες έχουν τα ρίσκα τους κ το τρέξιμο τους, άλλωστε οποίος θέλει να γλιτώσει όλα αυτά πάει κ το δίνει σε μαγαζί κ τελειώνει..Κ συν τοις άλλοις τίθεται κ το θέμα αν του κάνει η μηχανή..Ένα vstrom ας πούμε κάπου από κάποιον γνωστό θα βρεις να οδηγήσεις,το gt1290 ας πούμε πολύ πιθανόν ο υποψήφιος αγοραστής να μην το έχει οδηγήσει ποτέ..
Πως θα δεις αν ενδιαφέρεται σοβαρά? Δηλαδή είναι πιο πιθανό να ενδιαφέρεται κάποιος για αγορά επειδή θα στο ζητήσει βόλτα και όχι επειδή θα σου πει να πάμε σε κάποιο συνεργείο για έλεγχο?

Παλιά, έδωσα το κάπονορντ σε κάποιον που ενδιαφέροταν για αγορά, εγώ πήρα το δικό του χρέπι και κατέληξα να τον κυνηγάω στην Κηφισίας όσο αυτός καυλάντιζε με το γκάζι του Aprilia. Φυσικά και δεν εμφανίστηκε ποτέ ξανά.

Δεν ξέρω, ίσως δεν μου έκατσε σωστά και το άτομο.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το πιο λογικο ειναι απο ιδιωτη, ραντεβου στο συνεργειο ή για ελεγχο, εκει που εμπιστεύεσαι, να την φερει ο πωλητης εκει και να αποφασισεις απο τα ρισκα που θα σου πει ο μαστορας. Πιθανως ετσι να αφησει και τον ελεγκτή να το κανει μια βολτα.
Πολύ πιο σωστή προσέγγιση, κατά την γνώμη μου, και κάτι που έχω κάνει.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Το επιχείρημα της ασφαλείας στέκει και όσα γράφονται παραπάνω για το θέμα της εμπιστοσύνης. Ίσως η ερώτηση σου απαντηθεί με μια άλλη ερώτηση στον εαυτό σου. Πχ στους φίλους μου την δίνω την μηχανή; Και αν ναι τους βάζω να κάνουν υπεύθυνη δήλωση;
Αν δυσκολεύομαι να την δώσω και στους φίλους τότε το θέμα ανεξάρτητα επιχειρηματολογίας είναι δικό μου, αν την δίνω τότε η επιχειρηματολογία για το τι θα γίνει σε μια στραβή ισχύει και σε αυτή την περίπτωση άρα χάνει την ουσία της.
Τελοσπαντων θέλω να πω είναι προσωπικό το θέμα. Δεν υπάρχει σωστο η λάθος. Προσωπικά εγώ το θεωρω δεδομένο να πάρω βόλτα μια μηχανή πριν την αγοράσω, άλλωστε δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να βρουν να κάνουν τεστ ραιντ κάποια ίδια πριν δηλώσουν ενδιαφέρον για την μεταχειρισμένη που κοιτάνε.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το επιχείρημα της ασφαλείας στέκει και όσα γράφονται παραπάνω για το θέμα της εμπιστοσύνης. Ίσως η ερώτηση σου απαντηθεί με μια άλλη ερώτηση στον εαυτό σου. Πχ στους φίλους μου την δίνω την μηχανή; Και αν ναι τους βάζω να κάνουν υπεύθυνη δήλωση;
Αν δυσκολεύομαι να την δώσω και στους φίλους τότε το θέμα ανεξάρτητα επιχειρηματολογίας είναι δικό μου, αν την δίνω τότε η επιχειρηματολογία για το τι θα γίνει σε μια στραβή ισχύει και σε αυτή την περίπτωση άρα χάνει την ουσία της.
Τελοσπαντων θέλω να πω είναι προσωπικό το θέμα. Δεν υπάρχει σωστο η λάθος. Προσωπικά εγώ το θεωρω δεδομένο να πάρω βόλτα μια μηχανή πριν την αγοράσω, άλλωστε δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να βρουν να κάνουν τεστ ραιντ κάποια ίδια πριν δηλώσουν ενδιαφέρον για την μεταχειρισμένη που κοιτάνε.
Ναι, στους φίλους (και γνωστούς μου που θα τύχει να βρεθούμε σε μια βόλτα) την δίνω χωρίς υπεύθυνη δήλωση :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι, στους φίλους (και γνωστούς μου που θα τύχει να βρεθούμε σε μια βόλτα) την δίνω χωρίς υπεύθυνη δήλωση :)
Παρών.....επιβεβαιωνω.
Βέβαια ξέρεις ότι είμαι τακαρισιος:hh:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, η επιλογή είναι δική αν θα δώσω την μοτοσυκλέτα μου και άρα αναλαμβάνω το οποίο ρίσκο μου αναλογεί.
Σε περίπτωση αγοραπωλησίας όμως και εφόσον ο υποψήφιος αγοραστής έρθει, δει την μοτοσυκλέτα, σε γενικές γραμμές φαίνεται οκ, η τιμή μάλλον του κάνει και μάλλον τον ενδιαφέρει αλλά ο πωλητής δεν θέλει (για τους οποιουσδήποτε δικούς του λόγους) να του την δώσει βόλτα εκείνη την στιγμή, δεν αρνείται όμως να την πάει σε οποιοδήποτε συνεργείο για όποιον έλεγχο θέλει, υπάρχει λόγος να μην γίνει η συναλλαγή?

Είναι γενικό το ερώτημα, δεν θέλω να προβάλω μόνο την συγκεκριμένη δίκη μου περίπτωση.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
. άκυρο λάθος πόστ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε ψηλε....ψάχνεις τόσο καιρό να φύγει, γιατί δεν είναι σούπερ εμπορικό.
Έρχεται τύπος να την δει λοιπόν, κ@λωμενος , γιατί έτσι πρέπει να είναι για να έχει πραγματικό ενδιαφέρον και του λες δεν στο δίνω βόλτα?? :waiting:

Βάλτου και βενζινα να πάει μακριά να το χαρεί να κ@λωσει περισσότερο να φύγει η μπουρουχα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Βρε ψηλε....ψάχνεις τόσο καιρό να φύγει, γιατί δεν είναι σούπερ εμπορικό.
Έρχεται τύπος να την δει λοιπόν, κ@λωμενος , γιατί έτσι πρέπει να είναι για να έχει πραγματικό ενδιαφέρον και του λες δεν στο δίνω βόλτα?? :waiting:

Βάλτου και βενζινα να πάει μακριά να το χαρεί να κ@λωσει περισσότερο να φύγει η μπουρουχα
Καίγεσαι να φύγει ο τιμωρός ε? :D:p

Αν ήταν το GΤ, ίσως. Ήταν το Super Adventure όμως και γενικά κάτι δεν μου έκατσε, κάτι δεν μου άρεσε. Επιμένω όμως ότι δεν ζητάμε μηχανάκι για οδήγηση σε συνάντηση για συναλλαγή, κατά την γνώμη μου πάντα. Μου χτυπάει κόκκινο. Δεν το κάνω και δεν μου αρέσει να μου το κάνουν.

Αν το έβλεπε, του άρεσε, το πήγαμε να το ελέγξει κα όλα ήταν οκ, η τιμή του έκανε και μου έλεγε "φίλε, θα το πάρω. Να το κάνω όμως και εγώ μια βόλτα έτσι για να μου φύγει η αβεβαιότητα", ναι πολύ ευχαρίστως θα του το έδινα για την επισφράγιση της καλής πίστης και των δυο πλευρών.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Δυσκολο το θέμα, ο αγοραστής ειναι λογικό να θέλει να το οδηγήσει ο ίδιος και ο πωλητής δικαιολογημένα να φοβάται.

Ειναι θεμα λαχείο και συμφωνω με την άποψη "αν μου γεμίσει το μάτι" !!
Αν θελει να το οδηγησει τότε σε κλειστό χώρο τυπου αλανα.

Δεν εχω αγοράσει ποτε χωρίς να οδηγήσω και τις περισσότερες φορες που εχω πουλήσει δεν το εχει οδηγήσει.

True story, το 2016 που πουλουσα το Multi, ερχεται αγοραστής νέος αλλα σοβαρός.
Δεν το δινω για οδήγηση, το παμε σε μηχανικό το αγοράζει, μου κάνει την μεταφορά των χρημάτων και μαζι μετα το υπουργείο (για μένα ποτέ στο ΚΕΠ) το πάμε στο σπίτι του καθότι άπειρος.
Ε βαζοντας το στο γκαραζ του το έριξε ατσαλα και το εγδαρε όλο !!!!
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
ο αγοραστής ειναι λογικό να θέλει να το οδηγήσει ο ίδιος και ο πωλητής δικαιολογημένα να φοβάται.
Και εγώ έτσι πιστεύω.

Είναι από τα ρίσκα που παίρνεις όταν πουλάς μηχανή απευθείας σε ιδιώτη.
Επίσης, lospsi, εσύ αγοράζεις μηχανή χωρίς να την οδηγήσεις?
Αν ναι, τότε είσαι δίκαιος με τον εαυτό σου, και με τον τρόπο που συμπεριφέρεσαι στους άλλους.

Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να αγοράσω μηχανή χωρίς να την κάνω βόλτα.

Το ίδιο ισχύει και με τα αμάξια βέβαια.
Και με τα ποδήλατα.
Και με την κιθάρες.

Ο οποίοσδήποτε μπορεί να πέσει με τη μηχανή, να χτυπήσει το αμάξι, να γλυστρίσει με το ποδήλατο, να του πέσει η κιθάρα/μπάσο από τα χέρια.

Σε άλλα ποστσ έχουν γραφτεί ατάκες, "κάντα βόλτα και τα δύο, να δεις ποιο σου κάθεται καλύτερα".

Ε κάπως έτσι..
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Αν το έβλεπε, του άρεσε, το πήγαμε να το ελέγξει κα όλα ήταν οκ, η τιμή του έκανε και μου έλεγε "φίλε, θα το πάρω. Να το κάνω όμως και εγώ μια βόλτα έτσι για να μου φύγει η αβεβαιότητα", ναι πολύ ευχαρίστως θα του το έδινα για την επισφράγιση της καλής πίστης και των δυο πλευρών.
.

Για μενα αυτος ειναι ο πιο σωστος τροπος συναλλαγης, απλα γενικα στις μερες μας ειναι δυσκολο να βρεις ανθρωπους να συννενοηθεις σωστα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε άλλα ποστσ έχουν γραφτεί ατάκες, "κάντα βόλτα και τα δύο, να δεις ποιο σου κάθεται καλύτερα".
Σε αντιπροσωπεία το καταλαβαίνω.

Το πάρε μηχανάκια από τον οποιονδήποτε τυχαίο ξένο για να δεις αν σου κάνει...
 
Top Bottom