Δίνετε την μοτοσυκλέτα σας για "δοκιμή" σε υποψήφιο αγοραστή?

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Επίσης, lospsi, εσύ αγοράζεις μηχανή χωρίς να την οδηγήσεις?
Αν ναι, τότε είσαι δίκαιος με τον εαυτό σου, και με τον τρόπο που συμπεριφέρεσαι στους άλλους.
Μα το έγραψα παραπάνω, δεν ζητάω να οδηγήσω, το θεωρώ απρεπές. Ούτε συμφωνώ να κάνω το μηχανάκι μου test ride για τον πρώτο τυχόντα ώστε να καυλαντίζει ή να κάνει δοκιμές στο τι του κάνει.

Αν όμως πχ, με πάρει ένα μέλος από το φόρουμ και μου πει "είμαι ο τάδε, έχω δει την αγγελία, πάντα μου άρεσε το GT και θα ήθελα να το αποκτήσω, η τιμή μου κάνει αλλά έχω έναν ενδοιασμό για το μηχανάκι πως θα μου κάτσει, θα δεχόσουν να συναντηθούμε κάπου που θα νοιώθεις άνετα να μου το δώσεις μια βόλτα να πάρω μια αίσθηση, έφοσον το δω και μου κάνει? ", τότε ναι θα του το έδινα.

Εξάλλου, το έχω κάνει κι εγώ με τον Γιώργο Gee παλιότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Στον συνεργιατζή του που είναι γνωστός και μου γεμίζει το μάτι σαν επιχείρηση ναι. Μεχρι εκεί καλά είναι. Οι υπόλοιποι που ζητάτε να το δοκιμάσετε είναι γιατί θέλετε να δείτε αν σας αρέσει το μηχανάκι μιας και δεν έχετε εμπειρία απο το συγκεκριμένο. Κάτι σαν test drive και έτσι.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Στο 3μηνο που έφαγα πέρσι τέτοια εποχή μέχρι να βρω μηχανάκι είχα δει κάμποσα και σε όλες τις περιπτώσεις ζητούσα να το οδηγήσω. Άλλες φορές μου έλεγαν ναι, άλλες όχι, άλλες μου το πρότειναν από μόνοι τους πριν ρωτήσω εγώ. Σε καμία περίπτωση όμως δε στράβωσα με αρνητική απάντηση και δεν ήταν αυτός λόγος για να χαλάσει η αγορά.

Πιο χαρακτηριστική περίπτωση ήταν ένα 990adv από μέλος του forum που όταν ζήτησα αν μπορώ να το κάνω μια βόλτα αφήνοντας ενέχυρο ταυτότητα και κλειδιά αυτοκινήτου μου είπε ότι δεν δέχεται, αλλά μπορεί να με πάει αυτός μια βόλτα με εμένα πίσω για να δούμε τι κάνει στο δρόμο. Αυτά που ήθελα να δω τα είδα όντας συνεπιβάτης και μάλιστα με έψησε ακόμα περισσότερο γτ είδα πως ο κάτοχος του οδηγεί με τρόπο που παραπέμπει σε σοβαρό μοτοσυκλετιστή, (συμπεριφορά στο δρόμο χωρίς διάθεση επίδειξης, rev matching σε κατεβάσματα, κτλ κτλ).

Για την ιστορία το μηχανάκι δε το πρόλαβα για μερικές ώρες αλλά από αυτόν έμαθα για το φορουμ.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Αν είναι να αγοράσω ένα νέο σχετικά μοντέλο θα έχω πάει σε αντιπροσωπεία να το κάνω τεστ . Μετά λέω στον πωλητή να το φέρει σε μηχανικό δικό μου αν ο μηχανικός μου πει οκ τότε τι βόλτα να το κάνω? Αν του πω να τρέχει ο άλλος σε μηχανικό σημαίνει ότι αν πει το όκ ο μηχανικός θα το πάρω. Δεν χρειάζεται να το κάνω βόλτα. Το ίδιο Αν πουλάω, έρχεται το βλέπει Αν του κάνει το πάμε σε μηχανικό δικό του και το περνει, δεν τον δίνω για βόλτα γιατί αν πέσει αντε βγάλε άκρη αν πεθάνει (πιθανό σε πτωση) ακόμα χειρότερα. Και φίλων αποφεύγω να περνω βέβαια μηχανάκια γιατί αν πέσω πρέπει την άλλη μέρα να του το φτιάξω και λεφτά για πέταμα δεν ....
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Σε κανέναν.

οποιος ενδιαφέρεται για το μηχανάκι μου να έχει φροντίσει να το κάνει κάπου άλλου τεστ ραιντ πρώτα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η μοναδική μηχανή που οδήγησα πριν την αγοράσω (μιλάμε όμως ότι απ'το μαγαζί θα έφευγα σιγουρα με μια απ'τις τρεις που είχε, και είχα τα λεφτά στο χερι) ήταν αυτή που έχω τώρα, και γιατί ήταν απ'το μαγαζί του ξαδέλφου μου. Τον ξέρω με ξέρει!!!
Σε όλες τις υπόλοιπες αγορές ή πωλήσεις, ζητάω να με πάνε βόλτα (δεν ζητάω ποτέ να οδηγήσω εγώ), και αντίστοιχα τους πάω εγώ βόλτα!
Δεν παίρνω ποτέ μηχανάκι που δεν μου ανήκει, δεν δίνω ποτέ το μηχανάκι μου εφόσον μου ανήκει!

Έλεγχο ας κάνουν όπου θέλουν το μηχανάκι μου. Κανένα προβλημα.
Έλεγχο θα κάνω εγώ όπου θέλω.
Πιο απλό δεν γίνεται!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
.......
Σε όλες τις υπόλοιπες αγορές ή πωλήσεις, ζητάω να με πάνε βόλτα (δεν ζητάω ποτέ να οδηγήσω εγώ), και αντίστοιχα τους πάω εγώ βόλτα!
Δεν παίρνω ποτέ μηχανάκι που δεν μου ανήκει, δεν δίνω ποτέ το μηχανάκι μου εφόσον μου ανήκει!

Έλεγχο ας κάνουν όπου θέλουν το μηχανάκι μου. Κανένα προβλημα.
Έλεγχο θα κάνω εγώ όπου θέλω.
Πιο απλό δεν γίνεται!

:pce:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Οποτε θες το ξανακανουμε, οτι μηχανακι και να εχεις/εχω...:p
Σε δουλεια να βρισκομαστε
Όποτε θες!

... αλλά μπορεί να με πάει αυτός μια βόλτα με εμένα πίσω για να δούμε τι κάνει στο δρόμο....
αυτό ακριβώς ήμουν έτοιμος να του προτείνω αλλά ξενέρωσα που τον είδα να επιμένει σε κάτι που, πιστεύω ότι, θα έπρεπε να σεβαστεί άσχετα με το αν δεν του άρεσε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νομίζω είναι και θέμα χημείας. Όσες φορές έχω πάει σε ραντεβού να δω μηχανή ίσως με είδαν έτσι και σοβαρό με το κράνος το μπουφάν γάντια και σαν εικόνα συνήθως από μόνοι τους είπαν πάρτο κα το δοκιμάσεις. Κι εγώ αντίστοιχα κόβω φατσες. Να έρθει κάποιος με κάνα παπί ξεταπωτο ακρανωτος να πει έλα αδερφέ να το δοκιμάσω το εργαλείο να δούμε τι κάνει. Θα του πω δοκίμασε κάνα παγωτό να δροσιστεις.

Συνήθως ίσως και λόγω των μηχανών που έχω πουλήσει η έχω αγοράσει που δεν είναι τύπου tracer χωρίς λασπωτηρα η κάνα 660 motard έχω συναναστραφεί με νορμάλ άτομα.

Αν νιώσω πως δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη προτείνω να πάμε στον μηχανικο του να τη δει και να την δοκιμάσει αν χρειαστεί. Και αν δεν του κάνει και αυτό ,τότε δεν θέλει να αγοράσει απλά και είναι χασομερης .Kαι αντίστοιχα εγώ προτείνω η θα προτείνω το ίδιο στο μέλλον Έχεις ανασφάλεια με ένα ξένο. Το σέβομαι. Πάμε στην αντιπροσωπεία όχι σε κάνα σάπιο συνεργείο να γίνει ένας σωστός έλεγχος να το πάρω. Αν δε θέλει γεια σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

underground13

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Aprilia dorsoduro 2010
Θεωρώ ότι όταν ο αγοραστής βρεθει face του face με τον πωλητή (μιλάμε για ιδιώτες) εχει κασταλλαξει στο ότι επιθυμεί τη συγκεκριμένη μοτο, στην τιμή που πωλείται. Δεν θα περιμένει να την οδηγήσει κάνοντας Test drive, ώστε να δει αν είναι πολύ κοντός η ψηλός γι αυτή, αν τον ικανοποιεί σε τελική ταχύτητα, αν του ταιριάζει κ αν ξύνει γόνατο με αυτή! Όμως είναι φυσιολογικό να επιθυμεί να την οδηγήσει ώστε να διαπιστώσει ότι είναι σε καλή κατάσταση, ώστε να δει πιθανόν αρρυθμίες στο μοτέρ, αν το τιμόνι τραβάει κλπ. Τώρα όπως είπαν κ οι περισσότεροι παραπάνω, κάθε περίπτωση, αναφορικά με την εμπιστοσύνη που σου εμπνέει αυτός που έχεις απέναντι σου, είναι διαφορετική κ έχει να κάνει με την εικονα, τη συμπεριφορά κ ως τότε αλληλεπιδραση μεσω της επικοινωνίας με αυτόν που έχει προηγηθεί.

Στάλθηκε από το STK-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Όποτε θες!



αυτό ακριβώς ήμουν έτοιμος να του προτείνω αλλά ξενέρωσα που τον είδα να επιμένει σε κάτι που, πιστεύω ότι, θα έπρεπε να σεβαστεί άσχετα με το αν δεν του άρεσε.
Τι θα πει επρεπε να σεβαστει ?????Σε εβρισε????
Δεν γουσταρει να αγορασει χωρις δοκιμη,οπως και εσυ δεν γουσταρεις να πουλησεις με δοκιμη.
Εγω παντως αν μου αρνηθουν βολτα ΔΕΝ αγοραζω,επισης δινω βολτα οταν πουλαω.Θεωρω οτι χωρις βολτα κατι μου κρυβουν.
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Όσα μεταχειρισμένα έχω αγοράσει, τα δυο-τρία που καταλήγω, κλείνουμε ραντεβού στον μηχανικό μου.
Οπτικός έλεγχος, ανεβαίνω πάνω, βάζω μπρος, έλεγχος χαρτιά βιβλία κτλ, τεράστιο ρόλο παίζει τι τύπος είναι ο πωλητής, αν φαίνεται ειλικρινής προσεχτικός κτλ και αν όλα είναι οκ μια μικρή βόλτα από τον μηχανικό μου, τύπου 2 χλμ - 5 λεπτά.

Αντίστοιχα όταν πουλάω δεν έχω πρόβλημα να πάω την μηχανή όπου ζητηθεί για έλεγχο και να την οδηγήσει ο μηχανικός του αγοραστή και μόνο.

Νομίζω είναι ο καλύτερος συμβιβασμός, γιατί δεν ασχολησε με τον κάθε ένα που θέλει να κάνει test drive στου Κασίδη το κεφάλι. Μου έχει τύχει περιστατικό, όπου την έδωσα βόλτα στον «αγοραστή» και γύρισε ένα τέταρτο μετά ξεκαβλωμενος… μου είχε αφήσει ταυτότητα όμως δεν μπορώ να πω… (το οποίο είναι εντελώς ανούσιο).

Καταρχήν μπορεί να είναι ψεύτικη, ή αν κάνει την οποιαδήποτε ζημιά στην μοτοσυκλέτα, δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ.

Εδώ σε βόλτα μεταξύ ίδιας παρέας/γνωστών/φίλων με είχε ξαπλώσει κάτω ένα FJR1300 από πίσω, επειδή χάζευε και δεν φρέναρε όταν κόψαμε για έναν σκύλο και έκανε την πάπια. Ένα 1.000αρικο ζημιά, ευχαριστώ πολύ.

Ότι το οδηγάει όσο χρειάζεται ο εκάστοτε μηχανικός, που έχει και μια ευθύνη παραπάνω μικραίνει πολύ το ρίσκο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το να οδηγάει μηχανικός μια μοτοσυκλέτα έχει το ίδιο ρίσκο ακριβώς. Ρωτήστε τον Μέρφι.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Υπό προϋποθέσεις...
Αν ο αγοραστής δείξει ειλικρινή πρόθεση αγοράς και είναι σοβαρός θα του το δώσω. ΑΝ δεν μου γεμίσει το μάτι, αποκλείεται ...
Ακριβώς αυτά είπε κι ένας φίλος
και μετά ο άλλος πήρε το Βαρκαντέρο κι έγινε Λούης
αφήνοντας του μια κλεμμένη ταυτότητα για ενέχυρο.,

:ang3:
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Το να οδηγάει μηχανικός μια μοτοσυκλέτα έχει το ίδιο ρίσκο ακριβώς. Ρωτήστε τον Μέρφι.
Το να οδηγάει μηχανικός μια μοτοσυκλέτα έχει το ίδιο ρίσκο ακριβώς. Ρωτήστε τον Μέρφι.
δεν έχεις άδικο… γλιτώνεις την περίπτωση του επαγγελματία test-driver όμως και του εξαφανίζομαι με την μηχανή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Πριν από 6 μήνες, πούλησα το 1190. Μόλις μπήκε αγγελία εμφανίστηκαν 3-4 αγοραστές.
Κάποιοι σοβαρά ενδιαφερόμενοι αλλά και ένας που τον εκοψα για σουλατσαδώρο.......
Οταν μου ζήτησε να κάνει μια ''βόλτα'' -αφου είχε περάσει από κόσκινο την μοτοσικλέτα-
του ζήτησα να μου δώσει σαν ενέχυρο όλο το ποσό -ανταλαγή χέρι με χέρι, παίρνεις μοτό-παίρνω κασέρι-
επιστρέφεις την μοτό ακέραια , επιστρέφω το χρήμα.

Τρέλος είσαι μου λέει, θα σου δώσω 11 χιλάρικα στο χέρι;;;;; κι' αν το σκάσεις, αν το βάλεις στα πόδια;;;;;

Κι αν πέσεις, του λέω, άν στουκάρεις;;;; ποιός πληρώνει την ζημιά;;;;;;

Από τότε, τον έχω δει κάποιες φορές να οδηγάει διάφορα μηχανάκια πάντα ξεκράνωτος με υφάκι
εκατομμυριούχου .....μάλλον ακόμα δοκιμάζει τι του κάνει, για ν' αγοράσει........
......και πουλάει μούρη στο κέντρο της Πάτρας, κάθε τρείς και λίγο με άλλο μηχανάκι!!!!!!!!!!!

Παρεπιμπτώντος ο αγοραστής την καβάλησε αφου είχε σχεδόν γίνει η μεταβίβαση....και
η μοτό ήταν σε κατάσταση βιτρίνας έτσι;;;;;
 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Επειδή είμαι σε μια φάση που πουλάω το Vitpilen 401 και είναι ένα μηχανάκι που δύσκολα να το έχει βρει κανείς να το καβαλήσει έστω ή να πάει βόλτα όλοι όσοι το έχουν δει θέλουν απλά να το καβαλήσουν και να το ακούσουν. Βόλτα θα το έδινα μόνο σε μηχανικό από σοβαρό συνεργείο να το βάλει στον υπολογιστή να το πάει μια διαδρομή και να δώσει το ΟΚ στον αγοραστή.

Εχω αγοράσει 8 μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες και οδήγησα μόνο την μία που επέμενε ο πωλητής να την πάρω βόλτα. Και όντως πήγε να γίνει μ@λ@κια γιατί πάνω στην χαρά και τον ενθουσιασμό και σε μια περιοχή που δεν ήξερα καθόλου πήγε να φύγει το μπροστινό σε μια περίεργη στροφή και με τα σάπια και κρύα λάστιχα που είχε.

Εγώ πιστεύω πως ο αγοραστής θα πρέπει να "κόψει" τον πωλητή ώστε να υπάρξει μια εμπιστοσύνη . Αν δεν τα μπορείς όλα αυτά , πας για καινούργιο και δίνεις ανταλλαγή στο μαγαζί το παλιό σου μηχανάκι .
 

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
καταρχήν εχει να κανει με το τι θα σου βγάλει ο αγέραστης.

Εχω αρνηθεί σε γνωστο σκηνοθέτη να οδηγήσει το αυτοκίνητο που είχα προς πώληση.

Αυτοκίνητο με 6.000 κλεισμένο σε γκαράζ. Μου λέει δωσε μου να το οδηγήσω , ΟΧΙ πάμε σε μηχανικο παμε βολτα να οδηγώ εγώ και πες μου τι θες να κανω.

Μην σας τα πολυλογώ με έπρηξε καμία εβδομάδα, δεν του το εδωσα γιατι δεν ήθελα γιατί δεν μου αρεσε ο τρόπος του.

Με τα πολλά συμφωνούμε να το αγοράσει και ξεκιναμε την διαδικασία για την μεταβίβαση , και λιγο πριν την ολοκληρωση του ζηταω τα λεφτα..

και τι μου λέει το νούμερο ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΞΕΡΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ , θα κάνουμε την μεταβίβαση και μετα θα σου βαλω τα χρήματα.

Του εδωσα την γνωστη ευχη και έφυγα. (με καλούσε στο τηλ και μετα απο αυτο)


Εχει να κανει με χημεία , αν ο άλλος ερθει τουριστας , αν ρωτάει σχετικά η άσχετα πράγματα.

Πχ εγω δεν ρωταω πολλα απο το τηλ , που εισαι φιλε ποτε μπορω να την δω.

Γενικά αποφεύγω να δίνω την μοτοσυκλέτα μου σε άσχετους, χωρίς να κρατήσω δε κατι σαν ενέχυρο με τίποτα.

Δεν είναι λογος να χαλάσει η πώληση όμως , αν παω να δω ενα Hayabusa δηλ ο αγοραστης πρέπει σώνει και καλα να μου το δώσει βολτα?

Και αν σκασω εκει με το σκουτερακι μου ? Πως μπορεί να με εμπιστευτεί ?

Πάμε στον μηχανικο να δεις οτι σου κανει , να τα βρούμε στα χρήματα και μετα αδερφέ ναι να στο δωσω μια βολτα....

Δεν χαλάνε όμως οι δουλείες γιατί ο άλλος δεν το εκανε test drive.

Οσο αφορά την πώληση του GT θα βρει τον αγοραστη του.
 
Top Bottom