Δείξε μου το λάστιχο σου να σου πω πως στρίβεις.

Africaptan

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο
Όνομα
Μανωλης
Μοτό
Africa
Κατα την γνωμη μου ενα λάστιχο δεν λεει σχεδόν τιποτα για την ταχύτητα μας..
Δηλαδη υπαρχουν ατομα που βγάζουν τον κορμό εξω απο την μηχανη και αλλοι που στρίβουν μεχρι και αντίθετα απο την μηχανη, που προφανώς ειναι λαθος.
Ε αυτοι θα πατήσουν και ολο το λάστιχο και καμμία σούπα θα φανε άμα λαχει..
Επίσης εχει να κανει και με το λάστιχο.
Αλλα λαστιχα εχουν λιγότερα και αλλα περισσότερα περιθώρια κλίσης..
Ειχα τα Bridgestone bw501/502 και το πατούσα ολο και ελεγα καλα ειμαι τάπας..
Εβαλα τα trailsmart και για να το πατήσεις ολο θελει κόπο, αν στρίβεις σωστα..
Ολα αυτα ειναι προσωπική και φιλική αποψη!!

ΑΚΡΙΒΩΣ...
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Πριν τους μαρσπιέδες ξύνουν τα γόνατα. Ξύνουν;
Ρίξε πιέσεις (να μπορεί να παραμορφωθεί και το λάστιχο), βγες, και θα τελειώσουν όλα :p
Κάπως καλύτερα? :cool:


Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Παραπάνω δεν πάει τα μαρσπιέ ξύνουν πολύ παραπάνω από ότι πρέπει παραλίγο θα έτρωγα φέτα!

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.

Η εκκίνηση της ομάδας μας απο το Λεωνιδιο


Κάπως ετσι κινούμασταν σε αυτά τα 390 χλμ της διαδρομής και οι επτά


Και το αποτέλεσμα του ελαστικού !Τερμάτισε!





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Δείξε μας όμως το μπροστά λάστιχο.. Το πίσω τελειώνει για πλάκα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δείξε μας όμως το μπροστά λάστιχο.. Το πίσω τελειώνει για πλάκα!
Το μπροστά όταν φτάσει εκεί σε δημόσιο δρόμο, έχεις πέσει κιόλας....
Πέρα από αυτό, το παρόν θέμα , όπως και τα υπόλοιπα σ' αυτήν την ενότητα είναι μόνο για τις διαδρομές και φωτο - σχόλια επ' αυτών (των διαδρομών εννοώ).
Παρακαλώ κάποιον διαχειριστή να μεταφέρει τα ποστ που είναι άσχετα με το θέμα, σε κάποιο άλλο (τεχνικές οδήγησης, δείξε μο το λάστιχο κλπ) (@gsmaniac , @Phoenix , @mAthosalas , όποιος ευχερεί τέλος πάντων).
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στην προσφατη βολτα οπου οι στροφες ηταν 90% και οι ευθειες το υπολοιπο της διαδρομης,το μπροστινο πατησε εως...εξω απο τη γραμμη του πελματος...:cool:

και το εχω δει κι αλλες φορες και στο δρομο και πιστα...και με ασφαλτινο λαστιχο και με τακουνι...
Απλα θελει να "εισαι εκει" και να το νοιωθεις 100% γιατι οταν αρχισει και γινεται "νευρικο" εισαι στο οριο και...πιο περα!Ο 21" τροχος εμπρος δυστυχως δεν μας αφηνει και πολλα περιθωρια για "ξυσιμο γονατου"...:hungover:και θετει τα ορια ωστε να σε αναγκαζει να τοποθετεις σωστα το σωμα και πιο ορθια τη μοτοσυκλετα για να μπορεις να κινεισαι γρηγορα και με ασφαλεια.OnOff,υψος μοτο και 21"τροχος με ολα τα συνεπακολουθα...το τιμημα του διπλου τεραιν...απλα συνηθιζεις και οδηγεις...αλλιως πας σε 17αρη και ξεσαλωνεις αλλιωτικα.:secret:
 

chaosm

Μέλος
Παιδιά ο δρόμος δεν είναι πίστα. Πάλι προχθές προς Γαλαξίδι μάζεψα άλλον έναν.

Θέλει πολύ προσοχή γιατί ο άλλος που είναι απέναντι δε φταίει σε τπτ που πάει να πιει έναν καφέ.

Το ξέρω πολλοί έχουν εμπειρία χέρια μότο διαβήτες αλλά στην Ελλάδα δε ξέρεις τι σου επιφυλάσσει κάθε στροφή.

Δεν είμαι αυτός που πάω με τον σταυρό στο χέρι αλλά στο δρόμο δε προσπαθώ να δω τα όρια του ktm.

Μεγάλη προσοχή..
Το πολύ πολύ καμία εκτέλεση σε κάνα gs προς ταπείνωση και παραδειγματισμό.. :cool:

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδιά ο δρόμος δεν είναι πίστα. Πάλι προχθές προς Γαλαξίδι μάζεψα άλλον έναν.

Θέλει πολύ προσοχή γιατί ο άλλος που είναι απέναντι δε φταίει σε τπτ που πάει να πιει έναν καφέ.

Το ξέρω πολλοί έχουν εμπειρία χέρια μότο διαβήτες αλλά στην Ελλάδα δε ξέρεις τι σου επιφυλάσσει κάθε στροφή.

Δεν είμαι αυτός που πάω με τον σταυρό στο χέρι αλλά στο δρόμο δε προσπαθώ να δω τα όρια του ktm.

Μεγάλη προσοχή..
Το πολύ πολύ καμία εκτέλεση σε κάνα gs προς ταπείνωση και παραδειγματισμό.. :cool:

Σωστοοοοοοος........:friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οταν η μοτοσυκλετιστικη σου απολαυση εστιαζεται στο ''τελιωμα'' του ελαστικου ''οπως θα παιρνεις τι στορφες'' που λεει κ ο λαίκος μας βαρδος τοτε η νεα ενοτητα με τιτλο ''Γμτ..την ατυχια μου'' ειναι θεμα χρονου...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
οταν η μοτοσυκλετιστικη σου απολαυση εστιαζεται στο ''τελιωμα'' του ελαστικου ''οπως θα παιρνεις τι στορφες'' που λεει κ ο λαίκος μας βαρδος τοτε η νεα ενοτητα με τιτλο ''Γμτ..την ατυχια μου'' ειναι θεμα χρονου...
Κατά την δική μου άποψη Γιώργο αυτό που λες είναι σχετικό ! τις περισσότερες φορές οι πτώσεις προέρχονται από χαζέματα όταν ρεμβάζουμε τα τοπία ενώ οδηγούμε την μοτοσυκλέτα! οταν ο ρυθμός είναι πολύ χαλαρός χαλαρώνεις και εσύ, και μπορεί να πέσεις χώρις να το καταλάβεις! Βέβαια εγώ προσωπικά λέω οδηγώ με γρήγορο ρυθμό ΑΛΛΑ όχι επικίνδυνο τόσο για μένα όσο και για τον απέναντι μου ! :)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
δλδ Ηλια η φωτο με την πεσμενη μοτοσυκλετα (ποστ 132) θεωρεις οτι εγινε επειδη ο οδηγος χαζευε τα χελιδονια...
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
οταν η μοτοσυκλετιστικη σου απολαυση εστιαζεται στο ''τελιωμα'' του ελαστικου ''οπως θα παιρνεις τι στορφες'' που λεει κ ο λαίκος μας βαρδος τοτε η νεα ενοτητα με τιτλο ''Γμτ..την ατυχια μου'' ειναι θεμα χρονου...
Δεν έχεις και άδικο! Προσωπικά, για εμένα η μοτοσικλέτα φτιάχτηκε για της στροφές... Οι ευθείες είναι μόνο για να φτάσεις στην επόμενη στροφή..(νταξει όχι ακριβώς έτσι) Οπότε όπως είπα δεν έχεις άδικο αλλά αυτό το ρίσκο είναι που κάνει το δικό μας σπορ τόσο διαφορετικό!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Δεν έχεις και άδικο! Προσωπικά, για εμένα η μοτοσικλέτα φτιάχτηκε για της στροφές... Οι ευθείες είναι μόνο για να φτάσεις στην επόμενη στροφή..(νταξει όχι ακριβώς έτσι) Οπότε όπως είπα δεν έχεις άδικο αλλά αυτό το ρίσκο είναι που κάνει το δικό μας σπορ τόσο διαφορετικό!
φιλε σεβαστοτατη η αποψη σου ΑΛΛΑ αυτου του ειδους τα ρισκα τα οποια -ενδεχομενος- εχουν επιπτωσεις κ σε αλλους οδηγους/συναθρωπους μας καλο ειναι να γινονται σε ελεγχομενους χωρους (πιστα) κ οχι σε δρομο...
ολα τα υπολοιπα του τυπου ''εγω ξερω,προσεχω'' ''κραταει ο δρομος'' ''τα ελαστικα ειναι φρεσκα''.. κτλ..κτλ ειναι για να κανουμε κουβεντα...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
δλδ Ηλια η φωτο με την πεσμενη μοτοσυκλετα (ποστ 132) θεωρεις οτι εγινε επειδη ο οδηγος χαζευε τα χελιδονια...
Κοίτα αυτό δεν το ξέρω απλά ανέφερα κάποιους παράγοντες και πιο πολύ μίλησα προσωπικά ! Κάποιος μπορεί να καβαλήσει μία μοτό 1000 κυβικών μετά από ένα παπάκι χωρίς καμία εμπερία δηλαδή και να νομίσει ότι ο δρόμος είναι πίστα του motogp και ο ίδιος ο Rossi ! Φυσικά κατά 99% θα πέσει!! Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι στους ελληνκούς δρόμους. Εγώ είπα ότι υπάρχουν κάποιοι που οδηγούν με γρήγορο ρυθμό αλλά με απόλυτη ασφάλεια και κάτω από τα προσωπικά τους όρια ! Βέβαια όταν καβαλάς 2 ρόδες μπορούν να συμβούν τα πάντα είτε πας αργά είτε πας γρήγορα ! Αλλά τονίζω και συμφωνώ ότι οι δρόμοι δεν είναι πίστες και πρέπει να έχουμε πολύ καλή αντίληψη που μας παίρνει να οδηγήσουμε σβέλτα και που οχι
 
Top Bottom