Δείξε μου το λάστιχο σου να σου πω πως στρίβεις.

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
φιλε σεβαστοτατη η αποψη σου ΑΛΛΑ αυτου του ειδους τα ρισκα τα οποια -ενδεχομενος- εχουν επιπτωσεις κ σε αλλους οδηγους/συναθρωπους μας καλο ειναι να γινονται σε ελεγχομενους χωρους (πιστα) κ οχι σε δρομο...
ολα τα υπολοιπα του τυπου ''εγω ξερω,προσεχω'' ''κραταει ο δρομος'' ''τα ελαστικα ειναι φρεσκα''.. κτλ..κτλ ειναι για να κανουμε κουβεντα...
Ξερω ρε γμτ δεν έχεις άδικο.. Αλλά για κάποιο λόγο θέλω να διαφωνήσω :roflmao:.. Δεν θα το κάνω όμως(περισσότερο για τους απέναντι που είπαμε) είπαμε έχεις απόλυτο δίκιο.. Είμαι αρκετά της άποψης.. Στο τι λέει η μοίρα του καθενός.. Έχω δει πολλούς να σκοτώνονται με τα πόδια και πολλούς να γλιτώνουν από τρομερά ατυχήματα! Προσοπική και ίσως για μερικούς χαζή άποψη...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ηλια εδω συμφωνουμε,σωστη παρατηρηση κ τοποθετηση/εκφραση...
πρέπει να έχουμε πολύ καλή αντίληψη που μας παίρνει να οδηγήσουμε σβέλτα και που οχι

διοτι αλλο το οδηγω σβελτα κ αλλο ''παλευω'' να ξυσω την ζαντα..για να το ποσταρω μετα σε φωτογραφια.

για μενα -παντα- το εν λογω θεμα ειναι ακυρο κ δεν υπαρχει λογος υπαρξης του σε ενα μοτο-φορουμ,
ξαναλεω προσωπικη αποψη.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ηλια εδω συμφωνουμε,σωστη παρατηρηση κ τοποθετηση/εκφραση...
πρέπει να έχουμε πολύ καλή αντίληψη που μας παίρνει να οδηγήσουμε σβέλτα και που οχι

διοτι αλλο το οδηγω σβελτα κ αλλο ''παλευω'' να ξυσω την ζαντα
+1190 όποιος θέλει να ξύσει τη ζάντα γρήγορα στο πανελλήνιο πρώταθλημα μοτοσυκλέτας :D !
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πολύ σημαντικό επίσης είναι να ξέρουμε τα όρια μας και να μην τα ξεπερνάμε ποτέ στον δρόμο!
Πάντα υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος από εμάς αυτό κρατηστε το όλοι !!!
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Πολύ σημαντικό επίσης είναι να ξέρουμε τα όρια μας και να μην τα ξεπερνάμε ποτέ στον δρόμο!
Πάντα υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος από εμάς αυτό κρατηστε το όλοι !!!
Σημαντικό!
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Πολύ σημαντικό επίσης είναι να ξέρουμε τα όρια μας και να μην τα ξεπερνάμε ποτέ στον δρόμο!
Πάντα υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος από εμάς αυτό κρατηστε το όλοι !!!
Αυτό ισχύει και για τον έναν και μοναδικό @Phoenix ???? Είσαι σίγουρος για αυτό?????
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
για μενα -παντα- το εν λογω θεμα ειναι ακυρο κ δεν υπαρχει λογος υπαρξης του σε ενα μοτο-φορουμ,ξαναλεω προσωπικη αποψη.
Oχι Γιωργο δεν ειναι καθολου ακυρο.Γιατι;Να εξηγησω γιατι...

Διοτι απο τη μια,αυτος που θα ποσταρει το λαστιχο για να δειξει οτι παει και στριβει καλα,ενω στην ουσια δεν το'χει,μπορει μεσα απο την κουβεντα που γινεται στο Φορουμ,απο αυτους που ξερουν και θα πουν αποψη,να μαθει οτι ως σημερα εκανε κατι στραβα...ακομα κι αν δεν το παραδεχτει δημοσια θα ξερει κατι περισσοτερο απο εκεινη τη στιγμη που ποσταρε μια φωτο με τελειωμενο ελαστικο...
Διοτι επισης απο την αλλη,αυτος που τελειωσε το ελαστικο και εχει μια α'εμπειρια και ικανοτητα-γνωση,μεσα απο το διαλογο στο Φορουμ θα δωσει ενα δυο πραγματακια ακομη,τα οποια θα ειναι χρησιμα σε ολους μας...
Συνυπολογιζοντας στις 2 παραπανω περιπτωσεις και τον ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΝΟΝΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ,οτι δηλαδη "ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΕΤΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ"κατα κριση και μυαλο καθενος μας,τοτε ΝΑΙ φιλε κανενα θεμα και τοπικ ΔΕΝ ειναι ακυρο σε ενα Φορουμ...
Πιανεις τι λεω :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Με αφορμή την κουβέντα που αναπτύσετε, βρήκα μια ευκαιρία να ευχαριστήσω αλλά θα ήθελα να εκφράσω και μία άποψη (εννοείτε καλοπροαίρετα όπως πάντα)!! Κανένας μας δεν είναι κλεισμένος σε μία γυάλα για να μην κινδυνεύει.. Είμαστε όλοι, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο αναβάτες μοτοσυκλέτας η οποία παίζει κάποιο ρόλο στην ζωή μας, μπορεί να λέγεται εργαλείο της δουλειάς και διασκέδασης, μόνο το ένα απο τα δύο, κλπ, κλπ.. Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ίσως όλων και αυτό που πρέπει να προσπαθούμε είναι να μειώνουμε όσο γίνετε την επικινδυνότητα και αυτό ξεκινάει απο την σωστή παιδεία που θα έπρεπε να έχουμε και δυστυχώς δεν... Η εμπειρία τώρα, είναι κάτι που δεν σταματάει να εμπλουτίζεται και όχι μόνο πρακτικά αλλά και θεωρητικά οπότε το να τα διαβάζουμε όλα αυτά και να τα βλέπουμε, θεωρώ οτι βοηθάει όλους μας (να η παιδεία λοιπόν..)!! Οι όποιες συμβουλές προς όλους και απο όλους είναι αυτό που κάνει το πνεύμα αυτής της παρέας ξεχωριστό και σας ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις σας!! Καλή συνέχεια!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ισως να ειναι κ ετσι Κωστα,ομως εσυ που εχεις παρακολουθησει κ 1-2 σχολεια οδηγησης θα ξερεις καλυτερα αν μεσα απο ενα φορουμ μπορεις να μαθεις να στριβεις σωστα...;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ισως να ειναι κ ετσι Κωστα,ομως εσυ που εχεις παρακολουθησει κ 1-2 σχολεια οδηγησης θα ξερεις καλυτερα αν μεσα απο ενα φορουμ μπορεις να μαθεις να στριβεις σωστα...;)
Ναι Γιωργο...διαβαζω ΠΑΝΤΑ οποιες αποψεις,πεταω τις αχρηστες κραταω τις χρησιμες αλλά ΠΑΝΤΑ προσπαθω να αντικρουσω τις ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ!!!Ειδικα οταν προκειται για θεματα που αφορουν την ΑΣΦΑΛΕΙΑ μας,τοσο των ιδων οσο και των γυρω μας,ολα τα θεματα ειναι για διαφορετικο λογο χρησιμα σε ολους μας.Μαθαινουνε οι νεωτρεοι μας μαθαινουν οι εμπειροτεροι ακουμε γραφουμε συνυπολογιζουμε σωστα και λαθη(δικα μας και γυρω μας)και εξελισσομαστε ολοι.

Ενα Φορουμ εχει ενα πολυ μεγαλο καλο σε σχεση με τα εκει "εξω'...Γραφουν ΚΑΙ συνηδητοποιημενοι μοτοσυκλετιστες ωστε να μπορουμε να αποφευγουμε το μπαχαλο εκει εξω.Ναι θα γραψει και ο ξερολας ναι θα γραψει και ο ημιμαθης(ξερουμε την επικινδυνοτητα του σε σχεση ακομα και με τον άμαθο...)κι εμεις καλουμαστε να ενεργοποιησουμε τη λογικη μας και την κριση μας,σωστη κριση ωστε να γινουμε καλυτεροι οδηγοι.Μπορεις λοιπον να μαθεις αρκει να εχεις την ικανοτητα και λογικη να διακρινεις αν αυτο που λαμπει ειναι ή οχι χρυσος.Και μεσα απο τα Φορουμ και μεσα απο τα βιβλια και μεσα απο τις παρεες και μεσα απο τα Σχολεια Ασφαλους Οδηγησης...αλλωστε για σκεφτειτε.Ποσοι εχουν παρακολουθησει Σχολεια Ασφαλους Οδηγησης,υπερεκτιμησαν ξαφνικα εαυτον και δυνατοτητες μοτοσυκλετας και απλα τσακιστηκαν στο δημοσιο δρομο...γιατι;μα διοτι ενα Σχολειο θα σε μαθει μονο αν θες να μαθεις...κι αν το καταλαβεις θα βελτιωθεις ως οδηγος,αν οχι...

Ο δημοσιος δρομος σαφως και εκτινασσει την επικινδυνοτητα στα υψη σε σχεση με μια πιστα...οπου οι αποψεις απο ειδικους αλλά και η γενικοτερη ασφαλεια ειναι σε αλλα επιπεδα.Ομως ας αναλογιστουμε οτι ολοι μας το περισσοτερο χρονο στη μοτοσυκλετιστικη ζωη μας τον περναμε...εξω απο τις πιστες.Αρα επικινδυνο ειναι το πώς οδηγουμε και οχι το πως γραφουμε οτι οδηγουμε ή το πως διαβαζουμε οτι οδηγουνε αλλοι.ΔΕΝ θα παω πιο γρηγορα αν διαβασω οτι τερματιζει το ελαστικο ο Βασιλης Αγωνιζομενος με το R1 σε δημοσιο δρομο...ΔΕΝ θα παω πιο στριβοντας αν δω οτι πλαγιαζει τερμα ο Κωστας Εμπειροπουλος.....θα αποκτησω ομως ακομα μια αποψη ωστε χτιζοντας γνωση πανω στην υπολοιπη-αν εχω-να μπορω να κανω πραξη αυτο που λεμε ολοι...οσο ζω μαθαινω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
για μενα -παντα- το εν λογω θεμα ειναι ακυρο κ δεν υπαρχει λογος υπαρξης του σε ενα μοτο-φορουμ,
ξαναλεω προσωπικη αποψη.

Γιώργη συμφωνω, διότι διαφωνώ κάθετα με τον τίτλο!
Κανένα λάστιχο, όπως κι αν είναι , δε μπορεί να μου πολλά για την ταχύτητα του καθενός, ή για τον τρόπο οδήγησής του.
Ως θέμα όμως, έχει να προσφέρει. Σαφώς κανείς δε μαθαίνει διαβάζοντας - μόνο! Καλό το διάβασμα, αλλά θέλει κι εκπαίδευση και πρακτική εξάσκηση σε ελεγχόμενο περιβάλλον (πίστα, κλειστό δρόμο κλπ) υπό την επίβλεψη πιστοποιημένων ανθρωπων για τέτοια εκπαίδευση.
Και πάλι όμως, πολλοί έχουν να πάρουν από τα θετικά της κουβέντας. Δες πόσα ποστ φίλων εδώ, αναφέρουν τη σύνεση, το "κυνήγι" των ορίων μόνο σε πίστες κλπ, τη λογική στην οδήγη γενικώς κλπ.
Καλώς υφίσταται κατ' εμέ! Υπό την έννοια που έγραψα πιο πάνω πάντα κι όχι ώς "μέσο εκπαίδευσης" εκ του καναπέως...., βεβαίως-βεβαίως ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδιά ο δρόμος δεν είναι πίστα. Πάλι προχθές προς Γαλαξίδι μάζεψα άλλον έναν.

Θέλει πολύ προσοχή γιατί ο άλλος που είναι απέναντι δε φταίει σε τπτ που πάει να πιει έναν καφέ.

Το ξέρω πολλοί έχουν εμπειρία χέρια μότο διαβήτες αλλά στην Ελλάδα δε ξέρεις τι σου επιφυλάσσει κάθε στροφή.

Σωστός!!!!
Για παράδειγμα ο Λιάκος μας (@ilai ) προχθές είχε ένα ωραίο συναπάντημα με ένα κοπάδι πρόβατα λίγο πριν τη Λάμπεια.
Πάμε σβέλτα, πίσω του εγώ, αλλά με σύνεση. Με περιθώρια αντίδρασης. Αν πηγαιναμε "τάπα" αφενός θα τρώγαμε προβατίνα κεμπάπ, προβατίνα βραστή κλπ, αφετέρου θα καβάλαγα κι εγώ το Λιάκο!
Ακριβώς στην κορυφή μιας δεξιάς που έκλεινε κιόλας, ο Ηλίας φρέναρε κι άλλαξε την τροχιά του εύκολα κι άμεσα. Από πίσω του -όντας στα 3-4 μέτρα κι όχι "ρόδα" πάνω του- εγώ επίσης ακολούθησα και κάναμε και σήμα στους πίσω.
Είπαμε..., σβέλτα ωστε να είμαστε στο 100% κι όχι να μας πιάνει ο ύπνος, αλλά πάντα με περιθώρια αντίδρασης για τον κίνδυνο! Ο οποίος κίνδυνος βέβαια, μόνο "απροσδόκητος" και "ξαφνικός" δεν είναι! Σε ανοικτούς δρόμους βολτάρουμε! Όλοι έχουν δικαίωμα ! Και τα πρόβατα και τα τρακτέρ και τα παιδιά και οι γέροι..... Προσοχή λοιπόν!

Δεν είμαι αυτός που πάω με τον σταυρό στο χέρι αλλά στο δρόμο δε προσπαθώ να δω τα όρια του ktm.

Μεγάλη προσοχή..
Το πολύ πολύ καμία εκτέλεση σε κάνα gs προς ταπείνωση και παραδειγματισμό.. :cool:

Τώρα βγάζεις γλώσσα και το χαλάς:D:D:D:D:D:p:p:p:p:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παρακολουθώ την κουβέντα και εφόσον κατατίθοντε απόψεις, ας πω και εγώ την δική μου.

Και θα ξεκινήσω με ένα ερώτημα. Γιατί φοράμε κράνος? (και άλλο προστατευτικό εξοπλισμό, αλλά ας μείνουμε εδώ).
Ξέρουμε όλοι βάση λογικής, ότι η διαχείριση της ζωής του καθενός είναι αναπόσπαστο δικαίωμά του, οπότε γιατί πρέπει να φοράει κράνος όταν οδηγεί μία μοτοσυκλέτα, ένας που δε γουστάρει να φοράει αυτό το πράμα στο κεφάλι του??
Ένας από τους λόγους, είναι ότι πέρα από την δική του τη ζωή (που στην τελική μπορεί να την κάνει ότι θέλει), υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που θα επηρεαστούν από ένα ατύχημα αυτού του οδηγού (το οποίο στην καλύτερη θα είναι διάσειση με ίσως κάποια ράμματα και στην χειρότερη θανατηφόρο ατύχημα).

Γιατί?

Γιατί αυτός ο άνθρωπος να σκορπίσει την θλίψη σε αυτούς που τον αγαπούν?
Γιατί να καταστρέψει το υπόλοιπο της ζωής σε κάποιους που έχουν αφιερώσει το προηγούμενο αυτής, για την ανατροφή του κτλ κτλ.

Μήπως λοιπόν εμείς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) που στρίβουμε με την ταυτότητα στο στόμα, λειτουργούμε με παρόμοια απερισκεψία?
Μήπως, πριν να βρίσουμε τον πιτσιρικά που ξύνει πινακίδα χωρίς κράνος, να σκεφτούμε ότι και εμείς δεν είμαστε πρότυπα οδηγικής παιδείας?

Πριν πέσετε να με φάτε, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Όλοι ξέρουμε ότι την ώρα που ξύνουμε μαρσπιέ, ή την ώρα που έχουμε φτάσει το λάστιχο στο τέρμα, πηγαίνοντας με 80-90-150 ανάλογα την στροφή, εάν κάτι μας πεταχτεί μπροστά μας ή συναντήσουμε μία κάθετη γραμμή με νερά ή χώμα, γαρμπίλι (παθών), δεν υπάρχουν περιθώρια αντίδρασης, ας είμαστε ο Rossi ή ο Doohan. Και καλά εάν αγοράσουμε κάνα οικόπεδο με μόνο υλικές ζημιές, οκ, ας είναι καλά η οδική.
Εάν όμως φύγουμε σε κάνα γκρέμι ή κοπανήσουμε σε καμιά ελιά με την κεφάλα μας (ας φοράμε το καλύτερο κράνος) ή την πλάτη-μέση μας, τότε περνάει όλη η ζωή από μπροστά μας πριν γίνει το μοιραίο.

Είναι λοιπόν θέμα οδηγικής παιδείας, ή ακραία οδήγηση, ή οδήγηση που δεν σου αφήνει περιθώρια αντίδρασης. Και θεωρώ ότι δεν την έχουμε....ακόμα τουλάχιστον.
Θεωρώ επίσης ότι το να ποστάρω φωτό με το λάστιχό μου, είναι παράδειγμα προς αποφυγήν και όχι προς μίμιση, οπότε το thread αυτό δε θα έπρεπε να υπάρχει. Γνώμη μου. :)

Sorry για το πανωσέντονο, αλλά δε μπορούσα να τα πω πιο απλά.

Άπαντες όρθιοι.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Σωστός!!!!
Για παράδειγμα ο Λιάκος μας (@ilai ) προχθές είχε ένα ωραίο συναπάντημα με ένα κοπάδι πρόβατα λίγο πριν τη Λάμπεια.
Πάμε σβέλτα, πίσω του εγώ, αλλά με σύνεση. Με περιθώρια αντίδρασης. Αν πηγαιναμε "τάπα" αφενός θα τρώγαμε προβατίνα κεμπάπ, προβατίνα βραστή κλπ, αφετέρου θα καβάλαγα κι εγώ το Λιάκο!
Ακριβώς στην κορυφή μιας δεξιάς που έκλεινε κιόλας, ο Ηλίας φρέναρε κι άλλαξε την τροχιά του εύκολα κι άμεσα. Από πίσω του -όντας στα 3-4 μέτρα κι όχι "ρόδα" πάνω του- εγώ επίσης ακολούθησα και κάναμε και σήμα στους πίσω.
Είπαμε..., σβέλτα ωστε να είμαστε στο 100% κι όχι να μας πιάνει ο ύπνος, αλλά πάντα με περιθώρια αντίδρασης για τον κίνδυνο! Ο οποίος κίνδυνος βέβαια, μόνο "απροσδόκητος" και "ξαφνικός" δεν είναι! Σε ανοικτούς δρόμους βολτάρουμε! Όλοι έχουν δικαίωμα ! Και τα πρόβατα και τα τρακτέρ και τα παιδιά και οι γέροι..... Προσοχή λοιπόν!
Ντάξει έχω και εργαλείο όχημα να τα λέμε και αυτά ! :p Πέρα από την πλάκα όπως τα λέει είναι ακριβώς !! Γι αυτό προσοχή πάντα γτ ο δρόμος δεν ξέρεις ποτέ τι σου επιφυλάσει
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
η ενσταση μου ηταν εξαρχης στο θρεντακι οτι δεν χρειαζεται καποιος να δειξει το λαστιχο του για να δειξει ποσο γρηγορος ειναι η το περίφημο εξυσα γονατο αρα ειμαι γρηγορος. Δηλαδη οι οδηγοι - για τους της ηλικιας μου- των 70ς -80ς που αρκετοι δεν βγαζαν γονατο ηταν αργοι;
Προσεχετε για να εχετε στον δημοσιο δρομο. Το λεει ενα που εκανε χιλιαδες λαλακιες και μετανοιωσε οσο τπτ αλλο με ενα ελαφρυντικο ΙΣΩΣ οτι τα χρονια εκεινα τα 4τροχα διτροχα ηταν πολυ λιγα και τα ποσοστα ατυχηματος καπως μειωμενα.
Η ζωη ειναι μια και τα ταξιδια πολλα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχουν γραφτεί πάρα πολλές χρήσιμες απόψεις και συμβουλές, που σίγουρα έκανε ένα θέμα "περιεργο"....πολυ χρήσιμο για ολους.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνουμε ένα ασφαλτινο μάθημα, γιατί μέσα από αυτά τα μαθήματα καταλαβαίνουμε τα λάθη μας.
Πιστέψτε με.....κανουμε πολλά :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μου αρέσει να πειράζω τους gs. Σαν παιδί κ εγώ έχω τα βίτσια μου. Χαχαχαχαχ όλα καλά φίλε μου
Γελάμε ρε συ! Αλίμονο
Ο χαβαλές αν λείψει κι από δω, ακήκαμε ;)
:drt:

καήκαμε ήθελα να γραψω...:D:D:D:D
 
Top Bottom