Δείξε την βόλτα σου

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
στον ''τριανταφυλλο'' εννοω....
Α δεν ρωτάω όνομα ..το γουρνόπουλο με ενδιαφέρει....:fun
Πολλές φορές τρώμε εκεί και είναι ωραίος ! Στο πρώτο στην πορεία προς Καστανιά να το πω γενικά.
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
Είναι από τις μηχανές που μου αρέσουν πολύ. Η σέλα μου φάνηκε σκληρή. ωραία θέση οδήγησης. προσωπικά προτιμώ την όρθια όπως αυτές οι μηχανές. η ζελατίνα έκανε δουλειά όπως ακούγεται και στο βίντεο αλλά πρέπει να είσαι λίγο σκυφτός. Τα φρένα καλά μου φάνηκαν όταν τα πάτησα δυνατά στην ευθεία. κι εδώ ο κινητήρας είναι δυνατός αλλά δε σε τρομάζει. πιάνει χιλιόμετρα στο κοντέρ χωρίς να το καταλάβεις. στις στροφές δεν δυσκολεύει. πάει εκεί που θες και οι αναρτήσεις δείχνουν να είναι μια χαρά. ορισμένοι έλεγαν για την πίσω ανάρτηση , το πίσω ψαλίδι, το κιβώτιο. μάλλον με τις ταχύτητες αυτές ή την μικρή μου εμπειρία δεν κατάλαβα κάτι. γενικά μου άφησε θετικές εντυπώσεις.
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
Η Bobber μου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ από την Bonneville t100. Ήχος κλασικός και δυνατός. Μονή σέλα καλή και με ωραίο σχέδιο σαν να είναι στον αέρα. Θέση οδήγησης λίγο άβολη για μένα. Κινητήρας με πολύ ροπή από χαμηλά ότι πρέπει για την μοτοσυκλέτα. Ο συμπλέκτης μου φάνηκε λίγο ασαφής και πολύ ταλαιπωρημένος λόγω test ride μάλλον. η μανέτα άφηνε μισό πόντο σίγουρα από το σημείο που θα έπρεπε να είναι. Τα φρένα σε απότομο φρενάρισμα ήταν λίγο αδύναμα. έχει μονό δίσκο μπροστά. Δεν είναι αρκετά άνετη, είναι χαμηλή και οι αναρτήσεις είναι λίγο σκληρές. Τα μαρσπιέ βρίσκουν εύκολα στις στροφές.
Έχει όμως στυλ και χαρακτήρα!
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
Το συμπέρασμα μετά το τέλος όλης της μέρας ήταν ότι με τα μικρά 300ρια και τις ταχύτητες που κάναμε βόλτες ήταν τα πιο κατάλληλα για να δείς και κάτι παραπάνω από το μηχανάκι και να μην είσαι απλά με 2η-3η σχέση όλη την ώρα και να γυρνάς την πίστα. Με αυτά ανέβαζες μερικές ταχύτητες στην ευθεία, τα γέμιζες στις στροφές μέχρι τον κόφτη και ένιωθες ότι το δουλεύεις λίγο το μηχανάκι.
Το μικρό bmw μου άρεσε λιγότερο από το beneli bn302. ίσως με χάλασε το κιβώτιο του και ο συμπλέκτης που μου έσβησε 2 φορές στα πιτς και στην έξοδο της πίστα. το βασικό ήταν ότι δεν καταλάβαινα αν αλλάζω ταχύτητα ή όχι. αυτό στον πρώτο γύρο , μετά το βρήκα λίγο. ο επιλογέας δεν σκάλωνε πουθενά όταν έκανες κίνηση για ανέβασμα ή κατέβασμα και απλά έμπαινε η ταχύτητα. από ήχο δεν με ξετρέλανε, νομίζω θα μπορούσε και καλύτερα. στις υψηλές στροφές ακούγεται ωραία. στις στροφές έμπαινε εύκολα , τα φρένα του καλά και σίγουρα καλύτερα από αυτά του beneli bn302. όμορφο εμφανισιακά αλλά γενικά δεν με ενθουσίασε.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Να και ένα κομμάτι από το δρόμο για Αθήνα. Όπως πολλοί θα καταλάβετε, είναι λίγο μετά το Φίχτι μέχρι το Χιλιομόδι.
Ήταν η πρώτη φορά που οδηγούσα το ktm χωρίς καθόλου αποσκευές και το καταευχαριστήθηκα

 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
ίδιος κινητήρας με τη δικιά μου cb500x. άλλη κλιμάκωση ταχυτήτων, πιο σκυφτή θέση οδήγησης , γυμνό και εξάτμιση που ακούγεται έστω και λίγο και είναι ας πούμε άλλη μηχανή. προφανώς και δεν βάζει φωτιά από τα άλογα. όμως για αρχάριους είναι μια χαρά. σε προδιαθέτει να πας πιο γρήγορα από μια χαλαρή βόλτα και μπορεί να φρενάρει και να στρίψει πιστεύω με αξιοπρέπεια. ίσως να τα χαλάει λίγο στην τιμή και να συμφέρει να αγοράσει κάποιος το yamaha mt-07(έκδοση για Α2 δίπλωμα).
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Πασο Μπαρου!
Ενα εκπληκτικο περασμα οπου μου εκατσε χωρις βροχη :cool:

1905μ υψομετρο κ ειναι το μεγαλυτερο για την Ελλαδα οπως λενε περασμα με ασφαλτο.


 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Δεν σούκατσε καλός καιρός.
Αν η ορατότητα ήταν καλή θα πάθαινες την πλάκα της ζωής σου στην κυριολεξία αλλά και πάλι από το ολότελα καλή κι' η Παναγιώταινα.
Και σε άλλα με υγεία.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Δεν σούκατσε καλός καιρός.
Αν η ορατότητα ήταν καλή θα πάθαινες την πλάκα της ζωής σου στην κυριολεξία αλλά και πάλι από το ολότελα καλή κι' η Παναγιώταινα.
Και σε άλλα με υγεία.
Αν το πας ετσι εχεις δικιο!
To τοπιο το εχω απολαυσει παλαιοτερα με το hornet.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Αν το πας ετσι εχεις δικιο!
To τοπιο το εχω απολαυσει παλαιοτερα με το hornet.
Α τέλεια τότε.
Τώρα τόδες από την άλλη όψη.
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016

Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και νομίζω ότι ήταν και το καταλληλότερο για τέτοιου είδους βόλτα μιας και μπορούσες να κάνεις και κάτι παραπάνω από το να έχεις μόνιμα 2η ή 3η σχέση όλη την ὠρα και μόνο στιγμιαία να ανοίγεις αρκετά το γκάζι. Σαν ιταλικό και σαν καινούριο μοντέλο έκανε κάτι περίεργα σε μερικούς και δεν μπορούσαν να το βάλουν μπροστά. μάλλον κάτι με το immobilizer ή κάτι σχετικό είπαν. ευτυχώς εμένα πήρε με τη μία. η ευχάριστη έκπληξη είναι ο ήχος του! άρχισα να κοιτάω μπας και δεν είναι το 300 και είναι το 600! πολύ ωραίο μπάσο ήχο που δεν το καταλαβαίνεις από την κάμερα. σε αυτό δεν είχα θέμα με το κιβώτιο όπως στο bmw g310r. στις στροφές μου άρεσε περισσότερο από το g310r. μπορείς να το στρίψεις αρκετά χωρίς να σε τρομάξει. όμως η εξάτμιση είναι χαμηλά και στις δεξιές στροφές βρίσκει σχετικά εύκολα. μου φάνηκε πιο παιχνιδιάρικο και ο ήχος στις ψηλές στροφές του κινητήρα σε ''έφτιαχνε'' ακόμα πιο πολύ. τα φρένα μάλλον είναι καλύτερα του bmw. τα όργανα του ωραία. δεν είναι όλα ηλεκτρονικά αλλά έχει αναλογικό στροφόμετρο στο κέντρο και τα υπόλοιπα σε οθόνη.
αν και δεν δοκίμασα άλλο 300ρι, το benelli bn302 το προτιμώ από το bmw g310r. σαν αγορά θα με δυσκόλευε η μάρκα και η τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα.
 
Top Bottom