Δείξε την βόλτα σου

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καλημέρα στην παρέα.
Αυτό είναι το βίντεο της πρώτης μου "χωματάδας" που έκανα χθες.
Μετά από τρεις μήνες που έχω τον #KLEαρχο αυτή ήταν η πρώτη μου off-road περιπέτεια αν και σύντομη (8 λεπτά), αλλά αρκετή για να με πορώσει!
Έκανα μερικά λάθη, αλλά έχω πολλά να μάθω ακόμα. Συμβουλές δεκτές.

Index:
  1. Στα πρώτα 10" βρήκε η εξάτμιση από κάτω (δεν αρχίσαμε καλά :mad:).
  2. Στον χρόνο 1:15 τα "χρειάστηκα", αλλά δεν έκανα πίσω. Για αυτό ήρθα άλλωστε.
  3. Στον χρόνο 2:10 έπρεπε να ακολουθήσω τις ροδιές των προηγούμενων (εδώ είναι που πρέπει να μάθω να κάνω u-turn)!
  4. Στον χρόνο 4:22 το μοναδικό σκλί!! :D
Γενικά πάντως όπως θα δείτε δεν "μπήκα" στις λασπολακούβες μιας και δεν έχω μπότες μηχανής αλλά "αδιάβροχα" μποτακια εργασίας. Θα πάρω όμως.
Επίσης δεν ασχολήθηκα καθόλου με την πίεση των ελαστικών, την επόμενη φορά θα το κάνω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλημέρα στην παρέα.
Αυτό είναι το βίντεο της πρώτης μου "χωματάδας" που έκανα χθες.
Μετά από τρεις μήνες που έχω τον #KLEαρχο αυτή ήταν η πρώτη μου off-road περιπέτεια αν και σύντομη (8 λεπτά), αλλά αρκετή για να με πορώσει!
Έκανα μερικά λάθη, αλλά έχω πολλά να μάθω ακόμα. Συμβουλές δεκτές.

Index:
  1. Στα πρώτα 10" βρήκε η εξάτμιση από κάτω (δεν αρχίσαμε καλά :mad:).
  2. Στον χρόνο 1:15 τα "χρειάστηκα", αλλά δεν έκανα πίσω. Για αυτό ήρθα άλλωστε.
  3. Στον χρόνο 2:10 έπρεπε να ακολουθήσω τις ροδιές των προηγούμενων (εδώ είναι που πρέπει να μάθω να κάνω u-turn)!
  4. Στον χρόνο 4:22 το μοναδικό σκλί!! :D
Γενικά πάντως όπως θα δείτε δεν "μπήκα" στις λασπολακούβες μιας και δεν έχω μπότες μηχανής αλλά "αδιάβροχα" μποτακια εργασίας. Θα πάρω όμως.
Επίσης δεν ασχολήθηκα καθόλου με την πίεση των ελαστικών, την επόμενη φορά θα το κάνω.

Δε μπορώ να το δω λόγω αδυναμίας φόρτωσης δεδομένων.
Όμως μου αρέσει που έχεις μπει με πάθος στο αντικείμενο, μου αρέσουν οι παθιασμένοι άνθρωποι.
Subscribed για όταν θα πιάσω καλύτερο "σήμα" να το δω με την υσηχια μου :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλως μπήκες στον χώρο της λάσπης.
Ποτέ ξανά χωρίς μπότα με προστασίες, πραγματικά είναι πανεύκολο να χτυπήσεις άσχημα.
Και να βγάζεις αέρα αν θελεις να έχεις καλή πρόσφυση.
Παρε εξοπλισμό και ετοιμάσου για τις μελλοντικές βόλτες που έτοιμαζονται και γίνονται εδώ μέσα.
Βλέπεις ότι είναι συχνές και πολλές για όλα τα γουστα
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καλως μπήκες στον χώρο της λάσπης.
Ποτέ ξανά χωρίς μπότα με προστασίες, πραγματικά είναι πανεύκολο να χτυπήσεις άσχημα.
Και να βγάζεις αέρα αν θελεις να έχεις καλή πρόσφυση.
Παρε εξοπλισμό και ετοιμάσου για τις μελλοντικές βόλτες που έτοιμαζονται και γίνονται εδώ μέσα.
Βλέπεις ότι είναι συχνές και πολλές για όλα τα γουστα
Το ξέρω ότι είναι φάουλ αυτό που έκανα αλλά επέλεξα αυτή την μικρή διαδρομή για πρώτη φορά επειδή είναι κοντά στο σπίτι μου.
Πήγαινα με χαμηλή ταχύτητα για να δω την συμπεριφορά της μηχανής καθιστός αλλά και σε όρθια θέση.
Ήμουν επιφυλακτικος και επειδή δεν είχα τα κάγκελα της μηχανής (είναι στον φαναρτζη για βάψιμο). Οπότε δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να πέσει η μηχανή γιατί θα εσπαζαν τα πλαστικά σίγουρα.
Οπότε όταν με το καλό εξοπλιστω θα ξανά αρχίσω τις off-road βόλτες.
Σε ευχαριστω για τις συμβουλές. :ok:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καλημέρα σας και επειδή και τα σκουτερόπαπα έχουν ψυχούλα και δύο τροχούς τα βγάλαμε βόλτα στας εξοχάς :trt:

 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καλημέρα σας και πως μπορείς να το ευχαριστηθείς ακόμα και με μερικές σταγόνες βενζίνη δώθε γύρω :

 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μιας και έρχονται βροχές και θα μουλιάσουμε δώθε γύρω με το σκουτ ας πάμε για ένα καφεδάκι στον Άγιο Βασίλειο Βοιωτίας on line ..το Σ/Κ έχει ο Θεός της μοτοβόλτας..ποιός ξέρει ?:woho:

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καλημέρα στην παρέα.
Το βίντεο από την πρώτη μας επίσκεψη στην λίμνη Μπελέτσι με τον KLEαρχο (και με νέο intro).
Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι τόσο κοντά στην Αθήνα μπορείς να απολαύσεις μία τέτοια διαδρομή ανάμεσα σε δάσος λες και είσαι 200 χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα.
Θα την επαναλάβουμε σύντομα. ;)

 
Τελευταία επεξεργασία:

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καλημέρα Κοσμά και σε όλη την παρέα.
Α χα χα χα τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται και Λίμνη Μπελέτσι και από μένα από άλλη διαδρομή συν καφεδάκι στο Πανόραμα - Άγιο Πέτρο :

 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καλημέρα Κοσμά και σε όλη την παρέα.
Α χα χα χα τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται και Λίμνη Μπελέτσι και από μένα από άλλη διαδρομή συν καφεδάκι στο Πανόραμα - Άγιο Πέτρο :

Μόνο που εγώ διάλεξα την πιο ακατάλληλη μέρα και ώρα (Κυριακή 14:30) και τα αυτοκίνητα ήταν παντού και δεκάδες.
Θα την επαναλάβω ίσως καθημερινή μπας και δεν υπάρχει ψυχή (όπως στην περίπτωση σου) για να ευχαριστηθώ το τοπίο και την διαδρομή.

Καλές Βόλτες να έχουμε!
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μόνο που εγώ διάλεξα την πιο ακατάλληλη μέρα και ώρα (Κυριακή 14:30) και τα αυτοκίνητα ήταν παντού και δεκάδες.
Θα την επαναλάβω ίσως καθημερινή μπας και δεν υπάρχει ψυχή (όπως στην περίπτωση σου) για να ευχαριστηθώ το τοπίο και την διαδρομή.

Καλές Βόλτες να έχουμε!
Την πάτησα και εγώ στις 27/10 και φύγαμε άρον άρον.
Αυτή τη φορά πρωί πρωί και ψυχή δεν υπήρχε παρόλο ότι ήταν Κυριακή.

Αμήν σύντροχε και πάντα όρθιοι !
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Κόπηκε ο δρόμος!
Αγ Θεόδωροι.


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κόπηκε ο δρόμος!
Αγ Θεόδωροι.


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και γιατί δεν πέρασες είπες...??? :p
 
Top Bottom