Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ναι αλλά με μεταλλικούς σκελετούς :roflmao: απορροφούσε τους κραδασμούς το πλαίσιο
Στο Mercier εκείνες τις εποχές του είχα βάλει 19 :roflmao: τώρα τέτοια νούμερα ούτε σε ποδηλατοδρόμιο...
Με τη πρώτη ευκαιρία που θα κατέβω Λούτσα - Ραφήνα θα δοκιμάσουμε αν μπαίνουν στο πλαίσιο σου οι τροχοί μου
Πιστεύω το Τρεκ παίρνει και φαρδύτερο λάστιχο άνετα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ναι αλλά με μεταλλικούς σκελετούς :roflmao: απορροφούσε τους κραδασμούς το πλαίσιο
Στο Mercier εκείνες τις εποχές του είχα βάλει 19 :roflmao: τώρα τέτοια νούμερα ούτε σε ποδηλατοδρόμιο...
Με τη πρώτη ευκαιρία που θα κατέβω Λούτσα - Ραφήνα θα δοκιμάσουμε αν μπαίνουν στο πλαίσιο σου οι τροχοί μου
Πιστεύω το Τρεκ παίρνει και φαρδύτερο λάστιχο άνετα
ελα να κανουμε ενα φραγμα ξανα οπως την αλλη φορα με τα παγωτα μας κ τα σεα μεα μας!! :friendship:
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Παίδες μετά από την πτώση που είχα το λαϊκό μου Orient, μετά από 4 χρόνια ξεζουμίσματος, κατέστη σχεδόν άχρηστο (σώζοντας βέβαια το μισό μου τομάρι από εκδορές και κακώσεις). Οπότε θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα ποδήλατο μέχρι 6 κατοστάρικα που να είναι λίγο αξιοπρεπές στο βουνό και σχετικά γερή κατασκευή, ας είναι και βαρύ.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Φόραγες τίποτα προστατευτικά ή όχι;
Δυστυχώς μόνο κράνος. Ευτυχώς έπεσα σε φρεσκοστρωμμένο χαλίκι και όχι σε πέτρες και τη γλίτωσα με μία μελανιασμένη παλάμη χωρίς σπάσιμο δαχτύλων, κάκωση μυών αριστερά κάτω από τον πνεύμονα (απορώ πως δεν έσπασα πλευρό) και εγκαύματα τριβής σε πήχεις και γόνατα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Παίδες μετά από την πτώση που είχα το λαϊκό μου Orient, μετά από 4 χρόνια ξεζουμίσματος, κατέστη σχεδόν άχρηστο (σώζοντας βέβαια το μισό μου τομάρι από εκδορές και κακώσεις). Οπότε θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα ποδήλατο μέχρι 6 κατοστάρικα που να είναι λίγο αξιοπρεπές στο βουνό και σχετικά γερή κατασκευή, ας είναι και βαρύ.
Περαστικά,
νομίζω καλύτερα στις αγγελίες μτχρ,
ένα 29αρι ΗΤ XC θα τα κάνει όλα.
/// Β
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ευχαριστώ πολύ, αν μπορείς μια μετάφραση το HT XC θα ήμουν ευγνώμων.
ΗΤ = Hard Tail δλδ χωρίς ανάρτηση πίσω,
XC = Cross Country αυτό τώρα θέλει ολίγον "μετάφραση", κατά αντιστοιχία με τα μοτό σημαίνει ον-οφ.
Πρακτικά η εμπρός ανάρτηση δεν ξεπερνά τα 120mm και η γεωμετρία δεν είναι "επιθετική", όπερ η γωνία στο κούτελο κυμαίνεται μεταξύ 70 και 68 μοιρών,
χωρίς τα ανωτέρω νούμερα να είναι δεσμευτικά.
Θα πρότεινα κατ' ελάχιστο:
  • υδραυλικά δισκόφρενα
  • πιρούνι με αέρα
  • σειρά deore και άνω σε shimano ή αντίστοιχη σε sram
Προσωπικά οι μονοί δίσκοι εμπρός δεν έχουν τη συμπάθειά μου και ούτε αποτελούν κριτήριο επιλογής κατ' επέκταση.
Σε αυτά τα χρήματα νομίζω υπάρχουν αξιόλογες επιλογές.
Πριν από ανωτέρω βέβαια, το σημαντικότερο ρόλο παίζει η σωστή επιλογή/προσαρμογή μεγέθους.
/// Β

ΥΓ ότι θεωρήσεις αξιόλογο από το car μπορείς να το ποστάρεις και εκτιμώ θα λάβεις απόψεις.
 
Top Bottom